Prokletí Salemu

Prokletí Salemu https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29668/bmid_prokleti-salemu-T8w-29668.jpg 4 2325 320

Jerusalem's Lot je malé městečko v Nové Anglii. Indiánské léto přivítalo v Salemu Bena Mearse. Vracel se do města, kde kdysi pobýval u své tety a kde nyní, jak doufal, se zbaví svých nočních můr. Ale vše je nakonec jinak. Do Salemu pronikne Cizinec. Cizinec s tajemstvím, nebezpečnější, než sám ďábel.

Literatura světová , Horory , Novely

Vydáno: , Laser-books (Laser)

Salem's Lot , 1975

Markysek45
Markysek45
02.11.2015 5 z 5

Možná trošku pomalejší rozjezd, množství méně podstatných postav, ale opět děsivá atmosféra a hlavní postavy, které si zamilujete (až na Susan, tu jsem moc nemusela :D ). Nejoblíbenější Kingovka to pro mě asi nebude, ale za naprosto srdcervoucí konec (Jimmy) musím dát 5*.

tulip131
tulip131
21.10.2015 3 z 5

Byť jsem se prokousala až ke konci, kniha mě moc neoslovila, velká spousta postav, které nehrály žádnou roli - jen byly, popis když hledali chlapce - u šestého stromu v lese vedle třetiho zákrutu potucku a desátého kroku...a nudnou atmosféru doplnil starý dům na kopci.

mijamoto
mijamoto
05.10.2015 3 z 5

Knížka je až moc podrobná a po čase jsem se začal ztrácet v postavách.Popravdě v půlce knížky jsem přestal číst a dokoukal sem to ve filmovém provedení.

Bob34
Bob34
15.09.2015 5 z 5

Luxus kniha

Mates-K1
Mates-K1
14.09.2015 5 z 5

Aaa.... Tohle je King. Plnokrevná knížka z roku 1975. Od začátku tušíte, jak to dopadne (dobře x špatně), ale konec Vás stejně překvapí.
Tuto knížku s klidným srdcem doporučuji těm, kteří chtějí s Kingem začít. Neudělají chybu.

Peleus
Peleus
23.08.2015 4 z 5

Skvěle popsaná atmosféra maloměsta. Vyváženě dávkované tajemno a v neposlední řadě konečně příběh o upírech, který nepůsobí zase tak trapně hloupým dojmem.

Viděl jsem také film. Až na posun v čase, a tedy nutnosti přizpůsobit se aktuálním reáliím, jde o záležitost překvapivě blízkou originálu.

Naposledy z jiného odvětví. PC hra Alan Wake mi (řeky, hory, maloměsto a celkový pocit z viděného) velmi připomíná právě knihu Prokletí Salemu.

Mitsuki
Mitsuki
22.08.2015 4 z 5

Tato Kingovka mě vtáhla do svého příběhu až za polovinou. Snad je to tím, že kniha líčí celou hrůznou upíří atmosféu komplexně, v celém městě, i s popisky mnoha, mnoha vedlejších postav. Ale přesto, že v dnešní době je příběhů o netopýrech upírech plno, King je prostě jedinečný a v jeho podání jsem měla v nemálo pasážích husí kůži :-)

Maus
Maus
17.08.2015 5 z 5

Nádherná knížka. Nejlepší knížka, kterou jsem o upírech četla. Ani minutu jsem se u ní nenudila! :)

tisha8409
tisha8409
01.08.2015 odpad!

Tak i tady má snaha nalézt v jeho starých výplodech jakés takés zalíbení vyšla naplano.
Jeho knížky, hlavně tyto z dob 70tek, mi očividně nemají co nabídnout.
Hlavně dnes, v době, kdy se to všude hrůzama jen hemží, prostě nemůže Kingovo plácáníčko o domečku a objevujících se postavách které "přece mají být mrtvé" zaujmout.
O přehršli postav, který tam nemají místo, ani nemluvě.

Obuvník
Obuvník
18.07.2015 5 z 5

Největší legrace je, že jsem před samotným čtením vůbec nevěděl, že v tom budou lidi s nebezpečným chrupem. Prostě jsem věřil autorovi, že vykouzlil další masterpiece, a přeskočil anotaci jako Carl Lewis přeskakoval hromadu písku.
Samotné čtení taková legrace nebyla (v dobrém slova smyslu). Městečko má skvělou atmosféru. Takovou, kde byste bez své věrné čivavy po setmění nevkročili na ulici. Charaktery propracované. Láska mezi ústřední dvojicí možná trošku uspěchaná, ale uvěřitelná. Závěr... co na to říct. Miluju otevřené konce.
Rok vydání originálu 1975 a po čtyřiceti letech má stále co říct. SK to uměl už před třicítkou, kdy se většina spisovatelů ještě hledá (a někteří hledají dodnes). Je to drak...

richard7959
richard7959
21.06.2015 4 z 5

Když se člověk prokouše tou polovinou nudy, kde se místo napětí a děsu dočká tak možná popisu neřestí obyvatel městečka, určitě knihu nakonec ocení.

mapet85
mapet85
15.06.2015 5 z 5

Prokletí Salemu patrí do ranej tvorby Stephena Kinga, v poradí ide o jeho druhý román po Carrie. Autor sa venuje tradičnej a často využívanej téme, ktorú spracúva spôsobom preňho typickým. :-) Mladý spisovateľ Ben prichádza do mestečka Jerusalem´s Lot, v ktorom prežil časť detstva, aby pokračoval v písaní románu a vysporiadal sa s traumami a zážitkami. Ale čo by to bol za horor, keby sa situácia nezvrtla a riadne nezdramatizovala. Do mesta vstúpi zlo, cudzinec, ktorého by ste určite nechceli stretnúť za žiadnych okolností, a ktorý naruší každodenný chod života ľudí v meste. :-)

King využíva hororové prvky, pri ktorých sa vám ťažšie dýcha a zvyšuje sa tep. Atmosféra celej knihy je tajomná, desivá a napätá. Narastajúce zlo cítite z každej stránky. Postavy (tie kladné) sú sympatické, ale so žiadnou z nich sa nemazná a dáva im pekne všetko „vyžrať“. Páčilo sa mi aj niekoľko vtipných a trefných vsuviek pri dychberúcich pasážach, ktoré vhodne odľahčovali dej. :-)
Koniec je, ako sa na autora patrí, strhujúci a Prokletí Salemu odporúčam všetkým „kingofilom“. Je to kniha vhodnejšia na čítanie v ponurom počasí a v daždi, kedy je lepšie vystihnutá atmosféra, ale v horúcom počasí naopak poriadne zamrazí. :-)

„To je ta zvláštní věc: nikdo z těch, kdo byli v Jerusalem´s Lotu vzhůru, neznal pravdu. Pár lidí snad mělo podezření, ale ta podezření byla neurčitá a beztvará jako tříměsíční plod. Přesto bez váhání šli k zásuvkám stolů, krabicím v komoře nebo schránkám na šperky a hledali nějaký náboženský, kouzelný symbol, který snad měli. Dělali to bez uvažování, podobně jako člověk, který jede dlouho a o samotě autem, si bude zpívat, aniž by věděl, že zpívá. Pomalu přecházeli z místnosti do místnosti, jako by se jejich těla proměnila v křehké sklo, rosvěcovali všechna světla a nedívali se z oken ven. To především. Nedívali se z oken ven. Bez ohledu na zvuky a strašnou nejistotu, bez ohledu na strašlivé neznámo, existovalo něco ještě horšího: pohlédnout Gorgoně do tváře.“

Terva
Terva
28.04.2015 4 z 5

Jedna z těch Kingovo hororových klasik. Celkem krátký příběh, který má spousty odkazů na další knihy a příběhy. Například kněz Callahan - odkud, že já ho znám?

ivana5609
ivana5609
27.03.2015 3 z 5

Chvílemi celkem zdlouhavý děj. Kdyby byla kniha o polovinu kratší zřejmě by se nic nestalo. :) Chvíle napětí však opět na jedničku.

mysacka
mysacka
16.03.2015 2 z 5

Některé kapitoly zbytečně zdlouhavé a nezajímavé. Jinak mohu knihu doporučit. Co nedoporučuji, tak dívat se na film. Knihu jsem četla na dvakrát. Asi po půlce knihy mě lákalo podívat se i na film a totálno katastrofa. Pak mi trvalo zas nějaký měsíc, než nakdu cestu zpět k tomu, abych ji přečetla. Ve zdlouhavém filmu děj o ničem a konec.. komedie. To samé mě trochu mrzelo i od knížky, ale jinak velmi pěkná, když popustíte fantazii dle svého a ne filmu :-)

twiggynka
twiggynka
02.03.2015 5 z 5

jako vždy S. King umí napsat příběh, který zaujme!

Veronika_!+
Veronika_!+
13.02.2015 5 z 5

Ač jsou upíři pro mě dost neatraktivní téma rozhodla jsem se Kingovi věřit. V polovině se možná děj trochu vlekl, ale vydržela jsem a rozhodně nelituji. King je králem napětí a dokázal děj ke konci neuvěřitelně vygradovat.

Mikik
Mikik
07.01.2015 2 z 5

Pro mě bohužel slabší. Ač velká čtenářka a obdivovatelka Kinga, kterého považuju za jednoho z nejlepších spisovatelů všech dob, tak tahle kniha mě opravdu neuchvátila. Možná už bylo těch upírů kolem trochu moc. Film jsem viděla a i bez něj se do budoucna obejdu.

tovlasek
tovlasek
03.01.2015 4 z 5

Dle mého názoru zcela výjimečná a skvěla kniha od krále horroru. Z mého pohledu v této knize nebylo tolik až tak strašidelných momentů, jako tak skvěle popsaný život města, který byl v této knize naprosto uvěřitelný, leč jsem se v některých momentech bohužel ztrácel ve vedlejších postavách, naštěstí to nebylo zas tak drastické a nehráli zas tak důležitou úlohu v celém příběhu, i tak na mě kniha působila, že si skutečně dokáže vytvořit vlastní živoucí svět. Upíři mě příjemně překvapila, King zkombinoval klasické vyprávění o upírech, což mě jako jejich "fanouška" velice potěšilo, hlavně v dnešní době plné pseudo upírů. Jedna z mála knih, kde jsem posledních 50 stránek, přečetl na jeden zátah a se zatajeným dechem pozoroval jak kniha dopadne, a musím přiznat, že mne konec nezklamal.

alice0054
alice0054
28.12.2014 2 z 5

jedna z posledních, která mi chyběla. Nevím čím to, ale zatím taky jediná nedočtená. Děj mě nechytil ani trochu a po velkém snažení jsem knihu za polovinou odložila. Možná jí dám časem ještě jednou šanci, ale momentálně je pro mě tím nejslabším, co jsem od mistra dostala do rukou...