Probuzení Simona Spiera

Probuzení Simona Spiera https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/426442/bmid_probuzeni-simona-spiera-N2g-426442.jpg 4 1616 390

Creekwood série

Šestnáctiletý Simon už nějakou dobu ví, že je gay, ale ještě není připravený sdělit to okolnímu světu. Jedinou výjimkou je tajemný Blue, se kterým si Simon už několik měsíců vyměňuje e-maily a jejich vzájemné pouto sílí. Jenže pak citlivá korespondence padne do nesprávných rukou a Simon se stane obětí vydírání: buď udělá, co se po něm chce, i když se mu to příčí, nebo riskuje, že si tajné e-maily přečte celá škola. V sázce je však ještě mnohem víc – plachého Bluea by nechtěná publicita mohla vyděsit a Simon už by nikdy nezjistil, kdo Blue ve skutečnosti je… Autorka za svůj debutový román obdržela William C. Morris Award a byla nominována na americkou Národní cenu za literaturu.... celý text

Literatura světová , Romány , Pro děti a mládež

Vydáno: ekniha , Yoli (ČR)

Simon vs. the Homo Sapiens Agenda , 2015

katka639
26.04.2020 5 z 5

Nádherná oddechovka. Moc jsem si knihu oblíbila. Určitě se k ní ještě někdy vrátím.

bara-z5649
26.04.2020 5 z 5

Miluju ten příběh a Simon je silný a skvělý kluk, kterého si zamilujete již na začátku knihy!

YA-girl
24.04.2020 4 z 5

Kniha mě moc bavila, byla psána citlivě, záživně, vtipně a svěže; plus pátrání po tom, kdo je Blue, bylo i napínavé. Ale spousta těch různých "nedorozumění" mi přišla schválně vykonstruovaných a přehnaných, aby autorka dostala hlavního hrdinu, kam potřebovala. Navíc všichni kolem Simona byli strašně skvělí a "sluníčkoví", včetně Martina, který měl být zápornou postavou... Přeslazené to ale nebylo, to zase ne. Za mě tedy slušný nadprůměr - ale zároveň nic, po čem bych potřebovala sáhnout víckrát.

8961
22.04.2020 5 z 5

Vše co k tomu řeknu

NEJLEPŠÍ

Míjuš
19.04.2020 5 z 5

"Nemám rád konce"..."Mám rád věci, které nikdy nekončí"
Simon mi po dočtení knihy doslova ukradl myšlenky a pocity.
Asi jako většina čtenářů knihy jsem i já jako první viděla film Já, Simon, inspirovaný právě touto knihou. Film se mi samozřejmě moc líbil, líbil se mi příběh, postavy, děj, všudypřítomná zamilovanost a tajuplnost...
Ale výsledek po přečtení knihy?

D.O.K.O.N.A.L.O.S.T.

Jasně, film je film, obzvlášť vidí-li ho člověk jako první. Udělá si svůj obrázek, náhled, a už tak nějak ví, co se v knize asi tak bude dít...
Ale upřímně? Kniha má podle mě mnohem propracovanější a detailnější příběh, její konec nemá takový rychlý spád, a je plná emocí a nálad. Zároveň to není žádné náročné čtivo, ale krásná oddechovka na nějaké to odpoledne na sluníčku v přírodě. Chvilkami jsem měla pocit, že si čtu v deníku teenagera, který se podrobně rozepisuje o svém životě, o svých pocitech a svých tužbách a přáních (a samozřejmě tajemstvích).

Děj příběhu je jako u spousty YA knih poměrně předvídatelný, nicméně u tohoto typu žánru mi to vůbec nevadí, přece jen je to romantika. :-) A té sladkosti a zamilovaných pocitů? Člověk aby se při čtení bál, že na něj při otáčení stránek vyletí sama cukrovka!

Ve filmu se mi na konečné části líbilo, kdy Simon zveřejnil příspěvek o pouti a hledání Bluea, a kdy mu na ruském kole poté "fandila" celá škola i s jeho přáteli, dokud se nesetkali. Naopak, v knize bylo zase super nějakého to menší pokračování jejich počínajícího vztahu i po tom, co se Simon a tajemný Blue na pouti setkají.

Věřím, že ke knize se ještě několikrát vrátím, a rozhodně se těším na další autorčiny knihy.

SoňaKábová
19.04.2020 5 z 5

První jsem viděla film a hodně toho lituju. Nebyl sice špatný, ale ta knížka je o ničem úplně jiném. Lepší závěr a celkově nádherná. Předvídatelná, ale u tohohle typu příběhu se to dá očekávat.

Damonka12
15.04.2020 4 z 5

Zde jsem byla hodně ovlivněna filmem, který jsem viděla první. Kniha mi ale i tak přišla lepší a rozhodně měla lepší závěr. Tohle je něco, co si musí každý přečíst.

Jeckyyy
10.04.2020 4 z 5

Skvěle napsaná kniha, děj sice předvídatelný ale u této knihy to ani nijak nevadí :)

MichiRat
04.04.2020 4 z 5

Příjemné čtení!

Marfuška89
29.03.2020 5 z 5

Díky čtecímu maratónu s nakladatelstvím yoli jsem si knihu přečetla už teď. Měla jsem jí v plánu číst tento rok, ale nejspíše by s na ní dostalo až v druhé polovině roku.

Příběh o dospívání, o poznávaní sám sebe, o porozumění a pochopení, o přátelství a lásce.

Srovnání Kniha vs. Film?
Všichni víme, že kniha je většinou lepší než film, Já, Simon je moc povedený film. Jedna věc mě na filmu, po dočtení knihy, štve…
Proč ve filmu je Martin neskutečný hajzl? Proč v tom filmu dal Martin na net všechny e-maily Simona a Blua? Vždyť v té knize to tak nebylo! V té knize Martin jen zveřejnil o Simonovi, že je gay… NIC VÍC! Martin se pak celý zbytek knihy Simonovy omlouval…

Karolína2425
28.03.2020 3 z 5

Simona jsem četla už podruhé a asi nikdy neomrzí. Je to sladké jako cukrová vata a skvěle si u čtení odpočinete. Přečetla jsem ho za jeden den a neustále jsem se u čtení culila. Nenáročná až moc sladká oddechovka, jako čtení do karantény mohu jen doporučit.

HockeyGirl
27.03.2020 4 z 5

Já, Simon je sice knížka spíše pro teenagery, ale to neznamenalo, že bych si ji taky nechtěla přečíst. :) Koupila jsem si ji za poukázky na Vánoce. Ze začátku jsem nevěděla, jestli si ji mám vůbec koupit. Jestli nebudu zklamaná atd., ale nakonec jsem ráda, že jsem si ji koupila. Jenom tam na mě bylo moc postav a občas jsem vlastně nevěděla, kdo je kdo (Simona jsem znala celou knížku). Dala jsem hodnocení 4*, protože tam na mně bylo moc postav a taky protože některé části mě ani tak moc nebavily a byly trochu divné. Ale jinak knížku můžu doporučit, četla se mi moc dobře a měla jsem ji přečtenou za 6 dní.

Anie94
26.03.2020 3 z 5

S knihou Já, Simon jsem asi udělala tu chybu, že jsem si nejdřív pustila film, a až potom jsem četla knížku. Ale možná, že to bylo dokonce dobře. Kdyby totiž nebylo filmu, asi bych si knížku neužila tolik. Do čtení jsem se pouštěla s nadšením, které se bohužel podle mého moc nenaplnilo. Knížka byla čtivá, sladká a sympatická, ale bohužel mě neoslovila tolik, jak by měla. Nicméně je to milá oddechovka na pár odpolední, když zrovna nemáte, tak jako já, chuť číst něco náročnějšího. Dostává tedy ode mě krásné 3 ⭐.

0819
16.03.2020 3 z 5

Šla jsem do toho s celým nadšením z dobrých komentářů, podle mě byla knížka ctiva, ale zase nebyla nejlepší. Kdo chce lehkou oddychovku můžu doporučit.

Havrdak
13.03.2020 4 z 5

Velice čtivá knížka, která zanechá úsměv na tváři čtenáře.

Ani832
20.02.2020 5 z 5

Knihu jsem přečetla za jediný den, což už samo o sobě o něčem vypovídá. Simon je neskutečně sympatická postava, dost jsem se s ním ztotožnila, přijde mi, že jsme si podobní. Příběh se čte úplně sám, spoustukrát jsem se i zasmála. Zamilovala jsem si styl psaní Becky Albertalli. Kdo je Blue jsem teda neuhodla, měla jsem pár tipů, ale posléze se ukázalo, že to ani jeden z nich nebyl :) úplně stejně to mám v detektivkách - taky většinou neuhodnu, kdo je vrah. Moc mě bavily e-maily, člověk poznal Simona víc do hloubky a na mailové kapitoly jsem se vždy těšila (tím nechci říct, že by snad ostatní kapitoly byly špatné!) Nemůžu dát nic jiného než 5*.

Nicolka77
18.02.2020 5 z 5

Tak kde začít, ja se hned zamilovala do Simona,byl mo neskutečně sympatický. Celou dobu jsem tak nějak přemýšlela kdo by mohl být ten tajemný kluk,jednou mi jeho jméno už tak nějak cvaklo, říkala jsem si..jo to bude on á pak zase ne to nebude on..mela jsem dát na první dojem byl to on :)
Milé mě knížka překvapila, filmové zpracování jsem tedy ještě neviděla, ale doufám, že bude stejně dobrý jako knížka! :)

8-BIT
16.02.2020

kniha s mi velice líbila a klidně bych si ji přečetl ještě 100krát.

Ragazzaforte
12.02.2020 5 z 5

senzačně napsané a ač to zní kýčovitě - chytilo mé to za srdce

MisakiNezumi
10.02.2020 3 z 5

Příběh se mi líbil, ale kdybych neviděla nejdřív začátek filmu (konec jsem dokoukala až po knize) tak nepochopím o čem to je. Film je takový shrnutí.
Mrzí mě, že v knize nejsou popsané postavy, ale zase oproti filmu jsou popsané vztahy mezi osobami. Prostě jak film, tak kniha mají svoje pro a proti.
Když se to nakombinuje, tak to doporučuji, jinak samostatně ne.