Prokletý kraj

Prokletý kraj https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476283/bmid_proklety-kraj-snk-476283.jpg 4 1946 511

I temná minulost jednou vyjde na světlo. Jelení Horou se několikrát prohnaly dějiny plné nenávisti a zmaru. Vesnička ukrytá v pošumavských lesích dodnes není ideální místo k životu. Gerdu s dcerou k návratu sem přiměl jenom rozvod a nedostatek peněz. Z jednotvárnosti ji vytrhne až seznámení s Lindou, která tu pátrá po minulosti své rodiny. Vzápětí ale ve vesnici za podivných okolností někdo zemře... a zločin oběma ženám pomůže odhalit staré tajemství, které nikdy nemělo vyjít na povrch. Michaela Klevisová tentokrát opustila kriminalistu Josefa Bergmana a v románu z Pošumaví nahlíží na zločin pohledem dvou mladých žen, jejichž životy jsou provázány s místy, kudy se opakovaně prohnaly dramatické dějiny. Zapadlá vesnička Jelení Hora má temnou minulost a dodnes to není ideální místo k životu. Není divu, že odsud Gerda vždycky chtěla odejít a uniknout minulosti. Teď se ale rozvedla, je bez peněz a nezbylo jí nic jiného, než se s dcerou vrátit do nuzného domku po rodičích. Linda na stejné místo přijíždí na dovolenou, aby pátrala po minulosti své rodiny, která se před čtyřiceti lety odstěhovala. Vzápětí ve vesnici dojde k úmrtí a obě ženy odhalí přísně střežené tajemství související s krajem, kde nikomu nebylo souzeno být šťastný. Autorka úspěšné detektivní série se v této knize místo krimi zápletky soustředí na mezilidské vztahy v prostředí sousedícím s národním parkem a vojenským prostorem. Přes minulost zdejších obyvatel odhaluje historii plnou zvratů, která někomu zabránila v těchto místech naplno zakořenit a jiné k Pošumaví neplánovaně připoutala.... celý text

martiline
30.05.2023 5 z 5

Moje první kniha od autorky a hned mne vtáhla nenásilně do děje.
Knihu jsem přečetla za den a půl ... protože jsem se od ní nedokázala vůbec odtrhnout. Nejdřív jsem se obávala, že vše bude depresivní a smutné a plné strašných starých bolestí, ale nakonec jsem v celém příběhu našla jen "dobře to dopadlo". Pro mne spíš kniha povzbudivá a vůbec mi nic z toho nepřišlo jako "Prokletý kraj". Doporučuji k přečtení.

Jahýnek
29.05.2023 4 z 5

Mně se ten příběh líbil, bylo v něm přesně to, co mám od M.K. ráda, že mi nechává prostor pro přemýšlení o různých možných řešeních, o pohnutkách jednotlivých postav. Líbilo se mi, jaké sem vybrala chlapy, jen jsem zde měla trochu problém se Žofií, jestli jí věřit či ne. A ten závěr mi nesedl. Ovšem knížku k přečtení doporučuji. Ráda jsem se aspoň v myšlenkách toulala tím krajem, kterým se M.K. nechala inspirovat.

Ivulka432
25.05.2023 3 z 5

Já opět nesdílím většinový názor. Pro mě opravdu smutná, těžká až skoro depresivní kniha. Nikde žádné slunce - opravdu "prokletý kraj". Ne že by to "nešlo" číst, ale ze čtení nebyla žádná radost a rozptýlení. Ke konci už mě ani rozuzlení nezajímalo. Za mě 2,5*.

Radka1911
25.05.2023 4 z 5

Krásný příběh o rodinném tajemství. Román se mi moc líbil.

Vivetkav
20.05.2023 3 z 5

Za mě super ..na to že krimi nečtu, tak spisovatelku Klevisovou jsem si zamilovala a ráda si od ní knihu přečtu.. je to pro mě jiné.. tato nebyla tak napínavá, ale krásně mě vtáhla do děje.. tím že pocházím navíc z Prachatic, tak moc milé, vzpomínala jsem na okolní vesnice, města a na kořeny mé rodiny.. doporučuji

ctenarkaEva
19.05.2023 4 z 5

Knihy s Josefem Bergmannem se mi líbily o dost víc, tady mi pořád něco chybělo. Kniha se četla dobře, ale nebyla napínavá a pořád to nějak nebylo ono...

katerina3633
15.05.2023 5 z 5

Toto mě velmi bavilo. Žádného detektiva v pravém slova smyslu nehledejte. Nemám moc ráda knihy, kde se hrdina/ka pouští sama na vlastní pěst na vraha. To zde, ale také nenajdete. Najdete jen plno zajímavých postav, které pátrají po svých kořenech či se vyrovnávají s historií. Děj plynul poklidně, přesně tak aby si člověk stihl vychutnat prostředí a atmosféru malé vesničky v podhůří a zároveň nechybělo ani napětí, které čtenáře udržuje ve střehu.

sarekaslukova
14.05.2023 4 z 5

Děj knihy se mi líbil, za mě taková odpočinková četba. Nebyla jsem nějak zvlášť napnutá, prostě jsem se jen nechala příběhem unášet až do konce.

Aaloha
14.05.2023 3 z 5

Tentokrát se nejedná o detektivní příběh, což je škoda. Ani žádné odhalení minulosti, z kterého vám spadne brada. Jen takové spíš poodhalování minulosti a rodinných tajemství, díky nalezeným deníkům. Ale popisy vesnice a přírody byly jako vždy od autorky velmi věrohodné.

simona8022
13.05.2023 4 z 5

Kniha má dobře našlápnuto, ale příběh i popis prostředí jen kloužou po povrchu. Škoda, že se autorce nepovedlo vytvořit mráz po zádech, naježené chloupky na předloktí, strach dojít si večer na záchod, což od zvolených kulis a popisu historických souvislostí člověk tak nějak očekává..

icezero
28.04.2023 3 z 5

Trošku odbočka od příběhů detektiva Bergmana. Dik autorčině příjemnému psaní nys četlo dobře, ale za detektivku bych knihu asi neoznačoval. Jinak mi líčení vztahů na malé zapadle vesnici docela připomělo příběh Selského baroka od pana Hájíčka

vekkr
24.04.2023 3 z 5

Audiokniha.Výborně načtená.Čekala jsem detektivku,a nedočkala se.Chyběl vrah i detektiv.Pokud by nešlo o oblíbenou autorku,asi by mé rozčarování nebylo tak velké.Jsou zde popsané mezilidské vztahy a zapadlá vesnička.

kob
21.04.2023 4 z 5

Střípky z minulosti, ze kterých se skládá příběh propletených vztahů v jedné vesnici. Hezky napsané, ale kdo čeká napětí a zvraty, ten se nedočká. Je to takové šťouráníčko ve starých křivdách.

Janadvorackova
15.04.2023 4 z 5

Propletený případ vraždy, která se stane později a tajemství, které se váže k minulosti.

Aby to mělo šťávu, musí se přidat poválečná historie naší země, nějaký ten odsun a přísun obyvatel a krabice starých věcí uskladněné po chalupách.

Linda si chce odpočinout od práce a vydá se do vesnice, ve které vyrůstali její předkové. A dozví se víc, než čekala.
Vlastně si holka ani moc neodpočinula, ale nevšedních zážitků se jí dostalo -:))).

misssicccka
10.04.2023 3 z 5

Takove jednoduche cteni, dovolenkove. Asi jsem podle recenzi ocekavala trosku vice.
Prislo mi to takove moc jednoduche, najednou vsichni vi, rikaji, krome jedne postavy jsou vsichni kladasove, kteri vse prijmou. Mn nevim ;)

kamka1103
07.04.2023 5 z 5

Knihu jsem poslouchala v audioverzi při úklidu, vaření a jinych domácích činnostech. Líbila se mi moc, vykreslení postav i dlouho skryvaneho tajemství obyvatel z malé vesnice v šumavských lesích, bylo zajímavé a napínavé zároveň. Mohu jediné doporučit

Hella
06.04.2023 3 z 5

Klevisová je výtečnou spisovatelkou, její knihy jsou obvykle plné přesných a duši zasahujících popisů míst, krajů, lidských osudů. K tomuhle příběhu se nedá téměř nic vytknout... téměř: Já se na konci v příbuzenských vztazích a jménech/přezdívkách poměrně dost ztrácela a to mi trochu dojem ze čtení pokazilo.

Kocourek
28.03.2023 4 z 5

Mám ráda autorčino popisování charakterů lidí a propojování s historií. Tahle kniha trochu vybočovala z klasické detektivky, ale vlastně tam také trochu zápletky bylo. Nevím jak vy, ale já jsem s nadějí čekala , kdy se konečně objeví Naira :-) . Pravda, že v bývalých Sudetech se asi děly věci. Pamětnici už pomalu vymřeli a stejně by asi jejich vyprávění leckdo neuvěřil....

Čmeláček
23.03.2023 5 z 5

Moje první setkání s paní Klevisovou dopadlo na výbornou! Dal jsem na vysoké hodnocení svých oblíbených, kterým tímto děkuji. A k nadšeným komentářům se nutně musím připojit :). Kniha byla fakt skvělá, paní spisovatelka píše dobře a já zkusím určitě také její detektivky s Bergmanem.

Disease
20.03.2023 4 z 5

Až z anotace jsem zjistil, že to není detektivka, ale stejně jsem přečetl. Parádní studie charakterů obyvatel Sudet, kde je náplava skoro každý. Ke konci sice maličko zavánělo červenou knihovnou, ale celkový dojem dobrý. Už se těším, až se ke mně dostane nějaká její detektivka.