Profesoři

Profesoři https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50873/bmid_profesori-HzF-50873.png 4 34 8

Královéhradecký rodák, spisovatel a docent medicíny Ota Dub patří k těm lékařům, kteří ve svém životě i práci spojili ušlechtilost lékařského povolání s uměleckou dovedností a schopností sdělit své pocity a názory pomocí autorského pera. Profesoři, vycházející nyní ve třetím vydání, dávají nahlédnout do zákulisí nemocnic v současném stadiu vývoje medicíny. Na hlavních postavách dvou přednostů pražských interních klinik – profesorů Emila Grunda a Karla Krejčího – ukazuje autor rozdílné pojetí v pohledu na medicínu i život. Obraz charakterů obou hrdinů je velmi poutavě dokreslen osudy v soukromém a společenském životě. Hlavní příběh je obohacen zachycením četných vedlejších postav a jejich osudů, i vystižením atmosféry v nemocničním provozu. Kniha tak spojuje v dokonalé harmonii čtenářský zážitek z románového děje s ponaučením z medicíny.... celý text

georginaa
29.08.2021 3 z 5

Různé pohledy na život v lékařské studii se odehrávají mezi dvěma profesory Emila Grunda a Karla Krejčího. Každý má jiný postoj, důležité je se však v něčem shodnout. Což je někdy velmi těžké a různé potyčky vyvolávají negativní postoje. Musíme brát ovšem v potaz, že toto téma je vždy a všude, jen se s tím člověk musí umět popasovat.

Ivaksa
16.08.2021 1 z 5

(SPOILER) Kniha z lékařského prostředí v socialismu se zaměřila hlavně na postavu zralého lékaře Krejčího. Působí poněkud nuceně spořádaně, je to takový vzor správného doktora, pracovitého, vysoce vzdělaného, zkrátka perfektního. Aniž by ovšem z postavy dýchala nějaké zajímavé nebo provokativní charisma, autor mu dopřál náklonost mladé kolegyňky, která kvůli němu opustí svého mladého přítele. Její vzhlížení ke strašímu se jeví až absurdní, nebot' on se chová spíše blazeovaně. Autor laciným způsobem vykresluje Krejčího původní rodinu jako otravnou, děti drzé a manželku tlustou, úmyslně akcentuje nechutnosti typu mlaskání u večeře, aby tak dodal legitimitu pro její opuštění. A právě tenhle pohled poukazuje na klasický komplex stárnutí muže nejen románové postavy, ale možná i autora samotného.

madem
11.07.2021 3 z 5

Knížka se čte sama, děj utíká, postavy se vyvíjí. I když něco stále platí a něco se ve zdravotnictví zcela změnilo, pro milovníky románů z lékařského prostředí je to dobrá volba.

jankor
06.01.2020 5 z 5

Mám ráda knížky Oty Duba...je to takové pohlazení.

maryzka
16.12.2019 2 z 5

Docela jsem ráda četla tyto ,, budovatelské romány i když se tento název v 80.letech moc nejmenoval. Tenhle román je napsán tak, jako to tvrdil můj otec když musel zasedat v různých pouličních výborech- generační problémy- lidé po válce se s nadšením vrhali do lepších zítřků, kdežto další generace pomalu toto nadšení ustupovalo. Moc se nechtělo dělat něco zadarmo.

vera129
12.10.2015 5 z 5

Velmi čtivě napsané a spousta přetrvává, zlepšila se pouze technika a to je žalostně málo :(

rose
18.01.2012 3 z 5

Prostředí i tématiku dobře znám a je mi blízké. Tohle mi ale přišlo takové trochu "vyčpělé", poznamenané životem za totáče. Z lékařského prostředí jsem četla lepší.

WEIL
30.10.2011 3 z 5

Knihu jsem četl už hodně dávno, ale co mi z ní v hlavě zůstalo, co se mi vybavuje, tak jsou velice skromné poměry, z kterých vypravěč pocházel, poctivě studoval, vystudoval a praktikoval medicínu a ke konci říká své ženě, snad jsi se mnou neměla tak nudný život, ne?

Kniha se mi tehdy četla dobře, ale nejde o literaturu - řečeno postaru - vyšší - ale spíše - oddychovou, lehkotonážní.
Tak mi to připadá.

lékařské prostředí