Přiznání Alana Turinga

Přiznání Alana Turinga https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/314572/bmid_priznani-alana-turinga-sVX-314572.jpg 3 91 25

Policista Leonard Corell svou práci nesnáší, protože v zapadákově jménem Wilmslow na severozápadě Anglie se nic zajímavého neděje. Přecitlivělý mladík se obtížně protlouká šedí dnů a jen neochotně si připouští fakt, že úmornou službou v uniformě zahazuje veškerý talent. Pak ale přichází případ nepochopitelné, logice se vzpírající sebevraždy – a Corellův život se rázem obrátí vzhůru nohama. Píše se červen roku 1954 a oním tragicky zesnulým není nikdo jiný než velmistr logiky Alan Turing. Jméno muže, jenž průkopnickými objevy v oblasti výpočetní techniky napomohl vítězství Spojenců ve druhé světové válce, ani deset let po konci války téměř nikdo nezná. Corell přesto z náhodných indicií i z rozhovorů s matematikovými blízkými, příbuznými a kolegy postupně skládá portrét jedinečné a komplikované osobnosti, která je sice obdařena výjimečnými schopnostmi, nicméně žije v příliš odlišném, a tedy trýznivém vlastním světě. A detektiv přitom mimoděk zjišťuje i ledacos překvapivého o sobě samém. Psychologická skoro-detektivka Davida Lagercrantze propojuje faktograficky podložené vyprávění o životě a díle počítačového vizionáře se strhující sondou do života mladého introverta. A čte se jedním dechem, jelikož padesátá léta v Británii se vyznačovala politickými stihomamy, které soukromým tužbám jedince navzdory vyválčené svobodě nepřály.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Leda

The Fall of Man in Wilmslow , 2009

IYv
22.08.2017 5 z 5

po dlouhé době kniha, kterou jsem si šetřila. Nádhera.
A když vidím komentář Lectora, nemám co dodat. Četla jsem v dobré společnosti.

Vesmich
15.04.2017 5 z 5

Studená válka otrávila mysli lidí na obou stranách železné opony. Jak ji otrávila nám, víme dobře, jak ji otrávila těm TAM, si lze zase dobře představit při této četbě. Hon na čarodějnice, hysterie, paranoia. Padni, komu padni. To vše na pozadí příběhů geniálního matematika a zvláštního policisty, které se protnou. Jeden je mrtvý a druhý se probouzí. Podmanivý, působivý a strhující text.

PetK
18.03.2017 5 z 5

Na začátku byl film o A. T., který jsem sice sledovala na půl oka, ale příběh mě zaujal. Pak jsem moc ráda sáhla po audioknize ve výborném podání Miroslava Táborského. Starosvětská detektivka z časů, kdy umět obratně hovořit a patřit do těch správných kruhů bylo nejdůležitější. Odbočky do matematiky, logiky, filozofie byly zajímavé, i když pro nás humanitně založené místy náročnější. :-) Bavily mě i tyto kapitoly, kdy muži polemizovali o otázkách, které mě nikdy dřív nenapadly. Paradox lháře je geniální myšlenka. :-) Velmi příjemná kniha.

Sorrow
12.02.2017 4 z 5

Kombinace staroanglické detektivky a životopisu funguje skvěle. Nenásilně podaná fakta, konspirace, logika, paradox lháře, ale hlavně náhled do nejedné introvertní duše, to vše v knize najdete. Atmosféra Anglie padesátých let popsána velmi dobře, honům pořádajícím se na homosexuály ještě před šedesáti lety se ani nechce věřit. Jsem ráda, že jsme se od té doby trochu posunuli, nicméně věřím, že až vznikne za padesát let nějaká kniha o té době dnešní, budou se lidé taky chytat za hlavu...
Osobnost Alana Turinga je velmi komplikovaná, kniha ve mně vyvolala chuť zjistit o tomto géniovi víc, přiznávám totiž, že jsem o něm dodnes prakticky nevěděla. Lagercrantz dovedl zajímavě zachytit i postavu vyšetřovatele.
Knihu jsem poslouchala v audio podobě namluvené Miroslavem Táborským, který se k ní svým způsobem velmi hodil, protože jeho hlas je takový klidný, hlubší, zkrátka "staroanglický" :), nicméně jsem měla místy trochu problém zorientovat se v dialozích. Interpret totiž málokdy měnil intonaci, proto se mi rozhovory jednotlivých postav trochu slévaly. Rovněž nějaká ponurá hudba v pozadí by umocnila atmosféru.
Celkově ale hodnotím knihu kladně, je sice dost náročná, ale zato poutavá i poučná. Nejlépe si ji podle mého užijí starší čtenáři, kteří se zajímají o matematiku, logiku a mají rádi klasické detektivky. :)

Márinka
24.01.2017 4 z 5

Cesty ke knihám jsou různé. O Alanu Turingovi jsem se dověděla jen proto, že jsem "hltala" všechny dostupné filmy s Benedictem Cumberbatchem (https://www.youtube.com/watch?v=iHQ8CVUOPEY)
Tuto knihu jsem si půjčila proto, že mne film zaujal a navíc "se hodí" do Čtenářské výzvy na www.databazeknih.cz. :)
Je sice trochu náročnější na bednu, ale zajímavá.