Přítelkyně z domu smutku

Přítelkyně z domu smutku https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/1207/mid_pritelkyne-z-domu-smutku-mPx-1207.jpg 4 600 123

Kniha nás zavádí do ponurého prostředí neosobní ruzyňské věznice. Každá kapitola není jen částí knihy, ale také novou osobou, známou, s kterou nás autorka seznamuje. Některé se jí staly přítelkyněmi, ale k jiným naopak cítila odpor, ačkoli všechny byly stejně jako ona vězeňkyněmi. Detailně popisuje charakter každé ženy na pozadí jejich jednání. S psychologickou šíří rozebírá krok po kroku každý jejich čin, který je přivedl do tohoto nevlídného prostředí, do prostředí vzdáleného nejen zrakům, ale i citům lidí – do věznice. Stěží by dokázali takovéto utrpení snést emocionálně chladnější muži, natož pak ženy. Líčí, jak se prostředí negativně odrazilo na jejích „přítelkyních“, jak psychicky strádají, až na hranici mentální retardace. Pregnantně zachycuje vztahy na cele, ale také i v celé věznici a vliv takovéhoto prostředí na člověka. Uvědomuje si nutnost mít poblíž někoho spřízněného. Přehlížela-li některé hodnoty na svobodě, zjišťuje v tomto drsném prostředí, že se její hodnotový žebříček radikálně změnil, pokládá za důležité zcela jiné hodnoty, než které pokládala za hlavní v době, kdy mohla prožívat plnost svobody. Je-li každý člověk jiný, má jiné potřeby a touhy, pak právě psychický nátlak a nelidské prostředí vykoná své. Všechny vězeňkyně měly velikou společnou touhu, dostat se opět na svobodu. Každému podlomuje toto prostředí nohy, na každého působí krutě, ale jen někteří mu dokáží vzdorovat. Zatímco z jedněch se stávají díky krutostem a životním strastem egoisté, druzí jsou schopni myslet i na jiné, kteří možná zažili větší krutosti, nebo to tak alespoň vnímají. Snaží se jim zpříjemnit pobyt, ačkoli je to nadlidský úkol, ale vlídné slovo mnohdy udělá více, než esteticky krásné prostředí. Ve svém díle je věrna psychologické próze a vedle své vlastní situace disidentky se soustřeďuje především na vykreslení pocitů a emocí svých spoluvězeňkyň. Zachycením jejich povahových a charakterových rysů dosahuje hlubokých portrétů lidí stojících na okraji společnosti a zároveň utváří analogii mezi jejich situací a životem v totalitní společnosti. Tak veliký měl vliv pobyt autorky na její dílo, ačkoli strávila ve vězení jen rok a to v letech, kdy zacházení s vězni bylo mnohem vlídnější než kdysi.... celý text

Zuzvil
12.02.2017 3 z 5

Jak kniha, tak i stejnojmenný seriál se mi velice líbily. Krásný a detailní popis uvězněných žen dodává příběhu na síle. Knížku pravděpodobně znovu číst nebudu, ale rozhodně jsem ráda, že jsem mohla seriál porovnat s knihou samotnou. Kniha má spád, je příjemně autentická a nejsou tam žádné popisy "navíc". Vylíčení příběhů (řekla bych až údělů) jednotlivých žen je velmi jasné a výstižné, postavy v seriálu byly vybrány velmi dobře.

lapagerie
27.09.2016 5 z 5

Přítelkyně z domu smutku jsem jako puberťačka prvně viděla v televizi a dodnes mi v hlavě utkvěla hubená postava Ivany Chýlkové, oděná ve vytahané teplákové soupravě. Knížku jsem sehnala v antikvariátu o hodně později a dodnes patří k mým oblíbeným. Líbí se mi rozčlenění kapitol na příběhy jednotlivých spoluvězněných žen. Samotný popis ubohosti prostředí na mě hodně působí díky drobným detailům (..."kus sýra na stropě, svědek čísi vzpoury proti jídelníčku").

Dáma s hrnstjm
26.05.2016 3 z 5

Před pár lety jsem četla úchvatný příběh vězněné Dagmar Šimkové "Byly jsme tam taky." Od této knihy jsem měla podobná očekávání, to byla evidentně chyba. Eva Kantůrková na to šla úplně jinak - soustředila se úzkostlivě na popisy svých kolegyň a jejich osudů a její vlastní příběh je naprosto upozaděn. Příběhy žen nebyly nezajímavé, ale rušily mě časové skoky, kdy v prvních vyprávěních byly zmiňovány vězenkyně z pozdějšího období a naopak - čtenář se v těch všech ženských jménech pak snadno ztratí. Chybělo mi nějaké cílenější povídání o věznici a jejím režimu, ale částečná mozaika se dá poskládat i z menších střípků. A hlavní postava mi nijak k srdci nepřirostla, v určitých momentech byla až nesympatická. Ale uznávám, že to musela být příšerná zkušenost. Kniha Šimkové je mnohem koncentrovanější nářez (ač není úplně fér srovnávat věznice 50. a 80. let, z mnoha důvodů) a pro mě osobně má i hlubší rozměr.

edith79
20.04.2016 5 z 5

Krásná kniha ze strašného prostředí. Nádherně vykreslené osudy odsouzených žen. Dojetí, bezmoc, nenávist, vztek...to všechno se mnou cloumalo při čtení. Seriál je také na vysoké úrovni, hvězdné obsazení a neskutečné herecké výkony.

gargamelka
13.03.2016 5 z 5

Opravdu zajímavá knížka, která popisuje vztahy, pocity ve vězení. Jednotlivé kapitoly jsou věnovány jednotlivým ženám, ale celkově je o nich zmínka i dále. Stojí za přečtení

Spýťa
06.12.2015 5 z 5

Má nejoblíbenější kniha, skvěle popisuje atmosféru totalitní éry.

nikikostadinova
05.12.2015 5 z 5

Nejprve jsem sice již viděla seriál, ale to nic nezměnilo na tom, že mě tato kniha pohltila. velmi smutné...

stju
15.08.2015 4 z 5

Sice jsem knihu ještě nedočetla, ale vzhledem k tomu, že ji nemám v ruce poprvé, ráda se k oblíbeným knihám vracím, hodnotím ji jako jednu z mých stálic. Na ni nejvíc oceňuji to, co bylo tak výrazné ve filmu-dělení knihy na kapitoly podle příběhů jednotlivých spoluvězeňkyň. Nemyslím si, že film předčil knihu, ale spíš měli tvůrci filmu šťastnou ruku při obsazování jednotlivých rolí a knižnímu příběhu neublížili.

zpevSusannah
20.04.2015 3 z 5

Kniha byla rozhodně zajímavá, ale neulovila mě do svých sítí. Některé životní příběhy žen, dívek a maminek byly pro mě těžko čtivé a možná i malinko nepochopitelné a zdlouhavé.
Přesto všechno se jedná o upřímnou zpověď Evy Kantůrkové z doby, kdy to neměla vůbec jednoduché... A to se cení!

Rade
01.04.2015 5 z 5

Četla jsem již dávno a hodně se mi líbílo. Dokonale prokreslené postavy, autentické a působivě vylíčené lidské osudy.... Film jsem viděla později a zřejmě i proto se mi líbíl méně než kniha.

ja.ticha
09.01.2015 2 z 5

Co k tomu říct. Zase jednou musím říct, že film předčil knihu a to mílovým krokem a to se mi nestává mnohokrát. Kniha je sice čtivá, ale nějak nemá šmrnc, ducha nebo co já vím.

Ivulka90
06.08.2014 3 z 5

Přítelkyně z domu smutku je velmi čtivá kniha, ale už se k ní nehodlám nikdy vracet. Ano, popisuje věznění politických vězňů a vězňů trestaných za "normální" zločiny.
Chvílemi mi přijde, jako kdyby si autorka neuvědomovala, že je ve vězení, a očekávala zacházení jako v hotelu. Nemohu si pomoci, ale její vyprávění na mne působí velmi arogantně.

Je nutné si uvědomit, že z pohledu tehdejšího práva byl důvod pro její věznění - pokud nebyla ochotna řídit se právním řádem, pak musela očekávat sankce. Neříkám, že je to správné nebo že by to tak mělo být, ale bylo.

Tsuki
30.06.2014 3 z 5

Absolutně nechápu, že to sem píšu, ale ano - tahle kniha je oddechové čtení. Aspoň pro mě. Dokonale věřím, že být za komančů politickým vězněm nebyl žádný med a spíš než o agresi to bylo o psychice. Usoudila jsem, že záměr Přítelkyň, jak už napovídá název, byl spíš zobrazit osobnosti okolo než autorčino věznění. Přesto mi hodně chyběla pořádná vězeňská atmosféra a návaly negativních pocitů, které tam člověk nutně musí mít. Kantůrková se (ať už nechtěně nebo záměrně) zobrazuje trochu ve stylu Mary Sue - je mi jasné, že když ona byla politický vězeň a všude okolo ženský, který pomalu neumí číst, skoro všechny žijí v nezdravých vztazích a mají překroucené pohledy na svět a na morálku, že si asi musela připadat jako perla v bahně. Ale i tak, její vyprávění působí docela arogantně. Koneckonců ale, co já mám co hodnotit, mně šibe z lidí každou chvíli, označuji se za přátelského misantropa a velmi dobře znám, co je to ponorka. Takže jaké to tedy asi musí být, na jedné cele s dvěma a více ženskýma, který vás na 90% budou velmi brzo štvát, sdílet s nimi i to, co nechcete, pod neustálým tlakem, bez soukromí... No fuj, úplně mě polil studený pot jen nad tou představou. Ale abych byla ještě upřímnější, já tady nehodnotím životní strasti paní Kantůrkové, ale její knihu, která je psána jako román, nikoli životopis, a tak to taky vnímám. Jen radím, je lepší nejdřív číst a pak zhlédnout seriál, protože tohle je jeden z těch vyjímečných případů, kdy je filmové zpracování lepší, než předloha. Chýlková tomu všemu dodala ten chybějící lidský prvek a ukázala i okamžiky slabostí, které byste spíš od (politické) vězenkyně očekávali. Nemluvě o tom, že v seriálu je prakticky každá postava geniálně zahraná.

Clairka
24.07.2013 3 z 5

Udělala jsem tu chybu, že jsem v polovině knihy shlédla seriál, natočen podle ní... Proto mě pak kniha už tolik nebavila. Kniha mi příjde v některých pasážích až příliš moc zdlouhavá. Ale četla se celkem hezky :-)

stopni
10.06.2013 4 z 5

Citlivý pohled do osudů vězeňkyň, který dokazuje, že nikdo není černobílý a že často stačí málo, aby člověk sklouzl z cesty....Doporučuju především všem ženám, které chtějí nahlédnout do tajů ženské věznice...:-)

brabofka
25.04.2013 5 z 5

Otřesné svědectví, jak se minulý režim choval ke svým odpůrcům. O to víc děsivější je to, že je to žena. Další ze svědectví, která by se neměla nechat zapomenout, a čas od času si je připomínat. Člověk by se měl naučit poučit se ze svých chyb.

Mišulenka
15.04.2013 5 z 5

Přítelkyně z domu smutku pro mě byla dvousetosmdesátidvoustránková pastva pro oči. Příběh jsem znala z televizního zpracování, ovšem literární úroveň mě nabudila na další knihy, které paní Kantůrková napsala. Nemohla jsem si pomoci od jakési vnitřní úzkosti a s každou další stránkou jsem očekávala nějakou tu lepší budoucnost, dá-li se v takovém prostředí aspoň trošku očekávat.
Dávám pět hvězdiček, jinak to ani nejde :)

ondras666
10.12.2012 5 z 5

Velice chytlavá kniha. Dá se vcelku i srovnávat se seriálovým příběhem, kde skvěle ztvárnila autorku Ivana Chýlková. Ale o seriálu zde není řeč.Kniha je zajímavě napsaná. Popis dní a událostí, které patří ke kriminálu a životní příběhy jednotlivých "spolubydlících" je strhující. V době, kdy to paní Kantůrková bohužel seděla, to lehké jistě nebylo, ale klobouk dolů nad tím, že takhle otevřeně napsala svoji zpověď o životě v Ruzyni.

tygrilady
28.10.2012 4 z 5

Tato kniha se mi líbila a filové zpracování také

Olivie11
19.08.2012 5 z 5

Tuto knihu mám moc ráda a líbí se mi i filmové zpracování kde zazářili herečky,které hráli skvěle.