Přiznání Alana Turinga

Přiznání Alana Turinga https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/314572/bmid_priznani-alana-turinga-sVX-314572.jpg 3 91 25

Policista Leonard Corell svou práci nesnáší, protože v zapadákově jménem Wilmslow na severozápadě Anglie se nic zajímavého neděje. Přecitlivělý mladík se obtížně protlouká šedí dnů a jen neochotně si připouští fakt, že úmornou službou v uniformě zahazuje veškerý talent. Pak ale přichází případ nepochopitelné, logice se vzpírající sebevraždy – a Corellův život se rázem obrátí vzhůru nohama. Píše se červen roku 1954 a oním tragicky zesnulým není nikdo jiný než velmistr logiky Alan Turing. Jméno muže, jenž průkopnickými objevy v oblasti výpočetní techniky napomohl vítězství Spojenců ve druhé světové válce, ani deset let po konci války téměř nikdo nezná. Corell přesto z náhodných indicií i z rozhovorů s matematikovými blízkými, příbuznými a kolegy postupně skládá portrét jedinečné a komplikované osobnosti, která je sice obdařena výjimečnými schopnostmi, nicméně žije v příliš odlišném, a tedy trýznivém vlastním světě. A detektiv přitom mimoděk zjišťuje i ledacos překvapivého o sobě samém. Psychologická skoro-detektivka Davida Lagercrantze propojuje faktograficky podložené vyprávění o životě a díle počítačového vizionáře se strhující sondou do života mladého introverta. A čte se jedním dechem, jelikož padesátá léta v Británii se vyznačovala politickými stihomamy, které soukromým tužbám jedince navzdory vyválčené svobodě nepřály.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Leda

The Fall of Man in Wilmslow , 2009

Janča1532
29.10.2022 2 z 5

Knihu sem sice přečetla,ale nebavila mě.

Belanna
20.09.2021 3 z 5

Zřejmě mi tato knížka nesedla tak, jak jsem čekala.
Dozvěděla jsem se mnoho zajímavých věcí, ale některé pasáže mi připadaly zdlouhavé a ztrácela jsem koncentraci.

KristinaKubok
19.04.2021 3 z 5

Jako velký fanoušek příběhů, které jsou založeny na pravdivých událostech pro mě byla knížka dobrým doplněním a vhledem do "duše" Alana Turinga.
Knihou-příběhem vás provede detektiv, řadový policista, který nechtěl zamést kauzu jen tak pod koberec a právě díky těmto jednotlivcům si můžeme uvědomit, že i jednotlivec může změnit budoucnost (přehnaně řečeno). Skvěle mi napomáhalo, že znám příběh Alana Turinga i jeho filmové zpracování v roli s Benedictem Cumberbatchem.
Výstavba knihy je přiměřeně poutavá, i proto dávám méně hvězdiček. Občas je příběh zbytečně zavedený do detailů policistova života a prolnut jistými cliché situacemi.

jpatr
21.08.2020 1 z 5

Někomu se může zamlouvat, ale já čekal od toho víc.

strana1-100
14.08.2020 5 z 5

I mě jméno v názvu knihy zaujalo díky tomu, že jsem viděla Kód Enigmy - který díky ní teď ztrácí na působivosti, protože ve srovnání s mnohem civilnější knihou vynikají všechny filmařské zkratky a zjednodušení, jakož i přehnanost některých emocionálních scén. Způsob, jakým autor prezentuje životopis konkrétní osobnosti v rámci smyšleného příběhu, jak se díky tomu nemusí držet časové posloupnosti a má mnohem větší prostor pro fantazii, mi přijde skvělý. Nicméně kdyby se někdo zabýval frekvencí slov v tomto románu, pak by vedle slov jako "být" nebo "a" figurovalo na vrcholu i slovo "homosexuál" - až jsem měla leckdy pocit, jako by to bylo podle autora na Turingovi to nejdůležitější (a to bezesporu nebylo). Každopádně mám za to, že kdo se do knihy začte bez očekávání (Turingova podrobného životopisu, detektivky...), nebude zklamán.

martunka
29.02.2020 5 z 5

Skvělá kniha.
Příběh je zároveň hloubavý, hezký i smutný. Jsem ráda, že jsem si knihu koupila.

Jazzinka
20.01.2020 2 z 5

Předem musím přiznat, že jsem knihu nedočetla. Příběh se točil ve spirále, možná spíš v kruhu. Jednotlivé části příliš suchopárné až jednotvárné. Posun celkem žádný. Jestli se hlavní hrdina stihl nějak vyvijet netuším, do první třetiny rozhodně změna žádná.
Jednu hvězdičku dávám navic za slušné vykreslení tehdejší homofobní společnosti silně říznuté studenou válkou.

tygřík2
30.09.2019 2 z 5

Dostala jsem úúúplně něco jiného, než na co jsem se těšila. Kdyby to nebylo nudné, odpustila bych i ten klamavý název, ale takhle...

soukroma
13.06.2019 5 z 5

Skvělé: Alan Turing je (stále) fascinující osobností, která (pořád) není doceněna. On by o to asi ale ani jako "typický" génius nestál, stejně jako nestál o nějaké osobní porozumění a pochopení svých odlišností od většinové společnosti. Ale víc než většina ostatních by si býval zasloužil klid a respekt, aby nám třeba dal ještě víc plodů svého mimořádného ducha.
O Turingovi toho vím dost, četla jsem i knihu z pera jeho matky zmiňovanou v knize (vydanou 1959) - měla jsem možnost její reedici k 100. výročí jeho narození recenzovat (pokud by někdo z Turingových fanoušků měl zájem, mohu případně nabídnout). To ale samozřejmě bylo zcela jiné čtení - obsahu práce svého syna vůbec nerozuměla.
Právě pro jeho význam jsem byla nadšena z Lagercrantzova románu, který odhaluje velmi čtivou a napínavou formou vše podstatné z Turingova života a jeho práce. (Stále moc nechápu, proč dlouho po válce, až do 70. let, byly záležitosti kolem prolomení Enigmy tak tajné, že ani ti, kdo se tak zasloužili o zásadní zlom ve válečním dění, nemohli být odtajněni a po zásluze oceněni. Ostatně je také zvláštní, že švédský román o anglickém hrdinovi byl přeložen se značným zpožděním - nacionalismus, puritánství a jistá nejistota ohledně zviditelnění právě Turingovy osobnosti asi hrají v Británii dodnes svojí roli.)
Autor svůj román postavil vlastně do jakési spirály odvíjející se zpět v čase: od jádra v podobě Turingovy smrti v roce 1954 se točíme v širších souvislostech a záběrech v jeho životě (až do školních let), (po)válečných tajných službách, až po usilovnou práci v Bletchley Parku za války a zejména prolomení kódu německých námořních sil.
Románový policista se seznamuje s hrdinou právě v okamžiku jeho smrti a spolu s námi celou spirálou prochází. Krom toho ale v sobě probouzí skoro pohřbený cit a obdiv pro matematiku, takže zejména líčení zákoutí a paradoxů matematické logiky je velice věrohodné a srozumitelné. Trochu se situace rozmělňuje v poslední části, kde klíčové postavy jsou občas neuchopitelné, pochybné a pochybující. Samotný závěr je ovšem velice pozitivní a úsměvný.
I kdo se necítí bezpečně v náručí matematiky, vědy a filosofie, může se bez obav pustit do tohohle románu a bude překvapen, napnut a rozhodně obohacen. A bude mít o čem dál přemýšlet...

iLuciferie
03.06.2019 1 z 5

Posloucháno jako audiokniha a musím říct, že ač mám M. Táborského ráda, jeho přednes se mi nelíbil. Knížka sama o sobě má za mě jediné plus, a to díky informacím o A. Turingovi, jinak mi svou formou moc nevyhovovala a příběh L. Corella mi zde přišel spíš na škodu.

Kerberos
06.05.2019 3 z 5

Poslouchala jsem audioknihu namluvenou panem Táborským.Bylo to velmi zdlouhavé.Osoba Alana Turinga je nám známá z Kódu enigmy, jeho boj s homosexualitou a vlastním géniem.

trekina
29.01.2019 5 z 5

Chápu rozporuplná hodnocení. Není to zrovna detektivka a není to
knížka, která Vás okamžitě vtáhne do sebe a na konci si řeknete: "No to byl mazec !" :-). I když to v podstatě "mazec" byl :-).Taky jsem s ní trochu zápasila, ale nakonec mě zaujala právě svým pohledem na padesátá léta na západ od železné opony. David Lagercrantz má trochu spletitější způsob vyprávění a čtenář se na něj "musí nebo spíše může naladit":-). Určitě si tuto knížku nechám ve své knihovně a nejen proto, že jsem ji dostala jako dárek od své dcery :-). Je to další příspěvek ke složitým padesátým létům, která nebyla jednoduchá na žádné straně železné opony.

Nočnípták
25.06.2018

Zklamání. Jiné slovo pro knihu nemám. S přemáháním jsem dočetla do 112 stránky a pak jsem to vzdala. Hrozně nezáživné. Pokud se tam potom začne něco dít, tak mám smůlu, ale podle předchozích komentářů /které jsem ovšem předem nečetla/ to tak pokračuje až do konce. Knihu, kterou nedočtu, nehodnotím. Takže bez*.

BlackBlade
01.05.2018 1 z 5

Kniha je dost o ničem. Jde o doplňující informace, které jsou obsaženy ve filmu Enigma (s vynikajícím B. Cumberbatchem v hlavní roli), ale nic nového nebo zajímavého nepřináší. Příběh v knize o detektivovi, který po smrti A. Turinga krůček po krůčku objevuje, kdo Alan byl a co dělal, je nezáživný a konec rozpačitý. Ke čtení nedoporučuji, je to ztráta času.
Naopak se těším na knižní předlohu filmu Enigma, která by měla vyjít letos (2018).

Bohdana11
21.04.2018 4 z 5

Je to spíše příběh policisty, kterého zaujala vědecká činnost Alana Turinga.A nenásilnou formou jakoby v pozadí popsán život tohoto vědce, matematika a fyzika.doporucuji

NovaCisarovna
20.04.2018 1 z 5

Kniha pro mě byla zklamáním. Ano, informacne obohacují, ale jinak nuda. Detektiv je k uzoufani, vůbec mě nezajimal, dramatická linka zadna. Vsechny pasáže o něm bych vymenila za pasáže o Turingove životě,jehož příběh je naopak zcela nevytezeny. Škoda...

aralka
04.02.2018 4 z 5

Kniha mě velmi zaujala, je to druh knihy, ze které se dozvíte spoustu informací nenásilným způsobem a to mám ráda. Je o nedoceněném hrdinovi 2.světové války, který stál jaksi v pozadí, proplétá se zde příběh fiktivního policisty se skutečným životním osudem komplikované osoby geniálně nadaného logika a matematika. Naprosto se ztotožňuji s komentáři Lectora a Sorrow, k tomu prostě není co dodat.

Dáma s hrnstjm
05.01.2018 5 z 5

Potvrzuji, že autor této knihy odvedl skvělou práci, protože i já, absolutní matematický problematik, jsem to zvládla s pocitem, že celkem chápu a rozumím. Líbilo se mi, jak byl příběh vrstven, jak se spojovaly různé dějové i chronologické linky. O Turingovi jsem toho příliš nevěděla, takže jsem byla zároveň poučena. Velice zajímavé a do jisté míry napínavé čtení.

nai.ivka
23.10.2017 2 z 5

Kdyby mě nezajímal Alan Turing, tak bych se nedonutila tuhle knížku dočíst. Mám ráda dlouhé knihy i popisy, ale tohle byl pro mě slovní průjem smíchaný s velmi zajímavými částmi o Turingovi a jeho práci. Pro mě překvapivé, když matematika byl můj slabý předmět. Kdyby se ten chlap naučil zhušťovat tak by to snad bylo lepší, při čtení jeho knih ve mě vzrůstá nasranost na autora.

Rade
30.08.2017 4 z 5

Nejsem počítačový, ani matematický typ, a nebýt filmu Kód Enigmy, asi bych se k této knize nedostala. Působivý příběh Alana Turinga, utajeného hrdiny 2. světové války, který byl ale bohužel oceněn až mnoho let po smrti. To vše propojeno s osudem policisty, který složitě hledá cestu k pravdě, odvaze a toleranci a který ji najde díky setkání s Alanem Turingem (byť až posmrtném, když pátrá po příčinách jeho sebevraždy).
Padesátá léta u nás byla velmi krutá, ale tolerance chyběla bohužel i v poválečné Anglii.