Projekt Kronos

Být hrdinou není ve skutečnosti ani zdaleka takové, jak se o tom píše v komiksech… Píše se rok 2052 a to málo, co po válce ze světa zbylo, halí šero nukleární zimy. Attiona City, jednu z posledních výsep lidské civilizace, zevnitř požírá záhadná epidemie a společenské rozkoly. Zatímco prominentní občané v horní části města se vzpamatovávají z válečných hrůz, méně šťastní obyvatelé spodního Downtownu je stále prožívají. Drogový byznys jen kvete, ulicím vládnou konkurenční gangy a zoufalí Downtowneři se ocitají v čím dál větší izolaci. To vše jsou ale jen první výstřely do tmy předznamenávající občanskou válku. Mladý Downtowner Jason Blake vždycky toužil být hrdinou. A teď se mu — k jeho smůle — tohle přání beze zbytku vyplní. Naproti tomu Luco Scarpa nikdy nechtěl nic jiného než prožít svůj život v klidu a míru. Přesto má pod taktovkou nejmocnější organizace světa lovit právě takové lidi, jako je Jason. A ačkoli o tom ani jeden z nich nemá nejmenší tušení, brzy se z nich mají stát pouhé figurky šachové partie, ve které se hraje o osud celého města....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/335582/projekt-kronos-hxb-335582.jpg 4.399
Dobrodružné, Literatura česká, Sci-fi
Vydáno:, Host

Markouš

Od knihy jsem měla opravdu velká očekávání. No, ale nenaplnila se. Nápad je vskutku skvělý, ale zpracování mi nesedlo. Ztrácela jsem se v mnoha pohledech a postavách a musím přiznat, že to na mě bylo moc dlouhé. Příběh je však zajímavý a potenciál jistě má.

martina2704

Ach jo, bohužel Projekt Kronos za mě asi největší knižní zklamání tohohle roku. Měla jsem ohromná očekávání, knížka vypadala moc zajímavě, obálka skvělá, autor sympaťák. Ale tak nějak jsem za celou dobu tomu příběhu nepřišla na chuť. Motaly se mi jednotlivé roviny, pořád jsem nevěděla, v jakém čase se příběh zrovna nachází, z postav jsem si neoblíbila vlastně nikoho a často jsem se nedokázala zorientovat ani v jejich plánech a cílech. A ve výsledku mě čtení vlastně nebavilo a četla jsem dál pouze proto, že jsem doufala, že mi to celé nějak docvakne. A ono nedocvaklo.
Pavel Bareš píše skvěle, kdybych nevěděla, že jde o českého autora, ani ve snu by mě to nenapadlo. Jenom ten děj mi prostě nějak nesedl.

jaroiva

Opravdu zajímavě psané cosi, co nedokážu úplně uchopit ani popsat. Nejsem schopná ani napsat nějaký smysluplný spoiler. Musíte si to prostě sami přečíst a udělat si názor.
Při čtení bylo potřeba být stále v plné pozornosti a při přerušení čtení mi nešlo znovu začít, aniž bych se vrátila o pár stránek. Většinou jsou rozjeté tak dvě roviny a vrátit se do nich po nějaké přestávce, dá paměti trochu zabrat.
Vadilo mi tam asi jen velké množství citoslovců.
A čekám, jestli to v nějakém příštím dílu nějak dopadne...

hurwajz

Skvělé, propracované, párkrát jsem se sice ztratila musel se vrátit, ale jinak mě to hodně chytlo.

Michache

Těšil jsem se. Opravdu moc. A tak míra mého těšení se je de facto přímým koeficientem mého zklamání. Chválím námět i jazykový styl, to mi expresivně řečeno "sedlo". Avšak úctyhodný rozsah debutu je i jeho největší slabinou. A tak jak píše vlcka, máte často chuť několik stránek přeskočit, protože množství nedůležitých scén, které dokreslují atmosféru prostředí, celý příběh spíše šikanují. A i když byla opravdu fuška dočíst se kýženého konce, mám v sobě nadále bodavý pocit zvědavosti, co bude dál. A tak se těším na pokračování. Opravdu moc.

unavensluncem

Precist se to dalo, mistama jsem byl trochu zmateny... Nevim jestli se budu chtit pustit do dalsiho dilu (az bude)...

tichoslapek_

Skvělá sci-fi knížka! Ačkoliv nejsem úplně fanouškem tohoto žánru, kniha mě okouzlila. Opravdu skvělý, čtivý příběh, který vás jen tak nepustí!

Sapy

Jsem vážně pyšná, že něco takového vzniklo pod rukama českého autora. Obrovské překvapení plné akce, která se navíc odehrává v atraktivním postapokalyptickém světě. Čtenář má možnost sledovat příběh z mnoha úhlů, protože děj je rozdělen do několika linií, které sledují různé postavy v různých časových úsecích. Přes tu nádhernou komplexnost zůstává příběh zcela pochopitelný a jasný. Smekám, protože navzdory skutečnosti, že se jedná o prvotinu, je tohle opravdu kvalitní a vyspělé sci-fi.

Alee

Projekt Kronos je skvělá knížka, která si rozhodně zaslouží pozornost všech milovníků sci-fi a s přehledem strčí do kapsy řadu mnohem známějších zahraničních knih. Já byla z příběhu nadšená, i když to byl z velké části seznamovací díl, opravdu mě oslovil a navnadil na pokračování. Mám trošku problém s tím, jaké věkové kategorii knihu doporučit, zařadila bych ji někam mezi young adult a klasickou sci-fi. Protože pro mladší čtenáře jsou tam mladí hrdinové, ale poměrně složitý příběh a styl vyprávění a pak poměrně dost drastické scény. Na druhou stranu starší a dospělí čtenáři by nejspíš ocenili propracovanější charaktery postav. Mě ale příběh vážně sedl (možná proto, že jsem s autorem stejně stará) a v podstatě jsem tam s ničím neměla problém. Věřím, že si najde své čtenáře, kteří budou stejně nadšení jako já.

Mishak

Pokud sháníte knihu, u které nechcete mít ve všem hned jasno, tak je tahle pro vás určitě skvělou volbou. Myslím si, že si v ní každý dokáže najít postavu, která ho bude bavit a které bude držet palce. Stejně jako já! Zároveň vám autor ukáže zcela dokonale promyšlený svět, ve kterém se vyskytují sehirové, kteří se dokáží dorozumívat s městem a měnit ho podle svých potřeb. Bože, koho by to kdy napadlo?! Dokonalé!!!

Celý můj názor si lze přečíst zde:

Little_L

Téma super, skvěle propracovaný a promyšlený svět. Atmosféra občas tak strašidelná, že jsem nechtěla číst dál, ale napínavost tak velká, že jsem musela.

Co za mě ubírá jednu hvězdičku je strašně velké množství detailně popisovaných násilných scén. Nepovažuju se za příliš útlocitnou (i když, u těch brouků...), spíš mě to prostě nebaví číst. Párkrát ok, vykresluje to atmosféru, ale vzhledem k tomu, jak často dostane některý z hrdinů nakládačku, toho už bylo prostě moc.

No ale přečtu si další díl, ne že ne.

Andrea K.

Velmi napínavé čtení. Zpočátku trochu zmatek v postavách a potom vše začalo do sebe zapadat. Když jsem se blížila ke konci knihy, nebylo mi jasné, jak to celé může skončit, když zbývá už jen 3, 2, 1 stránek a nakonec ... nic. Teď už vím, že se musím jen těšit na další knihu s pokračování tohoto příběhu. Když se zamyslím, vidím (je to jen můj subjektivní názor) v příběhu hodně aspektů dnešní doby ... od sebestředných politiků přes lživá média po mentální nevyspělost našich "mladých dospělých".

markyticka

Už opravdu velmi dlouho se mi nestalo, že bych se do děje knihy začetla tak, že si mi o tom zdály i sny, kde příběh pokračoval. To, když jsem několikrát se snažila z knihy v noci přečíst víc, než moje unavená tělo sneslo a usnula jsem uprostřed stránky. Nejen, že jsem občas měla guláš v tom, jak autor skákal mezi příběhy a časy, ale ještě k tomu jsem musela části přečíst znovu a zjistit, co byl sen a co kniha :) Příběh mne držel ve střehu, rozběhlo se spousta dějových linek a já se občas ztrácela v postavách, ale brzy jsem se zase našla. Doufám, že bude nějaké pokračování, některé linie příběhu skončily, ale jiné jsou otevřené…

Dragita

Skvělá kniha, čtení jsem si opravdu užila. Až mě mrzí, že jsem ji četla po chvilkách. Líbí se mi detailní propracovanost děje, spousta dějových linek a pohledy do minulosti. Není to odpočinkové čtivo, je potřeba pozorně číst a skládat příběh, stránku za stránkou. Takové příběhy mám nejraději.
Favoritem je podle mě Luco a Alex. Snad dostane v příštím díle víc prostoru i Nataly.

Marekh

Kniha se mi celkově líbila, ačkoliv je spíše určena pro mladší čtenáře. Jedná se o první knihu, kterou autor napsal a je velmi obsáhlá.

Líbily se mi schopnosti některých hrdinů, časem budou odhalena i některá jejich tajemství, která před ostatními tají. V knize nalezneme řadu akčních scén.

Na této knize bych vytkl, jak jsou psány dialogy. Někdy se mi špatně četly, podle mého názoru by měl autor na dialozích více zapracovat.

Citát z knihy, který mne oslovil:

Protože to jediný, co zlo potřebuje k vítězství, je, aby dobří lidi nečinně přihlíželi.

Skye Isis
30.12.2017

Skvělé překvapení na české literární scéně. Odvážný, ale rozhodně povedený počin debutujícího autora. Svižné, neskutečně napínavé, promyšlené, geniální, místy vtipné a drzé, sympatičtí hrdinové, nestereotypní záporáci... To je tak aspoň za šest hvězdiček :)

Afranius
12.12.2017

Autorova prvotina je podarené urban fantasy zasadené do blízkej postapokalyptickej budúcnosti. Hoci prechody medzi postavami a skákanie v deji by sa v niektorých prípadoch dali spracovať lepšie, ako debutový román je kniha vynikajúca.

Za mňa nateraz štyri hviezdy práve kvôli menším problémom s pacingom a prechodmi, čo sú ale problémy, ktoré sa, verím, napravia samé, ako bude autor získavať viac skúseností a istoty v písaní.

Nedočkavo očakávam pokračovanie a dúfam, že nás Pavel nenechá dlho čakať.

michal3736
05.12.2017

Na to jak autor je mladý, kniha působí velice vyzrále a autorův styl mi velice vyhovuje. Zůstává spousta věcí nevyřešených a tak doufám, že na další díl nebudem čekat pět let. Za mě poctivých pět hvězd *****

parvitas
20.10.2017

Som veeeľmi spokojná. :) Mám nového obľúbeného českého autora. A mimochodom, videli ste video ako číta úryvok z knihy na youtobe? Že je sympaták, že, že? :)
Pripomínalo mi to síce viac kníh, ale spojil to veľmi čitateľným spôsobom.

Misuri
08.10.2017

Attiona City. Město dvou tváří. Na jedné straně slumy, chudoba, touha po přežití. Na té druhé perfektní ukázka moderních technologií a luxusu. A mezi tím nevraživost a stoupající napětí obyvatel těchto tolik odlišných světů, které každou chvíli může způsobit zkázu celého města.

Pro mě velké překvapení současného roku. Dva dny plné přemáhání únavy dlouho do noci. Ne vážně, málem sem si musela strčit do vočí sirky. Perfektně vytvořený svět, ze kterého se mi po dočtení tohohle kousku nechtělo odejít. Zase se mi dostalo názorné ukázky, že i čeští autoři zvládnou kvalitní Sci-fi. Jen aby se na další díl nečekalo jak na další Hru o trůny.

Pro: určitě postavy. Několik výrazných charakterů, příběh byl vždy líčen z pohledu té, které se autor zrovna věnoval. Jejich osudy se pak spojovaly a vše tak do sebe zapadalo.
Proti: občas (ale opravdu jen občas) jsem se musela opravdu soustředit. Autor občas skákal z časových linií. Někdy se čtenář dočetl informaci jakoby napřed, pak se vracel v čase a zjišťoval jak k situaci došlo. Nikdy mi to ale nepřišlo nijak extrémně rušivé.

KatnissLavender
15.09.2017

Opět jsem se utvrdila v tom, že čeští autoři umí psát! Pavel Bareš vytvořil dokonale promyšlený svět a dokázal téměř nemožné - napsat skoro šestisetstránkovou knihu a přitom ani na chvíli nenudit. Jediné, co musím knize vytknout je to, že je na pokračování... Obávám se, že si ve chvíli, kdy se mi do rukou dostane druhý díl, nebudu z toho prvního téměř nic pamatovat... No, uvidíme!

OndřejMergl
31.08.2017

Od debutu mladého českého autora jsem si příliš nesliboval, spíše jsem se obával přílišného množství stran. Po přečtení ovšem musím konstatovat, že Pavel má velice slušně našlápnuto, abychom o něm ještě slyšeli.

Knihu sice hodnotím průměrně, ale autorovi se povedlo vytvořit svět, který funguje podle určitých zákonů, umístit do něj mladé hrdiny a to všechno slepit kouzly, respektive ovládáním světa, takže jsem si chvílemi připadal jako v Matrixu.

Čtení mi příjemně uplynulo a rád si přečtu další pokračování.

pajom
05.07.2017

Místy nepřehledné,ale jinak zajímavé téma a provedení.Jsem zvědav jestli bude pokračování.

jezda159
05.07.2017

Nejsem člověk co by celý rok ležel v knihách, jakmile ale nastoupí prázniny tak se neznám. Tato kniha byla letos mou první a srdečně doufám že ji nic nepřekoná. Autor má osobitý a nestálý styl, který dohromady dává skvělé dílo. Hraje si však s chronoligií děje, což, uznávám, je v pár případech flustrující. (stačí ale nebýt idiot a počkat si ;) )
5/5 chci pokračování!

Blahona
30.06.2017

Skvělá kniha od debutujícího autora. Málem mě odradil začátek, protože jsem se zpočátku v knize ztrácela. Naštěstí jsem to nevzdala. Příběh je skvělý a z prostředí města a jeho obyvatel vám bude běhat mráz po zádech!
Více v recenzi na mém webu. http//www.kniznisiesta.cz

Channach
29.06.2017

Od prvních stránek se mi líbila grafická úprava, sloh i vynikající urban story, kterou dal autor dohromady. V knize se ovšem vyskytuje víc úhlů pohledů než by bylo zdrávo. Skáče se v čase i mezi postavami. V podstatě se jedná o výbornou knihu, která by si ovšem zasloužila ještě trochu dopracovat – seškrtat postavy, přehodit pár kapitol, abychom se X krát bez upozornění nevraceli v čase. A hlavně, doplnit ženské postavy... Více v mé recenzi v záložkách - Knižní tip, Chrudimka.cz

whiolet
23.06.2017

Zajímavá prvotina na sci-fi scéně,ale bohužel je jaksi nedotažená..
Byl to pro mě příjemný počin, avšak silné emoce ve mně nevyvolal.
Kniha má spoustu nedořešených situací,takže očekávám druhý díl a doufám, že autor dozraje a další kniha bude lepší

vlcka
19.06.2017

Moc pěkný námět, prostředí mě opravdu zaujalo. Živoucí město i lidé, kteří s ním dokážou komunikovat. Množství nejrůznějších organizací, ať už tajných nebo veřejných, zbytky náboženství, drogová mafie, záhadná epidemie, zvláštní schopnosti. K tomu rytmus a spád celého vyprávění, připomínající více než co jiného akční film. Nikdo se v ničem (ani v sobě) příliš nepitvá, lidé a postavy buď prchají, bojují nebo procházejí výcvikem a efektivně plní své úkoly.
Jenomže... jenomže je to celé tak trochu nedovařené. Množství těch nejkrutějších scén, ze kterých zřejmě mělo mrazit, působí spíše prvoplánově. Některé detaily jsou opravdu nechutné (ano, třeba ten už níže zmíněný kapr...). Mrtvoly se vrší na každém rohu (i těch je tak nějak moc). S postavami jsem jejich osudy prožívat nedokázala.
A tak, ač jsem si na jednu stranu užívala prostředí a přímočarost románu, na druhé straně jsem měla chuť občas pár stránek přeskočit (všichni jsou/budou mrtví, Dave): já vím, já vím, každý je tu zlý, nechutný, zfetovaný, krutý, mrtvý nebo alespoň psychicky nemocný a to včetně samotného města. A jeden naivní náctiletý superhrdina a druhý ublížený, domněle psychicky nemocný kluk to prostě nezachrání a pro čtenáře vnitřně nestmelí, ani kdyby se bouřili proti celému světu.

HORTID
03.06.2017

Mám rád milá překvapení. Projekt Kronos jsem vzal do ruky bez valného očekávání, musím však panu Barešovi poděkovat za příjemně strávené dva dny.

Polariss
08.05.2017

Bohužel kniha mě nezaujala. Líbil se mi příběh zasazený do "žijícího" města, ale zajímavý svět i schopnosti se utopily v nezajímavých postavách a hlavně jsem prostě nezvládal to nepřehledné střídání kapitol. V určité chvíli byly i některé scény celkem špatně popsány, takže jsem musel přemýšlet, co se tam děje. Některé dialogy zbytečně dlouhé, objevilo se i klišé. Postavy se mi ze začátku pletly a když už jsem si na ně zvykl, přišel skok a nová postava. Je vidět, že se jedná o autorův debut. O to víc mě iritují nabubřelé popisy Hostu. Pokud se pan Bareš uchází o pozici mezi velkými hvězdami české fantastiky, ještě to chvíli potrvá.