Zátiší

Zátiší https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/195276/bmid_zatisi-GQx-195276.png 4 853 276

Vražda a útulný kanadský venkov, kde se lidé doma ani nezamykají, to nejde příliš dohromady. Tím spíš, že se obětí stala vážená stará dáma a k násilné smrti došlo v lese, navíc překvapivým způsobem. Armand Gamache, vrchní inspektor quebecké Sureté, který je k případu přivolán, však moc dobře ví, že i ta nejidyličtější místa na zemi mívají svá nebezpečná tajemství. „Na vraždě je zvláštní, že bývá spáchaná často desítky let předtím, než k ní skutečně dojde,“ říká gurmán Gamache a čtenáře čeká vskutku vybraná literární hostina. V pravém i přeneseném slova smyslu. „Hvězdný debut“ – tak označili v Kirkus Reviews tuto detektivku, úvodní z dnes již devítidílné série vycházející ve 20 zemích, mnohonásobně oceněné (Agatha Award, Edgar Award, Barry Award, Anthony Award) a pravidelně zařazované mezi top tituly roku (New York Times, Publishers Weekly, People Magazine, Amazon). A časopis Booklist dodává: „Knižní klenot…“... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Knižní klub

Still Life , 2005

Emik87
Emik87
23.02.2024 5 z 5

Skvělý začátek celé série. Sympatický vyšetřovatel se svým týmem v zajímavém prostředí. Budu číst dál.

Ctv
Ctv
05.02.2024 3 z 5

Příjemná a spíš psychologicky laděná detektivka.

Příběh je zasazen do krásnou přírodou obklopené kanadské vesničky Three Pines a obětí je stará dáma, kterou vůbec nikdo nemá důvod zabít. Tedy ... skutečně nemá?

Od začátku (respektive z anotace) je jasné, že důvod k vraždě nebude něco, co se stalo před týdnem, ale že motiv má v čase mnohem hlubší kořeny. Inspektor Gamache postupně, pomalu a za pomoci blízké přítelkyně oběti odkrývá vztahy mezi lidmi a možný motiv k vraždě. Inspektor je zajímavá postava, celý vyšetřovací tým (až na jednu osobu) mi byl sympatický.

Kniha se mi líbila, ale nedostavilo se nutkání praštit se vší prací a vrátit se ke čtení. Nebylo tam za mě žádné "wow", žádné nadšení. Vadila mi příšerně protivná Nicholsová, i když smyšlené kořeny v Československu by pro nás mohly být lákavé. Vadily mi tam zbytečné detailní popisy toho co kdo jedl.

Určitě budu pokračovat v dalších dílech série, třeba mě některý z nich osloví víc.

Didi15
Didi15
29.01.2024 5 z 5

Nemohla jsem odtrhnout oči, i když jsem si chvíli zvykala na styl psaní . Přišlo mi to jako ještě více z dřívějších let 20.století. Každopádně jsem ráda , že jsem našla další sérii, která vypadá , že na ní nedám dopustit.:)

nada3314
nada3314
29.01.2024 4 z 5

Na tuhle oblíbenou sérii jsem se chystala už hodně dlouho. Společné čtení mě nakoplo a jsem za to ráda. První díl je seznamovací a inspektor Gamache je miláček. Sympaťák každým coulem...Tím jak se chová bych mu tipla tak cca 40 let, velké překvapení, že už slavil 60. Chtěla bych každý měsíc přečíst jeden díl, tak snad mi to tentokrát vyjde. Moc se těším a určitě doporučuji.

Arlienen
Arlienen
24.01.2024 4 z 5

Po knize jsem sáhla kvůli krásné obálce a také kvůli komentářům, které byly spíše pozitivní. Mám ráda knihy, které nemají potřebu čtenáře šokovat násilnými vraždami a brutálními způsoby zabíjení. To vážně v této knize nenajdete.
Kniha má své tempo hned od začátku a ke konci se rapidně zvyšuje při odhalení vraha a motivu. Já jsem v průběhu čtení měla své tipy, kdo by mohl být vrah. Nakonec mi žádný nevyšel a o to jsem byla překvapenější.
Kniha se mi četla moc dobře. Líbí se mi autorčin styl psaní. Její popis Three Pines způsobil, že jsem se cítila, jako bych tam vážně byla. Postavy autorka vykreslila velice realisticky a člověk má pocit, že čte o svém sousedovi. :-D
Armand Gamache je velký sympaťák. Je na něm znát, že už má ledacos za sebou a nechybí mu životní nadhled a jistá pokora. Právě to mě nalákalo na další knihy z pera Louise Pennyové.

Knihomolka97
Knihomolka97
22.01.2024 4 z 5

Zátiší mě bavilo a navnadilo i na další díly. Inspektor Gamache je velký sympaťák, takže se o něm bude určitě číst jedna báseň. Kniha je hezky napsaná, postupně se rozjížděla, nechyběly i zajímavé myšlenky. V druhé půlce jsem se už nedokázala odtrhnout a četla až do konce. Je zde vícero postav a vlastně skoro každá dostala prostor se nějak projevit. Některé postavy byly sympatické, jiné mi byly vyloženě proti srsti. Zhruba od poloviny jsem měla jsem tip na vraha, který se mi i potvrdil. Těším se na další díly!

Kami33
Kami33
12.01.2024 5 z 5

První díl z dlouhé série knih o inspektorovi Armandu Gamache z quebecké Sureté. První setkání s obyvateli vesničky Three Pines. Vzhledem k tomu, že před tímto dílem jsem četla už řadu dalších, jsem nadšená. Je to jedna z mých nejoblíbenějších sérií. A tento návrat na začátek jsem si neskutečně užila. Knížka nemá tak vysoké hodnocení jako jiné díly. Možná je to tím, že většina ji čte jako první (což je jasné, když se jedná o první díl :-)). Ale věřte, že čím víc budete o těchto lidech číst, (ano, do vesničky Three Pines se ještě mnohokrát vrátíte) tím je budete mít radši.

Bustedka
Bustedka
11.01.2024 3 z 5

Hodně pomalý rozjezd, ale jinak pěkné a čtivé. Inspektor Gamache velký sympaták. Mám jedinou výtku. Neznám sice kanadské zákony, ale přijde mi nelogické, ve chvíli, kdy se vyšetřuje podezřelé úmrtí, že se policie nemůže dostat do domu oběti, protože smrtí přechází dům do vlastnictví někoho jiného. Jako kde jinde začít hledat?

Safrika
Safrika
03.01.2024 5 z 5

Autorka mi byla doporucena :) a musim rict, ze me jeji styl mile prekvapil! Knihu jsem si moc uzila, byla oddechova, mila, vtipna a zabavna, takze urcite budu pokracovat v dalsich dilech.

Nielada
Nielada
21.11.2023 5 z 5

Po komplet přečtené Klevisové a Nesserovi jsem konečně opět našla detektivku podle mého gusta. Znáte to - takové ty zdržovačky a okecávačky, které mnohé čtenáře detektivek štvou, protože zpomalují děj. Pro mě však znamenají bohaté líčení krajiny, vykreslení charakterů postav a malou sondu do kanadské společnosti. A k tomu ten sympatický lidský komisař! Nadšeně se tedy vrhnu do dalšího dílu. Ještě že jich je tolik!

Hana62
Hana62
04.09.2023 5 z 5

Konečně! Narazila jsem na detektivku, kde nestřiká krev nebo mozek z každé druhé stránky. A kde inspektor není psychopat, alkoholik nebo aspoň trochu magor...
Palec nahoru, určitě budu shánět další díly. Jazyk, příběh, popisování postav, ale i přírody mě nadchlo. Už se těším, autorka byla velmi pilná.

orson
orson
04.08.2023 3 z 5

Zkusil jsem na doporučení, ale nějak mi to nesedlo. Dočetl jsem spíše pro to, abych se dozvěděl, kdo je vrah. Postav je tam na začátku strašně moc a zorientoval jsem se v nich až tak nějak ve 2/3 knihy.

PREBURDA
PREBURDA
01.08.2023 4 z 5

Kniha mne zlákala svým nádherným přebalem. Ovšem nemohu souhlasit, že by to byl až takový světový bestseller. Zároveň, to však bylo, příjemné poklidné čtení, žádný krvák, ale odpočinkový detektivní příběh. S názorem : "Na vraždě je zvláštní, že bývá spáchaná často desítky let předtím, než k ní skutečně dojde"...... naprosto souhlasím.

March
March
30.07.2023 3 z 5

Moje prvotina od autorky a nadšení se nekoná. Nevím jestli je to zdlouhavějším čtením, nebylo moc času...Ale asi ne...detektivka, očekávám vyšetřování, ale to se moc neděje, všechno zdlouhavé. No, neuhodla jsem, kdo je vrah, ale netuším, jestli by dle psaní autorky byla šance uhádnout...nelibili mi ani ty francouzské slova...zařadila bych jako románové čtení s detektivní zápletkou.

Lena78537
Lena78537
30.07.2023 1 z 5

Naprosto souhlasím s andrea0386..

andrea0386
andrea0386
25.07.2023 2 z 5

chápu, že hledat náhradu za Tanu French je těžké, ale styl psaní mi je tady u Louise velmi vzdálený. v Kanadě jsou evidentně všichni strašní miláčkové, ale haló, stala se tu vražda, tak proč detektiv furt pije u krbu s podezřelými a nedetektivuje? proč mu nedochází základní věci (tapety)? navíc ten vševědoucí vypravěč u těch sto tisíc postav byl občas mega nelogický, ne, nesedlo mi to. Gamache je fajn, to jo, ale dokud budou jiné detektivky, tak se k němu nevrátím.

Sandalkar
Sandalkar
07.07.2023 5 z 5

Moc hezke. Detektiv s fungujicim vztahem, zdravim pristupem k sobe i alkoholu, kteri veri v lidi? Hura, vic takovych.

Moc kvituji popis kanadskeho venkova a prijemnymi (i neprijemnymi) lidmi zaplnene mestecko.

"Chyba je tady, ale je tu i reseni."

sorcxistino
sorcxistino
04.07.2023 3 z 5

Tak třetinu knihy jsem se nemohla začíst, pak už to bylo o dost lepší. Slabší detektivka, i když inspektor je sympaťák. Spíš bych knihu považovala za román o životě obyvatel vesnice, kam se připlete vražda. Autorce dám ještě šanci u dalšího dílu.

Starmoon
Starmoon
29.06.2023

Sériu som nezačala čítať chronologicky; a obávam sa, že keby áno, Zátiší by ma od nej už hneď v úvode odradilo. Po všetkých tých nadšených komentároch som čakala viac, možno až priveľa. Realita však bola taká, že Three Pines na mňa pôsobilo ako lokácia, kde by ma skôr než idylka čakala nuda a rozčarovanie, z jeho obyvateľov (a teda väčšiny postáv tejto knihy) mi žiaden neprirástol k srdcu a vlastne ma osud žiadneho z nich absolútne nezaujímal (čo platí aj o obeti či o tom, kto bol nakoniec vrahom). Pamätajúc na skvelý dojem z iného dielu tejto série, nejako som sa prinútila vytrvať po stranu 160, čo je, myslím si, veľkorysý dar času pre knihu, ktorá ma absolútne nezaujala, napokon som to však vzdala a odložila ju nedočítanú. Dokonca ani pár posledných kapitol či aspoň strán sa mi nechcelo nalistovať, aby som zistila, čo sa to tam v tom lese milej pani Jane vlastne stalo.

S Louise Penny a Armandom Gamachom to však zatiaľ nevzdávam; predsa len je Zátiší debutom, a predsa len vo mne pretrváva silný dojem z inej knihy tejto série, takže časom si určite doprajem druhý diel.

Jidu
Jidu
19.05.2023 4 z 5

Parádní oddychová detektivka. Děj se odehrává v malé vesničce, kde každý zná každého a nyní každý také každého podezírá, protože jeden z nich je vrah.
Je to opravdu odpočinková detektivka s vtipnými pasážemi, debatami o umění a neustálém bavení o počasí.
Co bych vytkla a za co jednu hvězdičku uberu jsou francouzské nepřeložené výrazy. Něco je jednoduché a dojde vám, co říkají, ale něco ne, a to mi fakt vadilo.
Celkově knihu doporučuji lidem, kteří mají rádi detektivky, ale nemusí moc krvavé a detailní popisy jednotlivých vražd, to tady skoro není.