Procitnutí jara

Procitnutí jara https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56300/procitnuti-jara-56300.jpg 4 32 5

Tuto kdysi skandální tragedii dětství a dospívání věnoval autor rodičům a učitelům, které označil za skupinu lidí totálně netečných a lhostejných k potřebám mladé generace.

Literatura světová , Divadelní hry

Vydáno: , Zátiší, knihy srdce i ducha

Frühlings Erwachen , 1891

los
05.12.2023 4 z 5

psát v prudérní a pokrytecké měšťácké společnosti konce 19. století o problémech dospívání, o tělesnosti, pohlaví, sexu, masturbaci, erotických představách, ale i o rychlých proměnách pubertálních nálad, o naivních touhách, snech o nekonečné budoucnosti, o adolescentní posedlosti smrtí atd., to se dobové cenzuře ani veřejnému mínění nemohlo líbit

téma je a ostatně vždycky bude aktuální, jen se proměňují kulisy a propriety, člověk - v procesu dospívání - nikoliv

dal bych ruku do ohně za to, že se Wedekindovým Probuzením jara inspiroval Fráňa Šrámek, když psal Stříbrný vítr

Friedulka
16.09.2023 5 z 5

Frank Wedekind a jeho Probuzení jara je něco tak neskutečného, málo která divadelní hra dokáže člověka tak zasáhnout. Jednoaktovka, která navzdory své úspornosti (nebo právě díky ní) ve vás uvízne a nezapomenete na ni. Tématem mi vzdáleně připomíná film Bílá stuha od Michaela Haneke.
Probuzení jara jsem četla v němčině, která zde dokáže být ještě syrovější než český překlad.

s1ombrehimawari
04.11.2021 5 z 5

Asi nejlepší hra, kterou jsem četla. Výjevy se mi velmi dobře tvořily ve fantazii a tu atmošku, která byla jiná s každou scénou, jsem žrala. Příběh byl příjemným osvěžením dramatu.

mosem
29.12.2018 2 z 5

tuhle knížku jsem si přečetl, protože prý patří ke "klasice" která se má znát. I když jinak mám divadelní dramata rád, protože umožňují zapojit fantazii, v tomto případě to nebylo to "pravé ořechové", a knížku jsem dočetl jen ze setrvačnosti (a díky útlosti). I když odborníci na ní nesporně hodnotu najít dokáží.

Yuki_Kuchiki
07.09.2013 5 z 5

Neuvěřitelný! Kniha je laděna do doby, kdy bylo jakékoliv sexuální téma naprosté tabu. Nicméně to nemění na faktu, že kniha je i přes svůj pesimistický realismus opravdu dobrá!

Jen pro jasnou věc :) Maturovala jsem z dramatické výchovy a z této knihy jsem měla maturitní text praktické zkoušky.. opravdu hluboký a pro zamyšlení!

DOPORUČUJU!

německá literatura