Proč spíme

Proč spíme https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/384385/bmid_proc-spime-mDB-384385.jpg 4 1199 301

Kolik hodin jste dnes v noci spali? Pokud méně než osm, pak asi stejně jako většina lidstva trpíte spánkovou deprivací. A přicházíte o to nejlepší. Lidé, kteří si dopřávají dostatek spánku, jsou zdravější, chytřejší, štíhlejší, atraktivnější a šťastnější. Příčinu své únavy a zdravotních potíží hledejte v nedostatku kvalitního spánku a pak teprve jinde. Kniha předního světového neurovědce Matthewa Walkera odkrývá nejnovější poznatky z výzkumu spánku a ukazuje, že evoluce nás touto bezbrannou a neproduktivní fází denního rytmu nevybavila náhodou. Díky převratnému rozvoji a dostupnosti zobrazovacích metod dokáže věda poprvé v historii zodpovědět, proč vůbec spíme, jak spánek prospívá našemu tělu a mozku a proč má neřešená dlouhodobá spánková deprivace tak ničivé následky pro naše zdraví. Walker fascinujícím způsobem objasňuje vliv spánku na logické rozhodování, učení a paměť, na seřizování našich emocí a imunitní systém, ale i metabolismus a chuť k jídlu. A přesvědčivě dokládá, že chronický nedostatek kvalitního spánku nás může nejen mnoha různými způsoby zabít, ale také ovlivnit rozhodování a chování celé společnosti. Seznamte se i vy s posledními vědeckými objevy, díky nimž pochopíte, jaký elixír zdraví, štěstí i moudrosti ve svých životech (a postelích) máme. V knize najdete i rady, jak odstranit různé špatné návyky a další překážky, které brání kvalitnímu spánku vás i vašich blízkých. Kniha byla přeložená do více jak 30 jazyků a již teď mění životy jednotlivců i celých společností.... celý text

Literatura naučná , Zdraví

Vydáno: ekniha , Jan Melvil

Why We Sleep: Unlocking the Power of Sleep and Dreams , 2017

Vivetkav
21.02.2023 3 z 5

Zajímavé informace.. měla jsem možnost poslouchat v audio verzi, takže forma výborná i na usnutí jak autor klidně doporučuje :-) myslím, že každý si z knihy něco odnese a určitě by jsme se měli zamyslet nad tím kolik hodin spíme

Kyri
18.02.2023 3 z 5

Velmi dogmatická kniha. Autor vlastní Pravdu a neváhá ji tlačit čtenáři a hrozit strašnými následky. Ladění knihy se mi prostě nelíbí. Navíc autor sice hovoří o různých výzkumech, které jeho slova dokazují, ale nikdy je konkrétně necituje, takže mu můžu věřit, nebo taky ne. Je tam spousta zajímavých informací. Nicméně velmi radím každému, kdo má podezření je že hypochondr nebo sugestibilní, aby to nečetl, protože taková kniha může spíš uškodit.

Mr.Pajek
10.02.2023 3 z 5

Nějak hůř se mi hledají slova na hodnocení. Jsem taková rozpolcená..- spousta zajímavých informaci, donutí to určitě člověka o spoustě věcech přemýšlet. Bohužel je ale téměř nereálné žít dle pokynů v knize (podotýkám, že já těch 7-8h denně spánku dám :)

huhuhu
01.02.2023 4 z 5

Pokaždé, když jsem knihu četla, se mi začalo chtít spát, přestože je velmi zajímavá a poutavě napsaná. :) A navíc se věnuje tématu, které se týká naprosto každého, takže je dobré o něm něco vědět. Líbilo se mi, jak je autor do tématu spánku (a spaní samotného) zapálený a jak přístupně dokáže psát i o dost odborných věcech, zaujalo mě, co všechno se dnes o spánku už ví. Zároveň jsem četla i negativní kritiku této knihy, v níž jistý A. Guzey autorovi vyčítá, že se v ní dopustil řady nepřesností, chyb v citaci apod. Já osobně ale knihu nepovažuji za text vědecký, ale populárně naučný, ke kterému jisté zjednodušení (a tudíž i nepřesnosti) patří, takže bych to tak přísně nebrala. Důležitější mi přijde, že autor blíže seznámil čtenáře s nejrůznějšími aspekty týkajícími se významné oblasti našeho života, a přiměl je k hlubšímu zamyšlení nad něčím, čemu možná mnozí z nás normálně příliš pozornosti nevěnují.

Pavlína197
20.01.2023 5 z 5

Nenapadlo by mě, že o spánku lze napsat čtyři sta stran, navíc poutavě a s nadhledem.

Juici
11.01.2023 5 z 5

.. Potom si vzpomeneme, jaké to je, být ve dne skutečně vzhůru a radovat se ze života plnými doušky ..

Uznávám, že některé odborné části mi daly opravdu zabrat. Ale když to pominu, kniha mi otevřela úplně nový rozměr života, o kterém jsem dosud neměla ani tušení. Kniha neodmyslitelně patří do každé knihovny. Absolutně nechápu, jak je možné, že tak základní životní věc, jako je spánek, se vytrácí z našich životů. Děkuji za uvědomění! Čtivé a velmi poučné.

4345
11.01.2023 5 z 5

Sportuji a zdravě se stravuji, ale v týdnu zanedbávám spánek a o víkendu to pak dospávám. Po přečtení této knihy, kde jsou fakta o spánku podložené mnoha studiemi, množství spánku určitě přehodnotím a to nejen proto, že budu zdravá, štíhlá, chytrá a kreativní....

FoxFox
03.01.2023

Taky se vám při čtení této knihy chtělo tak strašně spát? Ale jak pan autor uvedl v knize, pro něho je to potěšující. :) Velmi zajímavé a poučné čtení, doporučuji.

david1457
30.12.2022 5 z 5

Jedna z knih, kterou bych označil jako fascinující. Málokterá totiž dokáže učit i tolik bavit, a to jsem si myslel, že o tak "banální" věci jako je spánek toho moc zajímavého být napsáno nemůže.

dpxcz
27.12.2022 5 z 5

"Proč spíme" je další skvělá kniha vydaná nakladatelstvím Melvil. Zřejmě budu muset trochu přehodnotit kvalitu a četnost spánku.

mclenin
17.12.2022 4 z 5

Určite zaujímavý a v mnohom obzory alebo rozhľad rozširujúci (a miestami znepokojivý) vhľad do sveta spánku a snov, ktorý je napísaný čitateľovi zrozumiteľným jazykom a ide priamo k veci bez zbytočných "omáčok". Autor objasňuje význam spánku v živote (nielen) človeka, ponúka tiež návrhy na zlepšenie spánku na individuálnej aj kolektívnej úrovni. Kniha mi potvrdila, že by som mal na svojom spánku rozhodne zapracovať . Hviezdičku strhávam za záverečnú časť, ktorá sa týkala práve vyššie zmienených úvah o tom ako by mohlo dôjsť k úprave spánku vo vzťahu k spoločnosti / školstvu / práci atď., ktoré ma vo vzťahu k zvyšku obsahu knihy až tak nezaujali, nakoľko ide skôr o ideály autora než reálny presah do života. Každopádne však ide o ojedinelú a dobrú knihu.

kirmakX6on
13.12.2022 5 z 5

od téhle knihy mě odrazovalo to, že jsem viděl kousek přednášky Matthewa Walkera kdesi na youtube a vypadal jak maniak, co především rád spí a tak si o tom napsal knihu. Spánek jako všelék. Při čtení jsem se sám sebe ptal, jak to, že jsem ještě naživu - doslova důležitost spánku nadřazuje jak sportu, tak stravě. Kdo spí méně než 7 hodin, má radikálně zvýšenou pravděpodobnost vzniku všeho možného od Alzheimera přes obezitu až po mrtvici a rakovinu, včetně např. emocionálních poruch ...a malých varlat. Problém je, že autor zmiňuje miliony korelací, ale většinou se vůbec nevyjadřuje k příčinné souvislosti (nedostatek spánku může být jen společný důsledek něčeho - např. směnoví pracovníci často kouří, často méně spí a často mají miliony zdravotních problémů - nedostatek spánku zde nemusí být příčina, ale průvodní okolnost (a příčina může být např. kouření -- anebo samozřejmě naopak)). Pokud už příčinnou souvislost přecijen řeší, zmiňuje naprosto směšné výzkumy (typu týdenní experimentální výzkum - ten pochopitelně neřekne nic o dlouhodobých efektech). Na druhé straně, kapitola o zdraví je jen jedna z mnoha kapitol a zbytek vše víc než vynahradil. Věděli jste, že kytovci dokáží spát polovinou mozku (a druhou plavou)? Nebo jaké funkce mají sny a jejich obsahy? Nebo že vědci v laboratoři umí zjistit, o čem jste snili? Že lidé v lucidním snění prokazatelně, na magnetické rezonanci a s předem domluvenými signály dokázali během spánku komunikovat s lidmi? Nebo že během spánku se může stát vražda? Některé věci pro mě byly tak neuvěřitelné, že jsem si je ověřoval, spoustu studií jsem si našel a Matthewa při lži nenachytal. Kniha je napsána velmi čtivě a není přerušovaná žádnými odbočkami a historkami, věnuje se plně tématu a že Matthew opravdu má hodně o čem mluvit. Mohu vřele doporučit.

EatYellowSnow
12.12.2022 3 z 5

V obou smyslech slova vyčerpávající populárně-naučný bestseller.

Proč spíme jistě tvoří onu pomyslnou lepší část populárně-naučné a self-help literatury: nejde o kompilát, recyklaci klišé ani new age dojmologii, ale produkt předního akademika ve vlastním oboru. Walker píše s lehkostí a humorem, kniha je dobře strukturovaná a osobně mě obohatila jak o zdravé návyky, tak i o mechaniku, s jakou lidský spánek funguje. Osobně mi rozsah přišel místy zbytečně dlouhý, respektive mnoho témat a kapitol má opakující se strukturu: "Co myslíš, milý čtenáři, je spánek zásadní pro X a Y? Výsledky jsou jednoznačné: spánek je naprosti vitální pro X i Y!" Po několika kapitolách se dostavuje dojem, že stačí název kapitoly a zbytek si snadno domyslíte. Přesto jde o natolik zásadní tématiku a autora s takovou autoritou v oboru, že jde tento rozsah pochopit.

nevermore3
17.11.2022 5 z 5

Téma spánku je tady v té knize vysvětleno tak naléhavě, že garantuju, že se na každém podepíše a chuť jít spát bude opravdu velká. Těch přesvědčivých argumentů, proč spát více je mraky, vše podložené statistikama a studiema. Tady nejde o žádnou ezo pavědu, kterou si někdo vycucal z prstu - pan autor je seriozní vědec :)

Jen si myslím, že se na spoustě míst jde hrozně moc do hloubky a kniha je tak se svými 400 stranami možná až moc dlouhá. Ale každý, kdo ji přečte pro sebe opravdu něco udělal :)

kristyna4414
16.11.2022 5 z 5

Tuhle knihu by si měl přečíst úplně každý. Výborná.

Percabethka
02.11.2022 5 z 5

Tahle kniha mi změnila život.
Mnoho lidí říká, že je zbytečné ji číst, že jsou v ní jen obecně známé informace. A z části je to možná pravda. Křesťani ale také čtou bibli, přestože dobře vědí, jak se mají chovat. Když člověk tyhle knihy čte, lépe si vše uvědomí a spíš si domyslí důsledky svých činů.
Co všechno se děje, když spím každou noc jen 5 hodin. V čem nám to škodí okamžitě a v čem do budoucna.
Určitě jsme schopní naplánovat si zdravý spánek sami.
Já k tomu ale potřebovala tuhle knihu.

marie.kolarova
21.10.2022 4 z 5

Kniha je plná zajímavých informací o spánku a výsledků výzkumných prací týkajících se spánku. Otázkou pro mě ale je, zda veškeré výsledky byly správně interpretovány a zda se jednalo o skutečné výzkumy. Zejména v poslední části knihy mi už důvěryhodnost autorových výroků klesala. Nicméně závěr je jasný, jednoznačně je prospěšné hodně spát. Kniha byla čtivá a velmi poučná.

harena
15.10.2022 5 z 5

"Spánek je společně se stravou a cvičením třetím pilířem zdraví"
Je to kniha, kterou by si měli přečíst všichni, kteří mají problémy se spánkem. První část je teoretická, dozvíme se, co spánek je, co není, kdo spí, jak dlouho spí, jak by měli spát lidé (ale nespí). Ve druhé jsou podrobnosti o dobrých, špatných a smrtelných stavech spojených se spánkem a především jeho nedostatkem. Je to parádní a trochu děsivé čtení. Takže vypnout modré světlo a jdu na další knížku. Osm hodin spánku si snad ohlídám.

wersl
15.10.2022 5 z 5

Knihu by si měl přečíst každý kdo chce udělat něco pro svoje zdraví a duševní pohodu.

Luccinda
13.10.2022 5 z 5

Když řeknu, že mi tahle kniha změnila život, nebude to žádné přehnané tvrzení. Myslím, že jsem ještě nikdy v životě neměla takový intenzivní pocit poznání, jako když jsem četla Proč spíme. Každé slovo, každá věta ve mně rezonovala, o každou nově nabytou informaci jsem se chtěla okamžitě s každým podělit, aby i ostatní pochopili, proč je tahle kniha takový zázrak.

Autor umí čtenáře skvěle zaujmout, což dokázal hned v první kapitole. Přiznám se, že když jsem se na první straně dočetla, že když nebudu spát pravidelně alespoň 8 hodin denně, tak pravděpodobně umřu velmi brzy na nějakou civilizační chorobu, tak jsem byla dost skeptická, s každou další kapitolou jsem tomu ale začínala věřit.

Knížka je výborně napsaná, čte se opravdu snadno a lehce, já jsem jí nedokázala odložit. A těch znalostí, kterých jsem z ní načerpala, je nespočet. Autor vám přístupnou formou vysvětlí, co je to spánek a proč ho potřebujeme, jaké má fáze a jak se liší v průběhu našeho života, v čem se projevuje krátkodobý či dlouhodobý spánkový deficit, jaké nemoci jsou přímo spjaté s nedostatkem spánku, proč je pro nás důležité snění, jak se spánek liší napříč živočišnou říší, co dělat pro delší a kvalitnější spánek nebo jaké jsou nejznámější spánkové poruchy. Prostě všechno, co potřebujete o spánku vědět.

Nejlepší knížka za tento rok? Bezpochyby! Rozhodně je to kniha, která mi toho nejvíc dala. Nejradši bych se s vámi o všechny ty informace podělila, ale nejlepší bude, když si knížku přečtete sami. A měli byste! Tohle vám fakt změní život.