Pro tvoje dobro

Pro tvoje dobro https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/373076/bmid_pro-tvoje-dobro-85z-373076.jpg 5 690 216

Další strhující dílo z pera autorky Tmavých stěn Willardu. Za jednoho letního večera roku 1931 zahlédne Lilly Blackwoodová za oknem svého podkrovního pokoje světla cirkusu. Ví, že nesmí ven, nikdy ostatně nevykročila ani ze svého pokoje. Matka jí tvrdí, že lidé by se jí báli. Přesto Lilly poruší všechna pravidla – a domů se už nikdy nevrátí. O dvacet let později devatenáctiletá Julia Blackowoodová přijíždí převzít správu nad sídlem, které zdědila. V utajeném pokojíku v podkroví najde důkazy, že zde kdosi žil. Snad ta podivná dívka na fotografiích z cirkusové show? Příběh dvou žen, tak odlišných, a přesto spojených neznámým poutem, přinese řadu šokujících odhalení, napětí i dojetí.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Life She Was Given , 2017

le21nka
28.12.2022 4 z 5

Dvě dějové linky, krásně napsáno. Velmi zajímavý a hodně smutný příběh. Doporučuji přečíst.

Argony
19.12.2022 5 z 5

(SPOILER) Nic veselého. Vůbec nechápu chování rodičů. To postižení nebylo téměř poznat a stačilo tak málo, vždyť už tenkrát byly barvy na vlasy, tužky na obočí. Mohla nosit dlouhé rukávy, na farmě prakticky nikdo nebyl, tak přece minimálně tam mohla žít.

Pokud matka byla totálně mimo, měl zasáhnout otec, který naprosto selhal. Chudák Lilly.

Pokud se chcete dozvědět o problému jiných lidí víc, můžete zkusit knihu: Velmi zvláštní lidé.

Pokud se chcete dozvědět něco o předobrazu konce chudáka Pepper, zadejte si ve vyhledávači: slonice Mary nebo poprava slona Mary. Lidi jsou mnohem horší než zvířata.

mataaskorice
18.12.2022 4 z 5

Pohodová jednohubka, přečtená raz dva. Čtivý příběh. Kým je Julie mi došlo poměrně brzy. Čekala jsem ale na rozuzlení, jak k její nové identitě došlo. V příběhu nechybí patologické rodinné vztahy, z nichž mrazí. Krapet nesympatické je pro mě osobně prostředí cirkusu a panoptika,případně cirkusového šantánu. Nechyběly dojemné chvíle, při nichž nějaká ta slza ukápla. Willard se mi ale líbil víc.

Babo
08.10.2022 5 z 5

Zajímavá kniha už svým námětem . Život v cirkusu určitě není nijak romantický a v této knize vlastně není romantického vůbec nic. Kniha na mě působila docela temně . Stále jsem čekala na nějaký ten "sluneční paprsek" ,ale marně.
Život umí být krutý a tak snad Julie najde svoje štěstí,když Lilly ho neměla.

juliesze
07.10.2022 4 z 5

Děj knihy již od začátku působil takovým jemným dojmem. Text plynul a střídal se v krátkých kapitolách, které se následně ještě více a více zkracovaly. Líbil se mi výběr prostředí a neotřelého problému "postižených" lidí před téměř 100 lety. Velice zajímavá sonda do tehdejší společnosti. Závěr jsem odhalila už tak v polovině knihy a těšila jsem se na lepší vykreslení postav. Škoda, že se autorka trochu více nevěnovala psychické stránky matky, popřípadě i otce. Zajímaly by mě její pohnutky a myšlenky. Za toto ubírám hvězdičku, protože se autorce povedlo ve mě více otázek vyvolat, než zodpovědět. Ale jinak opravdu jedna z těch lepších románových knih!

Chytuš
27.09.2022 4 z 5

Rozhodně čtivá a zajímavá sonda do temných cirkusových hlubin v třicátých letech minulého století. Kapitoly jsou krátké, ve vyprávění se střídají dvě časové linky, ve kterých jste od začátku nuceni hledat souvislosti - autorka mezi nimi pravidelně dávkuje různá pojítka. Příběh Lilly byl rozhodně o sloní míli zajímavější, linka Julie mě až tak moc nezaujala (navíc jsem asi předčasně odhalila pointu, kterou si autorka nechala až na závěr)... Na příběhu mě tak rozčilovaly hlavně dvě věci - velmi nelogické (jemně řečeno) chování otce Lilly a milostné vrkání mezi Julií a zvěrolékařem (romantičky si prosím poslední výtku škrtnou, neb toto je kniha cílená hlavně na ženy, takže se autorka prostě jen přidržela nějakého toho "ženského okořenění"...).

simona g.
23.09.2022 5 z 5

Výborná kniha. Mix myšlenek, mix pocitů, děj co letí jako blázen, nechuť od ní odcházet a obří těšení se na návrat k ní a k pokračování ve čtení. Rozhodně doporučuji přečíst, drsná a krásná zároveň...

rilajaan
07.09.2022 5 z 5

Velmi smutná kniha s krásným i drsným vylíčením života.

Radkas87
29.08.2022 4 z 5

Zajimava knizka, dobre se cte a tema je hodne smutne a na muj vkus mohlo byt vic rozvedene...u konce mi prisly nektere veci neuzavrene, useknute...

Pog
17.08.2022 5 z 5

Tahle kniha mi zůstane v hlavě asi ještě hodně dlouho. Noc po dočtení jsem z toho dokonce měla noční můry. Osud, který stihl hlavní hrdinku byl otřesný. To, co se na konci stalo se slony, bylo až příliš barvitě vylíčené, nebylo lehké to číst. Spojení Lilly a Julie... nemám slov.
Chování rodičů bylo trochu nelogické, chyběl mi tam nějaký pořádný motiv, ale ke konci bylo aspoň něco jakž takž vysvětleno.

petrarka72
26.07.2022 4 z 5

Příběh připomíná kombinaci filmu Voda pro slony a viktoriánských příběhů o divnolidech ukrývaných před světem a jejich nábožensky fanatických věznitelích. Podobně jako u Willardu jsem měla do poloviny příběhu pocit, že autorka prezentuje jistý potenciál spíše než hotové literární dílo - ale od Média Lilly příběh nabral rychlost a grády a na posledních padesáti stranách se odehrává skutečná emocionální smršť. A tak se těším na moment, kdy se ke mně dostane knížka hotové, vyzrálé autorky, jíž zůstane přesně ten smysl pro drama, který osvědčuje už teď...

Make20
11.07.2022 4 z 5

Knihu jsem si vybrala, protože jsem na ní slyšela samou chválu. Příběh byl velmi napínavý a dá se říci, že pěkný, i když náročný. Hlavní hrdinka si prošla mnoha velmi těžkými zkouškami, život se s ní nemazlil už od narození. Kniha se četla skoro sama, rozhodně stojí za přečtení a už se těším na další autorčinu knížku.

Lka
03.07.2022 5 z 5

Moc krásný a emotivní příběh, ale taky hodně smutný. Bylo mi líto, jaký osud měla Lily. Konec příběhu mě opravdu překvapil. Ale co jsem opravdu nemohla ustát, trhalo mi to až srdce, jak skončila slonice Pepper a kočka Abby. Knihu určitě doporučuji a autorku si přidávám do oblíbených. Píše opravdu krásně, nemohu se od jejích knih utrhnout. Teď jdu na její poslední vydanou knihu - Sběratelka sirotků.

KerliDepp
28.06.2022 5 z 5

Silný příběh, který chytí od začátku a nepustí. Knihu jsem musela co nejdřív dočíst, protože jsem ji neustále nosila v hlavě. Příběh Lilly a Julie se hezky proplete, něco za půlkou mi došlo jak to asi bude stejně jsem byla ale koncem překvapená. Tolik zvířecí a lidské bolesti v příběhu mě donutili místy i k slzám. Určitě stojí za přečtení.
SPOILER! Konec mě mrzel víc, když se Lilly snažila zachránit zvíře přičemž sama musela tušit, že tím nejvíc ohrozí sebe i svou dceru. A na její matku s otcem bych tady napsala pěknou spoustu řádků. Kniha tedy umí probudit emoce ve velkém a za to má u mě 5/5

Damaj
17.06.2022 5 z 5

Velice zajímavá knížka s netradičním tématem a plná emocí. Hodně smutný příběh o životních útrapách dvou děvčátek, Lilly a Julie (Phoeb), které toho mají společného více, než si je Julie schopna představit, bohužel jim není přáno být spolu.

Bubulka
04.06.2022 5 z 5

Moje první kniha od této autorka a rozhodně né poslední. Kniha má zajímavý příběh plný emocí. Až na závěr, kde mi pár věcí chybělo a přišlo mi to ukončené trochu moc narychlo,nemám co vytknout.

berila
14.05.2022 5 z 5

Tak tohle byla tedy nálož emocí. Myslela jsem si, že si trochu oddychnu od thrillerů, ale tohle bylo daleko drsnější. Hrozně smutné, takže další knihu od autorky už nedám, i když píše dobře.

LucieT
12.05.2022 4 z 5

Velmi čtivá kniha, ale zhruba po první třetině mi přišlo, že spád trochu přibrzdil a konec neříkám, že mě nebavil, ale i navzdory nějakým zápletkám byl pro mě moc předvídatelný.

Lejčís
06.05.2022 5 z 5

Já tu autorku prostě žeru! Opět jsem dostala snad všechny emoce, které od dobré knihy očekávám - dojetí, pocit štěstí, povznesení, lásky, ale zároveň smutku, odporu a nenávisti. Marně jsem hledala, ale nenašla nic navíc, kniha je perfektně vyvážená, propracovaná, neobsahuje žádná hluchá místa nebo nudné pasáže.
Nejvíce mě dostalo právě prostředí cirkusu, které jsem jako malá milovala a obdivovala, než jsem se dozvěděla o realitě zacházení se zvířaty. V téhle knize to bylo stejné - pro určité aspekty jsem se do cirkusu znovu zamilovala, chtěla ho vidět, být jeho součástí, ale pro jiné aspekty jsem k němu pocítila o to větší odpor a nenávist. Ta však pramenila ne ani tak ze samotného cirkusu, ale z lidí, kteří právě z cirkusu špatné místo vytvořili. Lidské zrůdy bohužel existovaly a existují v každé době, proto vlastně ani nepociťujete žádný rozdíl mezi tehdejší popisovanou dobou a dobou dnešní. Odpor se ve mně však nevzdouval pouze k určitým cirkusákům, ale také k Lillyiným rodičům.
Dlouho jsem byla přesvědčená, že vím, jak kniha dopadne, takže jsem i přes úžasný námět a zpracování chtěla knize ubrat jednu hvězdičku za předvídatelnost. Od jistého momentu jsem však začala tušit jiný, mnohem srdceryvnější závěr, který se nakonec ukázal být správným. Přesto však nedosahuje kvalit knihy Tmavé stěny Willardu.

Sečteno a podtrženo - autorka se jednoznačně řadí mezi mé objevy tohoto roku, píše přesně tak, jak to mým skvělým čtenářským zážitkům vyhovuje, a já si od ní rozhodně přečtu naprosto všechno, co u nás ještě kdy vyjde! :)

Pavlnka
17.04.2022 5 z 5

Tak přečteno za jeden den. Naprosto famózní, napínavé. Je zajímavé, jak se prolínají časové linie i to, jaký vedli život "jiní" lidé. Doporučuji a autorku přidávám mezi oblíbené.