Probudím se na Šibuji

Probudím se na Šibuji https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/385705/bmid_probudim-se-na-sibuji-Ios-385705.png 4 1243 311

Když se sedmnáctiletá Jana dostane do vysněného Tokia, nejraději by zde zůstala navždy. Záhy se přesvědčí o tom, jak nedozírné následky může takové přání mít. Ocitne se totiž uzavřená v magickém kruhu rušné čtvrti Šibuja. Zatímco mladší podoba Jany bloudí městem, zažívá podivuhodné situace a hledá cestu domů, čtyřiadvacetiletá Jana v Praze studuje japanologii, usiluje o stipendium do Tokia a společně se starším spolužákem si láme hlavu nad překladem japonské povídky. Osud jejího autora, donedávna zapomenutého spisovatele Kawašity, bude mít na vývoj událostí větší vliv, než by kdy obě Jany čekaly… Čtivě a svěžím hovorovým jazykem napsaný román mladé debutující japanoložky je o hledání cesty k odlišné kultuře, o nejednoznačnosti reálného světa a o ošemetnosti splněného snu.... celý text

sensensi
21.02.2021 3 z 5

Velmi zajímavé čtení, autorka na četných místech vzdává hold svým vzorům, především Murakamimu, rád bych od ní přečetl něco co bude víc ona.

Analady
18.02.2021 3 z 5

Vůbec to nebylo špatné. Kniha je čtivá a originální. Ale nepatří k těm, ke kterým bych se jednou chtěla vrátit.

Godgifu
15.02.2021 4 z 5

Autorka mi nevymluví, že na japonské kultuře solidně ujíždí:-) Inu kdo chce zapalovat, musí sám hořet. Potenciál oslovit čtenářskou obec tady je. Nutno podotknout, že nejen z řad "japanomaniaků". A nejen to. Na prvotinu si mladá spisovatelka ukrojila poněkud velké sousto: román, navíc s proplétáním časových i prostorových rovin, kdy to celé do sebe perfektně zapadne, navíc princip knihy v knize, a to vše napsáno svižnou češtinou. Až dotud to zní slibně a ono to má šmrnc, ne že ne. Jenže já už jsem na dobrodružství, jaká prožívají postavy, nejspíš stará (o holčičkách, které se motají kolem koní, taky nemám potřebu číst, a to jsem prosím "koňofil"; stejně tak mladická poblouzněnost extravagantními hudebníky a kapelami se mne už prostě netýká - díky tomu působí příběh lehce naivně...). Ani Japonsku nijak zvlášť neholduji, byť se přiznám, že jsem se při čtení chvílemi nechávala strhnout a některé věci si musela prostě vygooglit. Tak jako je pro mne tato kniha atraktivní zpracováním, pro mladé bude spíše atraktivní onen příběh.

milary
29.01.2021 3 z 5

Nápaditá knížka. Originální. Nechce se věřit, že jde o prvotinu, jak zručně je napsaná.
Pro mě hraničně zdlouhavá. Chesterton pochvalně zmiňuje "dokonale poslouchatelnou" úpravu pro rozhlas. Nepochybuju, že textu zeštíhlení hodně prospělo.
Už při poslechu audioknihy jsem litovala, že tentokrát raději nečtu. Aby nedošlo k mýlce; namluvená je skvěle. A výběr hlasu nemohl dopadnout jinak. Ale cítila jsem, že mě poslech až příliš svazuje se světem z pohledu středo/ vysokoškoláka a znesvobodňuje ve vnímání textu po mém. Skoro mi přišlo, jako by ta výrazně adekvátní interpretace zároveň nechtěně vymezovala jakési věkové rozmezí, pro které je knížka určena. A to ona není.
S hodnocením je to tentokrát těžké. Vnímám nesporné a četné kvality, obdivovala jsem dovedně spletenou linku příběhu, ale naslouchala jsem v režimu "hot a čehý"; chvíli dychtivá po pokračování, chvíli s netrpělivým nezájmem a touhou po konci.
Japonsko je zajímavé, a tak ani oblast literatury (zpravidla literární fikce) nemůže nebudit zvědavost. Tu moji ovšem (třeba pro jistý druh patosu, který mi nesedí) uspokojí jen občas. A tak tentokrát tři hvězdy čistě za můj dojem.

Marekh
16.01.2021 4 z 5

V minulosti jsem si tuto knihu prohlížel, ale nakonec jsem knihu odložil. Když jsem po čase viděl nějaká knižní videa na tuto knihu, tak mne lákalo si knihu půjčit a začíst se do ní. Hlavní postavou je JANA – jedna Jana, která má 24 let, studuje v Praze japonologii, jejími kamarádkami jsou Kristýna a Mačiko, zajímá se o osud a dílo japonského spisovatele Kawašity, v oblibě má také japonského spisovatele HARUKI MURAKAMIHO a jedna z jejich nejoblíbenějších autorových knih je AFTERDARK, kterou jsem v minulosti také četl. V románu se vyskytuje také druhá JANA, její mladší podoba, která má 17 let a bloudí ve čtvrti Šibuja v Tokiju. Kapitoly se střídají z Prahy a ze Šibuji.

Jedná se o první knihu (debut), kterou autorka napsala. Kniha získala ocenění Magnesia Litera. Námět knihy je zajímavý, a pro mě atraktivní, protože se knihou line japonská kultura, tradice a zvyky Japonců. Líbily se mi také povídky Kawašity, které překládala Jana s pomocí kolegy Viktora Klímy a pomocí útržkovitých vyprávění se postupně dozvídáme o osudech našich hrdinů. Tyto části se mi líbily nejvíce a mohly být klidně ještě více propracovány. Naopak nejméně se mi líbilo vyústění závěru, který bych hodnotil jako nejslabší část z celé knihy a určitě bych na něm ještě více zapracoval. Více se mi líbily části z minulosti než z přítomnosti.

V knize se nachází Doslov, ve kterém se dočteme o životě a díle japonského spisovatele Kijomarua Kawašity, nalezneme zde také seznam japonských spisovatelů, které se objevují v příběhu, další osobnosti objevující se v příběhu a slovníček pojmů. V knize se nachází také ilustrace, na kterých se podílela autorka. Na knize je znát, že autorka miluje Japonsko a vše, co s ním souvisí. Kniha je precizně zpracovaná a autorka neopomněla v knize žádný detail. Knihu určitě ocení čtenáři, kteří se zajímají o Japonsko a mají k němu blízko a myslím si, že tato kniha může být také zpestřením pro ostatní čtenáře, kteří se o Japonsko příliš nezajímají, takže z tohoto pohledu to pro ně může být vystoupení ze své komfortní zóny, dozví se třeba nové informace, které nevěděli a budou prostoupeni atmosférou Japonska. Celkově hodnotím knihu pozitivně a mám pocit, že pokud se autorka rozhodne napsat další knihu, tak to bude opětovně zavánět Japonskem, což by bylo fajn. Knihu PROBUDÍM SE NA ŠIBUJI hodnotím na 80 %. Na prvotinu to rozhodně nebylo špatné, v českých luzích a hájích svým námětem ojedinělá kniha, ale samozřejmě je stále co zlepšovat..

Studium japonštiny musí být velmi náročné. Pro mě by byl největším problémem naučit se psát znaky, z toho by mi šla hlava kolem! Vyžaduje to hodně píle a soustředění. V minulosti jsem přečetl nějaké knihy od japonských autorů a celkově se mi knihy líbily. Určitě si časem přečtu další knihy od japonských autorů. V minulosti jsem četl také sbírku básní VERŠE PSANÉ NA VODU, o které je zmínka v této knize.

splaty
05.01.2021 4 z 5

Sofistikovaná. Nebudu se stydět a narovinu napíšu, že chvíli trvalo, než mi došlo, že pokud chci závěr, musím potrápit mozkový závit. Velmi příjemné byly pasáže v první třetině příběhu, u kterých jsem se smála a obdivovala výstižně popsané skutečnosti postav.

lazenskaveverka
04.01.2021 4 z 5

Parádní kniha o mně absolutně neznámém Japonsku. Uhrančivý čarovný příběh. Doufám, že autorka brzy napíše něco dalšího. Já si na další dílo určitě počkám.

jaroiva
31.12.2020 3 z 5

Kniha má zajímavou atmosféru, to se musí nechat. Možná taky proto, že z japonské literatury znám tak akorát Murakamiho, který se taky pohybuje v žánru magického realismu, mi připadá kniha opravdu dostatečně japonská.
Jinak ale takový střed. Pro mě nic ohromujícího, ale ani žádné zklamání. Nevěděla jsem, co od knihy čekat, ale v zásadě mě bavilo, čeho se mi dostalo.
Ta "myšlenková" Jana mě bavila asi nejvíc.

Arkagas
13.12.2020 3 z 5

Dobře, kniha získala ocenění Magnesia Litera, což by mělo být nejspíš nějakou zárukou kvality. Dívala jsem se na ní poměrně dlouho, ale pořád jsem odolávala a teď po přečtení už vím, že kniha to sice není špatná, ale v knihovně ji opravdu nutně nepotřebuji. Styl psaní a vypravování mi přišel v první polovině dost těžkopádný, pomalý, příliš popisný. To se naštěstí změnilo s druhou polovinou knihy.
Příběh jako takový je za mě vymyšlený skvěle, bohužel ale za mě nedotažený, a když už to dostává šťávu, je najednou konec.
Jana uvězněná na Šibuji, které je 17 let a nikdo ji nevidí, je vlastně stejně zoufalá jako 24 letá Jana v Praze, která překládá povídku s pomocí Jana Klímy, do kterého se zamiluje, ale on posléze odjíždí na 2 roky do Japonska. Líbila se mi postava Kristýny, jejíž otec se stal mnichem. Škoda že ta, jako kamarádky Jany nedostala v knize více prostoru.

Kniha je to rozhodně na české poměry originální a dobrá, všema deseti jí můžu doporučit všem milovníkům Japonska. Ale prostě mi tam něco chybělo..

sharik
03.12.2020 5 z 5

Výborně napsaná magicko-realistická kniha. Je skvělé, jakým způsobem autorka propojila poměrně velké množství příběhů, akcentovala řadu témat (dost autenticky - nejvíc mě asi pobavily její popisy českých „otaku“, pár takových pozérů jsem taky potkal) a ještě pracovala s napětím. Chápu všechny ty ceny, které kniha dostala. Trochu mě jen mrzelo, že ke konci už příběh dost hnala a dopouštěla se chyb, které ovšem měla pohlídat redakce. Samotný napůl otevřený (spíš víc než míň) konec docela zamrzel, skoro až naštval. Na druhou stranu, když se nad ním člověk chvíli zamyslí, tak ten konec vcelku jasný je a po tomhle uvědomění vystřídal moje naštvaní obdiv. Tedy, pokud jsem to celé pochopil správně :).
Tahle kniha pro mě byla velice příjemným překvapením. Jen fakt škoda těch posledních pár desítek stran, které jako by psal někdo jiný, nebo autorka ve spěchu a bez pořádné redakce. Z toho zůstává trošku trpká příchuť na patře. Přes to řadím mezi top tuzemské knihy z posledních let.

veriszv
01.12.2020 5 z 5

Tohle mi tak sedlo do nálady, jak už dlouho nic. Tahle kniha se vám bude líbit pokud vás zajímá Japonsko, pokud máte rádi snové příběhy na hraně mezi realitou a nerealitou, pokud máte rádi příběhy, ve kterých se ukrývají další příběhy, pokud máte náladu na něco, co je psané s neuvěřitelnou lehkostí, ale přitom to vůbec není povrchní a banální příběh.
Magnesia Litera za objev roku 2019 nebyla téhle knize udělena pro nic za nic. Přijde mi, že je to opravdu svěží vítr i téma mezi české autory.

Verrrunka
29.11.2020 3 z 5

Knížku jsem začala nejdříve číst, ale pak jsem jí musela vrátit do knihovny a dala jsem přednost jiným příběhům. Našla si ke mně ale cestu jako audiokniha. Skvěle načtená, hezký hubební podkres. Příběh mě bavil, ke konci už mi to přišlo zbytečně natahované a závěr mi nepřišel moc zajímavý, čekala jsem trochu jiné rozuzlení. Rozhodně jsem ale ráda, že jsem vykročila ze svojí komfortní zóny a přečetla si zase něco jiného.

Amazonka72
22.11.2020 4 z 5

Další z řady audio knih, kterou jsem si poslechla díky nabídce na ČR Dvojce. Velké překvapení! Ani se nedivím, že autorka obdržela za tuto svoji prvotinu cenu Magnesia Litera. A opět velké poděkování za úžasné zpracování do audio podoby.
Nevím, jaké pocity bych měla, kdybych knihu četla, ale jako poslech - geniální. Napínavé, svěží, mladé, tak trochu exotické. Rozhodně jsem si nedovedla představit, jak celý příbeh skončí. A způsob, jakým ho autorka zakončila, je rozhodně bonusem. Ano, pokud by příběh skončil jinak, ztratila by celá kniha na své magičnosti...
Jsem velmi ráda, že máme takové nadějné mladé autory. Myslím si, že tento příběh má určitě šanci prorazit i v jiných zemích.
Možná poslední dojem, postřeh - nikdy jsem netoužila podívat se do Japonska, ale díky tomuto příběhu mě začala tato země zajímat... co takhle probudit se zítra ráno na Šibuji?

Petula009
22.11.2020

Knížku jsem skoro jedním dechem vyposlechla na Českém rozhlase a byla jsem nadšená. Pro mě originální příběh, který skvěle plynul. Konec trochu napovídal nějakému pokračování, tak jsem zvědavá.

hanoule
19.11.2020

Pro mě jako milovnici "Murakáče" prostě boží! Poslouchala jsem audioknihu Českého rozhlasu při uspávání miminka a mohu jen vřele doporučit. Mé nadšení pro Japonsko je zpět! :)

Maky78
15.11.2020 5 z 5

Skvěle napsaný, čtivý, svěží.

LenkaKT
14.11.2020 4 z 5

Skvěle autentické postavy, přesné prostředí, je to všechno tak uvěřitelné a přitom je to neuvěřitelné. Dobrý zážitek. Poslouchala jsem ve zpracování Českého Rozhlasu, namluveno je to skvěle.

martinasudová
10.11.2020 5 z 5

Moc dobré, doporučuji.

CorneKraan
09.11.2020 5 z 5

čtivý, zábavný

na první pohled příliš mysteriózní, ale když se nad tím zamyslím, tak vlastně třeba ani tolik ne...(?!)

konec skončil tam kde měl, dál by to bylo jen plácání a tahle holka, Anna Cima, to moc dobře ví...stejně tak ví, co má obsahovat chytlavej román-tajemství, milostnou zápletku, vůni dálek a trochu tý mimoreality

lištička123
05.11.2020 5 z 5

Knížka mě velmi mile překvapila. Byla originální, čtivá s kouskem fantasy. Zaujala mě hned od začátku. Moc se mi líbila a otevřený konec mi ani trochu nevadil.