Prokletí Salemu

Prokletí Salemu https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29668/bmid_prokleti-salemu-T8w-29668.jpg 4 2340 322

Jerusalem's Lot je malé městečko v Nové Anglii. Indiánské léto přivítalo v Salemu Bena Mearse. Vracel se do města, kde kdysi pobýval u své tety a kde nyní, jak doufal, se zbaví svých nočních můr. Ale vše je nakonec jinak. Do Salemu pronikne Cizinec. Cizinec s tajemstvím, nebezpečnější, než sám ďábel.

Literatura světová , Horory , Novely

Vydáno: , Laser-books (Laser)

Salem's Lot , 1975

martunka
18.06.2020 5 z 5

Super. Prostě správná "kingovka". Bylo příjemné se při čtení bát...

Evžen82
31.05.2020 4 z 5

Sice jsem tento upíří horor přečetla jedním dechem a moc se mi líbil, ale po přečtení mi přišel celý příběh trošku překombinovaný. Jako oddechovka super, ale Řbitov zvířátek byl mnohem lepší.
Mimochodem jsem obě zmíněné knihy viděla po přečtení jako filmy a byla jsem znechucená, jakou slátaninu filmaři vytvoří z perfektní knihy.

sedw
28.05.2020 4 z 5

Už u druhého díla od Kinga je vidět velký posun a začíná se naplno projevovat Kingův styl. Kniha je výrazně delší, než Carrie a je opravdu dobrá. Ne tak dobrá, jako některá z dalších děl, ale s jejím přečtením nešlápnete vedle.

Nerissa
26.05.2020 3 z 5

Nebylo to špatné, ale atmosféra na mě nějak nezapůsobila. Kingovi knihy jako To nebo Hřbitov zvířátek mě vyděsily daleko víc a zanechaly trvalejší stopu. Ale jako vždy vynikající vykreslení charakterů a budování příběhů.

Set123
14.05.2020

Ech, já mám takové problémy s hodnocením Kingových knih. Nikdy nevím jak začít, co říci, co nikoliv a jak zakončit. Možná se mi dokonce zdá zbytečné snažit se svůj názor sdělit, ale nemohu si pomoci.

Inu, sloh, kterým pan King v této knize píše, není ten samý, jaký používá v pozdějších dílech, je poněkud nedokonalejší a není tak schopný zachytit to, co v nových románech již není problém. Ale stejně se čte krásně, plynule, člověk ani není schopen pochopit, jak rychle knihu přečetl.

Pana Kinga se nebojím kritizovat – nejsem zaslepený fanoušek –, ale nemyslím si (na rozdíl od jiných), že jakési „vykradení“ Draculy by bylo na škodu. Pan King vzal děj knihy pana Stokera a adaptoval jej do dvacátého století, s charaktery, které se v pravdě drží jisté kingovské šablonovitosti, ale jsou vlastně celkem příjemné. Kniha je na množství postav však moc krátká, takže ony charaktery nejsou plně rozpracovány a pan King v této době ještě nedokázal s psychikou svých postav to, co dokáže v novější tvorbě. Stejně je to však příjemné, zajímavé čtení.

Nejedná se o děsivou, hororovou knihu – nebo mám prostě vůči upírům jakousi imunitu -, ale městečko Jerusalems Lot má svou tíživou usedlou atmosféru, která udržuje člověka bdělého a napjatého, což je podivně příjemné. A připouštím, že jsem se ve dvě ráno, když jsem četl jednu z děsivějších částí (druhá třetina knihy), nervózně podíval do okna.

Velice jsem si knihu užil, otec Calahan se stal mou oblíbenou postavou (on je totiž s Benem jedinou postavou, která má opravdovou hloubku), díky které se teď nemohu dočkat Vlků z Clly.

Knihu jako takovou oddechovku doporučuji, bude to příjemně utracený čas a pokud neznáte Draculu, bude možná i jedinečný zážitek.

Rav3n
11.05.2020 2 z 5

Dlouho, ale skutečně dlouho jsem ji odkládala. A nepřikládám jí žádnou zásadní důležitost v autorově tvorbě. Nadhodnocená, upocená novelka. Mistr toho umí mnohem víc a lépe.

Misha1988
03.05.2020 4 z 5

Mé první setkání s Kingem, dlouho jsem se mu vyhýbala, pak jsem dostala tuto knihu a dala Kingovi šanci. Kniha mě pohltila a je příčinou toho, že jsem sáhla i po dalších autorových knihách. Je zde pravda velké množství postav a proto jsem si některé osudy a jejich propojenost řádně uvědomila až na druhé přečtení. Ve finále do sebe vše krásně zapadá a ukazuje neveselý osud jednoho amerického městečka.

kika_
11.03.2020 4 z 5

Kniha předčila má očekávání. Děj neustále pomaličku gradoval. Napětí u mě přetrvávalo skutečně od začátku do konce. Žádný příšerný horor, ale tak nějak správňácky tajemně strašidelný. Má jediná výtka souvisí s počtem postav. Dle mého jich bylo hodně a jelikož jsem si nedělala poznámky, měla jsem v nich docela velký zmatek.

spider74
02.03.2020

Jeden z nejúspěšnějších Kingových románů, ke kterému se velice rád vždy po čase vracím. Vždy si vzpomenu na filmové zpracování, kdy malý kluk škrábe za oknem v prvním patře a žádá svého bratra aby ho pustil domů. Exceletní atmosféra v knize i ve filmu, obojí doporučuji číst a zhlédnout v noci potmě nebo při malé lampě......brrr vždy mám husí kůži, když blíží k pokoji ve kterém slyší vrzání a na houpacím křesle si hoví nezvaný host, nebo scéna v pohřební službě. Nikomu neberu jeho názor, ale trochu mě udivuje když někdo napíše nuda.

Gordonlord
02.02.2020 odpad!

Tahle kniha opět bourá mé zažité předstvy o nadbožskosti Kinga jakožto spisovatele. Rozhodně svého času vytvořil velkou spoustu opravdu originálních a neskutečně poutavých knih, které jsem měl tu čest číst, ale stvořil i pár neskutečně nudných, zmatených blábolů zcela bez nápadu, mezi něž se dá bez pochyby počítat o Prokletí Salemu.

hardrock
20.01.2020 5 z 5

Starý dobrý King, aj po toľkých rokoch má táto kniha svoje čaro

mareksevc
09.12.2019 4 z 5

Moja prvá Kingovka , King ako vždy nesklamal a ponúkol super čítanie , ocenujem previazanosť osudov postáv s dalšími jeho knihami

Gustik5
18.11.2019 5 z 5

Prokletí Salemu je zkrátka klasická upířina, protkaná odkazy na hororová díla ještě klasičtější. Upíři jsou prostě nekomplikované, přímé bestiální zlo a tak to má také být. Ne vždy je dobrý nápad příšery polidšťovat, když jejich podstatou je právě nelidskost. Barlow je možná ještě děsivější než Drákula. Klasický motiv nemilosrdného střetu světla a tmy, v němž má racionální rozum a jakékoli zaváhání nedozírné následky. Moc se mi líbí podobenství rozpadu typického amerického maloměsta (k němuž zde pochopitelně dochází tím nejhorším možným způsobem). King je prostě mistr hororu v jakékoli jeho myslitelné podobě. Zatím jsem od něj ještě nečetl nic, co by bylo špatné. Snad se mi to ani nepovede...

Takhle to má vypadat. Moc se mi líbí Kingovo pojetí upírů, které později skvěle rozvinul v Temné věži. O tom, jak rozprostřel a uzavřel zde neukončený příběh poskvrněného kněze Callahana ani nemluvě (jednoznačně jeden z mých nejoblíbenějších protagonistů cesty k Věži).

hetzerjoke
17.11.2019 4 z 5

King nezklame nikdy, jednu hvězdičku ubírám za to, že děsivý příběh prokletého městečka se občas vlekl, a občas naopak až nepříjemně rychle ubíhal. Ovšem to už hledám chyby tam, kde pro ostatní dozajista nejsou. Prokletí Salemu je výtečný horor, další Kingův fenomén.

Googies
14.11.2019 5 z 5

Proste muj milovany King. Tahle klasika nesmela chybet mezi prectenymi knihami.!!

cube6
05.11.2019 4 z 5

Kingova variace na Drákulu + neoficiální prequel k Temné věži. Zároveň je to i kvalitní dílo pro fandy upírských příběhů, základ pro fandy Kinga, ale i jeden z kandidátů na knížku od Kinga, kterou můžete začít pokud jste od něj ještě nic nečetli.
Na to, že je to jeho druhá kniha a je stará více než 40 let, tak neztratila nic ze svého kouzla a především to není žádná pokřivená upírská zhovadilost podle dnešních trendů (viz. Stmívání).

Hodnocení: 8/10

Princezna22
29.10.2019 5 z 5

Jak jinak než dokonalost,příběh jsem si maximálně užila.. Jo tohle já můžu.. Jedna s knih u kterých jsem musela maximálně vypnout a vyloženě jsem u ní relaxovala.. :) Už se těším až zase otevřu další Kingovku ... Doporučuji.

KaMal
09.10.2019 5 z 5

Klasika, ke které jsem se rozhodla po letech vrátit...a i když má své mouchy (hlavně mě dráždilo občas nelogické jednání hlavních hrdinů, zejm. ke konci příběhu), je to moje srdcovka, tak nemůžu jinak než za pět :-D

Marusska
29.09.2019 5 z 5

Úžasná kniha. Opravdu doporučuji přečíst.

okeey
20.09.2019 5 z 5

Teda ale to je knížka! Draculovský příběh jak jinak než plný upírů. Rádi se bojíte? Tak tato kniha je přesně pro vás. Nejinak než mistrně zpracováno králem hororů. U některých pasáží mi šel vážně mráz po zádech. Ústřední postavou je spisovatel Ben Mears, který v Salem's Lotu strávil část dětství a jel se tam znovu podívat a napsat novou knihu, potkává slečnu, která se mu dost líbí a pak se začnou dít věci, nenadálá úmrtí, mizení těl, podezřelé chování,... přečti si to, protože je to super.