Prokletý rok

Prokletý rok https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428761/bmid_proklety-rok-JyV-428761.jpg 4 1138 313

Dívkám ve vesnici se tvrdí, že mají moc vyrvat spořádané muže z náruče jejich manželek. Proto jsou v šestnáctém roce života vyhnány do divočiny, kde se musí od této magie očistit – ne všechny se však vrátí. Tierney Jamesová sní o společnosti, kde mají ženy větší hodnotu než kus masa. Ale jak se blíží její vlastní prokletý rok, zjišťuje, že hrozba nečíhá jen v lesích. Nebezpečí se skrývá v nitru samotných dívek.... celý text

Literatura světová Fantasy Dívčí romány
Vydáno: , CooBoo

The Grace Year , 2019

Breberuše
14.04.2023 3 z 5

(SPOILER) Zajímavý a originální příběh o přežití nanynek v lese. Abych pravdu řekla, na holky ze spolku bláznivek už bych se dávno vykašlala. Narozdíl od hlavní "hrdinky". Když teď s odstupem času píši tuhle recenzi, musela jsem ubrat jednu hvězdičku. Došlo mi, že mě vlastně bavily jen kapitoly, kde nebyla s těmi slepicemi v zablešené vesnici, ale když si na stromě užívala s chrabrým zachráncem. Jelikož se jednalo jen o třetinu knihy, tak vlastně nevím, proč jsem před časem hodnotila 4*. Nápad vcelku neotřelý, ale jaksi zdlouhavý děj.

klara1123
11.04.2023 5 z 5

Super téma a napínavý příběh.

zuzmi39
29.03.2023 5 z 5

Tohle bylo vážně mrazivé počtení. Drsnější knihy či filmy mi nevadí, ale místy jsem i já valila oči na to, co se v příběhu děje. Byl to naprostý kontrast ke krásné růžové obálce.
Kniha jako taková byla vážně skvělá. Děj plyne svižným tempem a čtenář se od knihy nemůže jen tak odtrhnout, protože zkrátka musí vědět, co se stane dál. Na začátku jsme jako hlavní hrdinka - oči máme otevřené dokořán, ale nevidíme nic, a tak nezbývá nic jiného než číst dál a dál, až máte knihu slupnutou během chvilky. A nakonec vidíme všechno.
Kniha mě mnoha svými zvraty překvapila, obzvlášť po jednom zvratu na konci jsem chvíli nebyla schopná dál číst. Mrzí mě, že se to stalo, ale to je jen čistě subjektivní pocit. Vím, že konec, jakého jsme se dočkali, je zřejmě ta nejlepší možnost, jaká mohla být. Což není žádný spoiler, ve světě Prokletého roku žádný dokonalý konec ani není.
Jsem moc ráda, že jsem si knihu přečetla. Zanechala ve mně, doufám, ty správné pocity. Ještě teď mě z ní mrazí, ovšem zároveň vyvolává pocit naděje. Naděje, že vše zlé se v dobré obrátí.

Illik
24.02.2023 4 z 5

Co se to děje s těmi konci knih v poslední době?
Ale zpět na začátek…. námět příběhu je super, líbí se mi feministický nádech a zároveň ženská nevraživost vůči sobě navzájem. Doba, ve které se děj odehrává, na mě při čtení úplně dýchala, místa byla skvěle popsána. Charaktery postav mě taky bavily. Dokonce mi přišla milá i romantická linka.
Kniha se čte rychle a čtenáře baví, ale pak dojde na konec a ten je za mě o level níž než zbytek knihy. Nějak mi k celému příběhu neseděl.

Knihu rozhodně doporučuji. Není ani tak krutá, jak někteří zmiňují :)

Tereza137
20.02.2023 4 z 5

Toto je neskutečný a přitom velice zajímavý příběh o lásce, kterou je někdy lepší nechat jít, zradě, přátelství, bolesti a hlavně o ženské síle...

Knihu rozhodně doporučuji.

,,Oči máš otevřené, ale nevidíš nic.“

Kate3003
14.02.2023 4 z 5

Velmi zajímavý příběh, kde se ukazuje co dokáže s lidmi udělat společnost ve které žijí.
V této společnosti mají hlavní slovo muži, kteří se k ženám ve svém městě chovají jako by nebyli víc než dobytek. Dokud se hodí tak je tolerují, ale jinak musí z cesty. V rámci své absolutní moci tvrdí, že všechny ženy jsou prokleté a v rok kdy je jim šestnáct se musí uchýlit na odloučené místo kde mají rok na to se svého prokletí buď zbavit nebo ...
Díky tomu, že jsou v tom všechny dívky vychovávány ony sami věří, že je to pravda navíc je mezi ženami zakázáno o "prokletém roce" mluvit takže žádná z nich neví co je čeká. Jediné co ví je, že není jisté že se vrátí a pokud se nevrátí jejich rodiny mohou být vykázány.
Hlavní hrdince Tierney se na tom všem, ale něco úplně nezdá. Všechno opravdu nemusí být tak jak se na první pohled může jevit.
Příběh jako takový je velmi čtivý i když romantická linka je tam vyvedena trošku nešťastně, ale v celkovém konceptu do příběhu zapadá. Bylo velmi zajímavé sledovat jak hlavní hrdinka odhaluje celou pravdu a děj si po celou dobu udržuje celkem příjemný spád. Přesto že má kniha růžový přebal v žádném případě se nejedná o žádné milé čtení. V knize je poměrně dost násilý a to né zrovna v nejjemnější formě. Za mě, ale stojí za přečtění.

MollyCornelia
12.02.2023 5 z 5

4,5*/5*
Velmi povedená kniha.
Před čtením jsem o ní něco slyšela, takže než jsem začala číst, čekala jsem fakt divný thriller. A vlastně jsem ho dostala, ale daleko lepší, než vám kdo řekne.
Upozorňuji předem: Prokletý rok není pro každého. Řeší se v něm velká spousta těžkých témat, první polovina je velice drsná - chvílemi se mi udělalo i špatně.
Na druhou stranu najdete i romantiku a autorka vyzvedá sílu přátelství.
Pokud vás takový popis zaujal, jděte po hlavě do čtení a užijte si ho :).
Doporučuji všem, cca od 15 let.

Shaxx
06.02.2023 3 z 5

3,5*
Líbil se mi nápad, silný podtón "ženy sobě" i to, jak autorka uměla zaháčkovat čtenáře na mysterióznost příběhu. Hlavní hrdinku jsem si představovala jako Annu Taylor Joy z filmu The Witch, nešlo to jinak.
Za mě nejslabší část byla rozhodně romantická linka, ta mě docela otrávila. Postavy občas jednaly silně zkratkovitě a konec byl takový...no, vyzněl poněkud do ztracena, ohromující efekt wow po dočtení nenastoupil, i když mi konec jako takový nevadil.
Nicméně doslov autorky poskytuje nahlédnutí situaci, která tenhle příběh inspirovala a jedná se o velmi zajímavý detail.

hanjana
25.01.2023 4 z 5

Tahle kniha ve mně nechává docela rozporuplné pocity. Líbilo se mi to a konec mě dojal, ale tak nějak mě závěrečné rozuzlení zklamalo, doufala jsem, že se z toho dostane víc. Postavy si určitě zasloužily mnohem víc.

Ale jinak je to kniha k zamyšlení, čte se moc hezky a má zajímavou myšlenku.

Karin94
22.01.2023

Po dočítaní knihy Prokletý rok som sa rozhodla, že ju hodnotiť nebudem, iba k nej napíšem krátky text.

Kniha mi urobila menšiu čítaciu krízu, pretože tento príbeh je veľmi obsiahly a ozaj nie je pre každého.
Púšťala som sa do nej s malou dušičkou hlavne kvôli fantasy žánru a dúfala som, že by ma to mohlo nakoniec predsa len baviť. Nájdeme tu rôzne žánre, v knihe nechÿba napätie, zvrátenosti, fantasy, mytológia, romantika… takýto mix mám veľmi rada, ale bolo toho toľko, že sa mi to už celé plietlo a moje nadšenie tým aj skončilo. Popravde, po dočítaní knihy som stratila chuť na čítanie ďalšej, a to ja mávam zriedkakedy.

Už len preto, že je to z prostredia dávnych čias, bolo to čítanie pre mňa náročné a miestami chaotické, ešte keď si zoberiem fakt, že tam veľa vecí nebolo poriadne vysvetlených. Ďalší dôvod je téma knihy. Spoilerovať nebudem, ale jednoducho pre detské oči tento príbeh nie je a kľudne môžem povedať, že by som toto čítanie zaradila do kategórie pre dospelých, hoci čítame prevažne o 16 ročných dievčatách. Kto ešte nevie, tak Prokletý rok nepreložili do slovenčiny, čo je podľa mňa obrovská chyba. Toto je typ češtiny, kde sa používajú zastaralé slovíčka a ja, čo čítam 95% knih v českom jazyku, som mala s čítaním miestami problém. Takže nad týmto by vydavateľstvá mohli pouvažovať.

Ale ako celok to určite nebolo zlé. Bohužiaľ nie som čitateľ dystopických príbehov, takže preto to hodnotiť radšej ani nebudem. Inak super, ako to autorka dokázala všetko vymyslieť, prekombinovať tak, aby to dávalo aj zmysel a napísať to do jedného príbehu.

A čo sa týka mňa, tak určite neľutujem, že som mala možnosť prečítať si aj takéto niečo. Aspoň do budúcnosti viem, akým žánrom sa mám vyhýbať.

Tess.96
06.01.2023 5 z 5

Už hodně dlouho jsem nečetla tak originální a dobře napsaný příběh. Autorka z toho klidně mohla udělat sérii, ale jsem ráda, že se rozhodla jen pro jednu knihu, protože je to fakt zážitek. Od začátku je to neuvěřitelně napínavé. Popsané scény z tabora byly naprosto neskutečné, až jsem měla pocit, že jsem tam s nimi.

V druhé polovině knihy se dočkáme i trochu romantiky, která to odlehčí a pak se všechno pomalu stává jasnější a vše do sebe krásně zapadne jako puzzle.

Opravdu jsem z té knihy naprosto nadšená. Je to originální, napínavé, lehce romantické. Autorka skvěle popisuje okolí a už dlouho se mi nestalo, že bych knihu nechtěla dát z ruky. Podle obálky bych knihu nekoupila, proto jsem ráda, že mi jí pořídila kamarádka a o tenhle zážitek jsem nepřišla. Rozhodně doporučuji všema deseti.

sirojezkin
01.01.2023 5 z 5

Nádhera! Přesně můj styl! Dobrodrůžo, romantika, thriller - vše v jednom. Doporučuji!

Amare
24.12.2022 3 z 5

Napínavý a odvážný příběh o ženách, které znovu hledají svůj hlas. Velmi těžké téma, se kterým si autorka poradila. Spojení Příběhu služebnice a Pána Much je zajímavá volba, která ale vyšla. Vadilo mi, že to všechno eskalovalo až moc rychle a neměla jsem tedy šanci to pořádně vstřebat. Postavy byly popsány velmi dobře, nicméně jejich chováni mi občas přišlo zvláštní a nějak mi nesedělo do kontextu knihy.

marlenkaXX
27.11.2022 3 z 5

Musím říct, že tato kniha mě hodně zaujala a hodně dobře se mi četla. Příběh byl velmi poutavý a podle mě nápaditý. Mužská manipulace, ženská až přehnaná oddanost a vlastně i naivita. Ale konec byl velmi zvláštní, takový nedořešený

broskev28
17.11.2022

Tuhle knížku jsem začala číst poté, co mi jedna naše velmi aktivní, skorodospělá čtenářka sdělila, že po jejím přečtení má čtenářský blok; žádná kniha ji nezaujme, protože srovnání neobstojí.
To mě samozřejmě nabudilo, takže jsem neváhala a knihu jsem zhltla během týdne. Dávám Míše za pravdu, že je to silná knížka. Feministicky laděná, ale ne bezhlavě útočící proti mužům. Rozlišuje mezi lidmi dobrými a špatnými bez ohledu na to, k jaké skupině (pohlaví, rase) patří. Je čtivá a zajímavá, vlastně by se dala zařadit i mezi detektivky! A je skvělé dočíst se v poděkování o situaci, která vnukla autorce tenhle nápad.
Poctivě jsem pročetla všechny komentáře, ani jeden pánský! A přitom by mě pohled z druhé strany docela zajímal. Děkuju především za komentáře PosPol, izfnp a KristieSpacil, ale všem bych doporučila přečíst si poslední odstavec komentáře alekis. Je chvályhodné, když nás knižní příběh přiměje zamyslet se nad sebou, nad uspořádáním světa a nad chováním jeho obyvatel. Ale právě proto nezapomínejme, že skutečnost je na mnoha místech naší planety ještě mnohem horší . . .

„Navzdory všemu, co se tady stalo, jsem v každé z vás zahlédla sílu, soucit a vřelost,“ řeknu a podívám se jim do očí. „Představte si, jak krásný by svět mohl být, kdybychom v sobě tohle všechno pěstovaly. Moc ráda bych v takovém světě žila. Tak dlouho, kolik času mi ještě zbývá. Otec vždycky říkával, že člověka dělají ta malá rozhodnutí, která činí, když se nikdo jiný nedívá. A kým chceme být my?“

terez.book
13.11.2022 5 z 5

,,Proč tohle chceš? "
,, Chci vidět, jak vypadáš s rozpuštěnými vlasy, když ti do tváře svítí slunce."

Dlouhou dobu jsem nenarazila na tak skvělou knihu. Autorka vytvořila dokonale propracovaný děj. Má obrovský smysl pro detail a ani v nejmenším jsem neměla představu, co se bude dít následující stránky. Čekala jsem hodně, toto ale ne. Velice pochmurná a hororová atmosféra, kde postavy padají jak mouchy. Opravdu mi místy bylo skoro zle a zírala jsem nevěřícně na stránky..
Z prvu jsem si myslela ze to bude další napodobenina Hunger Games ale vyklubala se z toho velice originální dystopie.
,, Ženy v okrese nemají povoleno vlastnit domácí zvířata. Mazlíčci jsme totiž my.”
Hlavní hrdinka Tierney žije ve světě, kde právo žen téměř nic neznamená. Děsně jí celou dobu fandíte aby to všechno dokázala zvrátit a navedla společnost na správný směr..a pak vás konec knihy naprosto odrovná..
Posledních 20 stránek jsem měla hodně "aha" momentů a vše do sebe neuvěřitelně zapadalo. Konec je na můj vkus moc otevřený ale nejspíš to byl záměr autorky. Nemyslím, že by plánovala pokračování.

Griša
05.11.2022 4 z 5

Ze začátku jsem měla pocit, že se jedná o jednu z těch průměrných knih, které se dostalo přehnané pozornosti. Abych pravdu řekla, odrazoval mě i vizuál knihy, zvláště obálka... Ale po prvních deseti stranách jsem zjistila, že mě kniha zcela pohltila svou temnou až úzkostnou atmosférou. Mám radost, jak příjemně kniha překvapí a zaujme. Na pár místech mi příběh voněl klišé, ale ve výsledku se mi kniha líbila.

ovsemzectu
03.11.2022 5 z 5

Dlouho jsem knihu odkládala s přesvědčením, že je příběh poměrně drsný/drastický, ale nakonec jsem ve chvíli "experimentální" nálady knihu nakonec zakoupila a pár týdnů na to se pustila do čtení. A jsem tak ráda, že jsem to udělala! Byla to jedna z těch knih, které mě chytnou a nepustí do otočení poslední stránky. Konec byl dle mého názoru dost otevřený a trochu uspěchaný. Několikrát jsem se neorientovala v čase. Děj si plyne, popisuje se den po dni a najednou zmínka o tom, že už je to dva měsíce a já jen koukala a nechápala, kdy uběhly ty měsíce.

(Spoiler: zima mě trochu zklamala, protože ji prakticky jen prospala a nic moc se tam nedělo.)

I když má příběh pár much a konec je nevysvětlený, jsem celkové spokojená a čtení mě bavilo. Takže doporučuji.

ziju.ctenim
26.10.2022 3 z 5

(SPOILER) Popravdě jsem od knihy očekávala trochu víc... Nejvíce mě bavil začátek, průběh samotného roku mi přišel místy nudný. A ještě ke konci: Ten jsem po pravdě moc nepochopila a taky mě zklamal. Všude jsem četla, že konec je prostě epický ale mě to tak vůbec nepřišlo... (A teďka možná trochu spoiler) Myslím, že by i lepší třeba bylo kdyby ji nechaly uhořet nebo tak něco ale, že umřela při porodu nebo co se to vlastně stalo?
Teďka to zní, že knihu jenom hejtím ale za mě měla fakt skvělí poteciál jenom krapet nevyužitý.
Knihy si už asi znova nepřečtu na druhou stranu ji ale nebudu prodávat protože některé pasáže jsou určitě velmi dobré.

Angie.D
18.10.2022 5 z 5

Wow, po dočítaní som fakt nemala slov, ale za to emócií som bola plná. Počas celej knihy, nevedela som ju pustiť z rúk. Som nadšená!

Je to
Šialené, tragické, desivé, znepokojujúce, kruté.
Úžasné, napínavé, emotívne, premyslené, dychberúce.

Oceňujem, že kniha je standalone a autorka príbeh zbytočne nenaťahovala a nevypĺňala vatou. Na druhej strane mi je fakt ľúto, že to skončilo a kľudne by som prijala aj keby toho bolo viac.
Povedala by som, že je to taký mix The Handmaids Tale a Hunger Games. Pre fanúšikov spomenutých fakt odporúčam.
Nechcela by som v takom svete žiť, ale čítať o ňom bola presne moja šálka kávy. I keď desivé na tom je, že to vôbec nemusí byť tak vzdialené od reality.

antiutopie, dystopie, kakotopie tajemno násilí pro dívky prokletí krev

Autorovy knížky

Kim Liggett