Přísahám a slibuji

Přísahám a slibuji https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31042/mid_prisaham-a-slibuji-T8r-31042.png 4 64 17

Román z lékařského prostředí. Román zobrazuje počátky zdravotnické činnosti v českém pohraničí krátce po osvobození republiky. Děj se odehrává od konce války do února 1948. Hlavní postavou je lékař, odcházející po návratu z koncentračního tábora nedobrovolně do pohraničí, kde však velmi rychle přilne ke krajině i lidem. Jako primář velké nemocnice dosáhne po mnoha zápasech nejen odborný úspěch, ale i osobní štěstí.... celý text

misssicccka
02.04.2023 2 z 5

Rozpaky.
Jak mam rada serial, tak kniha me nenadchla. Prilis dlouhe vety valici se jak rozbourena reka. Malo dialogu, o to vice hodne lyrickych monologu. Misty to bylo utrpeni, ktere koncilo upadnutim do spanku.
Vlastne se divim, ze se z toho vyloupl docela pekny serial.

georginaa
07.08.2021 3 z 5

Jak už bylo řečeno, tentokrát zfilmování bylo daleko lepší , než samostatná kniha. Ota Dub uměl velice dobře přizpůsobit dobu, ve které se vše odehrávalo, jenže ve filmu to bylo daleko lépe zpracované.

lapagerie
29.12.2020 3 z 5

Seriál mě zaujal víc. Knížka mi přišla taková plochá, bez vzrušení, napětí.

Marekh
24.08.2020 4 z 5

Knihu jsem četl v minulosti. Knih z lékařského prostředí jsem příliš nečetl, navíc jsou v této knize zachycena poválečná léta na severu Čech.

Katka2382
06.05.2020 5 z 5

Krásná kniha i seriál.Pan Ota Dub byl výborný spisovatel.

Eicherik
15.12.2019 4 z 5

Začnu negativy. Kniha se mi nečetla úplně lehce. Přímé řeči bylo méně, většina knihy je psána takovým jakoby opisem a navíc mi úplně neseděl jeho slovosled. Druhé drobné negativum je, že kniha je částečně poplatná době, naštěstí způsobem, který se dá ještě skousnout. Samotný příběh je pěkný. Sledujeme při něm osudy poctivého lékaře od konce války až do roku 1948. Líbilo se mi, jaký měl Vojtěch Albert vztah ke své dceři Magdě. Konec knihy byl dramatický, rozhodovalo se v něm o osudu hlavního hrdiny i o osudu českého zdravotnictví. Román stojí za přečtení.

Pavelpi
15.05.2019 5 z 5

Knihu jsem si přečetl,až když jsem viděl seriál.Z mého pohledu je kniha lepší a popisuje i víc situací do hloubky než seriál.

bábuška
22.03.2019 4 z 5

Opět jsem sáhla do kdysi čtených knih. Jak mi přibývají roky, posuzuji i jinak námět a zpracování příběhu té doby. Doktor Albert částečně přinucen opouští milovanou Prahu a dostává primariát interny v nemocnici na severu Čech, kterou opouští němečtí lékaři. Přizpůsobování není jednoduché, ale uvědomuje si, že v té krajině máme kořeny, jen chvíli jsme byli někde jinde a nyní se vracíme, do kraje českých literárních velikánů, prostě domů. Etika lékařské praxe samozřejmě převažuje, i když je částečně poplatná té době. Ale je psána krásnou češtinou a to je veliké plus této knihy.

zdenaR
12.09.2018 4 z 5

Viděla jsem seriál a musím říci, že byl lepší než kniha - dějově bohatší. Kniha je bohužel trochu poznamenaná dobou, ve které byla napsaná :-(((

Blanchidlo
15.08.2018 5 z 5

Kniha mi velmi připomíná vyprávění mého dědy, který v pohraničí pracoval jako učitel. Přísahám a slibuji dává nahlédnout do poválečného pohraničí, kde se chod nemocnice po skončení války budoval za pochodu.
Knihy Oty Duba mám ráda, působí na mě hřejivě, ačkoli jsou příběhy často nelehké. Kéž by dnešní lidé měli aspoň čtvrtinu zásadovosti Dubových hrdinů, hned by bylo na světě veseleji.

Randyz1986
18.03.2018 4 z 5

Knížku jsem rozečetl již před pár lety. Tenkrát se mi však zdála být asi složitá anebo dobou vzdálená a bál jsem se komunistické propagandy. Ale vzhledem k tomu, že má zde poměrně pěkné hodnocení, tak mi to nedalo a dnes jsem ji během jednoho odpoledne dočetl a musím uznat, že mě nakonec opravdu bavila. Překvapilo mě, že to bylo spíše o složité situaci zdravotnictví v poválečném období v pohraničních oblastech z pohledu sympatického primáře. Nezbytná propagandistická tvrzení jsem zaznamenal spíše až v samotném doslovu.

InaPražáková
12.03.2018 3 z 5

Příjemné oddechové čtení. Dub uměl psát zajímavě a lehce i o odborných a administrativních problémech, vůbec nevadí, že chybí romantická linka a rodinné záležitosti se probírají jen epizodně. Historicky natolik nestranné (a nestranické), nakolik to šlo, což není zcela, ale reálný stav se dá docela dobře odhadnout - bráno jako populárně naučná četba je kniha přínosná a čtivá.
Příběh se pral s tezovitostí a místy i vlasteneckým patosem, hlavní postava je vlastně jen hlasatel sympatických idejí bez vlastní osobnosti. Delší pasáže v tomto duchu se s jinak svižným vyprávěním tlučou, naštěstí jich není moc. Ostatní postavy jsou především ilustračním materiálem k danému problému, přitom jsou ale mnohem životnější. Velmi mě potěšil svérázný, řekla bych chlapský humor - asi že byl autor z praxe zvyklý nevyhýbat se ničemu lidskému.

BobanHo
08.02.2018 4 z 5

Ota Dub je skvělý vypravěč a zúročuje i své znalosti lékaře. Pohraničí v letech 1945-1948 bylo plné dramatických příběhů. Nebylo však černobílé. Proto je,především z důvodu zařazení událostí do dnešního kontextu, nutná určitá čtenářova znalost dějinných souvislostí. Po odfiltrování socialisticko-režimního (tehdy nutného) pohledu, nám zbyde skvěle vyprávěný, i když trochu schematický příběh.

Gretka66
08.02.2017 4 z 5

Kniha mě zaujala a seriál se mi líbil.

lestinka
20.08.2015

videla jsem televizni serial, moc se mi to libilo, chci si precist vsechny knizky od tohoto autora

Aequis
26.05.2014 5 z 5

Já jsem byla s knížkou spokojená. Nicméně souhlasím s tím, že tehdejší režim autorovi neumožňoval vše otevřeně popsat.

Shardlake
30.11.2013 2 z 5

Kniha popisuje život lékaře - primáře, který je přemístěn do českého pohraničí a jeho úkolem je zvelebit a obnovit chod místní nemocnice. Děj knihy se odehrává v letech 1945 - 1948, obsahově je poznat, že autor psal v době, kdy byl ovlivněn tehdejším politickým režimem a nemohl vše otevřeně v knize uvést.