Přístav volá

1. vydání knihy a zároveň první knižně vydaná Foglarovka. Koncem roku 1937 vydal Melantrich identický dotisk. S touto knížkou je neodmyslitelně spjat pojem ,,modrý život", dodnes známý nejen těm, kteří prožívali mládí za první republiky, ale i dalším generacím. Sedm zásad rytířského života, které spisovatel vložil do knihy Přístav volá, pomáhá již mnoho let dětem být zdravými, čestnými a podporuje jejich sebevědomí. Příběh Jiřího Dražana, který hledá pravého kamaráda, jemuž by mohl důvěřovat a svěřovat mu svá tajemství, se odehrává ve spleti tajemných uliček Přístavní čtvrti. Jiří zde prožívá v partě obyčejných kluků spíše nepříjemné zážitky, a tak se snaží podobat svému vytouženému vzoru Láďovi Vilemínovi. Nakonec se mu to podaří - právě s pomocí "modrého života" - a z obou se stanou opravdoví přátelé....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/67689/pristav-vola-67689.jpg 4.2381
Dobrodružné, Literatura česká, Pro děti a mládež
Vydáno, Melantrich

Kniha Přístav volá

ydnac

Dobrá kniha z mého mládí :-)

Turlogh

Jedna z nejkrásnějších knih o přátelství mezi chlapci jaká kdy byla napsána. Byť se smutným koncem... První vydaná Jestřábova kniha. Doporučuji všem, kteří si váží přátelství. Howgh.

Delphín

Knížka se čte opravdu moc pěkně. A byť je samotný příběh ve finále dosti prostý, má v sobě skryté kouzlo, které dělají knížku tak krásnou.

Pulp_catastroph

Nenaplněná bromance.

n.ezn.amy

Kdo po přečtení této knihy aspoň nezkusil žít Modrým životem, díky Láďovi Vilemínovi? Příběh Jirky Dražana, který touží po opravdovém přátelství a které nalezne a bohužel zase opět ztratí. Knihy Jaroslava Foglara jsou o opravdových, pevných a skutečných přátelstvích mezi chlapci a taková přátelství existují napříč všech generací

PetrCepek
18.12.2019

Modrý život, eňoňuňo.

Ziriath
11.09.2019

Nejdepresivnější foglarovka, co si z ní pamatuji, je ten pocit hořkosti a ztráty. Ale když si vezmu, že dle autorovy autobiografie to byla jeho první knížka, kterou navíc psal v šibeničním termínu do soutěže, pro peníze a ještě se tehdy rozešel s holkou (nebo spíše jeho maminka je rozešla), no, v takových případech to někdy dopadá hůř.
Některé pasáže působí poněkud homoeroticky, což připisuji tehdejšímu kultu těla, taky si do toho chlapce dost možná promítal tu holku.

b2z
12.08.2019

Kniha Přístav volá byla poprvé vydána v roce 1934 a já ji poprvé četl o 57 let později. Kolikrát jsem ji v dětství četl, nedokáži odhadnout, ale i po dalších skoro 28 letech pro mne má své kouzlo. Možná je to tím, že i my jsme v době dospívání měli okolo sebe Oty Šperky a Michaly. Také jsme toužili po dobrodružství a ne vždy jsme všechno ze začátku dělali podle pravidel. Kniha je po příběhové lince, oproti ostatním knihám Jaroslava Foglara, vlastně velmi prostá. O to je zajímavější vykreslení hlavního hrdiny, který má k ryze foglarovské postavě dál. Zajímavé je to hlavně z důvodu popisu jeho přerodu k pozitivnímu proaktivnímu přístupu k životu. A to je vlastně hlavním motivem celé knihy. Díky, pane Foglar!

Když Duben přichází
Když Duben přichází