Problém tří těles

Problém tří těles https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334860/bmid_problem-tri-teles-jPU-334860.jpg 4 1781 413

Vzpomínka na Zemi série

První díl trilogie s rozmachem Duny a stejnou dávkou akce jako Den nezávislosti. V Říši středu zuří Velká kulturní revoluce a Číňané se v rámci tajného vojenského projektu pokoušejí navázat kontakt s mimozemskými civilizacemi, aby v tomto směru nezaostali za Sověty a Američany. Třicet let poté začnou na Zemi umírat významní vědci a nové sekty vyzývají k návratu k přírodě. Objeví se nová hra pro virtuální realitu, zvláštní, čarovná a znepokojivá, která jako by ani nepocházela z tohoto světa. A na světlo začíná vycházet pravda o tajném projektu z éry Kulturní revoluce. Román Problém tří těles představuje pro české čtenáře první příležitost seznámit se s výkvětem čínské vědecké fantastiky. Je prvním dílem trilogie Vzpomínka na Zemi z pera nejoblíbenějšího čínského autora sci-fi Lioua Cch’-sina, který si za něj vysloužil prestižní cenu Hugo a nominaci na cenu Nebula.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Host

三体 (The three-body problem) , 2008

kktnk
11.02.2019 4 z 5

Neotrele napady a prostredi, Cina je precijen - zvlaste ve scifi svete - exotika. Zajimava je i hlavni myslenka. Urcite stoji za precteni. Kdo cte rad pop-science, najde si tam to svoje, je videt, ze autor neco z vedy nacteno ma. Trochu jsem se bal, ze se budu ztracet ve jmenech postav, ale nakonec to neni vetsi problem, rychle se do toho vpluje. Co mi vadilo je absence nejakeho uzavreneho konce, mel jsem pocit, ze to skoncilo o zniceho nic, jako by nekdo z knizky vyndal dve posledni kapitoly. Obcas je kniha vynasena do nebes, za me velmi dobra, ale na 5* to neni.

Dubas
29.01.2019 3 z 5

Řekl bych že jsem objetí nadšených reakci na tuto knihu a z toho plynoucích velkých očekávání....Kniha je zajímavá jen prostě to neni to super extra dobrý co všichni tvrdili...

Robin87
28.01.2019 5 z 5

Hodnocení celé trilogie – Problém tří těles / Temný les / Vzpomínka na Zemi:

Troufám si tvrdit, že řada z vás po přečtení bude mít jeden zásadní problém… nebudete vědět po jaké další knize sáhnout, aby ve Vás ukojila to, co Liou Cch'-sin zažehl. Tak to je minimálně v mém případě. Kvůli časové vytíženosti docela přemýšlím a vybírám co začnu číst, čím dál víc však tíhnu k sci-fi – tento žánr pomáhá utíkat z reality a časem se může stát drogou (ať už ve filmovém nebo knižním zpracování). Tohle všechno trilogie Vzpomínka na Zemi poctivou dávkou plní a stává se dle mého názoru momentálně nejlepší možnou volbou moderní sci-fi literatury. Tím se v žádném případě nemohou snižovat díla jiných mistrů jako A. C. Clarka (Vesmírná Odysea), nebo C.D. Simaka (Město, Přestupní Stanice), které se mne také dotkla a člověk žasne kdy byla napsána – ale zcela upřímně… oproti zmíněné trilogii čínského spisovatele to už prostě není tolik atraktivní, a to chovám obrovskou úctu k tomu jako dovedli svá díla poutavě vyprávět.

Trilogie Vzpomínka na Zemi zprvu balancuje tak neskutečně na hranici reality a sci-fi, že si někdy budete řádky předčítat znovu a hrát si s představivostí. Vždyť jen způsob, jakým se autor snaží vysvětlovat technické pozadí lidského pokroku a dění je tak reálný. Génius určitě nejsem ale mám technické vzdělání a za celou dobu jsem neodložil knihu s nechutí, že by to snad nedávalo smysl. Celá trilogie vás pohltí velmi poutavými dialogy všech postav (k čínským jménům tu padlo dost poznámek, ale mně to přišlo docela exotické a o to víc sci-fi :-)), a potom popis akčnějších momentů mě mnohdykrát nenechal vůbec klidným. Doslova mě nutil číst jednu kapitolu za druhou. Co se jednotlivých dílů týče, jak většina čtenářů zde, zastávám názor, že každý díl jde kvalitou a napětím o něco nahoru.

Každou noc, když jsem usínal a snad i spal, jsem plul v zamyšlení nad propastnou, ohromnou a nepochopitelnou velikostí našeho Universa někde u kraje Sluneční soustavy a přemítal jaký to asi může být pocit zažívat to co lidský svět v Lioueho knize – jak si myslíte, že bychom se jako Lidstvo vypořádali s takovou lekcí vědět co nás za definovatelnou dobu čeká?

S menší nadsázkou musím říct, že kniha má tak silný potenciál, že dovede ovlivnit samotný pohled na existenci a vnímání toho co cítíte, když během všedních dnů a nocí zvedne svůj pohled vzhůru ke hvězdám.

Ve zkratce, … bezva čtení, doporučuju. :-)

Arven2001
27.01.2019 5 z 5

Tohle bylo opravdu perfektní. Promyšlená, originální sci-fi kniha, která upoutá svým stylem psaní i příběhem. Bála jsem se, že tomu nebudu rozumět. Jsem v prváku na gymplu a moje znalosti fyziky bohatě postačily. Vše je vysvětlené.

kokos1
25.01.2019 4 z 5

Čínská jména mě dělali ze začátku problémy. Děj je neukončený. Těším se na další díly.

namornice
23.01.2019 5 z 5

Tak na tuhle knihu jsem byla hrozně zvědavá, protože má fakt skvělý recenze. A rozhodně jsem nebyla zklamaná! Spíš naopak, úplně mě to nadchlo. Myslela jsem, že se mi budou plést ty čínský jména, ale vůbec nepletly. Ani ty fyzikální zákony a všechny odborný výrazy mi nijak zvlášť nevadily a prostě jsem si je buď dohledala nebo zkrátka akceptovala. Pro běh příběhu to nemělo nijak zvlášť rušivej účinek. Překvapilo mě kolik je v knize popisu minulosti čínských dějin - o kterých jsem toho moc nevěděla a bylo hrozně zajímavý o nich číst. Charakter hlavní hrdinky byl velmi dobře popsanej a rozvinutej. Absolutně jsem nadšená z míry fantazie jakou autor má.???????? Třeba ta myšlenka dehydratace - no úplná bomba!!!????A zakomponování počítačové hry do celýho konceptu bylo taky úžasný.
Prostě úplně skvělý čtení a už se těšim na další díly.

jaroiva
23.01.2019 4 z 5

ČV 2019 mě konečně donutila sáhnout do fronty po této zajímavé knížce... Začalo mě to bavit až asi v půlce, ale o to víc mě to pak zaujalo. Jsem ráda, že jsem to neodložila. Myslím, že jsem došla na samý kraj své fyzikální představivosti...pěkný výlet...
Jen nesnáším takové ty konce, které manipulují čtenáře k nákupu dalšího dílu. Nejsem si ani zcela jistá, jestli chci vědět, co je dál.

Jinak - i normálně mívám problémy se jmény postav. Čínská jména jsou pro mě "španělská vesnice". Kdyby byli pojmenovaní několikacifernými čísly, vyznala bych se v nich asi podobně.
Koncept knížky se mi ale hodně líbí, veškeré nápady jsou zajímavé a netradiční.
Člověk, zvyklý na západní sci-fi, si opravdu užije něco trochu jiného, což musím ocenit vyšším počtem hvězd, i když půlka knížky se mi poněkud táhla.

slaska77
23.01.2019 4 z 5

Moc pěkně propracovaná sci-fi pro milovníky fyziky a matematiky. Jednu hvězdičku srážím za trochu odfláknutý konec, i když předpokládám, že to byl asi záměr, aby autor donutil čtenáře k výletu do pokračování. Vědecké pozadí bylo super, i když ne všechno jsem podchytila. Tak jen doufám, že počet protonů z cizích galaxií je co nejnižší:-) (leden: 1007 str.)

protokol
22.01.2019 odpad!

je to ale kravina
začal som počúvať tuto knihu z veľkou nádejou že po toľkých kladných hodnoteniach
ale moje hlboké sklamanie s tohoto diela bolo naozaj velké
dej je nudný a asi po prvej kapitole som to zabalil
politická a kultúrna revolúcia v číne hrozné
inteligencia postav katastrofa
a mimozemšťania no zatial najhorší popis a opis inej rasi aký som kedy videl opísané v knihe
dávam jednu hviezdu viac si to ani nezaslúži

Toffee
20.01.2019 4 z 5

Zajímavé, originální. Nezažívala jsem sice takový pocit pohlcení, jako když jsem kdysi četla Nadaci nebo Dunu, ale za důstojného pokračovatele by se to považovat dalo. Originální zasazení děje do Číny v době kulturní revoluce, zajímavá myšlenka, že jeden fanatismus rodí druhý a ve své podstavě nezáleží, jestli je politický nebo třeba ekologický. Nejsem ani fyzik, ani astrofyzik, takže mi dělalo potíže představit si některé jevy a technologie, natož abych rozpoznala, co je fakt a co si autor vymyslel, ale nápad vytvořit svět nahodile ovlivňovaný třemi slunci, je dost dobrý. Jsem zvědavá, jak se to s lidmi a mimozemšťany bude dál vyvíjet.

denisa4368
19.01.2019 5 z 5

Sci-fi plná čínské politiky, podivné VR hry, matematiky, fyziky, mimozemšťanů, spiknutí. Těším se na další díl(y).

jvetvicka
17.01.2019 3 z 5

Zase jeden přechválený bestseller. Kniha se nečetla špatně, ale že by to byla nějaká bomba? Půl knihy ve skutečnosti není ani sci-fi, ale jen náhled do čínské kulturní revoluce a rozpitvání osudu mladé vědkyně. Od půlky knihy pak můžeme nahlédnout do hry vytvořené na základě kontaktu s jinou civilizací, což jsou asi nejzajímavější pasáže. Závěr, kdy už máme konečně možnost sledovat i pohnutky mimozemšťanů, je pak jen rychle načrtnut a oproti zdlouhavému úvodu je zbytečně krátký. Snad si jen autor otevíral dvířka pro druhý a třetí díl.

danielpernik
15.01.2019 5 z 5

Scifákův orgasmus. Nepředstíraný. Kreativita a představivost doplněny reálnou vědou a fakty. Popravdě se mi ani nechce věřit, že si to na nás Liou Cch'-sin takhle všechno vymyslel. Podle mě se po večerech prohání po VR Trisolaris a dělá si poznámky.
Na knihu jsem narazil v knihkupectví bez předchozího průzkumu a se skepsí jsem si řekl, že to zkusím. A byl to zatraceně dobrý nápad. Těším se na pokračování.
Pokud váháš, tak si prokaž službu a přestaň s tím!

antuka
14.01.2019 3 z 5

Představuju si autora jako Wej Čchenga, v dokonalé ale nudné prázdnotě uhranutého problémem tří těles. Narozdíl od Weje ale není fyzikem, nýbrž literátem a tak jeho svět nezůstane neobydlený. Čím víc je fascinovaný svým světem, tím víc vyvstává potřeba zápletky, postav a děje, které by jeho myšlenku nesly. Kniha byla zpočátku strhující, ale jak se blížila závěru, čím dál víc z ní čouhala čím dál složitější konstrukce, kterou měl děj a postavy schovat, ale moc se jim to nedařilo. Tenhle dojem u mě dosáhl vrcholu v závěrečném líčení mimozemských dějin po kontaktu, kdy jsem ztrácela chuť číst dál. Nicméně, karty jsou rozdané hodně zajímavě a první dvě třetiny byly skvělé, takže pokračuju dál...

Ikkju
13.01.2019

Rozesmál mě dovětek, že hradlové pole z tisíců lidí by bylo pomalé, umím si představit dost geeků, kteří by se k podobné akci nechalo překecat.

Působilo na mě hodně jinak, zvláštně, snad jako čirý vzduch vanoucí pod blankytně modrou oblohou nad rozlehlými pláněmi Číny, indiferentní k lidskému štěstí i utrpení, které se zdá skoro nekonečné, ale po jedné dvou generací z něj zůstává jen záznam v paměti, historie.

mrtn
12.01.2019 3 z 5

Za mě relativně zklamání. Přečetl jsem před Vánocemi a nebyl jsem schopen se donutit něco napsat. Na obalu se píše, že je to sci-fi ve stylu Duny a Dne nezávislosti. Dále budu spoilerovat, neb to může někomu pomoci v rozhodování, zda číst nebo nečíst.............Historie Číny OK. Postavy OK. Náznaky budiž, ale o jiné civilizaci se začne reálně psát až na straně 300+. Respektoval bych to, neboť se jedná o první díl. Více mi ale vadí, že v knize ve své podstatě žádná akce není. Srovnávat to s ID4 je úplně mimo. Taky bych to překousnul. Ale hra, kterou hrají postavy mě fakt nebavila. Ano, pro děj má význam, ale rozhodně by šla popsat rychleji. Že ji hraje inteligentní část obyvatel neveřím doteď - strašná nuda. Vývoj jedné z postav mi připadá také nereálný. Zajímalo by mě, zda druhý díl pokračuje v tomto stylu nebo dojde k posunu. Jinak se do pokračování nechci pouštět..........Jeden odstavec mě ale dostal - progresivní vývoj lidstva. Sběrači, zemědělci atd. To opravdu stojí za zamyšlení

Mirbu
11.01.2019 4 z 5

Do čtení jsem se nemusel vůbec nutit. Kniha se mi líbila.

Archie
09.01.2019 4 z 5

Zajimava, a rozhodne zabavna vec. Geekovska fyzika, prvni kontakt, trocha historie Ciny, trocha konspirace, filosofie, ekologie a spolecenske kritiky. To vse v kompaktnim baleni, kde prave souhra vsech prvku nechava vzniknout dojmu velikeho, vseobjimajiciho sci-fi. Fyzikalni konstrukty ci osli mustky ve vypraveni byly obcas trochu na hrane, dojem mi vsak nepokazily. Hard sci-fi? Spis takovy progresivni popik. Cinsky papirovy Interstellar.

hanzmb
08.01.2019 4 z 5

Až tak jsem touto "východní" scifi nadšený nebyl. Spíš tak 3,5. Asi se v tom projevuje různý kulturní základ. Navíc to celkově na mě působí stylem, který byl na západě spíš v 70-80. letech. Silnou stránku knihy vidím v zobrazení škod páchaných fanatismem ať rudým, tak ekologickým. A po technické stránce vlastní myšlenka soustavy 3 těles. Slabinou je naopak např. popis převádění protonu dimenzemi. Kolik lidí na světě má k pochopení technické předpoklady? Z mého pohledu literární balast. Podobně mi nesedí i děj probíhající ve hře. (Třeba se v dalších dílech objeví jeho napojení na realitu.) Zatím bych spíš uvítal něco ze skutečné historie systému, co napomůže pochopení celkové situace. To nějaké "svévolné" programátorské hrátky, které mohou být zcela odtržené od skutečnosti, nenahradí. K tomu jen málo postav se chová jak z "masa a krve". Dobrý nápad je jedna věc, literární řemeslo je ale bezpodmínečně také nutné.

rudolf2639
07.01.2019 5 z 5

Naprosto super musel jsem jít hodně do sebe abych pochopil skutky hrdinky. Mistrovská fantazie v popisu jiného světa s prvky detektivního románu. Perfekt! Otevírá pohled i do čínské společnosti jejich mentality. takže i sociální sonda pro evropana neznalého činských zvyků.