Proč blijou sloni

Proč blijou sloni https://www.databazeknih.cz/img/books/90_/90965/bmid_proc-blijou-sloni-R31-90965.jpg 4 17 5

Lumpárny, legrácky i příjemně melancholická zastavení v době (ne)dávno minulé. Dítětem poutavě a s humorem vyprávěný příběh z městské periferie, z míst a časů, které musí jednou každý z nás opustit. Více či méně laskavé vzpomínky ale zůstávají navždy. Zatoužili jste se někdy vrátit do dětství, do doby objevování, údivu, do doby, kdy ty nejběžnější věci mají nádech tajuplna, zatímco historické události nám leckdy připadají banální? Hořkosladký příběh starého Hloubětína viděný očima malého kluka z obyčejné (a přece tak neobyčejné) rodiny posunuje vnímání právě tímhle směrem. Kniha bohatým, živým, nevyumělkovaným jazykem popisuje kličkování mezi symboly socialismu, kterému už dochází dech, i tvrdou srážku dětských snů s realitou. Nenechte se mýlit hravostí výpovědi: kniha je o vážných věcech. Autor se nebojí nechat leckterý drobný příběh bez rozuzlení, aby pak všechny přečnívající konce pochytal a umně vpletl do závěru. Na knize je sympatické, že končí okamžikem, kdy se mění vnímání světa hlavního hrdiny a všechno je najednou jinak. Nemusíme číst o vimrlatech, prvních láskách ani sexuální frustraci, jen o bláznivých a někdy nebezpečných klukovských dobrodružstvích. S odchodem dětství odchází i starý Hloubětín, pražská periferie, neboť touto čtvrtí povede dálnice. Nastává nová éra…... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Slovart (ČR)

Proč blijou sloni , 2011

Mosek
21.06.2019 5 z 5

Moc hezky a vtipně napsané.Kniha mě velmi bavila číst.

kilometr
30.10.2018 5 z 5

Velmi příjemná kniha,po níž jsem sáhl do regálu knihovny díky mnohoslibnému názvu.
A bavil jsem se od začátku,až do konce.90%.

Hanina61
07.07.2016 5 z 5

Malá, milá, úsměvná, upřímná, radostná... já vlastně měla skoro po celou dobu jejího čtení přitroublý úsměv na tváři. Kdybych byla kluk a kdybych vyrůstala v Praze, hodně bych se v ní našla... ale i jako holka, co vyrůstala v malé moravské vesničce jsem toho v ní našla dost... vzpomínky, nostalgii, kus dětství prožitý zhruba ve stejné době reálného socialismu, jako je prožíval hrdina knížky. Bylo mi tam s ním fajn a všechny ty rošťárny stály za to. Určitě si přečtu i další autorovy knížky. :-)

Mánička178
15.03.2016 5 z 5

Nemůžu souhlasit s komentářem níže: "zajímavé historky, ale nic víc"? A bez pointy? Skutečně? Možná se tak může zdát někomu, kdo žádnou pointu vidět nechce nebo je pro něj příliš pracné jít dál než za samotná písmena, která jsou viditelná a hmatatelná. Nevím, ale proč tolik lidí čte jen proto, aby stránky byly otáčeny? Přijde mi to jako aplikace stylu čtení detektivky na knížku, která si to tak nějak vůbec nezaslouží... Asi se to tak děje z toho důvodu, že se v dnešní době tolik věcí odbývá šmahem, stylem "použiju - zahodím"... Politováníhodné, že se tento trend vtírá i do četby...
Knížka s modrým nafukovacím slonem se mi do ruky dostala čirou náhodou, prostě jsem po ní sáhla, když jsem šla kolem jednoho z regálů veřejné knihovny a měla jsem chuť přečíst si něco od českého autora :) Zaujal mě modrý slon, připomněl mi dětství, název ve mně, pravda, vyvolával trochu skepse, ale rozhodla jsem se to risknout :)
Když jsem knihu dočetla, došlo mi, proč na obálce dostala místo právě tahle hračka - vážně promptně vymyšleno, zapůsobilo to přesně tak, jak mělo! :)
Červenou nití (nebo to byla možná zápalná šňůra :D) leckdy nedovyprávěných příběhů je přece dětství a hlavně KOŘENY, které máme v místech, kde jsme vyrůstali, s lidmi, kteří byli blízko nás. Pouta k místům a lidem, která jsme si vytvořili a která se někdy bolestně přetrhávají...
Nemá nás příběh za pomoci zvracejících slonů a bijících zvonů (ano, dost záhadná dvojka, ale kdo přečte knihu, pochopí :D) dovést k myšlenkám o tom, kde jsou kořeny našeho vlastního života, našeho vlastního já? Nemáme si prostě odpovědět na otázku, co pro nás samé znamenají naše vlastní kořeny a jak jsou pro nás důležité? :)
(btw. myslím, že by stálo za to srovnat podrobněji s Hrdým Budžesem :))
***** :)

Verrrunka
09.08.2012 3 z 5

Příjemná oddychovka, stylově bych to přirovnala zhruba tak k Šabachovi. Kniha se čte moc pěkně, je vtipná, příjemná, vyprávěná očima dítěte. Bohužel tomu ale chybí nějaká větší pointa, jde spíš jen o pár epizod ze života malého Michala, zajímavé historky, ale nic víc.

Jan Pavel
česká, 1973
2013  61%Děti z půdy
2011  82%Proč blijou sloni
2020  80%Bleší cirkus
2005  58%Jizvení
2009  80%Zbytečnost

Kniha Proč blijou sloni je v