Pro kravičku

Příběh o touze mladých manželů mít kravičku-živitelku. Aby ji získali, odchází za prací do Mnichova. Tam po úmorné půlroční dřině na stavbě na ni ušetří. Po návratu domů si ji koupí, ale...

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28821/pro-kravicku-YKU-28821.jpg 4.129
Novely, Literatura česká
Vydáno, Albatros (ČR)

Kniha Pro kravičku

medlovice

Než jsem si zvykla na to nářečí, byl tu smutný konec , knížka je opravdu tenoučká, ale neveselá a čtení mě netěšilo. Chudoba a dřina , těhotná žena, která dělá na stavbě, ale vyvážily to pěkné ilustrace a nádhera příroda a láska k domovu.

pami
12.10.2020

Připomenutí toho, jak to měli naši předci těžké, jak si dovedli vážit věcí a jak se dokázali radovat z maličkostí.

JulianaH.
03.06.2020

Ideální četba při učení na státnice: nic tak poutavého, abych se od toho nemohla odtrhnout. :) V této Baarově próze totiž dominuje popis krajiny a líčení duševních stavů nad dějem. Pozoruhodná přírodní lyrika se pojí s kocháním v chodském nářečí. Jazykově je to velice vyspělé dílo, a ačkoli upřednostňuji (přímo miluji) Baarovy prózy z kněžského prostředí, objektivně je asi „Pro kravičku" literárně zdařilejší než ony.

Pro mě osobně byly nejzajímavější dva aspekty: popis Mnichova, k němuž mám silný citový vztah, a vystižení vztahu mezi chudými domkáři a jejich kravičkou. Baar zachycuje Mnichov v éře stavebního ruchu, který započal Ludvík Bavorský. Pohled hrdinů bohužel deformuje stesk po domově, takže se jim bavorská metropole zdá nepřátelská a nezajímavá, ba dokonce ohavná (což mě štvalo, ale chápu to). Vztah ke kravičce, která pro venkovany představuje životní sen a zároveň živobytí, je zachycen ve vší něžnosti. Autor líčí, jak mladí manželé svoji stračku krmí chlebem a jak se s ní hrdinka mazlí nejinak než s dítětem. Dokonce vystihuje hrůzu, která jímá bývalou majitelka z představy, že by její „hovádko drahý" někdo zabil. (Ostatně slovo „voloušek" je půvab sám.) Zachycení zdravého vztahu k tvorům, z nichž se v éře velkochovů stalo jen maso a mléko, je důvod, proč jsem po knížce sáhla, a v tomhle ohledu mě naprosto uspokojila.

Tu a tam jsem se u novely nudila (a šla jsem se radši učit!), což je ale moje chyba: nemám k nářečí a k rustikální literatuře ten správný nostalgický poměr. Závěr na mě ale zapůsobil, jak měl, a když jsem knížku zavírala, neubránila jsem se a vydechla jsem: „Jé, to bylo hezké!" Takže výsledný dojem je rozhodně kladný.

Mauricie
02.05.2019

Příběh chudých mladých manželů a jejich odříkání, tvrdé dřině, bolesti a dalších útrap, které podstoupili, aby si splnili svůj sen - vlastní krávu. Smutný konec mě dojal.
Jako Moravačce se mi chodské nářečí hůře četlo.

los
10.08.2018

pěkný příběh z Chodska

Harry
12.04.2018

Autor -farář - byl velký znalec života na chodské vesnici, kde se na začátku minulého století nežilo zrovna příjemně. Aby si mohli pořídit kravičku, tak museli za prací do Bavor, kde si sice vydělali, ale za jakou cenu. Povídka je psána chodským nářečím.

Lenka4
25.10.2015

První dojem - dojemné. Když slzy oschnou, uvědomí si čtenář, že se jedná o jakousi velmi národnostně laděnou pohádku, kde dobří lidé (Chodové) žijí ve své krásné rodné zemi, mají se rádi a pomáhají si. Jenže jsou tuze chudí a tak musí jít pracovat (slovo otročit by bylo údernější, ale nelze přehlížet slušný výdělek) do ciziny (Bavorska) pro naduté cizince, což jim působí fyzické i psychické strádání. To je nejspíš hlavní motiv tohoto literárního dílka, jehož velkým kladem je použití chodského nářečí v dialozích.

HTO
05.07.2013

Jan Zábrana, Celý život: Z dob, kdy máma dělala za války knihovnici v Humpolci: „Co byste chtěla?“– „No, něco ke čtení…“– „Nechcete tady tu knížku – Pro kravičku?“ (tj. J. Š. Baara) – „Ne, já chci něco pro babičku…“