Procházka Brnem

Procházka Brnem https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/382962/bmid_prochazka-brnem-W63-382962.jpg 4 7 3

Neunavitelně plodný kníže pornofolku Záviš přichází s další sbírkou veršů, tentokrát ale v lecjakém ohledu poněkud odlišnou. Do pornografické lidovosti častěji pronikají složitější rytmy a nečekané rýmy a do lidové pornografie tu a tam vážnost. Především ale hrají tentokrát podstatnou roli ilustrace, fotografické koláže, které svými názvy odkazují na temné ulice zakletého města Brna. Pro potřebu jejich vyznění jsme tentokrát zvolili i větší formát než u předchozích sbírek.... celý text

n.ezn.amy
05.11.2020 5 z 5

Záviš je nejen skvělý písničkář, ale i autor krátkých básní, které mě pokaždé rozesmějí .... Hlavně ty trefné ze života

Aby byl ušetřen bolesti
šupinu z kapra měl pro štěstí
v Brně ho přejela šalina
zbyla po něm jen ta šupina

A jeho zakončení básnické sbírky básní Procházka Brnem .... tu si ovšem radši přečtěte sami

indyka
18.09.2019 4 z 5

Dobře, čtyři hvězdičky jsou asi neobjektivní, ale coby obyvatelka čtvrti, kterou se Záviš dle názvů ulic procházel, ani být objektivní nemůžu... Vždyť po sobě jdoucí zastávky Vlhká - Masná si pamatuje každý, kdo sem byť jen jednou zavítá.

Jaké tedy byly básně uctívající Brno? Stejné, jako Záviš sám - sem tam geniální, občas mimo rytmus, hodně vulgární, tak trochu od věci. Uznávám, básní, co bylo poněkud mimo, bylo celkem dost, na druhou stranu některé z nich mají opravdu šmrnc. Povinná četba z toho nebude, na pobavení otrlých jedinců ovšem poslouží dobře.

(P.S.: Jen tak tak jsem odolala přidat si knihu do čtenářské výzvy coby Cestopis.)

Arturo.Bandini
14.01.2019 2 z 5

Závu mám moc rád coby písničkáře, ale většina jeho básní prostě stojí za prd. Nejinak je tomu i v této sbírce, kde na jednu slušnou básničku vychází tak dvacet opravdu špatných. Vázne rytmus, vázne humor, váznou rýmy, vázne pointa. Každopádně:

Rozhodly se dvě teenagerky
že si nechají udělat kérky
Sice jim to slušelo náramně
od fotra však dostaly po tlamě

... mě rozesmálo.

Záviš (p)
česká, 1956
2010  82%Pičoviny
2008  88%Prvé písně Závišovy
2007  67%Nedá se svítit...
2013  78%Krůček od hajzlu
2017  84%Muzikant