Pro tvoje dobro

Pro tvoje dobro https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/373076/bmid_pro-tvoje-dobro-85z-373076.jpg 5 690 216

Další strhující dílo z pera autorky Tmavých stěn Willardu. Za jednoho letního večera roku 1931 zahlédne Lilly Blackwoodová za oknem svého podkrovního pokoje světla cirkusu. Ví, že nesmí ven, nikdy ostatně nevykročila ani ze svého pokoje. Matka jí tvrdí, že lidé by se jí báli. Přesto Lilly poruší všechna pravidla – a domů se už nikdy nevrátí. O dvacet let později devatenáctiletá Julia Blackowoodová přijíždí převzít správu nad sídlem, které zdědila. V utajeném pokojíku v podkroví najde důkazy, že zde kdosi žil. Snad ta podivná dívka na fotografiích z cirkusové show? Příběh dvou žen, tak odlišných, a přesto spojených neznámým poutem, přinese řadu šokujících odhalení, napětí i dojetí.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Life She Was Given , 2017

Tereza0107
14.09.2020 4 z 5

Milá knížka se zajímavým námětem. Styl psaní mi přišel hodně podobný jako v "Světla zimní noci". Chybělo mi zde ale hlubší vykreslení postav, hlavně tedy v emoční rovině. Asi jediná postava, ke které se mi po nějaké době podařilo přilnout, byla Lilly.
Navíc se mi hodně špatně četli pasáže, kde bylo popisováno prostředí zvěřince a cirkusácký přistup k zvířatům. Kapitoly popisující násilné oddělení Joja jsem nemohla přenést přes srdce a to ani nemluvím o kapitole s chudinkou Pepper. Tu jsem musela skoro celou přeskočit. A proč nechali chudinku Abby zavřenou v podkroví domu? Taky jí mohli alespoň vypustit ven.
Dále mě ale úplně nehorázně rozčilovala Lillyina matka. A i když se autorka skoro na konci snažila vysvětlit její pohnutky k držení dcery zavřené na půdě, stejně jsem jim moc neporozuměla. Bylo by možná lepší připojit pár kapitol z pohledu matky, protože vysvětlení skrz pohled jiné osoby u mě moc nezafungovalo. Určitě bych ocenila vědět, jaké byly její vnitřní pochody.
Konec byl na můj vkus moc rychlý. Hodně věcí autorka vyřešila radši než popisováním skokem do budoucnosti, kdy pouze jakoby mezi řečí zmínila co se vlastně stalo. A co se tedy stalo s Colem?! Takovéhle napůl nedořešené konce opravdu nemusím. Myslím, že autorka nezvládla vytěžit z tak dobrého příběhu vše co mohla.

Safrika
14.09.2020 4 z 5

Drsne.. konec byl pro me docela utnuty, ale na celkovy dojem to vliv nemelo. Ctive a pribeh hrozny.

ANDY28
05.09.2020 5 z 5

Ach jo, to zas byla knížka! Dej mě pohltil tak, že já tam s nima byla ❤️

MíšaS.
02.09.2020 3 z 5

Je to takové prvoplánové a předvídatelné, ale hezké čtení na odpočinek.

Aaloha
30.08.2020 5 z 5

Kniha plná emocí, ke konci jsem brečela jak želva. A překvapilo mě i rozuzlení jak život Lilly a Julie zapadl do sebe. Stojí za přečtení.

orinka3
25.08.2020 5 z 5

Neuvěřitelná síla. Těžko vyjádřit slovy, kolik utrpení a bolesti se v knize ukrývá. Jak jenom můžou být vlastní rodiče tak krutí? Matka prodá své vlastní dítě, protože jí nepřipadá "normální". Dětskou duši už pokřivila natolik, že uvězněná holčička uvěřila tomu, že je obluda. Prostředí cirkusu, ve kterém se ocitla, jí nahání hrůzu. Není divu, při tom zacházení. Přesto se tu najdou soucitné duše, které malé Lilly pomáhají zvednout se ze dna. Paralelně s příběhem Lilly je tu podobně napínavý příběh Julie. Obě dvě spojuje rodinné sídlo Blackwood Manor. A láska ke zvířatům. Kapitola, kde Lilly bojuje o život slonice, mě zasáhla nejvíc. Kniha je to opravdu nádherná, nevšední a krásně čtivá.

hzd
22.08.2020 5 z 5

Dávám deset hvězdiček. Knížka je krásná čtivá a prostředí cirkusu mě moc bavilo. Po Tmavých stěnách Willardu opět skvělé čtení. Tahle autorka mě dostala.

Michnicka
03.08.2020 4 z 5

Teda to bylo tak smutné... Ale prostředí cirkusu bylo krásně popsané. Příběh nádherný, neočekávané zakončení a příběh Julie a Lilly mě nedokázal ani na chvilku pustit.

Beky
30.07.2020 5 z 5

Opravdu silný a drsný příběh, kde mi ukápla slza nad surovostí celkového zpracování ...

oolinkaa
26.07.2020 5 z 5

Úžasná a fascinující kniha, která vtáhne do děje a nepustí. Je opravdu šílené , co si musela Lilly jako malá vytrpět . Jediné, co mě na knize rušilo bylo prostředí cirkusu. Nemám ho ráda a i z této knihy jsem se utvrdila v tom, že se k zvířatům nechovají hezky .

Erawan
18.07.2020 4 z 5

Krásný a smutný příběh, nepřestávala jsem vrtět hlavou nad tím, jak dokázali s Lilly a později i s Julií zacházet osoby, vydávající se za maminku a tatínka... Moc hezky se to četlo, nemohla jsem se od knížky urvat a přečetla jsem ji "v jednom tahu". Ovšem při čtení příběhu Lilly se mi jaksi "na pozadí" odvíjel film "Voda pro slony" a překvapuje mne podobnost námětu i děje...

PetraBery
17.07.2020 4 z 5

Malá Lilly není jako ostatní děti, a proto je do svých devíti let zavřená na půdě rozlehlého sídla svých rodičů. Lillyinu linku střídá příběh Julie, která toto sídlo zdědí a odhaluje tajemství nejen domu, ale hlavně vlastní rodiny. Kniha o velké krutosti některých lidí, nelehkém životě v cirkuse a lásce ke zvířatům. Čtivá smutná kniha.

milena8281
24.06.2020 4 z 5

Krásný příběh, velmi emotivní a vlastně hodně smutný. Nebylo to tedy jako Tmavé stěny Willardu.
Už asi od půlky jsem tušila, jaký vztah byl mezi Julií a Lilly a lámala jsem si hlavu, co se mohlo stát, že se jejich příběhy odehrávaly odděleně. Ten šok, když jsem to zjistila, byl obrovský a byl to asi nejsmutnější okamžik celé knihy.

Mentolka78
23.06.2020 3 z 5

Moc jsem se na tuto knihu těšila, ale úplně mě nenadchla. Byla pěkná, citlivá, smutná, místy i hřejivá, ale zřejmě prostředí cirkusu mě úplně nezaujalo. Každopádně konec jsem vůbec nečekala! Pořád navíc nemohu strávit matku. Říkám si, že to snad ani není možné, aby se někdo takto choval...

Lucie311
20.06.2020 5 z 5

Velice smutná ale nádherná kniha. Dlouho na tento příběh budu myslet. Určitě časem přečtu znovu.

veriszv
04.06.2020 4 z 5

Skvěle napsaný, velmi smutný příběh o dvou dívkách, které to v životě neměly lehké. Dvě dějové linky, které do sebe skvěle zapadnou a originální prostředí cirkusu.
Autorka píše tak, že člověka naprosto vtáhne do děje a už nepustí. A i přesto, že smutek je z těch události, co se v knize dějí, hodně, hodně tíživý, tak musíte číst dál. Některé scény se prostě od doby, co jsem máma, čtou ještě hůř než dřív... Autorka totiž umí předat emoce v jejich plné síle, ať už se jedná o vztahy rodičů a jejich dětí a nebo i vztahu k cirkusovým zvířatům. Trochu mě zklamal, dle mého názoru, uspěchaný konec, ale jinak je to silný příběh, na který jen tak nezapomenete.

lenkaabooks
24.05.2020 4 z 5

Krásný příběh, emotivní, srdcervoucí. Pod rouškou náboženské čistoty ničit život, protože je to pro tvoje dobro.

Storm5007
12.04.2020 4 z 5

Ellen prostě umí ve čtenáři probudit tisíce emocí, toto je druhá kniha, kterou jsem od ní četla a opět mám pocit, že tuto knihu jen tak z hlavy nedostanu a budu o ni ještě dlouho přemýšlet. Knihu určitě doporučuji a radím dobře, nezapomeňte si ke čtení vzít krabičku kapesníků, budou se hodit :oD

harena
04.04.2020 5 z 5

Nádherný i když smutný příběh, přečtený jedním dechem. Právě jsem knihu zavřela a nemůžu se smířit s představou, co jsou rodiče ochotni "pro dobro dítěte" opravdu udělat. Příběh je velice emotivní, dojemný a srdcervoucí, až jsem ke konci přestávala dýchat. Je vyprávěný ve dvou časových rovinách a překvapující zakončení se mi líbilo. Je to stejně krásná kniha jako Tmavé stěny Willardu a za rok snad u nás má vyjít třetí kniha této mojí oblíbené spisovatelky.

VílaElvíra
04.04.2020 4 z 5

Smutné, napínavé a velice čtivé. Ukončení je ale dost zvláštní, to se mi tam moc nehodilo..