Prokletí Salemu

Prokletí Salemu https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29668/bmid_prokleti-salemu-T8w-29668.jpg 4 2342 322

Jerusalem's Lot je malé městečko v Nové Anglii. Indiánské léto přivítalo v Salemu Bena Mearse. Vracel se do města, kde kdysi pobýval u své tety a kde nyní, jak doufal, se zbaví svých nočních můr. Ale vše je nakonec jinak. Do Salemu pronikne Cizinec. Cizinec s tajemstvím, nebezpečnější, než sám ďábel.

Literatura světová Horory Novely
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Salem's Lot , 1975

gambinka87
01.01.2023 2 z 5

Tentokrát mne Stephen King zklamal. Rychlé přesuny z postavy na postavu, jejíž osud je mnohdy tak krátký, že je jen rozmazanou šmouhou.. četla jsem hlavně kvůli spojitosti s temnou věží, fascinuje mě, jak buduje King tohle puzzle různými zmínkami k předchozím dílům ve věži. Rozuzlení knihy ale také slabé, přestože je druhá půlka výrazně lepší, než ta první.

Frizer
19.12.2022 2 z 5

Tato kniha bohužel nezestárla dobře. Vzhledem k tomu, že to byla Stephenova druhá kniha a je téměř 50 let stará, nebudu ji hodnotit jednou hvězdičkou, ale pokud by ji napsal nějaký nový autor, pravděpodobně bych ji ani nedokončil. Existuje tu pár jisker budoucích silných stránek jeho psaní, obvykle kolem charakterizace...Ale, v knize je málo silných scén a celkově je to dost nudné. Hlavní antagonisté jsou pekelně nudní. Jako vážně, vezměte si inspiraci z nadčasové klasiky Drákuly a pak hlavní zlo dejte jen na pár stránek. Existuje mnoho lepších knih s upíry jako antagonisty a s touto knihou jsem se zcela minul.

ozzak
23.11.2022 5 z 5

Upíři klasika od hororoveho krále Kinga

Calypso
23.11.2022 1 z 5

Téměř dvacet let po Peyton Place a patnáct let před Twin Peaks se King rozhodl přispět svou troškou do žánru 'americké maloměsto je prohnilé a jeho obyvatelé skrývají temná tajemství'.
Aby to fungovalo, tak by ale musel vytvořit postavy, které jsou schopny čtenáře alespoň trochu zaujmout. Zde se dostáváme k prvnímu pozoruhodnému momentu až po dvou stech stranách balastu:
'Věděli, že Hubie Marsten zabil svou ženu, ale nevěděli, co ji předtím donutil udělat nebo jak to s nimi bylo v té sluncem zalité kuchyni ve chvílích, než jí ustřelil hlavu, kdy se v horkém vzduchu vznášela vůně zimolezu jako dávivý sladký pach z nezakrytého hromadného hrobu. Nevědí, že ho prosila, aby to udělal'.
'Vědí, že v tom začouzeném září roku 1951 požár spálil půlku města, ale nevědí, že požár byl založen, a nevědí, že chlapec, který zapálil, vyšel v roce 1953 s vyznamenáním ze školy a pak vydělal sto tisíc dolarů na Wall Street, ale i kdyby to věděli, neznali by podnět, který ho k tomu činu přiměl, ani tvrdošíjnost, s jakou mu potom užíral mozek dalších dvacet let života, dokud ho ve věku šestačtyřiceti let nesklátila do hrobu mozková embolie'.

My se to také nedozvíme, ač předchozí dva odstavce jsou to jediné v celé knize, co je schopno vzbudit trochu čtenářského vzrušení. Místo toho následují další dvě stovky zoufale utahaných stran. Málokdy mě nějaká beletrie tak moc naštve.
Taky tam byli upíři, stejně banální jako všechno ostatní. Pouze rok poté se na pultech objeví prvotina jakési Anne Rice a upírský subžánr se změní jednou provždy. Prokletí Salemu je naprosto zbytečná záležitost.

Daduna
16.11.2022 3 z 5

Kniha vcelku pěkná, námět mě až tak moc nenadchl vzhledem k tomu, že tuto knihu jsem četla v období, kdy už mám o upírech vše přečteno, a proto jenom tři hvězdy.

Patrik02
09.11.2022 5 z 5

Tahle kniha byla cool dávno předtím, než přišli třpitivci ze Stmívání. A bude cool ještě dlouho po nich. Kultovní upírská klasika a spisovatel v hlavní roli. Pomalý rozjezd a seznámení s malebným městečkem, kde se zlo plíží pod rouškou noci a postupně zalézá do myslí i těl nevinných obyvatel.

Martianus
02.11.2022 5 z 5

Moje možná nejoblíbenější kingovka a jedno z nejlepších zpracování upírského žánru.

jan37
27.10.2022 3 z 5

Četl jsem znovu asi po 25 letech a poprve se mi to libilo víc (no taky mne bylo 15 :) . Narozdíl od jiných knih mistra me teď tahle vůbec nevtahla do děje. Až ke konci to zaclo mít spad. Zároveň množství postav (což mi u jiných knih SK nevadi) s podobnými jmény - Mark, Matt. Tuhle už ne. Dallas 63 klidne 10x

majc
18.09.2022 5 z 5

Tak tuhle knihu řadím mezi ty nejlepší od pana Kinga. :)
Knížka začíná pozvolna, napětí postupně pomalu stoupá, postavy a městečko si zamilováváte čím dál víc a pak bum! Prostě klasický King!
Úžasně vybarvené charaktery, to on prostě umí. Každý má svou osobnost, každý reaguje jinak na příchozí hrozbu, a nechybí ani pár chvilek, kdy se objeví moudro, nad kterým se člověk zamyslí (viz níže).
Obrovské plus za mě získává rozdělení knih do kapitol, kdy je kapitola pojmenovaná podle různých postav a jimi se pak zabývá. A pak jsou kapitoly nazvané Lot, a v nich vidíme život všech obyvatel postupně od rána až třeba do večera, to mě strašně bavilo.

Knihu jsem dočetla včera večer, pak jsem si uvědomila, že jsem naprosto sama v bytě a padl na mě obrovský strach. Chvíli jsem zvažovala, zda nepůjdu spát s česnekem.

Moudro z knihy nakonec:
Než usnul docela, zjistil, že uvažuje - nikoli poprvé - o tom, jak jsou dospělí divní. Berou projímadla, pijí kořalku nebo užívají prášky na spaní, aby zahnali své strachy a usnuli, a jejich strachy byly tak krotké a domácké: práce, peníze, co si pomyslí učitel, když nemůžu dát Jennie hezčí šaty, jestlipak mě manželka ještě miluje, kdo jsou mí přátelé. Úplně vybledaly vedle hrůz, se kterými lehá každé dítě ve své temné posteli, bez možnosti svěřit se někomu, kdo by dokonale porozuměl; jenom jinému dítěti.
Neexistuje žádná skupinová terapie nebo psychiatrická nebo obecná sociální služba pro dítě, které musí každou noc bojovat s tou neznámou věcí pod postelí, nebo na stropě, s věcí, která poskakuje a šklebí se a vyhrožuje, ale před přímým pohledem utíká.
Noc za nocí musí svádět stejnou osamělou bitvu a jedinou léčbou je konečné zkostnatění představivosti, kterému se říká dospělost.

david1457
10.09.2022 2 z 5

teda, tohle že napsal Stephen King? Tohle mi teda vůbec nesedlo, ale asi to bylo hlavně tématem. Má spoustu lepších knih.

Lenka.Vílka
04.08.2022 5 z 5

Neskutečně čtivá kniha!

Začátek je vážně hodně pozvolný. Abychom poznali postavy a aby se ten pocit "děje se něco špatného" mohl vkládat postupně. A vám na tom a na postavách záleželo. Prostě klasický King...

A protože není kam pospíchat, nejdřív se pořádně seznámíme s hlavními postavami, kde mi všichni mi byli vážně sympatický a bavilo mě, jak každý jinak přistoupil na to, že v tomhle městě se děje asi něco špatného. A co to konkrétně je. Stejně tak s dost dalšími lidmi ve městě.

Četla jsem si názory, že současného čtenáře kniha nemůže překvapit. Možná ani nikoho nemůže vyděsit. S tím tak úplně nesouhlasila. Bylo to napínavé, protože mi postavy nebyly ukradený. A to je pro mě nejdůležitější. Jako kdybych se nebála skrz to popsané v knize, ale skrz obavy postav, která mnou kvůli ním proudila. Protože...co je to strach? Něco, co má každý nastavený jinak a startuje ho pokaždé něco jiného. A to tady na mě působilo na 100%. Ale já nikdy nebyla na "přímou krev" a "přímou hrůzu". Pomalé odhalování, to je něco pro mě. Cestou ke konci jsem zjistila, že jsem tak přirostla k postavám, že by mi bylo jedno, pokud bude kniha zakončena nějak blbě ohledně hlavního tématu (což se nestalo), ale víc mi šlo o ty lidi. Splněno na jedničku ;)

Bavilo mě, jak je kniha napsaná a jak je příběh vedený pomocí pojmenování kapitol. To bylo fajn :) a jak to celé hezky propojuje a dělá z knihy něco, co chcete číst ještě víc. U mě bylo bohužel trochu míň času, takže jsem přečetla polovinu, potom delší pauza a potom zbytek. V té pauze jsem se úplně klepala, až budu moct číst znovu.

Nechci tady zabředávat do děje. Skoro všechno je v anotaci. Víte, co dostanete a navrch kopec slušné a solidní Kingoviny, kdy si říkáte, že je to tak trochu pro malé děti, ale jakmile začne ta skutečná sranda, tak je to pro silné a nebojácné dospěláky. A ohledně konce...tam jsem se úplně rozplývala, jakým způsobem to bylo napsané. Ohledně těch, kteří nepřežili, ohledně těch kteří přežili. No, jsem zvědavá na Vlky z Cally, protože tady jsem toho o něm teda moc nedozvěděla. Včetně toho, jaké přesně to mělo následky. A ještě tu jednu věc. Tak jsem zvědavá  :)

Co by to bylo za pořádnou knihu od Mistra, kdyby v ní nebyl odkaz na Shirley Jackson a nějaká ta citace z její knihy! :)

jaroiva
25.06.2022 3 z 5

Upířina, ničím zvláštní. Nebudu nadhodnocovat jen proto, že to napsal "Mistr hororu". Pro mě průměr.

Květ
20.05.2022 5 z 5

Perfektní upíří horor, tohle se Kingovi moc povedlo! Skvěle propracované postavy, výborné dialogy, sugestivní děj. Mrazivá a znepokojivá atmosféra protkává celou knížku a postupně graduje... tak jak postupně nastává pád celého městečka... Číst před spaním nedoporučuju, občas jsem se pak bála dívat z okna... :)

cziss
08.04.2022 4 z 5

Pěkný horor od Kinga, upíří tematika jak má být. Po knížce jsem sáhl zejména kvůli návaznosti na univerzum Temné věže, nicméně to mě trochu zklamalo - kněz Callahan tam zdaleka není ústřední postavou.

Anette99
22.03.2022 5 z 5

Opět jsem dostala chuť na nějakou "kingovku".
K této knize jsem se dostala díky povídkám Prokletí Jeruzalémské a Na dobrou noc z povídkového souboru Noční směna a díky komentářům k těmto povídkám, kde bylo psáno, že se jedná o odkaz na knížku Prokletí Salemu.

Spisovatel Ben Mears se po letech vrací do městečka. I po letech ho fascinuje tajemný, už dlouho opuštěný dům stojící na kopci, který má děsivou minulost a údajně v něm straší, sám Ben tam jako dítě měl svůj zážitek. Zároveň se zrovna do tohoto domu nastěhuje podivná dvojice, jejíž jeden člen je údajně pořád "někde na cestách".

Zpočátku nic nenasvědčuje tomu, že by mělo jít o někoho jiného, než o dvojici trochu divných obchodníků, kteří si v městečku chtějí otevřít obchod se starožitným nábytkem. Ale později se začnou dít divné věci - pes napíchnutý na hřbitovní bráně, ztracené dítě, záhadná úmrtí, mizení těl z márnice, městem se šíří podivná epidemie "spavé nemoci." Starý učitel má určitá podezření, která se mu později potvrdí, na pomoc si vezme doktora a Bena a začíná boj se zlem, které se městečkem dál šíří.

Prvních asi 150 stran se spíše seznamuje s městem a jeho obyvateli, ale pak se děj rozjíždí a my sledujeme boj, který je napínavý od začátku až do konce. K Benovi, Matovi a doktorovi se ještě připojí místní chlapec. Od začátku jsem jim držela palce.

King horory prostě umí, nejsou to žádné laciné lekačky plné hnusu, ale skvěle propracované postavy a příběhy, kdy vám při čtení běhá mráz po zádech. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout a proto přečteno za dva dny. :)

knihomolka_jaja
09.03.2022 3 z 5

Za mě průměr. Četla jsem toho sice od Kinga málo, teprve dvě knihy (ústav a Řbitov zvířátek), ale obě se mi četli mnohem lépe a byly zazivnejsi. Tohle mi utíkalo děsně pomalu, každá stránka mi přišla nekonečná. Nevím, nějak mi to nesedlo, i když pár skvělých pasáží to mělo, to zas ne že ne. Ale od Kinga bych asi čekala něco lepšího.

nicolettkaa
28.02.2022 3 z 5

Musím říct, že se to vůbec nečte špatně, přestože upíří tematika jde úplně mimo mě. Znovu bych to už nečetla, ale jako úvod (pro mě) do Kingovy tvorby to byla docela dobrá volba.

Delphín
31.01.2022 4 z 5

Upíři nikdy nebyly téma, jenž by mě nějak zvlášť zajímalo, ovšem od mistra hororu mi to náležitě sedlo. Jedná se o výborný upíří příběh, kde umí King nádherně budovat atmosféru a strach. Doporučuju!

jfialova
06.01.2022 3 z 5

Tak sice téma docela ohrané, ale musím říct, že přesto se to dalo číst. Je znát, že autor ještě není ve vrcholné formě, jde o jeho teprve druhou knihu. Za určité mínus bych považovala příliš velké množství postav, běžně mi to nevadí, ale tady je o každém pár vět různě rozházených po celé knize, takže při každé další zmínce marně vzpomínáte kdo že to vlastně je... Postavy nemají ještě takovou tu kingovskou hloubku a konec knihy je takový nedotažený. Příběh je ale již hezky vystavěný, napínavý a dobře se čte.

pupopony
05.01.2022 1 z 5