Přístav volá

2. vydání, tentokrát sešitové, vydané jako 3. svazek v edici Knihy táborových ohňů nakladatelstvím Jan Kobes Plzeň. Chlapecký román o touze po dobrodružství a přátelství. S touto knížkou je neodlučitelně spjat pojem „modrý život”, dodnes známý nejen těm, kteří prožívali mládí za první republiky, ale i dalším generacím. Příběh Jiřího Dražana, který hledá pravého kamaráda, jemuž by mohl důvěřovat a svěřovat mu všechna svá tajemství, se odehrává ve spleti tajemných uliček Přístavní čtvrti. Jiří zde prožívá v partě obyčejných kluků spíše nepříjemné zážitky, a tak se snaží podobat svému vytouženému vzoru Láďovi Vilemínovi. Nakonec se mu to podaří – právě s pomocí „modrého života” – a z obou se stanou opravdoví přátelé....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/80_/80187/pristav-vola-80187.jpg 4.2325
Dobrodružné, Literatura česká, Pro děti a mládež
Vydáno:, Jan Kobes

danny_21

Další z řady Foglarovek, které mě provázely dětstvím, tentokrát o touze kluka, mít kamaráda stejného ražení, s kterým by se dalo prožívat a sdílet všechno. Sedm zásad rytířského(modrého) života nakonec zformují hlavnímu hrdinovi životní hodnoty - 75 %

xxtom

Klasický Foglar.

Isew
25.08.2017

Jako malá jsem Foglara milovala a přečetla jsem všechno, co se mi od něj dostalo do rukou. Tahle kniha mě v dětství úspěšně minula a jsem za to vlastně i ráda, protože je hodně slabá. SPOILER Jirka Dražan se nudí, na první pohled ho zaujme nějaký chlapec, a aby se mu přiblížil, dá se dohromady s pochybnou partou. Celou dobu ví, že to není správné, ale něco ho pudí k tomu, aby s nimi dělal lumpárny. To trvá více než 3/4 knihy. Pak dojde k seznámení s Láďou a chlapci jsou kamarádi na život a na smrt. Ihned. Podívají se do očí a ví, že to tam je. Modrý život a jeho hodnoty jsou neskutečně odbyté. Nerozvinuté a uspěchané. Přátelství mezi Láďou Vilemínem a Jirkou Dražanem není standardní (nechci se vyjadřovat explicitně). Př.
"Jiřím teď zmítaly různé přepodivné pocity, jaké nikdy dříve neznal, a jejich původcem byl Láďa Vilemín."
"A Jiří na něm mohl oči nechat, když ho viděl tak cvičit, pružného, se svalnatýma nohama, které se poslušně a úžasně lehce zdvihaly, před rychle se točícím švihadlem."
Takových perliček je tam víc.
Poslední věta zní: "A modrým životem žil stále. (Jirka)" Ale to neodpovídá jeho povaze. Doma se sám nudí, chce akci. Nejdříve tou akcí byli sígři z Přístavní čtvrti, pak svalnatý, opálený a krásný Láďa Vilemín, ale když odjel, tak už žádná dobrodružství nechtěl? Nevěřím.

pepa4081
13.06.2017

Zajímavá knížka, kde na začátku jsou všichni špatní. Moc se mi líbila, jen mne trochu mrzel konec, ale tak to někdy bývá. Velmi uspokojivé.

petym
04.01.2017

Krásná kniha a ten konec byl opravdu smutný , jak šel za svým kamarádem, ale ten se už odstěhoval. Plný počet hvězd

jerry04
30.10.2016

Dobrá kniha, ale trochu smutná.

veriszv
10.08.2016

Kniha byla pěkná, ale myslím, že mezi všemi foglarovkami slabší

brčko-A
16.03.2016

Super kniha od Foglara,jako vždycky.

LimedkaMikki
24.02.2016

Od Foglara je sice nejznámější série o Rychlých šípech, případně ještě Hoši od Bobří řeky. Pro mě ale je top tahle. Snad proto že hlavní hrdina dochází ke skautskému životu sám, jen za pomoci kamaráda. Chlapce (a děvčata) tak opět učí správnému životu, ale díky konci i tomu, že absolutní štěstí netrvá věčně.

ajsigirl
09.02.2016

Hlavní postava Jiřka Dražan se ve městě nudí. Kamrádů moc nemá a své sny na kolo může zapomenout, protože těžce vydělané peníze musel půjčit rodičům. Z dlouhé chvíle se jde projít po městě a narazí na partu kluků, kteří později utvoří skupinku uličníků. Pod klamavou lží ,,šikanují,, jiného chlapce a Jirkovi se to zdá jako dobrá zábava, dokud sám nebude muset chlpace ztlouci a jeho sny už nebudou tak lehké jako před tím. Pod tíhou svědomí se dokonce dovídá že chlapec není zlý a vše špatné byla jen výmluva party jak utrácet čas bitkami. Jirka se mu omlouvá navazuje s ní přátelství a zaříná mu modrý život. Na konci tento kamarád odjíždí ale jirkovi zustane modrý život. Prot tento konec dávám 3 hvězdičky. Krásná kniha ale od Foglara jsem četla už i lepší. Kam se to hrabe na Stínadla :-)

Luccy78
14.06.2015

Přiznávám, že mě kniha moc nenadchla.. Po Rychlých šípech, Táboru smůly nebo Hochů od Bobří řeky, mi tahle kniha přišla spíše slabší.

Raven_Black
15.03.2015

Bývala to jedna z mých nejoblíbenějších knížek. Moc se mi líbila.

JenikSebera
07.01.2014

Krásná knížka plná dobrodružství, chlapeckého kamarádství a onoho Foglarovského tajuplna, které z ní sálá od začátku až do konce.

Kabátice
28.12.2013

Sice jsem Foglarovky četla v mládí, ale vůbec mě nepřekvapilo, že mě kniha uchvátila i dnes. Nenudila mě ani na chvíli a zavzpomínala jsem si na dětství a na své touhy po dobrodružství a spravedllnosti.

Kyta
13.08.2013

Knížka pro kluky - proto mě asi zpočátku vůbec nebavila. Když jsem se dostala do půlky, bylo to jiné. Už se tam začalo konečně něco dít, nějaký děj!! Jirka se dostává do přístavní čtvrti, spřátelí se s partou kluků, co pronásledují někoho jiného. Konečně jsem tam cítila nějaké to napětí a akci. V tu chvíli se mi vybavily otázky ohledně téhle knížky. Dočetla jsem jí se zvědavostí, jak to opravdu dopadne. To, že mě zpočátku vůbec nebavila, mě dost mrzí. Měla by na první dojem zaujmout a u mě se to nestalo.

Kariol
09.08.2013

Pěkná knížka s pěkným posláním! :-)

estelina2300
09.06.2013

Tato kniha mě moc bavila.
Zprvu mě moc nebavila ,ale ke konci to bylo lepší.

valda
16.05.2013

Jiří Dražan nemá moc kamarádů, ve škole ho to moc nebaví a chtěl by zažít nějaké dobrodružství, tak si šetří aspoň na kolo. Vše se ale změní, když objeví tajemnou Přístavní čtvrť u řeky a přidá se do party, která pronásleduje zvláštního chlapce Vilemína.
Už v první Foglarově knize nechybí většina jeho typických prvků: Přístavní čtvrť plná dobrodružství, celkem jasné rozdělení chlapců na ty hodné a ty zlé, tajemný muž v černém, atd. Tady mi akorát přišlo, že trochu moc tlačí na pilu. Ať jde o až moc příkladný Modrý život. Nebo při touze po přátelství, které je čisté jako opálená stehna mladého chlapce, který má kalhoty zkráceny velmi vysoko nad koleny, ehm... Pobavil mě taky Foglarův názor na život na vesnici. Trochu WTF pocit jsem měl víckrát, ale Foglar přes jistou schématičnost prostě umí vtáhnout do děje a každý kdo si od něj něco přečte prostě musí dostat chuť zahrát si nějakou bojovku v lese, nebo aspoň pomoct babičce přes přechod.

tyzik.cejka
31.03.2013

super Foglarovka až na ten konec u toho jsem brečel

Dera
25.08.2012

Zde to autor hraje dost na city...Konec knihy může slabší povahy silně rozrušit...:-)

marsejkap
14.07.2012

náhodou moc pěkná knižka!!

swamp
25.07.2011