Když král ztrácí Francii

V sedmém a posledním dílu historické fresky Prokletí králové se autor vrací k vládě Jana II. Historie přiřkla tomuto králi přízvisko Jan Dobrý, ale byl to panovník stejně marnivý a krutý jako nerozhodný a neschopný. V době jeho vlády prožívá Francie hlubokou krizi: vysocí šlechtici rozdělují zemi vzájemnými vádami, Anglie uplatňuje své dědické požadavky na francouzské království, obyvatele drtí vysoké daně, zemi pustoší mor a král vrší jednu chybu na druhou. Vyprávění o panovníkovi nám odhaluje celou neveselou historii království. Historii nešťastnou a krvavou, která dovede krále až k osudné bitvě u Poitiers....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12930/big_kdyz-kral-ztraci-francii-R36-12930.jpg 4.238

Prokletí králové 7.

Literatura světová, Historické romány

Vydáno: , Talpress

Quand un roi perd la France, 1977

Kniha Když král ztrácí Francii

Lolila

Výborné ukončenie príbehu zo 14. storočia odohrávajúci sa hlavne vo Francúzsku. Tento diel je rozprávaný kardinálom z Perigórdu, ktorý končí vládou Jana II. a jeho porážkou u Poitiers. Určite odporúčam sériu všetkým, ktorých zaujíma história, kde sa dozviete, prečo sa hovorí o "prekliatych kráľoch" a z akých dôvodov začala storočná vojna.

Kuža007
28.08.2019

Pouze Druonův dodatkový díl Prokletých králů. Sice tam píše o našem Otci vlasti, ale bohužel ne zcela pozitivně.

Guinevra
18.01.2018

Úžasné vyprávění, hlavně druhá půlka knihy. To dobývání hradu obléhací věží nebo líčení tažení na bitvu, okamžiky v předvěčer bitvy i samotná bitva u Poitiers, jako bych tam byla. Četlo se jedním dechem.

darthvader77
01.10.2015

Vše krásné jednou končí a nejinak je tomu v případě úžasného příběhu Prokletých králů. Stejně jako v případě Lilie a lvu i sedmička se posune v čase a tak nás Druon vhodí mezi události odehrávající se několik let po vypuknutí stoleté války. Všechny postavy z minulých dílů krom Eduarda III. už leží pod drnem, Francie se nachází v totálním chaosu, Anglie triumfuje díky bitvám u Křesčaku a Poitres, krále je zajatý, v zemi dvě nepřátelké armády. Do této situace vstupuje kardinál z Perigórdu vyslanec svatého stolce. Celý finální díl je vyprávěn z jeho pohledu v ich-formě. Názory vidící věci v souvislostech, svéráznýcharakter a vynikající zhodnocení situace vás provázejí celou knihou a vy si říkáte, jaký je to ale rozumný a osvícený člověk, obzvláště na svou dobu. Výborně to celou sérii zakončuje a je škoda, že se Druon nepustil do zmapování událostí kolem panny Orléánské, věřím že by i tohle bylo neméně působivé.