Pro pět ran blázna krále

Pro pět ran blázna krále https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408730/bmid_pro-pet-ran-blazna-krale-x5C-408730.jpg 4 12 3

V tomto básnickém cyklu se Karel Šiktanc nechává volně inspirovat postavou Karla Hynka Máchy, který se silou své osobnosti staví proti všemu konformnímu a konvenčnímu. I Šiktanc si plně uvědomuje, že svými postoji a tvorbou musí čelit apatické normalizační době a načrtává proto portrét básníka, jenž musí bojovat proti oficiálním ideologiím a nesmí se za žádných okolností zpronevěřit svému uměleckému poslání, a to ani tehdy, je-li svým okolím považovan za "blázna krále".... celý text

FoxFox
16.12.2022

Jméno Karel Šiktanc mám spojené s nádhernými rozhlasovými pohádkami, které jsme každou neděli poslouchali na Českém rozhlasu. Vůbec jsem nevěděla, že pan Šiktanc píše i poezii. Na sbírku Pro pět ran blázna krále jsem narazila až zde na DK v seznamu e-knih zdarma. Bohužel asi nebudu cílová skupina, co se pan autor snažil ve verších sdělit jsem neodhalila. Zůstanu tedy raději jen u pohádek. :)

MCGinger
12.12.2021 1 z 5

Normálně poezii nehodnotím, protože si na to nepřipadám dost "povolaný" a říkám si občas, že mi beztak "něco uniká" ...ale tahle sbírka básní? nahodilých veršů? mi nedávala vůbec smysl. A to i když jsem četl třeba Magora, kde jsem si zas až tak ztracen nepřipadal.

Awča
17.06.2020 4 z 5

Přečteno se zájmem, mé první setkání s autorem, netroufám si ovšem hodnotit... počet hvězdiček je pouze orientační.
Krátké zajímavé dílo.
Některé verše mi utkví v paměti:
"Už mi dávno není včera.
Už mi pozítří."
Děkuji za možnost legálního stažení zdarma.

Karel Šiktanc
česká, 1928 - 2021
1990  90%Adam a Eva
1962  95%Heinovské noci
1990  72%Český orloj
1957  79%Básnický almanach 1956
2000  88%O dobré a o zlé moci

Kniha Pro pět ran blázna krále je v