Apokalypsa v Karpatech

Apokalypsa v Karpatech https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37858/bmid_apokalypsa-v-karpatech-ZTE-37858.jpg 5 25 8

Podtitul: Boje na Dukle bez cenzury a legend. 29. srpna 1944 vypuklo na Slovensku, poněkud předčasně, vojenské povstání. Díky nerozhodnosti a zmatkům ve velitelském sboru byly německou armádou odzbrojeny ty slovenské divize, které měly zajistit hladký průchod Rudé armády průsmyky v Karpatech. Na pomoc bojujícím povstaleckým jednotkám vyrazila sovětská 38. armáda, včetně 1. čs. armádního sboru. 6. října 1944, po měsíci krutých a vyčerpávajících bojů a s nesmírnými ztrátami, dosáhli čs. vojáci hranic vlasti. Autor se nezaměřil na pouhý popis prudkých bojů v Karpatech, s využitím dosud utajovaných dokumentů i výpovědí pamětníků podává také v širších souvislostech poměrně objektivní pohled na složitý vývoj na Slovensku na sklonku války a na Podkarpatské Rusi po osvobození. Fotografie, jmenný rejstřík, literatura a prameny. 1. vydání.... celý text

vvikingg
11.03.2023 5 z 5

Super jak bitva na Dukle, někdy přezdívaná mlýnek na maso, tak střípky z SNP, bolševik už tehdy se připravoval po válce na převzetí moci v Čechách i na Slovensku viz Reicin, Mišin, Husák.

Martin1974
16.07.2022 5 z 5

Málo hviezdičiek na hodnotenie tejto knihy

jan.para
27.11.2021 5 z 5

Nejlépe a nejpodrobněji zpracovaná knížka od bojích na Dukle a SNP.

hoesch
11.01.2020 5 z 5

Konečně pravda. Citace skutečných účastníků a ne jen domněnky rychlokvašených historiků. Zpracování , fotografie vše perfektní.

OlafSveinsson
12.08.2019 5 z 5

Perfektně zpracované vyprávění o událostech podzimu roku 1944, zahrnující Slovenské národní povstání a Karpatsko-dukelskou operaci, která mu měla pomoci. Nejde jen o suchý výklad, v textu je spousta pasáží, kde autor cituje přímé účastníky těchto krvavých bojů, kteří se den za dnem prodírali skrz hradbu hor, chránící severovýchodní hranici bývalé republiky. Sem tam si i odskočí v čase dopředu, aby ukázal osudy těchto hrdinů po roce 1948. A to není veselé čtení...

Akula
17.03.2019 5 z 5

Krásně, přehledně podaný obraz karpatsko - dukelské operace a Slovenského národního povstání očima přímých účastníků bojů. Nyní již bez propagandy, která s těmito válečnými událostmi byla spojena. V mnoha směrech mě překvapil přístup sovětských orgánů k nám jako spojenci, kdy nebyly respektovány ani řádné smlouvy, ani společný cíl (porážka nacistického Německa). Vše bylo podřízeno sovětským mocenským zájmům. Za mne plný počet.

Pavelpi
25.01.2018 5 z 5

Dobře napsaná kniha.Fakta a ne nějaké zbytečné opakování všeobecně známých skutečností.Četl jsem několik knih o Dukelských bojích,ale tahle byla asi nejlepší.

vitavita
10.03.2012 5 z 5

Jak to bylo na Dukle, před i po? Na otázky odpoví tako výborná kniha.