Pro statek otcův a jiné povídky z hor

Pro statek otcův a jiné povídky z hor https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/470858/mid_pro-statek-otcuv-a-jine-povidky-z-h-SFs-470858.jpg 2 1 1

Povídky A. Jiráska, které vycházely v Lumíru, Světozoru, Obrazech života, Poslu z Prahy, v Pečírkově Národním kalendáři v letech 1873-1890. Jde o povídky: Pro statek otcův, Dvorský, Ančár, V nouzi, Bazil, Záliš, Divous, Na hranicích, Bataraška a Dvě matky.

Apo73
18.04.2021 2 z 5

Ačkoliv mám pro Jiráska slabost a nerad vidím, když mu někdo ubližuje, tak je jasné, že autor, který za sebou nechal tak rozměrné dílo, nemůže mít všechny své kusy skvostné. Po vynikajícím Temnu, Skalách a Skalácích, skvělých F. L. Věkovi, U nás, Filozofské historii atp. jsem sáhl k jeho povídkám z hor, které vycházely roztroušeně po různých časopisech. Srovnat s předchozími vyjmenovanými díly to samozřejmě nelze. Už jen ta délka je nepatrňoučká, takže Jirásek nestačí rozvinout pořádně žádný motiv. Vypadá to jako takové náčrtky větších věcí, nebo sesbírané střípky z jeho paměti, z jeho studia života v horách - figurují tu svérázné postavy a postavičky (Divous, Ančár), defilují tu různě konfliktní vztahy - zejména mezi bratry (Záliš) nebo mezi chudými a bohatšími statkáři (titulní povídka), všichni řeší samozřejmě lásku, ale také vztah k nadpřirozeným bytostem, tajemství hor. Takže dohromady to vypadá jako takový náčrtník možných linií románů, které Jirásek umí tak skvěle skloubit a "uplést" dohromady. Teprve na těchto drobničkách jsem si uvědomil, jak je Jirásek skvělý epik, když má možnost šíře. Koncentrované miniatury mu moc nejdou.

Alois Jirásek
česká, 1851 - 1930
1970  75%Staré pověsti české
1951  75%Psohlavci
1965  84%F. L. Věk I.
2000  83%Temno
1955  74%Z Čech až na konec světa

Kniha Pro statek otcův a jiné povídky z hor je v