Problém tří těles

Problém tří těles https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379931/bmid_problem-tri-teles-fOW-379931.jpg 4 1791 417

Vzpomínka na Zemi série

Přeloženo z anglického vydání The three-body problem (2014). První díl trilogie s rozmachem Duny a stejnou dávkou akce jako Den nezávislosti. V Říši středu zuří Velká kulturní revoluce a Číňané, kteří nechtějí zůstat pozadu za Sověty a Američany, se v rámci tajného vojenského projektu pokoušejí navázat kontakt s mimozemskými civilizacemi. Třicet let poté začnou na Zemi umírat významní vědci a vznikají sekty, které vybízejí k návratu k přírodě. Objeví se nová počítačová hra pro virtuální realitu, zvláštní, čarovná a znepokojivá, která jako by ani nepocházela z tohoto světa. A pomalu se začíná vyjevovat pravda o tajném projektu z éry Kulturní revoluce.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Host

三体 (The three-body problem) , 2008

ArkAngel
23.03.2023 4 z 5

Asijská literatura nabízí jiný a kolikrát zajímavější pohled na různé situace. Problém tří těles tak zpracovává téma mimozemské invaze... nebo lépe řečeno tomu, co jí předcházelo, jelikož zde vidíme první kontakt a připravení se obou stran na případný konflikt. Do toho tu máme ideologie, počítačové simulace, hromadu vědeckých poznatků a sem tam nějaký bizár, za který by se nestyděl ani Murakami ze sousedního Japonska. Ve jménech jsem se maličko ztratil, ale když se s nimi čtenář sžije, už je to víceméně bez problému. Liou Cch'-sin mě ale autorsky zaujal a s radostí se pustím i do zbytku jeho tvorby. Dobrá práce.

rick6410
12.03.2023 5 z 5

Veľmi dobrá a zaujímavá kniha, konečne s mimozemšťanmi nadviaže kontakt niekto iný ako Američania :D Kniha pekne ukázala čínske problémy a mentalitu, chvíľu som mal problém pamätať si mená postáv, ale nakoniec si na to človek ľahko zvykne.

cube6
07.02.2023 3 z 5

Velmi rozporuplné pocity mám z této knihy.
Tváří se to jako hard sci-fi, ale hlavně poslední 1/3 je teda plná pseudovědeckých fantasií a dokonce i totálních WTF momentů (rozhodně ne v dobrém slova smyslu), že by se za to nemusela stydět ani kdejaká braková scifárna. A to není vše... soudruh Liou Cch'-Sin sice přišel s dobrým a lákavým námětem, ve kterém použil mimozemskou civilizaci, známou úlohu nebeské mechaniky (problém tří těles) a přidal k tomu pár úžasných nápadů (např. PC hra), ale literárně je to slabé, ploché a bez nějakého hlubšího vykreslení psychologie postav, snad jen s výjimkou Velkého Š', svérázného policisty, který se s tím vůbec nepáře a ješte samotařského a geniálního "mouchy, sežerte mě" matematika (na jméno si nevzpomenu). Ostatní postavy, i když dostanou mnohem více prostoru, mi byly úplně ukradené.

Docela se divím, že emzáci řeší, jak zarazit nebo co nejvíce zpomalit technologický vývoj lidstva, ale vůbec předem neřeší ty nejmenší potvůrky, které by jim měli dělat asi největší starosti. Viry a bakterie. Navíc ještě stačí, aby povrch jejich domovské planety obsahoval větší, či menší množství nějakého vzacnějšího prvku (např. Amoniak) a už by pro ně byl v podstatě všechen biologický materiál na naší planetě jedovatý. Což je více, než pravděpodobné.
Krom toho... za podmínek, které panují na mimozemské planetě by život ani neměl čas a možnost vzniknout a pokud ano, tak rozhodně ne život inteligentní.
Takže... na to, jak se to tváří hrozně odborně, tak je to děravé, jak cedník.

Jsem ovšem schopen této knize odpustit mnohé a prostě nad tím jen mavnout rukou. Přece jenom je to scífko, jen ten chladný literární přednes mi hrozně vadil. Snad jakoby to ani nepsal člověk, ale U.I. .
Každopádně, i přes všechny výtky budu pokračovat dál. Zvědavost je mrcha a když už jsem si pořídil celou trilogii, tak to prostě dám.

Hodnocení : 6/10

potok
07.02.2023 2 z 5

Nepopiratelný výkvět čínské vědecké fantastiky

dr.horrible
22.01.2023 4 z 5

Škola hrou.

R47
21.01.2023 5 z 5

Nejlepší díl trilogie (další dva díly si podle mě zaslouží maximálně po čtyřech hvězdách). Vlastně mi pak vadilo, že se ten ústřední problém (tří těles) dál neřeší. Jinak je to typické asijské dílo, se spoustou odboček a podzápletek, které se najednou objeví a zmizí, vlastně jen pro efekt. I tak ale skvělé. Po letech mě tahle trilogie přivedla zpátky ke čtení science fiction. Podle mě podobné zjevení, jako byl kdysi Hyperion Dana Simmonse (shrnující dosavadní sci-fi tvorbu).

karel.kral
20.01.2023 5 z 5

Takové sci-fi jsem ještě nečetl. Geniální kniha, skvělé napsaná. A ten nápad v ní, prostě jsem nadšený. Těším se na další díly, ještě, že existují.

tomas8334
15.01.2023 5 z 5

Musím říct, že takovou knihu jsem ještě nečetl! Myslel jsem si, že po přečtení Kulového blesku už trochu tuším, jak autor píše a přemýšlí. Ale to jsem se teda pěkně mýlil. Úplně mě to pohltilo a vyplivlo až na poslední straně :-)

Nyxia
04.01.2023 odpad!

Jedna z mála knih, které jsem v životě nedočetl. Nezáživně napsáno, zmatený příběh, čínská jména v orientaci také moc nepomáhají. Dal jsem tomu šanci asi do třetiny... Ne, nedá se to.

Kamba
02.01.2023 5 z 5

Přidávám recenzi po druhém přečtení.
Žánrově bych to nazval sci-fi detektivkou, autor postupně buduje napětí a mistrně splétá zápletku, kdy se hlavní postava snaží zjistit, co se to vlastně děje. Scény z reálného života střídají záběry z tajemné hry, která je bizarní a chytrá zároveň.
Začátek je trochu náročnější, protože je potřeba vybudovat motivaci jedné z postav, díky ní jsou její činy pak lépe pochopitelné, ale pak se to rozjede a už se od příběhu nedá odtrhnout. Fyzika v knize je docela uchopitelná, pouze v závěru knihy se posouvá do teoretické roviny mimo (mou) představivost.
Někdo tady říkal, že se jedná o čínskou propagandu, ale osobně mi to přišlo přesně naopak a byl jsem překvapený, že kniha není v Číně zakázaná. Proto jsem si vztah aktuální garnitury ke Kulturní revoluci googlil a tak jsem si ještě více obohatil rozhled :-)
Za mě super kniha.

kuruteku
11.12.2022 4 z 5

Zvláštní, velmi zvláštní. Takový konkrétnější A. C. Clarke. Tak nejprve bod dolů za překlad, protože vydávat za dobré matematické myšlení schopnost rozdělit přímku v poměru zlatého řezu je nesmysl. Znalci vědí. Jinak ale dobře zakomponovaná Kulturní revoluce, totální blbnutí v Číně, zajímavá počítačová hra a fyzikální problém, i ti prapodivni emzaci. Trochu jsem zase plaval v tom kvantovém počítači, přeměně protonů do11. dimenze. Plus mínus to ale bylo čtivé a zajímavé.

Milosz
08.12.2022 3 z 5

(SPOILER) Kniha ve mně zanechala dost rozporuplné pocity. Celá první půlka je dost děsivá.
Na začátku je exkurze do čínské kulturní revoluce, která je k nepřežití.
Naštěstí se poměrně brzy přesuneme do současnosti a pomalu se začne odkrývat hlavní zápletka, která ovšem zpočátku vypadá jako naprostá pitomost, až jsem začal zjišťovat, jestli Liou Cch'-sin není pseudonym Dana Browna. Ale aspoň to bylo něco, co mě chytlo a říkal jsem si, že když už nic, bude to aspoň dobrá guilty pleasure blbost.
Jenže... pak přišla dlouhá kapitola odehrávající se v dokonalé "počítačové hře" ve virtuální realitě, kde má hráč celotělový senzorický oblek, cítí teplo a chlad a NPC s ním konverzují jako živí lidé...prostě je to jako něco z Ready Player One, což je poněkud problém u románu, který se odehrává v roce 2007 a hraje si na vědeckou uvěřitelnost a realističnost. To může připadat realistické jen někomu, kdo nikdy žádnou hru nehrál (asi případ autora). Těchto kapitol je tam ještě několik, jsou velmi nudné a debilní a vždy, když přišla další, zaúpěl jsem.
Jenže... v druhé půlce se už "hra" naštěstí přestala objevovat a všechno do sebe začalo zapadat, zjišťujete, že kniha vůbec není blbost, je jen strašně rozstříštěná a nevyrovnaná, bylo tam několik skvěle napsaných spektakulárních pasáží a skončilo to v nejlepším, výborným cliffhangerem.
Netflix už točí filmovou adaptaci a jestli to neposerou, tak to bude pecka slibující úchvatné scény, jaké jste ještě neviděli.

Acamar
10.11.2022 4 z 5

Sci-fi, kde nehraje prim literární stránka, jako hrátky s formou, psychologií a charaktery postav, dramatičností nebo akčností děje, brnkání na čtenářovy emoce...v tomhle ohledu je kniha poněkud suchopárně bezbarvá. Působí spíše jako popularizace současných vědeckých teorií vestavěná do sci-fi příběhu, propojující reálie (pod čínskou optikou) s abstraktní imaginací, kterak by mohly být tyto poznatky aplikovány v hypotetických podmínkách kontaktu či střetu dvou planetárních civilizací. Protože astro/fyzika mne laicky docela zajímá a autor ji uměl podat (aspoň pro mne) srozumitelně, bavilo mne to. Nakolik byl kde "mimo" posoudit nedokážu, co mi přišlo v knize nelogické, se týkalo spíše věcí, které naopak autor bez vysvětlení postavil jako danost (schopnost komunikace s Trisolarany), věci kde si z praktického hlediska neumím představit, že by určité události jaksi unikly pozornosti veřejnosti (jako rozřezání lodi) nebo nevíra vědců ve vlastní civilizací spojená s naivní adorací neznámé civilizace apod. Slouží zápletce, aby dílky skládanky mohly zapadnout do celku, ale kniha díky nim působí nedotaženě. Nejsou to však tak zásadní vady na kráse, které by mi čtení zkazily nebo odradily od zájmu o pokračování.

Tintinnabulum
07.11.2022 5 z 5

Dlouho jsem se téhle knize vyhýbal. Asi pro její začátek v kulturní revoluci, která mi uplně nesedla. O rok později jsem tuto knihu přečetl za dva dny a honem objednávám další díl.

Elea
03.11.2022 4 z 5

Poměrně dost náročné čtení a, i když nejsem přítelem fyziky, kniha se mi líbila.

lenousek.n
02.11.2022 3 z 5

Dávám 3 hvězdičky, ale ne kvůli kvalitě knihy, ale kvůli tomu, že mi to úplně nepadlo do noty a bylo to na můj vkus trochu moc. Knihu jsem si vybrala na základě doporučení a ze začátku se mi líbila, ale i tak jsem se nedokázala plně vtáhnout do příběhu, čínská jména lehkosti čtení také nepomohla a některé pasáže, byly až moc vědecké. Příběh přeskakuje v časových a dějových linkách, je potřeba vnímat, ve které době se zrovna nacházíte. Další dva díly zatím nechávám stranou, třeba se k nim někdy pročtu. Ze začátku jsem si příběh v hlavě přirovnávala ke Star wars rogue one, ale to brzy pominulo. Milovníci scifi a fyziky si ale určitě pošmáknou.

Hakate
10.09.2022 4 z 5

Vemi dobře provedené a propracované sci-fi, plné matematiky, fyziky, politiky a mimozemské civilizace. Příběh není jednoduchý a vyžaduje značnou část soustředění a trpělivosti.
Přiznám se, že knihu jsem měla rozečtenou už několikrát, ale nikdy nebyl ten vhodný čas a doba na toto dílo a tak jsem knihu vždy odložila. Je vhodné si počkat na ten správný okamžik, kdy máme čistou mysl a plně se soustředíme.
Tentokrát ten správný moment přišel a já si mohla konečně vychutnat toto skvělé dílo plnými doušky.
Byla jsem fascinována jaký obrovský přesah tento příběh má. Některé pasáže jsou nudnější, ale nutné k pochopení díla jako celek, jiné jsou zas fantastické. Jiné jsou zase trochu námětem na Enderovu hru, ale zase trochu jiným stylem.
Jelikož se jedná o trilogii, ponechám si poslední hvězdičku na další díly.

1. Díl mohu doporučit, ale opravdu za předpokladu času, čisté hlavy a schopností přemýšlet a vstřebávat každé slovo, nejedná se o odpočinkové čtení.

Hzjena
29.08.2022 4 z 5

Tak toto bylo opravdu hard sci-fi, při kterém musí mít čtenář jistou trpělivost, klid při čtení/poslechu a hlavně otevřenou mysl. Trochu jsem se bál, protože je to teprve má druhá zkušenost s hard sci-fi (první byl Kvantový zloděj, který byl na mě příliš hard...) a moje akademická léta už jsou pěkných pár dní za mnou (a ani nebyla příliš úspěšná :D ), ale naštěstí je vše polopaticky servírováno, takže i méně akademicky vzdělaný čtenář vše v pohodě pochopí.

Musím ale smeknou jak obrovský přesah toto dílo má. Začátek je opravdu malinko pomalejší, protože nenápadně připravuje čtenáře na to všechno co mu časem autor hodí na hlavu, a že je toho opravdu hodně (poslední kniha je tak abstraktní, že jsem při dočítání pociťoval lehkou úzkost a závrať, ale to předbíhám).

V průběhu všech tří knih děj skáče časovou osou , proto je důležité pamatovat si postavy a dějové zvraty, protože jejich rozsah a dosah se táhne všemi třemi díly. Za mě je to opravdu povedený počin, ze kterého mi ještě teď naskakuje husí kůže.

RyonMathrin
25.08.2022 4 z 5

Začátek je pomalý a na sci-fi to zprvu nevypadá, ale pozadí čínské kulturní revoluce je evidentně nutné pro základní prvek - Rudé pobřeží. Velmi zajímavé náhledy na vědu. Paralela s hrou, která má novou, neotřelou myšlenku, ale jejím účelem je lidstvo na něco připravit (ať už v dobrém nebo špatném smyslu slova) je velmi znepokojivá. Závěr je strhující. Z popisu sofonů a všeho okolo nich jsem byl fascinován, z vědeckého hlediska nevím, jak moc reálné nebo přitažené za vlasy to je, ale poslouchalo se to skvěle. Nemohu se rozepsat více, musel bych spoilovat. Nejoblíbenější postava: Ta Š'.
Vynikající čtenářský zážitek, doporučuji.

Las_T
26.07.2022 4 z 5

Podle zdejších komentářů si vyvozuji, že lidem na téhle knize nejvíc vadí dvě věci; přílišná vědecká terminologie, která jde často až moc do hloubky a dále přehnaná a okatá propaganda ČLR. Co se týká té vědecké terminologie a vysvětlování všeho, autor to neumí podat tak hladce jako třeba Asimov, takže čtenář má vlastně dvě možnosti, buďto se to co Liou popisuje snaží s vypětím sil pochopit (a pokud mu na střední šla fyzika, tak to bude mít o poznání snazší) a může se mu to podařit a nebo v tom může jako já plavat a jen se kompletně oddat tomu, že autor ví o čem mluví a popisuje tady jeho vlastní nápad jak kontaktovat mimozemské civilizace, samozřejmě trochu okořeněné tím scifi, přeci jenom není to literatura faktů. No a co se týče té propagace Číny, tak tu jsem zde teda nepochytil vůbec. Autor občas doplňuje text poznámkami a fakty z Kulturní revoluce, které jsou spíš zajímavé a jako propagandu je může brát snad jen hloupoučký člověk. Určitě bych řekl, že on sám má na ten disaster co se tam odehrál mnohem víc kritický pohled než řadový číňan. Pátou hvězdu nedávám za docela slabý konec a některé kapitoly z Tří těles, což jsou sice kapitoly, které dělají tuhle scifi vyjímečnou, ale mě tak úplně neuchvátily. Celkově spokojenost a těším se na další díl.