Projekt Kronos

Projekt Kronos https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342849/mid_projekt-kronos-hLZ-342849.png 4 551 126

Projekt Kronos série

Být hrdinou není ve skutečnosti ani zdaleka takové, jak se o tom píše v komiksech… Píše se rok 2052 a to málo, co po válce ze světa zbylo, halí šero nukleární zimy. Attiona City, jednu z posledních výsep lidské civilizace, zevnitř požírá záhadná epidemie a společenské rozkoly. Zatímco prominentní občané v horní části města se vzpamatovávají z válečných hrůz, méně šťastní obyvatelé spodního Downtownu je stále prožívají. Drogový byznys jen kvete, ulicím vládnou konkurenční gangy a zoufalí Downtowneři se ocitají v čím dál větší izolaci. To vše jsou ale jen první výstřely do tmy předznamenávající občanskou válku. Mladý Downtowner Jason Blake vždycky toužil být hrdinou. A teď se mu — k jeho smůle — tohle přání beze zbytku vyplní. Naproti tomu Luco Scarpa nikdy nechtěl nic jiného než prožít svůj život v klidu a míru. Přesto má pod taktovkou nejmocnější organizace světa lovit právě takové lidi, jako je Jason. A ačkoli o tom ani jeden z nich nemá nejmenší tušení, brzy se z nich mají stát pouhé figurky šachové partie, ve které se hraje o osud celého města.... celý text

Romány , Literatura česká , Sci-fi

Vydáno: ekniha , Host

bookworm416
27.05.2020 5 z 5

Dlouho, opravdu dlouho jsem kolem tohoto titulu kroužila a říkala si mám, nemám. Nakonec jsem se odhodlala a rozhodně nemám čeho litovat. Ze začátku jsem se trošku ztrácela v čase, ale jak příběh plynul a já otáčela stránku za stránkou milovala jsem tu knížku víc a víc. Člověk u toho musí dávat pozor, musí vědět co čte a musi přemýšlet.
Upřímně, kdybych Pavla osobně neviděla a neslyšela ho vyprávět o tom, jak kniha vznikla nevěřila bych, že takovouhle pecku napsal čech. Smekám, tohle je fakt bomba.

farys_books
22.04.2020 5 z 5

Upřímně? Takovouhle pecku jsem nečekala. Už jen tím, že knížka byla zasazena do postapokalyptické budoucnosti, u mě získala body navíc.
Ze začátku jsem měla trochu problémy s orientací v čase a všech informacích, to se však časem (téměř) úplně ztratilo. Po prvních několika stránkách jsem byla vtažena do děje, který mě tak ohromil, že jsem musela stále číst. A když jsem zrovna nečetla, tak jsem na příběh alespoň myslela.
Knížka mě dost často nečekaně překvapila, obzvláště tedy konec, po kterém jsem nevěděla, jestli se mám smát, brečet, nebo jen slepě koukat do zdi. Takže jo, Projekt Kronos si všichni přečtěte.

Katy347
03.03.2020 5 z 5

Miluju to! Naprosto nejúžasnější věc co jsem kdy četla

Belisima
13.02.2020 4 z 5

Mě se knížka líbila. Někdy byla dlouhá a vleklo se to, někdy to utíkalo, ale stejně jsem po dočtení ihned pokračovala druhým dílem. Protože v příběhu je něco co chci, co potřebuju vědět.

nikolthestrange
09.02.2020 4 z 5

Zcela upřímně - nemám ráda sci-fi, nicméně poslední dobou přicházím na chuť postapu a dystopiím. Nemůžu se sice přidat k zástupu lidí opěvující tohle dílo coby cosi strhujícího, avšak ani k té zklamané sortě, jejichž příliš vysoká očekávání nedošla naplnění. Já osobně jsem si za tou překrásnou obálkou představovala něco... dospělejšího. Leč žádná moje výtka nedovede zastínit fakt, že princip světa je skvěle vymyšlen, s postavami se dá ztotožnit a styl vyprávění i humoru mi neuvěřitelně sedl. Bavilo mě to, i když by podle mých preferencí vlastně nemělo... A to je umění.

Tyet
07.02.2020 3 z 5

Knihu jsem dostala jako dárek, sama bych po ní nesáhla. Autor je zjevně fanoušek komiksů, čemuž odpovídají i stroboskopicky popsané scény a do omrzení se opakující citoslovce ARGH, pouze s různým počtem A na začátku slova. Děj obsahuje nadprůměrné množství nelogičností a nedomyšleností, občas doslova hloupostí. Svět vyšší společenské třídy, jednání a pohnutky bohatých a mocných jsou naivně popsány tak, jak si ho představují teenageři, ale není vlastně divu, jde o knihu pro young adults a též autor je velmi mladý muž. I humor odpovídá této věkové skupině.
Ale abych nebyla jen negativní, námět je zajímavý a kniha velmi čtivá a napínavá. Troufám si říct, že autor s věkem dozraje. A obálka je povedená!
Jo, a pokud tohle čte korektor nebo redaktor, slovo "sýpat" se fakt nepíše s tvrdým.

Anetidlo
17.01.2020 4 z 5

Musíte si n autorův styl zvyknout, a číst knihu opravdu pozorně.

Sarah11
15.12.2019 3 z 5

Tohle mělo TAKOVÝ potenciál. Přiznávám bez mučení, že jsem se toho trošku bála, protože k českým autorům jsem mírně skeptická, ale jakmile jsem knihu otevřela a pustila se do čtení, hned mě přemohl takový ten pocit "jo, tohle bude fakt dobrý". Bylo to správně propletené, syrové, krvavé, plné suchého humoru, což je mi víc než blízké, nicméně když už jsem se prokousala téměř polovinou knihy a stále jsem nevěděla, která bije, začínalo nadšení trošku upadat.
Jak už jsem zmínila, styl psaní mi více než vyhovoval, ale po všech těch nadšených recenzích plných překvapení jsem stále čekala na nějaký ten "wow moment", na nějaký plot twist, který mě naprosto šokuje a dostane, na to, jak se to všechno propojí a dílky, co mi nedávaly smysl, do sebe zapadnou, ale to se, bohužel, celou knihu nestalo. Ano, něco, čemu by se dalo říkat "zvrat" tam bylo, ale to jsem tak nějak tušila celou dobu...
Už je to nějaký měsíc zpátky, co jsem knihu dočetla, a pořád nevím, jak ji mám hodnotit. Jestli dát čtyři hvězdy za ten neskutečný a komplexní svět, postavy, propletenost, humor... nebo tři za marné čekání na zvrat, který se nestal. Nejlépe bych knihu vystihla asi hodnocením 3.5/5* a beru ji spíš jako úvod do dobře našlápnuté série.

mala.bloncka
05.12.2019 5 z 5

No tak to byla masakrální kniha! Hltala jsem každou větu :)

kyticka152
30.11.2019 5 z 5

Tahle kniha byla bomba. Doslova jsem žrala věty, které v překládaných knihách nenajdete. Bareš si dokáže krásně hrát s českými slovy. Příběh mě taky moc bavil. V ději jsem se občas ztrácela a musela jsem se vracet zpět, opravdu dlouhé kapitoly tomu zrovna moc nepomáhaly. Ale jinak celá kniha byla dokonalá. Chvilku trvá, než se příběh rozjede, ovšem potom to dostane opravdovou šťávu a vy se tím necháte unášet. Rozhodně DOPORUČUJI K PŘEČTENÍ!

Annna3270
28.10.2019 5 z 5

Boží knížka

Knihomlok2015
19.10.2019 4 z 5

Naprosto skvělé moje čtenářské duše se právě tetelí blahem.

Akisi
08.09.2019 3 z 5

Dočíst tuto knihu mi trvalo tak moc dlouho. Myslím si, že nápad a svět je to skvělý, jen jsem se v postavách a jednotlivých příbězích značně ztrácela, což způsobilo, že jsem si knihu nedokázala pořádně užít. Kniha je opravdu obsáhlá, obávám se však, že kvůli tomu příběh trochu ztrácel flow. Konec můj pocit z knihy trochu vylepšil, ale pokud se mě zeptáte, co se vlastně dělo uprostřed, moc vám k tomu neřeknu...

Pampalini
06.09.2019 3 z 5

Popkulturní megamix snad všeho - rozložený svět, nákaza, gangy, superschopnosti, agenti, drogy, zmar. Postavy v rozsahu všech podivností a úchylek, většina pořád adolescentní s odhodláním zachránit/ovládnout svět. Styl sa snaží navodit atmosféru překladu z angličtiny, pocit přepisu původního komixu. Z textu vyčnívají slova jako Argh nebo ugh ve všech obměnách. Děj chvílemi leze na nervy a pak se posune v úžasné jízdě. U mne snaživý průměr, který se vypilováním mohl dostat výš.

Maggy
17.08.2019 3 z 5

Young adult urban fantasy, co se snaží tvářit dospěle, ale namísto toho, aby vyznělo komplexně a komplikovaně, se jedná o docela jednoduchou dějovou zápletku s stereotypníma postavama. Notné prvoplánové brutální scény vyznívají do ztracena.
Autor si prvních pár kapitol nechává veškeré informace pro sebe a mění dějové a časové linky v mezí odstavců a čtenář neví na čem je. Jakmile se to ustálí, nastávají klišé dějové linky s náctiletým superhrdinou a děckama v elitním vojenském výcvikovém středisku. Obojí jsme už viděli milionkrát.
Oba pubertální hlavní hrdiny od sebe nelze povahově odlišit, navíc oba zapadají do známých charakterových schémat: naivní superhrdina, co se snaží zachránit město a skrývá svou identitu před maminkou, a edgy bad guy, který je vlastně milej a má mentální poruchu. Všechny náctileté postavy jsou od sebe neodlišitelné a všechny dospělé postavy jsou ploché a děsně edgy a záporácké.
Kniha ale rychle odsýpá, časté akční scény (hlavně v druhé polovině) jsou povedené a zajímavé. Několik momentů je docela působivých. Nebylo to špatné. Druhý díl si asi přečtu.

(PS: Myslím, že se autor pokusil napsat "diverse" knihu se silnýma ženskýma, černochama a LGBT postavama, ale moc se mu to nepovedlo. Nakonec jsou stejně (skoro) všichni bílí, hetero a chlapi.)

Affares
16.08.2019 4 z 5

Zajímavé, inovativní, procítěné sci-fi. Myšlenka, že město žije a určuje své ochránce je skvělá, byť mi přijde, že zde v prvním díle nebyl využit potenciál. Ale věřím, že v další knize se to doplní. Kniha se četla příjemně, plynule, jen trochu to přeskakování na úvodu mezi postavami bylo nepřehledné. Také některé pasáže byly výborné oproti jiným, slabším. A agentura co se stará o sirotky, nemohu si pomoct, přišlo mi to jako klišé. Stejně jako rychlé a přímočaré vygradování finálního děje. Za mne příjemné čtyři hvězdy a chystám se na pokračování Kronovy děti.

Prince_of_book
12.08.2019 5 z 5

Tuto knihu jsem měl v plánu jednou koupit, ale po určité konverzaci s Maritnem z Knížectví jsem se rozhodl přečíst si ji v podstatě hned jak to bude možné. Martin mi sliboval, že i přes krapet složitější děj a poměrně hodně postav dostanu opravdu velmi kvalitní scifi, ve kterém se pořád něco děje. Musím s obrovskou radostí říct, že měl PRAVDU.

Projekt Kronos je opravdu úžasný, po prvních pár stranách jsem si sice říkal asi to stejné co Martin a to: co to dopr*ele je???. Jenže pak jsem četl dál a byl jsem vrhnut do nechutného světa se spoustou hrdinů(jak už kladných tak záporných) se kterými jsem se opravdu sžil a hltal každičkou jejich story. V knize je pár momentů u kterých jsem na celý dům v podstatě zařval svoje: JAKOŽE WHAAAT? :D jak jsem z toho byl v šoku, myšleno v pozitivním slova smyslu. I přesto musím říct, že do půlky se mi četla kniha hůř(ať už to bylo mojí neochotou po noční a nebo tím, že nás autor musel pořádně zasvětit do děje) ale od půlky prostě.... "jedním dechem". Posledních 200 stran jsme zhltl za jeden jediný den, protože akce střídala akci a já se ji nemohl nabažit.

No takže už během čtení Projektu Kronos jsem koupil i druhý díl série, který má mimochodem přes 700 stran :o, a já jen moc a moc doufám, že oněch 700+ stran bude stejně a ne-li více akčních než první kniha. Děkuju moc Martinovi za doporučení knihy a už se moc těším na to, ař se s ním budu moci pobavit i o Kronových dětech.

Za mě 9,5/10 :)

Skyer
02.08.2019 4 z 5

Většina knihy mě bavila, ale někde za půlkou už mě začínala trochu nudit. Když ji ale porovnám s jinými knihami, co jsem za poslední dobu přečetla, tak to nebylo tak špatné - netočilo se to jen okolo romantické zápletky (zde byla jen minimálně), děj samotný dával i smysl a nešel by zkrátit jen na pár stran (oproti jiným klišé fantasy). I přesto to ale pro mě nebylo dostatečně poutavé, abych se chtěla prokousávat dalšími bichlemi této série.

Knizectvi
28.07.2019 5 z 5

Jakože cože?
Tahle knížka je hodně dlouhý a hodně promakaný komiks bez obrázků.
Po prologu si asi budete říkat ,, sakra co to je?,, ale jakmile se dostanete k první kapitole, jste ztraceni. Vtáhne Vás, krutý a ,,hnusný,, svět. kde je lidskost skoro sprostým slovem a lidský život má jen pramalou cenu. Ale jak už to tak bývá i v tomhle skrz na skrz prohnilém světě se najdou vyjímky a lidé tak dobří až to může působit směsně. Může se zdát, že v příběhu je hrozně moc postav a odboček, střídání časů může někdy způsobit, že se trochu ztratíte ( ja měl chuť si založit sešit s nějakou myšlenkovou mapou abych se neztrácel) ale všechno má svůj důvod a když se s knížkou sžijete, ztrácet se skoro přestanete. Autor skvěle zvládnul psychologii postav a perfektně vystihuje jejich šílenost a zoufalství. Občas se může zdát příběh až příliš krutý, ale v celkovém obrazu Vás to vtáhne do nálady a rozpoložení celého města. Budete se cítit frustrovaní, že nemůžete zasáhnout a pomoct hlavním hrdinům, že se nemužete postavit a střelit některého ze záporáků rovnou mezi oči. Prostě Vás to vtáhne. A taky mějte oči i mysl otevřenou. V příběhu se nachází spousty narážek na nejrůznější drobnosti. Ať už jsou to jména postav (Frank N. Stein) nebo název zmíněné kapely či historické události. Závěrem bych se nejdřív zeptal autora (kdyby tohle náhodou četl :D ) Jak je možné, že v Downtownu, není žádná nemocnice, ale blazinec tam je ? :) A taky jestli ví, že rodné číslo (složka Davida Foxe) v Americe nemají.
Všichni zmiňují, že je to autorova prvotina. Já myslím, že na tom nezáleží, že kniha, kterou už někdo vydal by prostě měla mít určitou kvalitu, ať už je první nebo desátá. A Projekt Kronos je prostě super kvalitní knížka. Takže za mě rozhodně doporučuji přečíst a volám třikrát sláva světové úrovni psaní Pavla Bareše. Nemůžu jinak než 5⭐ z 5 a už abych měl 2. díl Kronovy děti, který vychází 8.5.2019

SONP
24.07.2019 4 z 5

Velmi příjemné překvapení z tuzemské sci-fi scény. Bareš vymyslel parádní sociálně rozervaný budoucí postapo svět a obsadil ho zajímavými postavami. Věk těch hlavních sice naznačuje, že by se kniha mohla řadit do žánru young adult, ale vůbec to nevadí, dá se to číst i jako běžná a po čertech kvalitní scifárna. Je zde sice nezbytná akce, bez které se současná fantastika asi neobejde, ale kromě toho je tu řada pěkně popsaných úvah hlavních hrdinů, které mají hlavu a patu. Podtrhnout musím i pěkné výtvarné zpracování knihy, kdy každá kapitola má vlastní ilustrované záhlaví, za nímž následuje obrázek úryvku z novin, deníku či dopisu - to vše je pěkně převedeno i do e-knihy. 80%