Proč spíme: Odhalte sílu spánku a snění

Proč spíme: Odhalte sílu spánku a snění https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383745/bmid_proc-spime-0GD-383745.jpg 4 1199 301

Co kdybyste zjistili, že všichni máme ve svých životech elixír mládí, krásy, štíhlého těla, zdraví, chytrosti a dobré nálady? A že není nic snazšího, než jej použít: naučit se pořádně spát! Profesor neurologie a psychologie Univerzity v Berkeley, Matthew Walker, který vede tamější spánkovou laboratoř (Center for Human Sleep Science) od základu prozkoumal tajemství spánku a jeho vliv na náš život. Walker se ptá: proč příroda stále nutí trávit téměř všechny živočichy denně tolik času v bezbranném stavu? Jakou tak zásadní evoluční výhodu spánek přináší, že to vyvažuje jeho rizika? Odpověď je prostá: ta výhoda není jedna, je jich nespočet, a všechny dohromady zajišťují naši existenci. Připravte se, že po přečtení této knihy se už neodvážíte svůj spánek zanedbávat… Přesto mnozí máme spánek za ztrátu času a podceňují ho i média. Vždyť kolik jste už toho četli o výživě nebo sexu, ale kolik o drtivých dopadech dlouhodobého mírného nedostatku spánku? Podle Walkera je osm hodin čistého spánku pro většinu populace naprosté minimum, z čehož plyne, že zhruba osmdesát procent z nás žije ve spánkové deprivaci. Důkazy o tom, co to způsobuje jednotlivci i společnosti jako celku, stále přibývají a v knize je najdete pěkně pohromadě. Naopak poučeným spáčům přináší spaní kvalitní život a konkurenční výhodu. Zajišťuje efektivní schopnost učit se, pamatovat si a uvažovat logicky. Vyrovnává emoce, správnou funkci imunity, metabolismu, reguluje chuť k jídlu a hladiny hormonů, působí jako zásadní prevence cukrovky, srdečních chorob i Alzheimera. Neméně důležité jsou i sny: zpracovávají běžné emocionální zážitky ze dne a systematicky obrušují traumatické vzpomínky. Navíc nejen podporují, ale de facto umožňují kreativitu. Díky dlouholetému výzkumu profesora Walkera se dozvíte, co dělá s vaším spánkem alkohol a kofein (to se vám líbit nebude), co se doopravdy děje během REM fáze, proč se spánkové rytmy během života mění a jak v jednotlivých životních fázích zapracovat na zlepšení spánku, potlačení nespavosti a spánkové deprivace. Kniha je také manifestem apelujícím na firmy, instituce a vlády, aby byl vliv spánku nově vnímán jako zásadní aspekt ovlivňující zdraví a pracovní výkon.... celý text

Literatura naučná , Zdraví

Vydáno: , Jan Melvil

Why We Sleep: Unlocking the Power of Sleep and Dreams , 2017

nicandra
31.07.2023 5 z 5

Velmi zajímavé. Něco se občas opakuje, ale to je asi podle toho opakování - matka moudrosti. Mnohokrát jsem po pár stránkách usnula, ale to bylo před spaním a autor sám mi to v úvodu doporučil, takže to beru jako správné. Určitě se budu svému spánku více věnovat:)

alimoon
27.07.2023 4 z 5

Za mě pěkná motivační kniha, kterou by si měl přečíst (nebo spíše poslechnout - audiokniha se vstřebává mnohem lépe :)) každý. Je zajímavé dozvědět se, co se s tělem děje při spánku, co všechno spánek ovlivňuje a především mě bavilo srovnání spánku různých živočišných druhů. Jsem ráda, že jsem, jako obyčejný smrtelník, mohla nahlédnout za "vědeckou oponu", ale kniha šla napsat určitě čtivěji.

Antaki_Thorin
20.07.2023 4 z 5

Popravdě čekala jsem to jiné. Čekala jsem, že zalistuju, autor se zhmotní ze stránek, chytí mě a už nepustí! :-) Ne, dělám si legraci. Ale nějak se mi to neustálé opakování povídání o sovičkách a skřiváncích stalo nudným a nemohla jsem se donutit více začíst. Takže jsem vždy vydržela maximálně jednotky stránek najednou.

Tori.U
13.07.2023 4 z 5

Velmi motivující. Extrémně science-based, i s referencemi na výzkumy, což velmi oceňuji. Obecně je ale velmi špatně čitelná, není to zrovna lehké čtení.

Mety15
11.07.2023 5 z 5

Tato kniha vám změní život. O důležitosti spánku jsem věděl již dávno, přesto mi kniha dala několik užitečných rad a spoustu nových, kolikrát šokujících, informací. Je zásadní chybou společnosti, že se spánku přikládá tak malá váha, několik změn by dokázalo zlepšit společnost jako celek a předcházet závažným nemocem by bylo mnohem jednodušší.

Petra00
11.07.2023

Velice zajímavá knížka o spánku a s ním spojených tématech, jako je spánek a paměť, léky na spaní, spánek u dětí a dospívajících, tipy na lepší spánek, spánkové poruchy a celá řada dalších. Kniha zahrnuje spoustu zajímavých informací, ikdyž někdy bylo těch informací až moc a místy byla knížka poměrně dost odborná až nudná. Nechci tím ale říct, že by byla špatná. Celá řada faktů mě velmi zaujala, také šokovala. Spoustu informací mi zůstalo v paměti. Problém byl zejména v tom, že mě nic moc nenutilo číst dál, kapitoly byly poměrně dlouhé a já se ke knížce vrátila až po roce. Takže pocity mám smíšené, ale stoprocentně jsem rada, že jsem si knihu přečetla a odnáším si z jejího čtení celou řadu informací a poznatků.

monngoll
24.06.2023 1 z 5

Áno spravil som chybu a kúpil som si túto knihu, nevšimnúc si, že to je "bestseller". A dobre mi tak. Táto kniha vystihuje vtipy, ktoré začínajú: "Americkí vedci zistili..." Najviac ma na začiatku iritovalo neustále zdôrazňovanie, že spánok (a sen) je tajomstvo, ktoré ľudstvo ešte nerozlúštilo a podobné snahy navodiť dojem, že sme úplne tupí a v tejto knihe konečne príde odhalenie. Neviem ako v Amerike (alebo v Británii) ale u nás vie každý sopliak (a sopľaňa), že spánok je nevyhnutný na zotavenie tela a psychiky (a všetko okolo toho ďalej rozvádzané je už len omáčka). "Šokujúce" zistenia a otázky typu: Nedostatok spánku človeka poškodzuje a(lebo) zabije... Je spánok pre život nevyhnutný? ... a pod. vyznievajú totálne naivne až absurdne. Na to už prišli tajné služby a dokonca aj inkvizícia, pretože používali spánkovú depriváciu ako spôsob mučenia, ako dokonale zlomiť človeka (dosť podrobne to spomína A. Solženicyn v Súostroví Gulag). Nuž a maximálne ma pobavilo, že autor často odporúča čitateľovi navštíviť svojho odborníka na spánkovú medicínu. Celú knihu zrážajú dole aj neustále popkultúrne odkazy, absencia použitej literatúry atď., čo navodzuje dojem, že je to kniha určená pre mládež, k čomu sa aj prikláňam.
Aktualizácia 15.9. 23: Libor Míček, v knihe Duševní hygiena z roku 1984, na pár stranách zhrnul presne to, čo Matthew Walker tak pracne a zložito opakuje na 400 stranách. Takže výskumy museli prebiehať už na konci sedemdesiatych rokov, a to nielen v socialistickom tábore. Z toho vyplýva, že tu autor mláti už dávno mŕtveho koňa.

TVer
04.05.2023 5 z 5

Trvalo mi rok tuto knihu přečíst, ale je i tak hodně zajímavá a obsahuje spoustu užitečných informací.

VeruMalfoy
23.04.2023 5 z 5

Jsem opravdu ráda, že jsem si tuto knihu koupila. Odteď se dívám na spánek a jeho důležitost úplně jinak. Autor se zaobírá důležitostí spánku, zdravím způsobem spánku, špatnými spánkovými návyky, a i tím, co všechno může nedostatek spánku zapříčinit -nemoc, zapomnětlivost, civilizační chorobu, roztěkanost, poruchy chování aj. Dokonce rozebírá i negativní vliv kofeinu na spánek a další věci a zvyky, společnosti, co náš spánek negativně ovlivňují. Okrajově se zaobírá i cirkadiálních kódem. Mám v plánu si pro větší pochopení cirkadiálního kódu koupit v této knize několikrát zmiňovanou publikaci. Knihu jsem si moc užila a určitě se k ní několikrát vrátím. Moc vám jí doporučuji.

Red_Fox
22.04.2023 4 z 5

I bez přečtení knihy jsem přirozeně věděla, že je spánek důležitý. Přesto jsem patřila mezi velkou skupinu lidí, kteří ho "dohání" během víkendu. Přitom spánkový deficit nemusí vyústit pouze k únavě během dne. Účelem knihy není jen informovat o přínosech spánku a jeho účinků na mozek a následně fungování celého těla, ale především změnit postoj člověka, časem celé společnosti, zkrátka přehodnotit priority. U mě se spánek skutečně podařil na pomyslném žebříčku postavit výše, ale změna stále není dokonalá. Převést poznatky do reality není tak snadné, jak se na první pohled zdá.
Kniha jako taková je snadná na čtení i pochopení, v rozumné míře se některé informace opakují. Líbilo se mi čerpání ze skutečně provedených vědeckých experimentů a celkově náhled do tohoto oboru.

Dejf_ano
18.04.2023 5 z 5

Pokud bychom připustili, že bychom měli všichni mít nějakou povinnou četbu tato kniha by určitě obsadila první příčky.
Několika jednoduchými návyky si můžeme všichni významně zlepšit zdraví a prodloužit život v dobré kvalitě.

Pettato
15.04.2023 5 z 5

Tuto knihu by si měl přečíst každý. Je plná informací, které už jsem věděla, ale přinesla mi i hodně nových poznatků.
Chceme-li zdravě žít a udržet si kvalitní život, neměli bychom spánek rozhodně podcenit.

Tamirai
14.04.2023 4 z 5

Dobrá knižka. Zaujímavá. Jednoducho povedané - spať treba a treba spať dostatočne, inak nič nefunguje ako má a ako by sme chceli :)

Rozhodne stojí za prečítanie.

Dejvid
28.03.2023 5 z 5

Připojuji se k velmi pozitivnímu hodnocení - opravdu kniha o tématu, který se týká nás všech, ale tak nějak málo kdo o něm vlastně hodně víme. Dozvěděl jsem se mnoho nového (včetně některých fascinujících faktů jako třeba jak to mají se spánkem delfíni a další vodní savci) a co jsem věděl jsem si dal tak nějak do souvislostí / kontextu. Za mě dobře vyvážené z hlediska "populární naučnosti".

Snapeova
22.03.2023 5 z 5

Tušila jsem, jak moc je spánek důležitý i přesto, že ho rozhodně nemám dostatek. Kniha to jen potvrdila. Autor to zvládl napsat poutavě a i pro laika pochopitelně, i když některé pasáže mohou být náročnější.
Našla se i spousta detailů ovlivňující spánek o nichž jsem toho moc netušila. Jsem ráda, že jsem knihu četla. Autor vcelku nenásilně svými poznatky nabízí možnost, jak pomocí spánku zlepšit svůj život a zdraví. Na každém už je pak to, jestli zvládne něco změnit na svých návycích.

Kee
14.03.2023 5 z 5

Velmi informačně nabitá kniha o spánku, autor shrnuje zásadní vědecké poznatky opravdu komplexně a zasazuje je do mnoha souvislostí. Vzhledem k tomu, že mám vystudovanou psychologii, tak jsem knihu četla poměrně dlouho: z mého pohledu byla opravdu výživná a nad mnoha věcmi jsem přemýšlela.

Nevím, nakolik je autorův jazyk přístupný laickému čtenáři: i když se Matthew Walker snaží mu přiblížit, tak pod vahou důkazů, jimiž podkládá své argumenty a neuropsychologickými poznatky, nemusí být publikace pro každého stravitelná... přece jen se jedná o literaturu naučnou.

Doporučuji ji všem zvídavým lidem, kteří chtějí více proniknout do fenoménu spánku a jeho důležitosti pro lidský život.

Zuna1990
14.03.2023 5 z 5

Kedysi som si myslel, že spánok je spoločne so zdravou stravou a cvičením tretím pilierom zdravia. Zmenil som názor. Spánok je viac ako pilier. Je to základ, na ktorých stoja zvyšné dve pevnosti. Uberte z dna základne, na chvíľu ju oslabte a uvidíte, že správne stravovanie a fyzická aktivita stratí účinok.

Zmapovaním vedeckých objavov a zhrnutím dekád výskumov z klinickej praxe nám Walker vysvetľuje, aký je spánok pre náš život nevyhnutný a ako si jeho nedostatkom náš život skracujeme. Jeho nedostatok spôsobuje:
-prepuknutie civilizačných chorôb ako je rakovina, diabetes, srdcové choroby, mozgové príhody, alzheimer, neplodnosť, obezitu

-tvorbu endokanaboidu, ktorý zvyšuje apetít a navodzuje stav ako po použití marihuany, kedy sa nevieme dojesť

-spúšťa tvorbu kortikoidov, ktoré zabraňujú vstrebávaniu živín v črevách (zdravie=zdravé črevá)

-strácanie pamäti v dospelosti,pretože nedostatočným spánkom sa ochudobňujeme o NREM fázu spánku, v ktorej sa ukladajú informácie (Starí ľudia vs demencia)

-Ľudia spiaci menej ako 6 hodín majú až 300% vyššiu pravdepodobnosť infarktu a mozgovej príhody

-Najväčšie % srdcových príhod je pri prechode na zmenu času, keď spíme o hodinu menej, naopak najmenej príhod lekári evidujú, keď sa posúva čas o hodinu dozadu

-skorý začiatok školského vyučovania môže negatívne ovplyvniť IQ a výsledky detí - bystrejšie deti pravidelne spávali o 40-50 minút dlhšie, než tie s nižším IQ

-počas spánku sa nám vyvíja mozog, ak deti v rannej adolescencií nespia dostatočne a hlboko, môžu v dospelosti trpieť depresiou, schizofréniou alebo ADHD

-pohárik pred spaním nás pripraví o veľmi dôležitú časť spánku

-nevyspatosť sa nedá dospať

-spánok nevieme nahradiť kávou

-modré LED svetlo odkladá tvorbu melatonínu aj o niekoľko hodín

-týždeň so spánkom kratším ako je 6 hodín zvyšuje riziko neplodnosti až o 80%. Tiež znižuje počet NK buniek (tých, čo zabíjajú rakovinové bunky) až o 70%

-množstvo spánku pacientov v nemocničnom prostredí je v absolútnom rozpore so snahami o uzdravenie pacientov

-až 50% pacientov s diagnózou ADHD trpí vlastne spánkovou depriváciou

Spánok je základom všetkého. Preto SPITE!

Hobitka
13.03.2023 4 z 5

Bezesporu se jedná o knížku naditou informacemi. Které autor dává do souvislostí tak aby byly pochopitelné pro širší veřejnost.
U čtení mi bohužel utíkala pozornost - a přitom nemohu tvrdit, že by mě předložený text nezajímal - právě naopak! Z papírové knihy jsem asi ve třetině přešla na audioverzi. Tím se tento problém trochu snížil, ale i tak mi trvalo přečíst celou knížku skoro rok! A to se mi opravdu nestává :D
Každopádně už během čtení jsem na základě poznatků z knihy začala upravovat některé své denní návyky. Ač v jejich dodržování více či méně pokulhávám, změny k lepšímu pozoruji. Rozhodně míním poračovat v začleňování probíraných principů a rad do svého života :)
Doporučuji k přečtení. I kdyby se vám nedařilo začíst tak jako mě, stojí to za to :)

terez.book
13.03.2023 3 z 5

Poslechnuto jako audiokniha

Abych byla upřímná, kdybych knihu měla číst, odložila bych ji asi po 3 kapitole. Opravdu psané z pohledu vědy. Jelikož jsem ji poslouchala jako audioknihu při nákupech a při cestě do a z práce tak jsem to zvládla. Myslím, že délka knihy by šla klidně zkrátit na polovinu a nic zásadního by nám neuniklo...
Ale abych zase autorovi nekřivdila. Odnesla jsem si z poslechu spoustu poznatků a "aha" momentů, které mě zásadně v životě ovlivnily. Na základě této knihy jsem přestala pít kávu a celkově jsem z života úplně vyřadila kofein. A světě div se - spí se mi daleko lépe. Celkově jsem začala praktikovat mnoho tipů a rad autora a musím uznat, ze kvalita spánku se mi podstatně zlepšila. Pokud chcete na této stránce života zapracovat, určitě knihu doporučuji.

Maki21
26.02.2023 5 z 5

Hezky napsaná kniha, každý si z ní asi vezme něco jiného ale rozhodně velký přínos v oblasti co všechno spánek ovlivňuje. Rozhodně jsem začala přemýšlet jinak o svých spánkových zvyklostech.

sny spánek zdraví rozvoj osobnosti, osobní rozvoj

Autorovy knížky

Matthew Walker