Projdi vodou, projdi ohněm

Projdi vodou, projdi ohněm https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432775/bmid_projdi-vodou-projdi-ohnem-pqh-432775.jpg 3 13 4

Příběh lékařky s fotografickou pamětí Tekla Bergová, nadaná mladá lékařka, má mimořádnou psychickou schopnost – fotografickou paměť. Co jednou uvidí, už nikdy nezapomene. Když ve Stockholmu dojde k požáru věžáku a do nemocnice přivezou neznámého, těžce popáleného pacienta, Tekliny zasunuté vzpomínky se probouzejí a události začínají nabírat spád. Dopady tragédie totiž pocítí nejen zaměstnanci nemocnice, ale i policie a zločinecké podsvětí.... celý text

čef
29.11.2023 4 z 5

Zvláštním způsobem vyprávěný docela zajímavý příběh o jedné lékařce a jejím nezvedeným bratru topícím se v drogách. Také zde vystupují drogoví baroni a jejich povedené rodinky. Vše se děje v současném Stockholmu, kde už Švédi nehrají tak docela první housle. Nehodnotím jako špičkový thriller, na to je zde až příliš dlouhých scén o ničem.

soukroma
22.05.2021 3 z 5

Zvláštní thriller, několikrát jsem se musela ujišťovat, že je to severské, že autor je opravdu Švéd (připomínky Stockholmu skrznaskrz ovšem nenechávají na pochybách ohledně lokace). Začíná totiž jako typicky profesní thriller z lékařského prostředí (autor je doktor, takže medicínské a farmakologické terminologie je tam hodně), příběh doktorky na pohotovosti. Ale než se nadějete, do děje se vnutí drogy, organizovaný zločin (Uzbeci a nějaký ten Albánec a Putin ... je okrajově zmíněn), motorkářské gangy, terorismus, zásahovky, korupce a politicko-majetkové tanečky těch nahoře (zejména radních i ředitelky nemocnice), nekalé praktiky developerů... Prostě všechno (snad krom pedofilie), co nejen v severské krimi teď bývá.
Ale pořád se to odlišuje, krev nijak nestříká (ne že by nikdo k úhoně nepřišel, to tedy zas ne), napětí moc nehoustne, vše v takovém téměř netečném "poklidu" (v protikladu ke zločinům a zločincům), což je způsobeno především hlavními hrdiny, studenými jak čumák. K tomu přitom ovšem potřebují pomoc, třeba ranní kafe a amfetamin, večer na dobré sny nějaký ten kokain, a v mezičase zobat a zobat, aby pořád bylo něco povzbudivého v krvi. Prostě hrdinové, ani ti na "správné" straně, tedy nehýří zrovna morálkou a spolehlivostí, dobrý příklad nedávají, ať je to policie či doktoři, a nemůžu s nimi sympatizovat.
Knihu jsem prolétla rychle, rozhodně mne překvapila, ale množství zápletek a volné konce, hlavně opuštěné počáteční případy na pohotovosti, mi vadily. 65%

Hema
02.01.2021 5 z 5

Dobře se mi to četlo. Nechybělo napětí.

PetraN17
24.04.2020 4 z 5

Pokud je to začátek série, dávám čtyři hvězdy. Konec je totiž nějaký nedorešený.... Jinak tak na tři.
Knížka se ale četla dobře, postavy jsou zajímavě odlišné od běžné představy

Autorovy knížky

Christian Unge
švédská, 1972
2020  55%Projdi vodou, projdi ohněm

Kniha Projdi vodou, projdi ohněm je v