Železný král

První díl historické fresky Prokletí králové nás uvádí do gotické Francie na dvůr Filipa IV. Sličného. Filip je osobnost rozporuplná, na jedné straně silný státník, jemuž jde nejvíce ze všeho o jednotu království a který z Francie učinil nejvýznamější zemi Evropy své doby, na druhé straně krutý panovník nelítostně vymáhající vysoké daně, král, jenž nechává razit méně hodnotné peníze, muž vzdorující papežské moci, zabírající majetek Židům a lombardským bankéřům. O zápletky není na francouzském a anglickém dvoře nouze: Filip má tři syny (kteří budou všichni postupně vládnout) a dceru Isabellu provdanou za anglického krále Eduarda II., tři snachy, dopouštějící se cizoložství, v pozadí se splétají intriky mužů blízkých koruně....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/12928/zelezny-kral-12928.jpg 4.566

Prokletí králové 1.

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno, Talpress

Le Roi de fer, 2003

Kniha Železný král

Kuža007

Jednoznačně nejlepší díl celé série Prokletých králů. Krutý, ale schopný Železný král Filip VI. Sličný, prohnaný Nogaret, který odhalí cizoložné princezny a začátek souboje mezi Mahaut a Artois a Roberta z Artois. Díl, který by stačil sám o sobě. A samozřejmě templářské prokletí od Jakuba z Molay pro Filipa Sličného, kterým to vše začalo.
,,Papeži Klemente, rytíři Viléme, králi Filipe! Do roka vás vyzývám na boží soud, kde vás nemine spravedlivý trest! Proklínám vás! Proklínám! Všechny vás proklínám až do třináctého pokolení vašeho rodu!"

tatjana1737

Za mne nejlepší kniha série, která by obstála i samostatně, a nejen kvůli Filipovi IV. Sličnému, který je jedním z mých oblíbenců v historii. S ohledem na další knihy a děj je velmi zajímavé, kterak čistě osobní pohnutky a motivy dokážou rozhýbat velké dějiny a jak dalekosáhlé důsledky má spor o to, komu léna a majetky náleží.
Druon má celou sérii velmi historicky propracovanou, ale současně čtivou, kdo se neutopí ve jménech a postavách, ten si odnese hluboký čtenářský zážitek a ještě nahlédne do zákulisí Stoleté války. Ale pozor - není to žádná limonáda, autor se s tím nepáře a některé pasáže na mne při prvním čtení byly krapítek silné. Zkrátka líčení minulosti bez příkras.

Toffee
04.11.2017

Čtivé románové zpracování skutečných historických událostí a intrik v okolí francouzského krále. Ústředním momentem jsou známé události kolem konce templářského řádu. Příjemné čtení.

Mrejča
07.02.2016

Strhující rodinné drama v nejvýznamnější francouzské rodině se odehraje prudce a svižně od března do listopadu 1314. Zarámováno templářským příběhem. Napsáno čtivě tak, aby doložitelná fakta odpovídala historickým zdrojům. Zábava a poučení (nejen o dějepise) v jednom.
Přečteno jedním dechem a už se těším na další díly.

darthvader77
23.08.2015

Kdo miluje Píseň ledu a ohně, bude milovat Porkleté krále, protože tohle je hra o trůny ve skutečnosti. Maurice Druona tímto považuji za jednoho z nejgeniálnějších autorů. Tento francouzký spisovatel má jednoduchý a neskutečně čtivý styl psaní, který vás okamžitě donutí být závislý na každém otočení stránky jeho knih. Do všech postav, ať už je to životem unavená Isabela Francouzská, veselý hromotluk Robert z Artois, ambiciózní Karel z Valois, intrikářská hraběnka Mahaut či chladný mocný panovník Filip IV. Sličný, zlomený Jakub de Molay, zamilovaný dobrodruh Guccio Bagliona a jeho bázlivá Marie de Cressay. Žádná z těchto figurek není černobílá, každý si tu najde svého favorita. Třešničkou na tomhle chutném historickém dortu je, že autor přidal i poznámky, které vysvětlují spoustu věcí, takže je tahle kniha skvělou volbou k zábavnému učení historie. Každopádně než chrlit další superlativy, to si raději Železného krále sami přečtete a rovnou si sežeňte celou sérii, protože budete mít neodbytnou potřebu dočíst tenhle mistrovský kousek až do samého konce.

Paganfairy
02.06.2014

Zajímavé historické drama, ukazujíc, jak moc byly šlechtické dvory prolezlé intrikami a kam až je jedinec schopen zajít jen kvůli pomstě. Příběh je složen z několika linií (král, panoš, vězeň, obchodník...), které se navzájem proplétají a umožňují tak čtenáři získat široký rozhled o době a o středověké společnosti.

astroweb
07.07.2013

Velmi pěkné, až překvapivě, alespoň pro mne, Těším se na další díly.

mysce
10.08.2012

První díl historického cyklu Prokletí králové je strhující dobrodružný příběh odehrávající se na francouzském královském dvoře v době vlády mocného panovníka Filipa IV. Sličného. Na počátku příběhu stojí proces s templáři, kdy je upálen velmistr templářského řádu Jakub de Molay a na hranici sešle prokletí na královský kapetovský rod. 14. století je na francouzském královském dvoře plné složitých nechutných intrik a po smrti Filipa IV. nastává nelítostný napínavý boj o trůn. Román jsem přečetla jedním dechem a ihned jsem se pustila do dalších dílů..