Přístav volá

Přístav volá https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/67689/pristav-vola-67689.jpg 4 465 46

1. vydání knihy a zároveň první knižně vydaná Foglarovka. Koncem roku 1937 vydal Melantrich identický dotisk. S touto knížkou je neodmyslitelně spjat pojem ,,modrý život", dodnes známý nejen těm, kteří prožívali mládí za první republiky, ale i dalším generacím. Sedm zásad rytířského života, které spisovatel vložil do knihy Přístav volá, pomáhá již mnoho let dětem být zdravými, čestnými a podporuje jejich sebevědomí. Příběh Jiřího Dražana, který hledá pravého kamaráda, jemuž by mohl důvěřovat a svěřovat mu svá tajemství, se odehrává ve spleti tajemných uliček Přístavní čtvrti. Jiří zde prožívá v partě obyčejných kluků spíše nepříjemné zážitky, a tak se snaží podobat svému vytouženému vzoru Láďovi Vilemínovi. Nakonec se mu to podaří - právě s pomocí "modrého života" - a z obou se stanou opravdoví přátelé.... celý text

Ziriath
Ziriath
11.09.2019

Nejdepresivnější foglarovka, co si z ní pamatuji, je ten pocit hořkosti a ztráty. Ale když si vezmu, že dle autorovy autobiografie to byla jeho první knížka, kterou navíc psal v šibeničním termínu do soutěže, pro peníze a ještě se tehdy rozešel s holkou (nebo spíše jeho maminka je rozešla), no, v takových případech to někdy dopadá hůř.
Některé pasáže působí poněkud homoeroticky, což připisuji tehdejšímu kultu těla, taky si do toho chlapce dost možná promítal tu holku.

b2z
b2z
12.08.2019 5 z 5

Kniha Přístav volá byla poprvé vydána v roce 1934 a já ji poprvé četl o 57 let později. Kolikrát jsem ji v dětství četl, nedokáži odhadnout, ale i po dalších skoro 28 letech pro mne má své kouzlo. Možná je to tím, že i my jsme v době dospívání měli okolo sebe Oty Šperky a Michaly. Také jsme toužili po dobrodružství a ne vždy jsme všechno ze začátku dělali podle pravidel. Kniha je po příběhové lince, oproti ostatním knihám Jaroslava Foglara, vlastně velmi prostá. O to je zajímavější vykreslení hlavního hrdiny, který má k ryze foglarovské postavě dál. Zajímavé je to hlavně z důvodu popisu jeho přerodu k pozitivnímu proaktivnímu přístupu k životu. A to je vlastně hlavním motivem celé knihy. Díky, pane Foglar!

Maaristaan
Maaristaan
14.01.2019 4 z 5

Po uplynutí desítek let, vracím se k dílu pana Foglara a Přístav volá je jeho první kniha, kterou jsem letos přečetl. Funguje to pořád, i v těžké "dospělosti", když je člověk ochoten přehlídnout tu "dětskou najivitu" a posedlost dokonalým chlapeckým tělem a krátkými kalhotami. Modrý život se snažím dodržovat již pátým měsícem a je to nejlepší systém samorozvoje, který opravdu funguje ... i ve čtyřicetidvou letech ;-) Takže ano, i v dnešní době má význam knihy pana Foglara číst. Možná dokonce více než kdy jindy, protože se v nich nachází nostalgie dospívání a pro současné chlapce snad i začátek snění po opravdovém přátelství.

MarMarMar007
MarMarMar007
03.12.2018 2 z 5

Foglarovky jsou fajn, takže ani tahle nebyla k zahození, ale znám povedenější (např. Rychlé šípy)

danny_21
danny_21
29.05.2018 4 z 5

Další z řady Foglarovek, které mě provázely dětstvím, tentokrát o touze kluka, mít kamaráda stejného ražení, s kterým by se dalo prožívat a sdílet všechno. Sedm zásad rytířského(modrého) života nakonec zformují hlavnímu hrdinovi životní hodnoty - 75 %

xxtom
xxtom
22.01.2018 3 z 5

Klasický Foglar.

Isew
Isew
25.08.2017 2 z 5

Jako malá jsem Foglara milovala a přečetla jsem všechno, co se mi od něj dostalo do rukou. Tahle kniha mě v dětství úspěšně minula a jsem za to vlastně i ráda, protože je hodně slabá. SPOILER Jirka Dražan se nudí, na první pohled ho zaujme nějaký chlapec, a aby se mu přiblížil, dá se dohromady s pochybnou partou. Celou dobu ví, že to není správné, ale něco ho pudí k tomu, aby s nimi dělal lumpárny. To trvá více než 3/4 knihy. Pak dojde k seznámení s Láďou a chlapci jsou kamarádi na život a na smrt. Ihned. Podívají se do očí a ví, že to tam je. Modrý život a jeho hodnoty jsou neskutečně odbyté. Nerozvinuté a uspěchané. Přátelství mezi Láďou Vilemínem a Jirkou Dražanem není standardní (nechci se vyjadřovat explicitně). Př.
"Jiřím teď zmítaly různé přepodivné pocity, jaké nikdy dříve neznal, a jejich původcem byl Láďa Vilemín."
"A Jiří na něm mohl oči nechat, když ho viděl tak cvičit, pružného, se svalnatýma nohama, které se poslušně a úžasně lehce zdvihaly, před rychle se točícím švihadlem."
Takových perliček je tam víc.
Poslední věta zní: "A modrým životem žil stále. (Jirka)" Ale to neodpovídá jeho povaze. Doma se sám nudí, chce akci. Nejdříve tou akcí byli sígři z Přístavní čtvrti, pak svalnatý, opálený a krásný Láďa Vilemín, ale když odjel, tak už žádná dobrodružství nechtěl? Nevěřím.

pepa4081
pepa4081
13.06.2017 4 z 5

Zajímavá knížka, kde na začátku jsou všichni špatní. Moc se mi líbila, jen mne trochu mrzel konec, ale tak to někdy bývá. Velmi uspokojivé.

petym
petym
04.01.2017 5 z 5

Krásná kniha a ten konec byl opravdu smutný. Plný počet hvězd

jerry04
jerry04
30.10.2016 4 z 5

Dobrá kniha, ale trochu smutná.

veriszv
veriszv
10.08.2016 2 z 5

Kniha byla pěkná, ale myslím, že mezi všemi foglarovkami slabší

brčko-A
brčko-A
16.03.2016 5 z 5

Super kniha od Foglara,jako vždycky.

LimedkaMikki
LimedkaMikki
24.02.2016 5 z 5

Od Foglara je sice nejznámější série o Rychlých šípech, případně ještě Hoši od Bobří řeky. Pro mě ale je top tahle. Snad proto že hlavní hrdina dochází ke skautskému životu sám, jen za pomoci kamaráda. Chlapce (a děvčata) tak opět učí správnému životu, ale díky konci i tomu, že absolutní štěstí netrvá věčně.

ajsigirl
ajsigirl
09.02.2016 3 z 5

Hlavní postava Jiřka Dražan se ve městě nudí. Kamrádů moc nemá a své sny na kolo může zapomenout, protože těžce vydělané peníze musel půjčit rodičům. Z dlouhé chvíle se jde projít po městě a narazí na partu kluků, kteří později utvoří skupinku uličníků. Pod klamavou lží ,,šikanují,, jiného chlapce a Jirkovi se to zdá jako dobrá zábava, dokud sám nebude muset chlpace ztlouci a jeho sny už nebudou tak lehké jako před tím. Pod tíhou svědomí se dokonce dovídá že chlapec není zlý a vše špatné byla jen výmluva party jak utrácet čas bitkami. Jirka se mu omlouvá navazuje s ní přátelství a zaříná mu modrý život. Na konci tento kamarád odjíždí ale jirkovi zustane modrý život. Prot tento konec dávám 3 hvězdičky. Krásná kniha ale od Foglara jsem četla už i lepší. Kam se to hrabe na Stínadla :-)

Luccy78
Luccy78
14.06.2015 4 z 5

Přiznávám, že mě kniha moc nenadchla.. Po Rychlých šípech, Táboru smůly nebo Hochů od Bobří řeky, mi tahle kniha přišla spíše slabší.

Raven_Black
Raven_Black
15.03.2015 4 z 5

Bývala to jedna z mých nejoblíbenějších knížek. Moc se mi líbila.

JenikSebera
JenikSebera
07.01.2014 4 z 5

Krásná knížka plná dobrodružství, chlapeckého kamarádství a onoho Foglarovského tajuplna, které z ní sálá od začátku až do konce.

Kabátice
Kabátice
28.12.2013 4 z 5

Sice jsem Foglarovky četla v mládí, ale vůbec mě nepřekvapilo, že mě kniha uchvátila i dnes. Nenudila mě ani na chvíli a zavzpomínala jsem si na dětství a na své touhy po dobrodružství a spravedllnosti.

Kyta
Kyta
13.08.2013 3 z 5

Knížka pro kluky - proto mě asi zpočátku vůbec nebavila. Když jsem se dostala do půlky, bylo to jiné. Už se tam začalo konečně něco dít, nějaký děj!! Jirka se dostává do přístavní čtvrti, spřátelí se s partou kluků, co pronásledují někoho jiného. Konečně jsem tam cítila nějaké to napětí a akci. V tu chvíli se mi vybavily otázky ohledně téhle knížky. Dočetla jsem jí se zvědavostí, jak to opravdu dopadne. To, že mě zpočátku vůbec nebavila, mě dost mrzí. Měla by na první dojem zaujmout a u mě se to nestalo.

rencovav
rencovav
09.08.2013 4 z 5

Pěkná knížka s pěkným posláním! :-)