Program pro přeživší

Program pro přeživší https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32440/program-pro-prezivsi-32440.jpg 4 722 84

Tender Branson vyrostl v uzavřené komunitě přísné, puritánsky vedené sekty a tak jako mnozí jiní byl i on jednoho dne vyslán do „vnějšího světa“, aby za stravu a byt vykonával různé podřadné práce. Když se k němu dostane zpráva, že členové sekty spáchali kolektivní sebevraždu, znamená to jediné: zabít se. Chuck Palahniuk se otevřeně vysmívá moderním kultům, sektám i mesiášství amerických televizních kazatelů. Hovoří zároveň o vlivu médií a propagandy, o masové kultuře a manipulaci.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Survivor , 1999

opic 12
21.12.2016 5 z 5

...vy tam,koukněte vypadnout,takže osvětlovači na místě,zvukař ok,klapka,kamera jede,AKCE. Detail na odvíjející se pásku uvnitř černé skřínky,kde se nahrává hlas vypravěče...stop...flashback...letadlo linka 2039,hodte tam reklamu na zubní pastu s proužkama,pauza na kafe.
Vážení přítomní čtenáři,vskutku nejste ve filmu,jste na začátku programu pro přeživší uvnitř Pahniukovy mysli a tohle,samozřejmě jak pro koho,tohle je zatraceně dobrá knížka,někdy až moc :-) Groteskní,paradoxní absurdnost až na dřen,ten mi dává,ale jde mu to klukoj,jen co je pravda.
Potřebujete uklidnováky,steroidy,antidepresiva ? Chcete návod,návod na existenci,návod na štěstí,návod jak se stát hvězdou,návod na sebezničení,kašlat na to,číst snad ještě zvládneme bez taháku.
Je libo modlitbu proti řidnutí vlasu,za umlčení štěkajících psu,za pískající kolo a novej šlaufek,modlitba za přivodění erekce načež za její udržení,modlitba za klepající ventil,za nalezení místa na parkování,proti nadměrnému pocení v podpaží. Takže ted jsem tady,chci být viděn a respektován.
Dámy a pánové nehřešte,spasitel byl nevinej a taky ho ukřižovali,takže hřešte a chceteli sáhněte po přeživších. Na závěr se sluší rozloučit,cituji: Zapněte si,prosím bezpečnostní pásy,protože zahajujeme terminální sestup do zapomnění.
Tak mě napadá,jak je to vlastně s tou černou skřínkou...jo realita je stejně tak podobně oranžová,jednoduše lehce mandarinková.

ajla5
08.10.2016 5 z 5

Knihu jsem četla jedním dechem. Mám okousané nehty:(. všechno je naprosto reálné a představitelné. Hnala jsem se dál a dál, ale žádní jednorožci a duha se nekonala. Ale to ani nikdo u Chucka Palahniuka nečeká.

midloch
07.09.2016 5 z 5

Tohle byla moje první kniha od Palahniuka - čtená někdy v roce 2011 a pak ještě párkrát. Dopručil mi ji tehdy kamarád při debatě o zhovadilosti sekt. :-) Naprosto skvěle napsané autorovým typickým stylem (což jsem zjistil u dalších knih). Příběh dostatečně šílený a absurdní. Jednoznačně doporučuju. Při srovnání s ostatními jeho knihami, teré jsem četl později, je tohle pro mě jeho nejlepší kniha,

iluliacross
30.07.2016 4 z 5

Šílené, absurdní, stejně jako všechny jeho knihy. Sice musím Palahniuka číst s jistým rozestupem, ale jeho díla mám prostě ráda. Ta schovaná kritika, ten skrytý výsměch, ta prostá radost z hloupých omezených lidí, kterým stačí vidět jen fasádu a co je hlouběji je nezajímá. Líbilo se mi to číslování pozadu, líbila se mi ta myšlenka člověka jako figurky, líbilo se mi konzumní náboženství - podepisování biblí obzvlášť :D. Sice za mě budou prostě Strašidla na vrcholu mého palahniukovského žebříčku, ale Program pro přeživší můžu také směle doporučit. Já jsem se nenudila :-).

LadyKet
23.07.2016 3 z 5

Tak nevím, ale přijde mi, že mě už tento autor začíná trochu nudit... Tato kniha mě nijak nepřekvapila a ani moc neoslovila.

RichardvonT.
07.06.2016 5 z 5

Kdybychom neměli Chucka Palahniuka, museli bychom si ho asi vymyslet:-)
Po všech stránkách originální autor a svérázný chlapík.
Knížky jsou slabší i lepší, nejsilnější dojem u mě asi pořád zanechává Program pro přeživší a Klub rváčů, díky brilantní filmové podobě se skvělou hudbou. I Chuckovi se prý film líbil.
Palahniuk nacpe do každého svého díla nějaké ty praktické znalosti, které se v životě hodí a pak vás vezme na psychedelickou jízdu, při které není radno se moc vyklánět z okna.

montana
16.02.2016 3 z 5

"Z vlastního dětství si nepamatujeme skoro nic, zato si vzpomínáme na všechno, co se dělo rodinám v seriálech."

Palahniukovo úderné vyprávění ve strohých větách a klipových odstavcích stále velmi můžu. K tomu přidejte zatím asi "nejvonnegutovštější" zápletku, co jsem u něj viděl. Je tu i tradiční porce šílených hrdinů. Je tu trefná satira. Je tu samozřejmě i roztomilý cynismus. Je tu potenciálně moje nejoblíbenější knížka. Bohužel to všechno na mě nakonec úplně nezafungovalo. V poslední třetině děj ztrácí jiskru a závěr tak nějak vyšumí. Což je u Chucka zvláštní. Škoda. Našlápnuto to mělo skvěle. Tak zas příště.

BellC
13.02.2016 3 z 5

Velmi zvláštní kniha. Hodnocení jsem zapomněla napsat ve chvíli, kdy jsem ji dočetla, je to přibližně 4 měsíce zpět, ale děj je z mé hlavy už téměř pryč. Co mi tam ale zůstalo je atmosféra, kterou se celá kniha nese. A musím uznat, že to asi tak úplně špatné nebylo. Zvláštním způsobem ponurý svět, který ve mně zůstal. Víc než tři hvězdy ale ne.

Alizon
08.01.2016 3 z 5

Asi nejsem uplne cilova skupina a mam z knihy rozporuplne pocity. A stridaly se i v ruznych castech knihy.
1) Zacatek knihy az po seznameni se s F. Hollisovou - no ... uvidime co z toho bude ... cte se to dobre ... ale moc nemusim (pro me) urputne dovadeni veci ad absurdum. Plus porad cekam kde je to avizovane vysmivani se modernim kultum. No neni to uplne co jsem cekala, ale je to kratke, tak to zkusim docist.
2) Navrat do minulosti - popis sekty - kniha me zacina bavit, myslenky oslovovat.
3) V okamziku kdy se z TB stane celebrita to ma byt asi jest vic zabavnejsi, ale me osobne to opet prijde az moc pritazene za vlasy. Ale porad jeste dobre, parkrat jsem se zasmala.
4) Cast knihy od uteku ze svatby az do konce je to pro me uz opet jen takovy podivny blabol.
Takze celkove shrnuti - kniha se cetla dobre, rozhodne jsem se nenudila, par myslenek me skutecne oslovilo, ale cekala jsem neco trosku jineho (prvni kniha od Palahniuka, prostejsem nebyla pripravena na tento styl psani) a pro me je tento typ satiry az trosku moc nasilny . Jeste dam sanci Klubu rvacu, ale mezi me oblibene se spisovatel zrejme nezaradi.

pollyCobain
28.12.2015 4 z 5

Palahniuk mě vždycky donutí hlavní postavy nesnášet, ale i přesto se nemůžu odtrhnout.

fish33
02.12.2015 5 z 5

Další Palahniukova sonda do společnosti. Po famozním úvodu, kdy je jasné k čemu kniha spěje, se v první polovině pomalu rozjíždí, plná detailních popisů a opisů, jak je to u něj zvykem. V druhé půlce pak nabere plné obrátky a pomocí sarkasmu, jemu vlastnímu, poukazuje na ohromné množství problémů současné společnosti....

Arisu
22.11.2015 3 z 5

První polovina vskutku brilantní (všechny ty fígle jak odstranit různé fleky, víte, a taky jak správně stolovat, víte) a nadprůměrná, jenže pak to nějak začalo jít z kopce. Od útěku spasitele z božsky nasvícených ramp se to vezlo trochu k blábolu většímu, než jsem ochoten uznat za velice dobrý. Takže asi zas jen... dobrý.

Peleus
19.08.2015 4 z 5

Hodně povedená kniha s pomalejším začátkem (i tak klobouk dolů před encyklopedickými znalostmi autora) a fantastickým zbytkem na téma - Je úplně jedno, co jste věděli a na co mysleli předtím, než jsme vám řekli, co máte vědět a na co máte myslet!
Výborná paralela s tím, co vidíte po zapnutí televize. Každá lama z ulice může být idolem davů. Jen potřebuje odpovídající financování a tým schopných lidí.

immortal-party
10.08.2015 3 z 5

Chucku, tak tedy "děkuji", že jsem na dovolené trvající sedm dní neměla po 96 hodinách co číst. skvělá parodie na unifikované americké idoly, na bezsekretovou erotiku a sektářství, ale je to pořád jen laciné knižní porno.

TokyBalboa
05.03.2015 5 z 5

A zas a znova mě Palahniuk naprosto odrovnal svým talentem psát o věcech, o kterých nikdo nepíše, tak jak to nikdo jiný nedokáže.
* If a tree falls in the forest and nobody is there to hear it, doesn't it just lie there and rot?*

tanuki
26.01.2015 5 z 5

str. 118:
...nejvýznamějším faktorem, který z někoho činí svatého, je, jak masivní má mediální podporu...kdyby u umírání Ježíše Krista nikdo nebyl, byli bychom snad spaseni ?

Janek
26.01.2015 5 z 5

Palahniukův svět je úchvatný. Je děsivé, když se mi zdá, že v tom šíleném světě vlastně do určité míry žije každý z nás?
Zatím podle mého názoru nejlepší autorova kniha. (Tedy ve srovnání s Klubem rváčů a se Zalknutím.)

Serja
19.10.2014 5 z 5

Sonda do společnosti a lá American Psycho.

OldaB
05.10.2014 5 z 5

Ale dobře se to čte. S Palahniukem mám občas problém, že se nedokážu začíst a tzv. se dostat do děje. Tentokrát jsem s tím potíže neměl. Konec mi přišel nějaký odfláknutý, čekal jsem větší WTF. Těm, co mají autora rádi, se to bude líbit a ti, co ho rádi nemají, se tomu stejně obloukem vyhnou. Takže tak. Původně jsem chtěl napsat něco o zkouškách, ale zdálo se mi to out.

Clairka
16.08.2014 5 z 5

Sakra co potřebujete vědět k tomu aby jste si přečetli tuhle knihu? Pokud potřebujete vědět o čem to je a jestli vás to bude bavit tak Palahniuk není pro vás.....protože on je sakra výbornej spisovatel.

satira sekty americká literatura propaganda

Chuck Palahniuk
americká, 1962
2005  88%Klub rváčů
2009  68%Snuff
2007  81%Strašidla
2010  81%Neviditelné nestvůry
2012  73%Prokletí

Kniha Program pro přeživší je v