Proces

Proces https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/86115/mid_proces-zqg-86115.jpg 4 2148 274

V den svých třicátých narozenin se prokurista velké banky Josef K. probudí a ke svému překvapení zjistí, že dva neznámí muži vnikli do jeho bytu, aby jej zatkli, protože je obžalován pro neznámé provinění před záhadným soudem. Začíná rok trvající proces, v němž se průměrný úředníček musí utkat s neviditelným mocenským aparátem, s dusivou byrokracií, z níž pozná jen nejspodnější příčky, s přezíravostí okolí... To vše v něm vzbudí sice nejasný, ale nutkavý pocit vlastní viny. Kdo jej soudí a proč? ptá se čtenář společně s protagonistou románu a přesto - nebo snad právě proto - že tato otázka zůstává až do poslední stránky bez odpovědi, je Kafkův Proces jedním z nejvýznamnějších literárních obrazů odrážejících atmosféru pohnutého dvacátého století.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , NLN - Nakladatelství Lidové noviny

Der Process , 1925

harama
02.01.2015 3 z 5

SLABÉ! Věřil jsem, že se v této knize dovím víc. Myšlenku rozhodně měla, ale styl psaní, a příběh, který byl roztrhaný do několika kapitol, a až na pár z nich jsem nenašel pasáž, kdy by mě kniha upoutala. Na to, za jakou pecku někteří lidé toto dílo považují, se řadím mezi ty, jež o jeho výjimečnosti spíše pochybují. Myslím, že takový průměr, a mezi mnou přečtenými knihami pak jedna z nejhorším, lépe řečeno spíš nejnudnějších.

+ KAFKA zřejmě věděl o čem píše - některé pasáže byly poměrně odborné, o to hůř čtivé
+ MYŠLENKA, tu příběh rozhodně nepostrádal
- NUDA, od příběhu jsem očekával daleko víc
- SLOŽITOST

Myslím, že tři hvězdy jsou zde adekvátní.

Ketesh
25.12.2014 1 z 5

Na díle pozitivně hodnotím akorát myšlenku, co se týče jazyka je to u mě propadák....

1deratyzator
22.12.2014 4 z 5

Jednoznačne pre mňa najťažšia kniha ktorú som kedy prečítal... Prelúskaval som sa jej ťaživou dusnou atmosférou, no keď som prišiel k záverečným stranám, pochopil som pre čo je literárnym skvostom....

Wichita
20.12.2014 5 z 5

Pamatuji si, že jsem ji četla kvůli referátu do Českého jazyka. Bylo téměř léto, parno a já se potila v tramvaji nad Kafkovým Procesem. Také tak rádi čtete v dopravních prostředcích?

Dílu jsem tehdy vůbec neporozuměla a přišlo mi nesmyslné. Nyní díky odstupu času vidím, že opravdu existují knihy, ke kterým musíte dospět a to samé platí i o Procesu.

Ta beznaděj a bezmoc čišící z každého slova mi nahání husí kůži.

Targa Dall
22.11.2014 3 z 5

Jako právník jsem cítil povinnost si toto dílo přečíst.
Jsem ale velmi zklamán. Tušil jsem z hodin literatury, že Kafka píše o absurditě, ale Proce mě nejen nenadchl, ale dokonce zklamal. Ano, bylo to absurdní a osud K. mě štval, ale toto bylo až moc "ulítlé".

vanysaurus
19.10.2014 5 z 5

Knihu jsem četla také kvůli povinné četbě. Každopádně, ze začátku mě velmi bavila, čekala jsem co se bude dít asi do 3/4 knihy, pak přišla 8 kapitola a mé čtení se stalo nekonečným, každopádně 9tou se to zas vrátilo do pořádku, konec je podle mého názoru odbytý. Škoda, že kniha není dokončená. Každopádně zvláštní, ale Kafku mam ráda, jako osobu i jeho díla.

natalie8531
17.10.2014 2 z 5

Knihu jsem přečetla kvůli povinné četbě.
Někdy mi přišla chaotická, nechytala jsem se myšlenky...asi bych se k ní znovu nevracela.

iva23
01.10.2014

Mě prostě Kafka nebaví, ten jeho tok myšlenek pro mě nemá logiku, žádné jeho dílo jsem nedočetla, i když šancí dostal několik. Lepší je číst o něm než od něho.

Luxiee Axony
16.09.2014 4 z 5

Opravdu zvláštní dílo. Kafka byl prostě jedinečný svou osobností, což se projevilo i na způsobu jeho psaní. Stále nevím, co si o jeho dílech myslet.

Valyk
25.08.2014 5 z 5

Nejsilnější stránkou Kafkova nedokončeného Procesu je podle mého humor. Není snadné tvořit humor na pozadí těžké, temné atmosféry příběhu, ale Kafkovi se to povedlo výborně. Přečetl jsem doposud jen dvě knihy, u kterých jsem se chvílemi i hlasitě smál. Byl to Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha a Proces. Srovnání s Donem Quijotem by jistě snesl i Kafkův zcela unikátní, skvostný jazykový styl. V perfektně vystavěném příběhu se Kafka nezaobírá zdánlivě důležitými údaji o tom, kde se děj odehrává, jak se jmenují či jak vypadají jeho postavy. Soustředí se však velice komplexně na niterné důsledky doléhání fiktivní, obludné a absurdní soudní mašinérie, která je s to zcela pohlit lidský život ještě dříve, než je vydán verdikt. Při čtení je třeba mít se na pozoru, protože do děje už tak těžko uvěřitelného vstupují jakési horečnaté sny, které ještě více podtrhují bezútěšnou situaci z neznámé příčiny obžalovaného pana K.

Katela
01.08.2014 5 z 5

Je to Kafka! A Kafka je Kafka!
Chápu, že se na zemi objevuje takové množství interpretací... i proč vítězí ten "boj proti ouřadům"... Kafka je hračička... a mě baví... grotesknost některých pasáží je neuvěřitelná...

hastings
28.07.2014 4 z 5

Dlouho jsem četbu odkládala, zbytečně. Trochu chandra, jinak čtivá. Nebude to můj poslední Kafka. Jen se ptám, kdo je soudcem?

medvěd
03.07.2014 2 z 5

asi jsem příliš starý, ( možná jsem líný přemýšlet), ale pro mě je tenhle donkichotský boj s absurdní byrokracií nudný. Určité pasáže čtivé ale většinou usínám. Pro mě pan Kafka nemá prostě kouzlo, pardon.

Erica
29.06.2014 4 z 5

.Vážně se mi to líbilo, i když to na mne působí jako 1984.

LudvíkPíza
19.06.2014 5 z 5

Proces je mystériem nesčetných otázek i spektrem různorodých interpretací, jež se nejčastěji odvolávají na odsudek byrokracie, v jejímž soukolí jedinec strádá, až zcela rezignuje. Přesto se ptám: je skutečně Josef K. nevinný? Autor nám, krom prokuristovy obhajoby, neposkytuje pražádné indicie. Finančníkova osobnost nám do jisté míry zůstává zastřena jako proces sám. Taktéž nesouhlasím s názorem, že by K. bezpodmínečně rezignoval. Jistě, nuance mezi rezignací a smířením je těžko uchopitelná, přesto vnímám Kafkův proces jako podobenství, jež se odvíjí především v rovině lidské, a až pak společenské. Vždyť veškeré dění zde zaštiťuje zcela neviditelná síla, kterou není v lidské moci poznat, a která nemá nic společného s justičním systémem jakékoli společnosti. Josefu K. byla udělena výstraha, snad jen přistoupil ke svému procesu ze špatného konce.

pajaskooo
21.04.2014 2 z 5

Výborný začátek knihy, úplně jsem se nadchla a těšila, jak se bude vše vyvíjet. Nakonec jsem byla zklamaná protože se vlastně nic nedozvíte a akorát se do všeho postupně ještě více zamotáte

alexpo
16.04.2014 4 z 5

Na mě padá z Kafky chandra. Dočtu a už vím, že se k tomu nikdy nevrátím. Přemýšlím, jak ho ten otec poznamenal, nebo vůbec celý jeho život v předválečné Praze, kde se cítil být vykořeněný. To není jen kniha o byrokracii. Ale právě i o tom, jak je člověk schopen přijmout obvinění, jakkoliv je absurdní. Rezignuje, přestane se bránit, a vlastně i divit. Skončí jako pes.

dalia1769
08.03.2014 2 z 5

Podivná kniha. Místy čtivě psaná se zajímavými pasážemi vybízejícími k zamyšlení (příběh o dveřnících), místy zcela nelogická a připomínající spíš jakýsi horečnatý sen. Navíc místy až nudně rozvláčná. Podobné je to i s hlavní postavou. Místy budí dojem normálního racionálního člověka, ale v celkovém kontextu vlastně jedná velmi podivně, jako by se v tom svém procesu docela vyžíval a situaci ještě s chutí dál komplikoval. Závěrečná scéna už zcela postrádá jakoukoli logiku. Procesy ostatních se přece vlekly léta, jak tam bylo zmíněno, tak proč tento zlom? Je celková nevyváženost a určitá nesourodost knihy a všechny tyto rozpory nějakým záměrem autora, nebo odrazem jeho psychických obtíží?

SuperFrankie
06.03.2014 5 z 5

Josefův citát: "Co je psáno, je neměnné, a mínění jsou často jen výrazem zoufalství nad tím." je nejlepším hodnocením celé knihy. Stejně jako Proces je celé Kafkovo dílo nedokončené, a proto není možné ho v celé šíří pochopit a zanalyzovat. Každý v něm spatří něco jinýno. Já osobně jsem v Procesu spatřoval boj K. proti společnosti a jejímu tlaku, kterému nakonec podlehne. Ale co bych hlavně ocenil, je Kafkova schopnost vyvolat v čtenáři různé emoce. Při historce s úředníkem, který házel advokáty ze schodů jsem se smál, při obhajování K. jsem byl zmaten a při rozhovoru s vězeňským kaplanem mě mrazilo v zádech.
Franz zase dokázal, že je génius.

pacatom
22.01.2014 4 z 5

Díky této knize jsem měl takové depresivní nálady.Dokázal jsem se vžit do hlavního hrdiny.

tajemství soudy byrokracie rozhlasové zpracování absurdno středoevropská literatura

Franz Kafka
rakousko-uherská, 1883 - 1924