Prokleté město

Prokleté město https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/145154/mid_proklete-mesto-Z5n-145154.jpg 4 273 73

Městečko Cryer's Cross je nenápadné místo, kde se nic zvláštního neděje... Až do chvíle, kdy beze stopy zmizí jedna ze studentek místní školy. Kendall Fletcherová ji ani moc neznala. Po dalším zmizení ale začne slyšet hlasy zmizelých studentů. Jde z toho strach. V Cryer's Cross je ukryto dávné tajemství a nad všemi obyvateli se vznáší děsivé prokletí. Podaří se Kendall odhalit pravdu a nezešílet při tom?... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Fragment (ČR)

Cryer's Cross , 2011

vikaa
04.04.2022 4 z 5

Byla to taková lehce hororová jednohubka. Nejsem cílová skupina (YA), ale přesto hodnotím příběh pozitivně. Autorka píše čtivě a hlavní hrdinka mně byla sympatická. Závěr byl zčásti nečekaný, líbilo se mi stupňování atmosféry tajemna. Knihu bych doporučila spíše dívkám, pro které je zřejmě i primárně určena.

luculi
27.10.2021 3 z 5

Tak jsem se dokopala k této starší knize. I u mě na policii ležela poměrně dlouho a zlákala mě až nyní a to především svou útlostí.

Text jak takový je hodně strohý, děj okleštěný na minimum, takže v tomhle ohledu kniha moc dojmů nezanechá. Působí tak hodně slabě a jako dílo nějakého začátečníka (což nevím jestli náhodou není prvotina, tak moc jsem to nezkoumala).

Nicméně obsahová stránka mě bavila. Jednak je to hlavní hrdinka, která má určitou psychickou poruchu. Její nutkání rovnat věci a počítat už mnohé nepřekvapí, zvlášť když bydlí na takovém maloměstě. A hlavně to tajemno, to je největším lákadlem. Kniha může být sebevíc nudná, špatná nebo jazykově slabá, ale když se děje něco neznámého, temného až duchařského, určitě to naláká všechny.

A to je právě ten největší tahoun. Až do konce jsem čekala, kdo za tím stojí, co se stalo se zmizelými a tak dále. Závěr mě překvapil napůl, dalo se to předpokládat, určitá vodítka byla. Přesto jsem nečekala úplně vše. Na takovou jednohubku spokojenost. Klidně to mohlo být delší a výpravnější, vůbec bych se nezlobila. Napínání bylo fajn .

MišusWinner
16.04.2021 4 z 5

Příběh děsivý ale nápaditý. Stále mě víc a víc zajímalo jaka je v tom záhada. Rozuzlení a úplný konec nečekaný.

DK197
27.03.2021 5 z 5

E-KNIHA: Z nějakého mě neznámého důvodu se anotace snaží tvářit, že jde o děsivý fantasy příběh. Přitom o fantasy (a horor) se kniha otře dost pozdě. Já dílko vnímala spíš jako psychologickou sondu do života dívky, které se dotkla katastrofa. A jak a jestli se s ní vypořádat a žít dál. Na pozadí toho se však pořád drželo tajemno a napětí, které vygraduje v nečekané finále. Jo, řekla bych, že psychologicky i atmosféricky si kniha vede velmi dobře. Právě to tajemno bylo jednou z věcí, proč jsem hltala stránku za stránkou. U většiny knih totiž při čtení sbíráte náznaky, indicie, domněnky a kolečka v mozku se otáčejí... produkují nápady co a jak a proč. Tady jsem dlouho, předlouho nechápala vůbec nic a neměla ani co sbírat. To bylo tak strašně skvělý! Nehledě na to, že postavy jsou také velmi milé. Za mě se to povedlo. Doporučuji, ale spíš dívkám.

Sali88
14.02.2021

Do čtení téhle knihy jsem šla s tím, že nebude dobrá, nic jsem od ní nečekala a proto mě nemohla zklamat. Je to jedna z těch knih z mého období hromadného nakupování levných knih a doma už ji mám skutečně dlouho.

Kniha vás zavede do městečka Cryer's Cross, kde se ztratí jedna ze studentek. Nikdo neví, co se s ní stalo. Po nějaké době se Niko, kamarád Kendall, která ve městě žije, začne chovat podivně. Následně se v knize stanou ještě další dvě zásadnější věci, které vám prozradí anotace(sahá dál než za polovinu knihy), na konci rozuzlení a to je všechno. Autorka se snažila zapojit problém OCD, což se v tomhle případě zrovna nepovedlo, a vyzní to v podstatě jako by vám někdo řekl, že lidé s OCD jsou ti, kteří si pořád myjí ruce. Kendall tu řeší něco jiného, ale vyzní to v podstatě stejně, v podstatě nic o OCD vám to neřekne.

Nápad kniha špatný nemá, jen kdyby zpracování bylo úplně jiné. Nemám nic, co bych vám na téhle knize doporučila, ale jsem ráda, že jsem přečetla další knihu z hromady:rozhodnu se, jestli si ji nechám, až si ji přečtu.

bookswithmarry
23.09.2020 5 z 5

Malá, útla knižka ale s perfektným príbehom vo vnútri.
Už samotná anotácia mi napovedala, že sa mi táto kniha bude páčiť. A prvý dojem nesklamal.
Rýchlo som sa dostala do deja a nevedela knihu spustiť s rúk. Kniha bola miestami dosť Creepy, hlavne vsuvky medzi jednotlivými kapitolami. Zo začiatku som si myslela, že sú to len nejaké veršíky z iného diela, ale postupom času mi do deja zapadli a pochopila som že sú súčasťou hlavného príbehu.
Vôbec by ma nenapadlo, že kniha skončí tak ako skončila.
Príbeh je písaný veľmi pútavo a drží čitateľa v napätí a po celý čas.
Kniha sa číta ľahko a dosť rýchlo, keďže sa chcete dozvedieť, čo sa vlastne stalo a ako bude dej napredovať.
Dej celý čas pekne graduje až k prekvapivému záveru.
Hneď som si obľúbila hlavnú postavu Kendall. Príbeh som prežívala spolu s ňou a niekedy sa aj mne stalo, že mi po chrbte prebehol mráz. Taktiež sa mi páčila postava Jaciána, ktorý bol zo začiatku tajomný a divný ale nakoniec odkryl aj svoje svetlé stránky.
Kniha je podľa môjho názoru mierne horrorová. Nič viac ma totiž nevie vystrašiť, alebo zanechať vo mne divné pocity, ako to keď neviem čo alebo kto za všetkým stojí a celá situácia je veľmi divná a nezvyčajná.

KatnissLavender
05.08.2020 4 z 5

Za mě se jedná o velmi povedený thriller pro mladší čtenáře... Musím ale přiznat, že mne nezklamal ani v mých třiceti letech ;)

Viviana-Mori
29.06.2020 4 z 5

Jedna z těch, po kterých jsem v knihovně sáhla čirou náhodou, zaujal mě název, obálka. Čekala jsem teda úplně něco jiného, už po pár stránkách mi došlo, že jde o YA literaturu, ale proti té nic nemám. Hlavní hrdinka byla dobrá a kupodivu mě nikdo v knize neštval, což se snad stalo poprvé v životě. Knihu jsem s chutí dočetla, děj byl takový roztomilý, až na ten konec, ten byl docela temný, jen jsem čekala, že se něco stane mnohem dřív. Ale ve výsledku a při svém zaměření považuji knihu za celkem příjemnou a oddychovou četbu.

Arkagas
12.03.2020 4 z 5

SPOILER - komentář obsahuje informace, které prozrazují část děje

Myslela jsem si že se bude jednat o tzv."knižní brak" pro náctileté, ale anotace a obálka se mi prostě líbila a tak je moje.

A musím říct jednoduše waw! Tahle knížka přečtená za 3,5 hodiny je sice určena pro čtenáře YA, ale já jsem z ní vážně nadšená.

V Malém městečku v Montaně se ze střední školy během velmi krátkého času ztratí 2 studenti. Naše hlavní hrdinka, která se rozhodne tomu všemu vlastně nedobrovolně přijít na kloub trpí kompulzivní poruchou a tak je pro všechny tak trochu podivínka.

Když se jí ztratí její přítel, kterého znala od dětství, začnou se na jeho lavici objevovat slova, která ona slyší... Jakoby k ní lavice promlouvala... Nakonec se vydává pátrat na vlastní pěst a zjišťuje, že to co si připouštěla maximálně jako halucinace je pravda.

Možná jediné mínus téhle knížky je to že se rozjíždí pomaleji než by čtenáři čekali, ale ten konec alespoň vážně stojí za to :) Pro mě takové pár hodinové milé odpočinkové čtení, kdy jsem při posledních cca 50 stranách hltala každé slovo a byla zvědavá jak to celé dopadne.

9/10

Bublushka
20.06.2019 4 z 5

Moc příjemné čtení, ale bylo moc znát že je pro jinou věkovou kategorii, ale je to přesně ten typ knih ze které bych před deseti lety byla nadšená. Příjemná hrdinka, ne moc složitě rozjetý příběh a ke konci opravdu napínavé gradování, až jsem byla zvědavá co za tím teda je a nemohla se odtrhnout. Ze začátku se sice rozjížděla pomalu a povahy hrdinů byly naznačeny až moc okrajově, ale i tak byli sympatičtí. Je to příjemná letní oddechovka a být mladší byla bych nadšená. Teď to beru jako příjemné čtení a umím si to představit i jako zajímavý film pro dospívající. Milý horor se zajímavou zápletkou. Pro dospívající dívky ideální, pro starší fajn oddech.

ElizabethB
28.05.2019 3 z 5

Dobrá kniha, dobrý príbeh. Bola krátka dej možno gradoval menej ako by sa mi páčilo no koniec bol skvelý.

OniDourou
08.04.2019 3 z 5

Kniha se velice příjemně čte.
Akorát mě mrzí, že příběh má strašně pomalý rozjezd (začíná se rozjíždět až od druhé poloviny knihy).

janaky
05.09.2018 5 z 5

Knižka ma zaujala hneď po pár stránkach. Priznám sa najprv sa mi do nej nechcelo a dlho som jej čitanie odkladala. Čas strávený s touto knihou neľutujem. V napätí som čakala až na koniec knihy čo sa stane. Porucha hlavnej hrdinky je pre mňa španielska dedina, ale rozhodne by som ju mať nechcela. Hoci niekedy vám poruchy vedia zachrániť kožu. Knihu vrelo odporúčam.

silvinka12
09.08.2017 4 z 5

Vůbec o tom nevíte a už máte polovinu knihy přečtenou. Líbila se mi, ale něco mi tam prostě chybělo.

Lioness01
26.06.2017 3 z 5

Rozhodovala jsemse, jestli mam dat knizce tri nebo ctyri hvezdy. Nakonec davam ctyri, i kdyz s docela tezkym srdcem a jen diky konci.
Ona knizka nebyla vubec spatna, na styl L. Mcmillan jsem zvykla diky serii lovkyne snu. Jen to neni uplne to prave orechove, ale za par korun z levnych knih mi obsah knizky bohate staci.

martas1907
09.05.2017 5 z 5

Kniha mě moc bavila a dokázala mě vtáhnout do děje. Koupila jsem jako náhodný tip v levných knihách nelituji toho. Určitě doporučuji si ji přečíst, kniha je velmi krátká a dobře se čte. Když si ji vezmete do ruky, budete ji mít přečtenou za jeden den. Určitě jedna z nejlepších knih co jsem četla.

marta14
12.03.2017 5 z 5

No...čekala jsem prostě horor.Většina byla o té holce.Byl tam takový románek a až na konci knihy se něco dělo.I tak mě kniha bavila...

Kaaramelka
26.12.2016 5 z 5

Čtenáře drží napnutého až do konce, získá si ho a nechá ho i trochu se bát… sice jsem myslela, že se budu bát více, ale to už záleží na čtenáři. Kniha mne nezklamala, naopak mile překvapila, neboť jsem si od knihy nic neslibovala. Doporučuji i těm, kteří teprve s horory začínají nebo si chtějí přečíst něco slabšího.

Tigergirl
11.11.2016 2 z 5

Já nevím..... Od knihy jsem čekala mnohem více a docela mě zklamala. Příběh mě nedokázal pohltit, neměla jsem potřebu se do knihy začíst v každou volnou chvilku.... Dočetla jsem ji spíše jen proto, že je tak krátká. Styl jakým je příběh napsán mě příliš nezaujal - jednoduché, opakující se a takové strohé. Rozuzlení nakonec bylo celkem fajn, ale knihu a mé hodnocení pro ni to nezachránilo.

ajla5
09.10.2016 3 z 5

Ještě, že nechodím do školy!

tajemno psychologické thrillery zmizení lidí nadpřirozené jevy

Lisa McMann
americká, 1968