Proces

Proces https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31304/proces-31304.jpg 4 2138 274

V den svých třicátých narozenin se bankovní prokurista Josef K. probudí ve svém bytě za přítomnosti dvou cizích mužů, kteří mu oznámí, že je zatčen. Nedozví se však, z čeho je obviněn. Během vyšetřování na svobodě se Josef K. snaží záhadu svého nesmyslného zatčení vysvětlit, ale když je opravdu pozván k procesu, ukáže se všechno jako mnohem závažnější a absurdnější, než si myslel. Nedokončený román považovaný za jedno z klíčových děl dvacátého století se stal předlohou řady divadelních zpracování po celém světě. ... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Academia

Der Prozess , 1925

mousie265
mousie265
30.01.2020

Opravdu je tu víc než 2,5 tisíce lidí, co tu knihu přečetli? Jako že opravdu přečetli? Od začátku do konce? Nemám slov :-) . Já to jen zkusila, ale ne moc usilovně a ne moc dlouho

PetrCepek
PetrCepek
05.01.2020 5 z 5

Můj nejoblíbenější Kafka

v.lobster
v.lobster
28.12.2019 5 z 5

Moje první od Kafky a jsem nadšená. Určitě není jednoduché ji přečíst a člověk se někdy musí trochu donutit ale stojí to za to!

Stanas513
Stanas513
15.12.2019 1 z 5

Pro mě hrozné čtení, modlila jsem se, aby už byl konec. Asi to má být hlavně kritika byrokratického zřízení, ale mě knihy o ničem prostě nic neříkají.

SAnthony
SAnthony
12.12.2019 2 z 5

Boj se systémem napsaný velmi svérázným stylem a četlo se mi to dost těžce, hlavně se nutit dočíst až do konce.

Marekh
Marekh
06.12.2019 4 z 5

Od Franze Kafky jsem v minulosti četl knihu PROMĚNA A JINÉ POVÍDKY. Nejznámější je asi povídka PROMĚNA. Po letech jsem se rozhodl, že si přečtu knihu PROCES. Než jsem začal číst, trochu jsem se obával, jestli kniha nebude příliš náročná na četbu, ale musím říci, že mi četba nedělala příliš problémy, vcelku jsem všemu porozuměl, ačkoliv jsem musel číst pomaleji, více se soustředit na text, u některých částí se více zamyslet, k některým úsekům se ještě vrátím (např. ke dveřníkovi). Určitě čtení této knihy vyžaduje větší soustředěnost a čtenář, alespoň v mém případě, musí mít naprostý klid, aby pronikl do Kafkových textů a snažil se porozumět, co nám autor chtěl sdělit. Kafkovy knihy jsou zařazeny do povinné četby na některých středních školách a pro studenty asi bude jednodušší povídka PROMĚNA než román PROCES.

Kniha se skládá z 10 kapitol. Hlavní postavou je Josef K., bankovní úředník, který je v den svých třicátých narozenin zatčen a vtržen do PROCESU. Zajímavé je, že v celém románu není uvedeno, čím se provinil, že proti němu byl zahájen proces. Celkově to působilo absurdně. Během procesu se seznamuje s několika lidmi, se kterými rozebírá situaci o svém procesu, například s malířem, obchodníkem, advokátem, kaplanem a jinými lidmi. Zajímavá a současně zábavná byla také postava jeho strýčka, který za ním přijel, aby mu pomohl. V knize se nedočteme, jaké měl Josef K. záliby. Z jeho postavy vyplynulo, že má rád ženy. :) 

Josef K. se dotazuje ostatních, jak má bojovat, aby ve svém procesu vyhrál, vynakládá úsilí, aby pohnul se svým případem. Dozvídá se, jaký je skutečný průběh soudních procesů, jak pracují advokáti na vyřešení případů svých klientů, dozvídá se o různých druzích osvobození (skutečné, zdánlivé, odklad). Bez vlivných lidí nemá šanci uspět. Ať se Josef K. snaží sebevíce, aby proces vyhrál, je jakoby v začarovaném kruhu, ze kterého nemůže uniknout. Je to mechanismus, který jednotlivec vlastními silami nepřemůže. Jak nakonec proces s Josefem K. dopadne? Podaří se mu nalézt nějaké páky, kterými zvítězí nad procesem, anebo naopak ho pohltí? Samozřejmě odpověď lze nalézt v jakýchkoliv skriptech nebo učebnicích, ale přesto ho nebudu prozrazovat pro čtenáře, kteří by si knihu chtěli přečíst.

V knize se nachází také DODATKY I – NEDOKONČENÉ KAPITOLY, které nebyly zařazeny do románu a také DODATKY II – MÍSTA ŠKRTNUTÁ AUTOREM.

Bohuslav Blažek, který napsal DOSLOV, píše:

„Franz Kafka podal možná první – svou pronikavostí však nepřekonaný – realistický portrét totalitarismu.. Kafka psal dystopické – nebo katastrofické – scénáře.

„Proces je složen z pozoruhodně nezávislých kapitol, které často mají charakter do sebe uzavřené, jedinečné hudební věty (není proto překvapivé, že existují spory o pořadí kapitol). V jednom však se kapitolami vine jako neustále sílící ostinátní motiv jediná nit: je to popis toho, jak se Josef K. zaplétá tím, že stále více přijímá hru na utajování.

Citáty, které mne oslovily:

Pro podezřelého je pohyb lepší než klid, neboť kdo je v klidu, může být kdykoli na miskách vah a být vážen i se svými hříchy, aniž o tom ví.

pismenkovyJoe
pismenkovyJoe
11.11.2019 5 z 5

Geniální.

jiri77
jiri77
28.10.2019 3 z 5

Psychologický román ,který je plný bezmoci ,absurdity a byrokracie. Rozhodně to není lehké čtení a čtenář se musí hodně soustředit. Kniha to není špatná ale mě způsob, jak je román napsán ,moc nesedl. Proměna se mi líbila o hodně více.

tyjá
tyjá
05.10.2019 4 z 5

Proces se mi úžasně četl. Jen nad ním asi budu ještě chvíli přemýšlet.

belerofontes
belerofontes
26.09.2019 5 z 5

Proces jsem si opatřil krátce poté,co jsem s námahou přečetl nedokončený Kafkův román Zámek a chtěl jsem zoufale zjistit jak to spisovatel vlastně myslel.Říkal jsem si,že mi tato jeho(dokončená) kniha pomůže lépe Zámek pochopit...

Později,po asi deseti letech jsem přesídlil do Prahy a Kafka mě oslovil podruhé.Vyřizování na úřadech,bezmoc před úředníky,čekání na někoho kdo nepřichází, odkládá vaši věc ,čeká na úplatek a nemůžete se domoci své záležitosti...Ty ohromné stavby... (každý městský obvod má minimálně jednu) plné úředníků tajemných chodeb a dveří s nápisy neklepat...Cítil jsem se osamělý a zcela bezvýznamný a pouze díky jeho románovým popisům jsem nebyl úplně ztracen.Naopak s úžasem jsem zjištoval jak jsou ty situace analogické dnešku a jak se lidé chovají pořád stejně.Kafka geniálně a prorocky popsal nejenom pocity člověka dvacátého století ale předznamenal i osudy milionů lidí zavražděných bez jakéhokoliv soudu. Proto jsem mu začal trochu víc rozumět a věřit. A možná je to také tím, že ho mám rád i jako nedokonalého člověka pořád pochybujícího a hledajícího a přitom neuvěřitelně skromného…

Ještě jednou díky, Franzi!

Asterixxka
Asterixxka
16.09.2019 2 z 5

Jsem celkem překvapena z vysokého hodnocení a nadprůměrně kladných komentářů. Asi to pochopili všichni kromě mě.. Mně se kniha nečetla dobře, příběh a dialogy mě štvaly a ani to ve mě nezanechalo nic, nad čem bych se měla nebo chtěla zamýšlet. No, asi jenom prostě nebudu Kafka fan. Někdo to srovnává s 1984 - tak to ani náhodou a kolem té náhody ani kilometr krát dva.

bigbabe
bigbabe
30.06.2019 2 z 5

No, na rozdíl od Zámku to mělo aspoň konec. Jak popsat litanii než litanií? Víc k tomu asi nemám.
Ano, téma je to důležité a v historie se opakuje, ale styl psaní prostě nedávám.

E_Lan
E_Lan
26.06.2019 3 z 5

Přiznám se, že moc nevím co to mělo znamenat. Chvilkama jsem se dobře bavil, dobře se vcítil do psychologie postav a dění jehož jsou účastné. Postupem času a především pak v poslední kapitole jsem se úplně ztratil ve změni úvah. Bohužel.

Rihatama
Rihatama
07.06.2019 4 z 5

Absurdní fraška. Člověku se chce křičet, bušit pěstma, nebo něco podobného. Josef K. se dostává do soukolí odlidštěné soudcovské/úřednické/státní mašinérie. A to prosím v roce 1925. Neskutečné dílko. Kafka mě vlastně skoro celou dobu děsně štval. A to nikoli pouze oním vlastním nesmyslným procesem, historie se bohužel ráda opakuje, ale reakcemi lidí okolo. Všichni, absolutně všichni slouží oné mašinérii nebo se jí podrobili. Ona přitom není až tak přesvědčivá (nemusí, stačí mlžit), jako jsou přesvědčiví její úředníci a vůbec všichni ti, co se kolem procesu točí ve spletitém zákulisí a zkušeně radí, jak systém očůrat. Ovšem jen dočasně, pochopitelně. Žádné příjemné a pohodové čtení to tedy není, to vám řeknu. Zato dvojnásob poučné. K., na rozdíl od brouka, nerezignoval. Bohužel se stejným výsledkem. Jedovatý systém otráví celou společnost. Jedinec nemá šanci. Zůstává bezmoc a beznaděj. Já věděla, proč tohoto Kafku stále obcházím obloukem, jakkoli má pouze pár stránek a v knihovně jej mám už vážně dost dlouho.

allebra
allebra
04.05.2019 4 z 5

Asi je dobře, že jsem se k této knize nedostala v době studia. Myslím, že bych z této doporučené četby měla tehdy v hlavě slušný zmatek. Ostatně, ten jsem měla chvílemi při čtení i dnes. Bylo to čtení dosti depresivní, absurdní, ale určitě zajímavé. Byrokracie byla místy až strašidelně reálná, obávám se, že tuto knihu z hlavy jen tak nedostanu. Tímto s Franzem Kafkou ještě rozhodně nekončím, příště je na řadě Proměna.

hynzek
hynzek
23.04.2019 5 z 5

Dobrá studijní pomůcka na hodinách volitelného semináře Právo na spravedlivý proces (právo na obhajobu, právo na zákonného soudce, veřejnost a ústnost jednání...všechno špatně). Ale o právo ani kritiku společenských poměrů vůbec nejde. Je to neuvěřitelná literatura, kterou lze dávno před postmodernou číst na mnoho způsobů, přitom i ten doslovný je skvělý. Výkladů je milion, nabízím taky jednu alegorii: popis morálního rozkladu člověka stiženého duševní chorobou.

Francesca14
Francesca14
01.04.2019 3 z 5

Rozhodně se nedá říct, že by kniha byla čtivá, často jsou tam dlouhé, až odborné pasáže a většinu času člověk stejně netuší, proč o tom ten autor vlastně píše. Místy mi připadalo, že "Proces" je jako by se Orwell snažil psát "Alenku v říši divu", ale právě to se mi na tom líbilo. Z knihy je člověk zmatený, ale jsou tam zajímavé myšlenky a ta nejistota při čtení má své kouzlo. Určitě se ke knize vrátím za pár let, až se na ni budu moct ještě lépe soustředit.

Messilina
Messilina
15.03.2019 5 z 5

Přemýšlím, jestli je divnější Proces, nebo 1984. Mimochodem jsem někde četla, že tyto dvě knihy četl norský terorista Anders Breivik, (za to Kafka samozřejmě nemůže).
Kniha je dost depresivní a absurdní, ale dobrá. Prostě Kafka.

AnSe
AnSe
04.03.2019 5 z 5

Je neuvěřitelné, jak někteří autoři dokáží napsat knihu, kde se neděje nic, ale děje se toho tolik... Proces je jednoznačně jedno z největších děl moderní doby. Z mého pohledu se nejedná ani o tak depresivní dílo, jak bývá často tvrzeno - vezměte v úvahu svůj život a své procesy a zjistíte, že to, co K. řešil se soudem, vy řešíte sami se sebou.

Osobní typ - během čtení, před či po si zajděte do Muzea Franze Kafky v Praze na Kampě (ne do toho na náměstí Franze Kafky, to s ním nemá nic společného). Zážitek z knihy dosáhne jiného rozměru.

m.zirhut
m.zirhut
02.03.2019 2 z 5

(audiokniha) První polovina knihy mi přišla zajímavá a byl jsem zvědavý jak se to bude vyvíjet dál. Ale rozbor příběhu o dveřníkovi, byl na mě až moc složitý a i děj po něm už mi moc nedokázal udržet pozornost. Možná kdybych pochopil podobnost onoho příběhu k tomu co se děje panu K., porozuměl bych i celému absurdnímu procesu.

soudy byrokracie rozhlasové zpracování absurdno středoevropská literatura

Franz Kafka
rakousko-uherská, 1883 - 1924