Prokletí Salemu

Prokletí Salemu https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29668/bmid_prokleti-salemu-T8w-29668.jpg 4 2339 322

Jerusalem's Lot je malé městečko v Nové Anglii. Indiánské léto přivítalo v Salemu Bena Mearse. Vracel se do města, kde kdysi pobýval u své tety a kde nyní, jak doufal, se zbaví svých nočních můr. Ale vše je nakonec jinak. Do Salemu pronikne Cizinec. Cizinec s tajemstvím, nebezpečnější, než sám ďábel.

Literatura světová , Horory , Novely

Vydáno: , Laser-books (Laser)

Salem's Lot , 1975

J.P.S.
02.12.2021 4 z 5

Zapadlé městečko Salem v americkém státě Maine se během několika týdnů v roce záhadně vylidnilo. Většina obyvatel se odstěhovala nebo zcela beze stopy zmizela, a místní média si marně kladou otázku, proč k tomu došlo a proč se k tomu bývalí obyvatelé, které se podařilo dohledat, nechtějí vyjadřovat. K tomu, co se v Salemu doopravdy stalo za hrůzu, se dočtete v této knize...

Jak už někdo psal v předchozích komentářích, kniha má trochu pomalejší rozjezd, to seznamování s jednotlivými obyvateli Salemu možná nemuselo být až tak podrobné (i tak jsem měl v postavách občas trochu zmatek). Ale jakmile máme úvodní seznamovačku za sebou, tak se děj neskutečně rozjede a vy držíte Benu Mearsovi i jeho partě palce, aby tu hrůzu zastavili, dokud je čas...

(Viděl jsem i obě filmová zpracování. První film z roku 1979 se knižní předlohy drží poměrně věrně a hodnotím jej jako celkově zdařilejší, až na ztvárnění hlavního záporáka Barlowa, které je spíše karikaturou. To ve druhém filmu z roku 2004 je Barlow v podání herce Rutgera Hauera o dost přesvědčivější, jinak je ale tato pozdější verze o dost horší a knihy se drží spíše volně. Na rok 2022 je chystáno nové filmové zpracování, tak uvidíme… ).

MartinPetlach
21.11.2021 4 z 5

Prvních 200 stran mě bavilo, ale bylo těžké v tom najít horror. King dlouho uváděl čtenáře do děje a popisoval postavy ale to mi nakonec nějak nevadilo protože druhá část děje byla daleko svižnější a napínavější. Na druhou stranu to mohlo být i lepší, je to teprve Kingova druhá kniha, první mě velmi zklamala a tady bylo vidět velké zlepšení, takže očekávám že Osvícení a další romány budou ještě lepší.
Konec byl trochu předvídatelný, ale jsem rád že to neskončilo jinak.

8/10

Mr.Moldau
17.11.2021 5 z 5

King je mistr svého oboru. Kniha mě příjemně vtáhla do děje, vyvolala ve mně strach a působila na mě jako magnet. Byl jsem hladový po Kingových slovech, líbí se mi, s jakým citem pracuje s jazykem, jak bohatou slovní zásobu má. Líbí se mi, jak chladnokrevný vztah má King ke svým postavám, čtenář pak neví, co od něj čekat. Dokáže si krásně pohrát s postavami, jejich vztahy a příběhem, jehož součástí jsem rozhodně nechtěl být. Skvělý horor.

Dada077
06.11.2021 5 z 5

Absolvovala som ako audioknihu. Interpretácia trochu čudná, ale ku koncu to už celkom šlo. Po Pištoľníkovi a To som mala vážne obavy z obsahu. Očakávala som bosorky, namiesto nich zneli upírske etudy, tie nie sú pre mňa to pravé orechové. Ale na moje prekvapenie bol text pútavý, deju nechýbalo napätie, zimomriavky zo strachu, hlavný upír, čambľavý farár, inteligentný drakulobijec, ani temné pivnice. Audionahrávku sprevádzala úžasná hudba. Doporučujem.

evvva
13.10.2021 5 z 5

Zase jedna z knih,kdy mě práce zdržovala od čtení....nikdy mě nebral Drácula, ani žádná novodobá " sága", ale tady jsem si to užila a má představivost pracovala na plné obrátky( nebo oprátky....) Viděla jsem všechno,cítila jsem všechno...to se Kingovi naposled podařilo ve Řbitovu zvířátek. Jediná drobná výtka a zanedbatelné mínus...příliš mnoho postav,ve kterých se moje chatrná pamět po chvíli krapet ztrácela,ale nakonec,co bystě chtěli v těch letech...

Kurt_Teplice
04.10.2021 5 z 5

Upírská tématika, stejně jako tématika zombie, mě nikdy neoslovila, spíš naopak, a i proto jsem se této knize vyhýbal více jak dvacet let. Nicméně jakožto letitý fanoušek díla Stephena Kinga jsem si řekl, že i tuto bych měl zkusit, obzvlášť, když je považována za dnes už klasiku. A dobře jsem nakonec udělal. King je opravdu již od počátku své tvorby mistrem svého oboru a dokáže vykreslit strach a hrůzu, aniž by si musel nějak výrazně pomáhat explicitní nechutnostní laciných hororů. Vřele doporučuji!

MíšaS.
22.09.2021 3 z 5

Prokletí Salemu nikdy nepatřilo ke knihám, které bych měla ráda. Teď po opakovaném přečtení jsem si to jen potvrdila. Příběh je zajímavý a celkem rychle a dobře se čte, jen mi tam něco chybí. Já nevím, jak bych to napsala, ale přijde mi, že knize chybí duše. Je to napsané, ale z postav není nic cítit. Nevím, jestli mi někdo bude rozumět :D

david5746
20.09.2021

Nebudu hodnotit, evidentně to nebyla kniha pro mě. Když jsem se blížil ke čtvrtině knihy a pořád se víceméně nesourodě představovaly postavy, tak jsem to vzdal, což se snažím nedělat, ale přišlo mi to jako ztráta času. Takže uzavírám s tím, že jsem prostě nebyl ta správná cílová skupina.

Eliza562
12.09.2021 5 z 5

Moje první setkání s Kingem před lety. Miluju tuhle knihu. Za mě jedno z jeho nejlepších děl. Inu je pravda, že některá jeho díla jsem musela .... číst vyloženě z toho důvodu, že nemám ráda nechávat něco nedočteného. Myslím si, že to je jediný autor, co vám popisuje celou kapitolu život jednoho "dědy" a zakončí to větou: měl však před měsícem autonehodu a umřel....

killy
03.09.2021 5 z 5

Co napsat a nespoilerovat.... :) Kniha ač je delší, odehraje se vlastně celkem rychle. Plíživé zlo z Marstenova domu vyčkává, jakmile se ale dostane ven, způsobí obrovskou vlnu (ne)smrti, která se nezastaví před ničím a nikým. Rozhodně jeden z TOP5 upírských příběhů. Překvapující brutalita a nevybíravost je Kingovy v tomhle období vlastní a pokud hledáte noční můry a mrazení v zádech, nezklame.

andrea7191
20.07.2021 5 z 5

Kdo by z těch, kdo kdy ujížděli na Kingovi, neznali Marstenův dům..... To je jako neznat hotel Overlook.....

Mája873
15.07.2021 5 z 5

Moje druhá knížka od tohoto autora...Klobouk dolů pane Kingu, jste mistr svého oboru. Knížka je velmi čtivá, to tajemno z ní úplně čiší.... musím přiznat, že jsem ráda jak příběh skončil. Situace začala vypadat beznadějně, takže jsem očekávala, že to dopadne podobně jako u Řbitova zviřátek a vlastně to předurčovala i anotace. Těším se na další knihy od pana Kinga, protože touhle to rozhodně nekončí... :-)

SONP
18.06.2021 4 z 5

Toto ranější Kingovo dílo, notně ovlivněné pány Stokerem, Vladem Napichovačem a hrabětem Orlokem, obsahuje zárodky toho, co na pozdějších kingovkách mám tak rád. Mluvím zde o životem již notně pošramoceném spisovateli v roli hlavního hrdiny, sympatické postarší obyvatele malého mainského města, kupu dětí (které autor jako vždy nikterak nešetří), tu a tam nějaké popkulturní odkazy. Jenže tím jak se King nechal svázat tou upírskou látkou v tom nejklasičtějším slova smyslu - hlavní velemocný upír, jeho lidský pohůnek, množství jeho malých přisluhovačů, rakve, kříže, česnek apod., si v této knize nemůžeme užít jeho kreativitu v plné síle. Radši bych si četl o nějakém novátorském kingovském upírovi než znova o Drákulovi v Americe (i když se tak nejmenuje). V moderním upírském příběhu tak pro mě zatím vítězí Lumleyho Dragosani proti Kingovu Barlowovi. I tak se ale Kingovi podařilo mě vyděsit (zejména nemrtvými dětmi za okny visícími ve vzduchu), a tak je to solidních 70%

Adellll
29.05.2021 5 z 5

Moc fajn kingovka, která se asi nezařadí mezi mé favority, ale vedla si nečekaně dobře. Téma upírů mi není blízké a nikdy jsem je napovažovala za příliš strašidelné, takže jsem moc vysoká očekávání neměla. King ale opět dokázal nemožné a z knihy ke konci přímo čpěla beznaděj a strach. Navíc bylo Prokletí Salemu i po celou dobu velmi napínavé a čtivé, čemuž přispívaly i kapitolky z pohledu různých občanů městečka. Určitě proto knihu doporučuji.

Witchann
28.05.2021 4 z 5

Pořádná upířina. Pěkně hnusná a napínavá jak moc krátké kšandy. Jedna z mých prvních a stále nejoblíbenějších kingovek. Poctivě odvedená řemeslná práce na textu. Ve stručnosti - knižní chuťovka pro vyznavače krvesajů.

eraserhead
27.05.2021 5 z 5

Inspirační pouta Draculy jsou v románu očividné, na druhou stranu je Prokletí Salemu ukázkou, jak se i z inspirace dá vykřesat působivý, strhující a originální příběh. Tady se King ještě horrorové rozjížděl, snad proto se žánru věnoval pečlivě a dokázal vystavět spousty skvělých scén. Syrový, mrazivý a atmosférický horror, jako když drápneš špičákem. Jedna z moderních upírských klasik.

TaNya_
08.04.2021

Trochu opomínaný klenot. Hrozně moc se mi to líbilo, obzvlášť po tom propojení s Dark tower. Když jsem se tím prokousávala, tak kolík byl nedaleko a měla jsem zmapováno, kde mám v pokoji křížek. To snad o něčem vypovídá.

Adél784
30.03.2021 4 z 5

Do Lotu se vrací spisovatel Ben Mears, aby napsal svou novou knihu...po svém příjezdu se seznamuje s dívkou Susan, se kterou se začne sbližovat. Ve stejnou dobu se do města nastěhují dva tajemní pánové a pronajmou si Marstenův dům, který má temnou minulost. Krátce po přistěhování mužů se začnou ve městě dít zvláštní věci, které začnou úmrtím psa Docka a pokračovat budou podivným chováním obyvatel, nevysvětlitelnými úmrtími a mizením těl z márnice...

Stephen King má svůj styl psaní, který nemusí sednout každému. Píše hodně do detailu, často používá závorky a jeho popisy jsou občas trochu zlouhavé....každopádně já mám jeho styl psaní ráda:)
Prvních 160 stran je více popisnějších a autor nás hlavně seznamuje s obyvateli Lotu. Postav je v Prokletí Salemu opravdu hodně a chvílemi se mi pletly. I když jsem od Stephena Kinga četla lepší knihy, tak Prokletí Salemu rozhodně můžu doporučit.
Knihu bych ohodnotila 4/5 a nedoporučuji Vám ji číst v noci:)

,,To je ta zvláštní věc: nikdo z těch, kdo byli v Jerusalem´s Lotu vzhůru, neznal pravdu. Pár lidí snad mělo podezření, ale i jejich podezření, byla neurčitá a beztvará jako tříměsíční plod. Přesto bez váhání šli k zásuvkám stolů, krabicím v komoře nebo schránkám na šperky a hledali nějaký náboženský, kouzelný symbol, který snad měli...Pomalu přecházeli z místnosti do místnosti, jako by se jejich těla proměnila v křehké sklo, rozsvěcovali všechna světla a nedívali se z oken ven. To především. Nedívali se z oken ven"

Ivan Kučera
17.03.2021 3 z 5

Ak to budeme vnímať v kontexte doby, je Prekliatie Salemu zaslúžená klasika, kult a nepochybne legenda a perla (upírskeho) žánru. V 70. rokoch 20. storočia na tom literárny horor nejako extra dobre veru nebol. Musel prísť až Stephen King, aby ho katapultoval (a zároveň aj sám seba) medzi bestsellerovú špičku. Nepodceňoval nielen čitateľa, ale ani žáner ako taký. Kým iní autori považovali v hororoch za nedôležité zoznámiť čitateľov bližšie s postavami, King písal hrdinov (a aj záporákov) po psychologickej stránke tak zručne, až to možno občas prestávalo byť „čistým“ hororom a robilo to z jeho kníh, prepáčte, niečo „viac“. Prekliatie Salemu je na tom rovnako. Nekoná sa žiadne trápne, lacné oblbovanie, ale predstavenie plné slušných dialógov, dobre spracovaných postáv (a vzťahov medzi nimi) a situáciu pochopiteľne značným spôsobom vylepšuje aj nezameniteľný autorov svižný štýl písania, ktorý vás chytí a už nepustí. Bohužiaľ, knižka podľa mňa za tie desaťročia od svojho vydania zostarla. Dnes už málokoho dostane horor o upíroch, postupne ovládajúcich americké mestečko. A to platí nielen dnes, v roku 2021, kedy píšem tento komentár, ale platilo to už niekde okolo roku 2002, kedy som si knižku za prvé vlastné zarobené peniaze kúpil (spolu s Osvietením) vo viere, že to budú strašidelné pecky, ktoré ma odrovnajú. Nič také sa však nakoniec nekonalo. Zlé to nie je, ale 4* si to podľa mňa nezaslúži, na to je to na môj vkus miestami predsa len už až príliš zdĺhavé a pomalé a postavy mi nijak špeciálne neprirástli k srdcu. Oceňujem mrazivú, geniálnu myšlienku (z ktorej vychádzala samozrejme aj Stephenova poviedka Kukuričné deti): dá sa zničiť mesto bez toho, aby si to všimol cestujúci, ktorý ním náhodou prechádza? V r. 1979 natočil Tobe Hooper solídnu filmovú adaptáciu, v r. 1987 vzniklo voľné pokračovanie a v roku 2004 mini-séria s Donaldom Sutherlandom.

parxel
16.03.2021 5 z 5

Prokletí Salemu byla jedna z mých prvních knih, kterou jsem od Stephena Kinga četl. Od té doby jsem za dlouhých podzimních večerů přečetl několik dalších kousků. Některé se mi líbily a některé mi naopak vůbec nesedly.Tato kniha patří do první skupiny. Je to přitom taková obyčejná, ale poctivá upířina. Takže za mne velká spokojenost.

Nicméně, když se podíváte do komentářů níže, tak zjistíte, že někdo to má přesně naopak. A to mi přijde docela zajímavé, protože jediný způsob jak zjistíte, do jaké kategorie spadáte vy, je, že si tuto knihu přečtete. :-)