Prokletí Chalionu

První kniha série Prokletí Chalionu. V předvečer oslav Dne Dcery, jedné z pětice božstev, která vyznávají v chalionském království, přichází do provinčního města Valendy muž zlomený na těle i na duchu – Lupe dy Cazaril, šlechtic a bývalý voják, jenž přežil strašlivé mučení na palubě nepřátelské roknarské galéry. Přichází s úmyslem najít si pro sebe skrovnou obživu v hradu, kde kdysi sloužil jako páže. Bohové však mají s tímto mužem jiné úmysly. Jako nově jmenovaný učitel royessy Iselle, sestry následníka trůnu, musí následovat svou svěřenkyni na místo nejobávanější – ke královskému dvoru v Cargedossu, na mocný hrad Zangre, kde se to jen hemží intrikami a zrádci. Nad Zangre se však vznáší něco mnohem zlověstnějšího – strašlivá kletba táhnoucí se z dávné minulosti, která postihuje všechny příslušníky královské rodiny a jednoho po druhém je postupně ničí. Cazaril sám se ocitá ve smrtelném nebezpečí a ke svému zděšení zjišťuje, že je jediný, kdo dokáže toto temné prokletí z Iselle a celé země sejmout. Napínavý a charakterově bohatý příběh plný magie, odehrávající se ve fiktivním světě inspirovaném středověkým Španělskem, od nositelky mnoha cen Hugo a Nebula....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/21829/prokleti-chalionu-21829.jpg 4.431

Prokletí Chalionu (1.)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Talpress

The Curse of Chalion (2001)

Kniha Prokletí Chalionu

Metla
02.09.2018

Příjemný fantasy román, který klade důraz v první řadě na přesvědčivě působící prostředí, propracované náboženství ve spojení s magií a postavu hlavního hrdiny. Lupe dy Cazaril není typický žánrový charakter, rytíř bez bázně a hany, ale životem zlomený člověk, co se v průběhu knihy zvedá. Jeho vzestup je ovšem duševního rázu, pokud tedy hledáte fantasy, kde zní třesk mečů a krev stříká proudem, "Prokletí Chalionu" se vyhněte hooodně širokým obloukem. Akce je minimum, veškerá dynamika děje spočívá spíše ve vztazích, dvorské diplomacii a intrikách. Zrovna tak duše prahnoucí po romantice a žhavých milostných scénách by měly sáhnout jinam, autorka mě v tomto ohledu mile překvapila. Možná se teď nabízí otázka, co se na těch více než 600 stranách vlastně stane, když se v tom skoro nebojuje ani tento... nesmilní? Těžko popisovat a vyhnout se spoilerům, ale jak už napovídá sám název, řeší se kletba - kletba královského rodu.
Za sebe mohu vyjádřit spokojenost, četla jsem sice pomalu, leč naprosto hladce. Spisovatelka dokázala živě vykreslit svět aristokratů, připomínající reálie středověkého Španělska, aniž by byla zbytečně popisná; první náznaky netrpělivosti jsem u sebe začala pozorovat až někde u strany 500. Poměrně vysoký dojem sráží několik výhrad: Cazaril je ve své podstatě až příliš dokonalý a kladný, ta jediná scéna charakterové rozpolcenosti mě navnadila... a prd, vyfičela, nevyužitý potenciál zamrzel. Dále by neškodilo zabrousit trochu hlouběji do psychologie dalších důležitých postav, nenechávat je ploché jak fošny. Nevyčítala bych tentokrát bohy ve stroji, protože na božstvech a jejich záměrech je zápletka do značné míry postavená. Sice to z hrdinů dělá jen bezmocné figurky, ale kupodivu mi to nevadilo.
Uplivnout bohužel musím nad závěrem, což je zdlouhavý epilog, kdy vše podstatné bylo vyřešeno a přešlo se k desítkám stran patetických žvástů.
Malinko zkritizovat lze také nepozornost při korekturách; uteklo víc překlepů, než je u Talpressu zvykem, nicméně nejde o nic tristního - některá nakladatelství jsou na tom výrazně hůř i u svých nejlépe ošetřených titulů. Co dodat? První dva díly série jsem ulovila v Levných knihách a je to škoda, jde sice o nepřevratné, přesto kvalitní tituly.

NiNo
11.12.2015

Četla jsem desítky knih žánru fantasy nejméně od tuctu autorů. Tahle kniha se řadí mezi ty nejlepší. Je v ní všechno: od politiky, přes romantiku po náboženství. Zároveň kniha částečně vychází z dějin (sjednocení Španělska sňatkem Isabely Kastilské s Ferdinandem II. Aragonským) a navíc přidává prvky magie a jakéhosi "žitého náboženství". Vřele doporučuji.

lanusinka
23.11.2012

Jedna z nejlepších fantasy, které jsem kdy četla. Skvěle vymyšlený svět, náboženství, v příběhu se rovnou měrou intrikaří, politikaří, bojuje a "čaruje" tak, že nic zbytečně nevyčnívá... Šestisetstránkovou knihu jsem přečetla za den...

hrdinská fantasy

Lois McMaster Bujold