Vražedný chlad

Vražedný chlad https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/208793/bmid_pripady-vrchniho-inspektora-gamache-pHc-208793.jpg 4 607 184

Ve Three Pines se zase vraždí. A dokonce o Vánocích. Tentokrát se obětí stala zlá, sobecká, panovačná CC de Poitiers, která si v malebné kanadské vísce koupila „prokletý dům“. Zdá se, že její smrti nelituje vůbec nikdo včetně nejbližší rodiny a že důvod zabít ji měl tady snad každý. Navíc pachatel zvolil naprosto originální způsob vraždy – tak rafinovaný, že dokázal pořádně zamotat hlavu nejen místní policii, ale i vrchnímu inspektorovi Armandu Gamachovi z quebecké Sureté. Gamache však má oproti ostatním jednu velkou výhodu – dobře ví, že aby našel vraha, musí ho nejdřív pochopit. „Vražda je hluboce lidská věc, a to se týká jak zavražděného, tak i vraha.“ Druhá kniha detektivní řady z pera kanadské spisovatelky Louise Pennyové vynesla autorce prestižní cenu Agatha Award za nejlepší klasický kriminální román roku – a jejímu hlavnímu hrdinovi přirovnání k legendám: svéráznému Columbovi či jedinečnému Herculu Poirotovi.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Knižní klub

A Fatal Grace (Dead Cold) , 2007

Danago
Danago
14.01.2021 3 z 5

Druhá knížka od autorky. Lepší než Zátiší, ale stejně to není nic pro mě. Škoda, protože obálky jsou úžasné.

Princezna_V
Princezna_V
06.01.2021 2 z 5

Druhá šance a bohužel knihy této autorky asi vynechám. Do čtení sem se musela vyloženě nutit a sem ráda, že to mám za sebou.

iška
iška
01.01.2021 4 z 5

Armand Gamache je prostě sympaťák. Mně lehce připomíná Toma Barnabyho z Vražd v Midsomeru. Příjemné čtení a oceňuji i to, jak nás autorka lehce navnadí k chuti pokračovat.

INCOGNITOREADER
INCOGNITOREADER
22.12.2020 5 z 5

Musím říct, že se mi Vražedný chlad líbil ještě více než Zátiší.
Jako bonus se děj knihy odehrává o Vánocích a i když je to detektivka kde se řeší jedna či více vražd tak to na mě mělo opravdu vánoční vliv. Tím, že se kniha opět odehrává ve vesničce Three pines tak je to jako návrat domů a stejně tak jsem se cítil. Jsou tu staré známe postavy a prostředí.
Od začátku jsem měl teorii o tom, kdo je vrah, na chvíli mě autorka skoro přesvědčila falešnou stopou, že jsem se spletl, ale nakonec jsem to opravdu odhadl dobře a to mi udělalo radost. Protože tohle je detektivka, kde je hodně podezřelých a stačí si jen vybrat. Rozhodně se nejedná o průhlednou zápletku. Tleskám!

Elapheg
Elapheg
06.12.2020 5 z 5

Vražedný chlad se mi líbil mnohem víc než Zatiší. Děj knihy jako obvykle směřuje z počátku do vztahů obyvatel vesničky Three Pines a k osobě CC de Poitiers, která je správná semetryka. CC nakonec někdo zavraždí velmi netradičním způsobem, ale případ je o to těžší, že CC za svůj pobyt ve Three Pines dokázala ublížit vícero lidem, takže motiv na vraždu má teměř každý. Děj se rozjíždí hlavně kolem 70 stránky. Obdivuji talent paní Pennyové vystavět inteligentní zápletku, která zamotává hlavy čtenářů s každou další kapitolou víc a víc. Líbí se mi, že autorka s každým dalším dílem rozvíjí více a více mezilidské vztahy ve Three Pines, které mohou být někdy rozvláčné, jsou však pro její detektivky zcela zásadní, protože postupně u každého odhaluje více a více z jeho citů a motivů k zavražděnému/é a nastiňuje nám tak vícero možných verzí toho, kdo může ještě být na seznamu pachatelů. Kniha se mi opravdu velmi líbila a mohu ji doporučit všem detektivkářům. Ponoukám jen, nenechte se oklamat začátkem knihy, který je pomalejší, vše má své místo a určitě nebudete zklamaní. Začínám si na Armanda Gamacheho, jeho tým a obyvatelé Three Pines zvykat. :-)

Vydrýsek
Vydrýsek
26.11.2020 4 z 5

Vánoční atmosféra hodící se do tohoto svátečního období, trocha humoru v těžkém tématu.
"Když nás má smrt přece rozdělí, sejdem se pak znovu v odpuštění, nebo bude moc pozdě, jak vždycky bylo?"
"Slova ubližují, někdy i zabíjejí. A občas uzdravují."
"Kde je láska, tam je odvaha. Kde je odvaha, tam je mír. Kde je mír, tam je Bůh. A když máš Boha, máš všechno."

alzbeta4340
alzbeta4340
15.11.2020 5 z 5

Začátek je pomalejší, pak se to hezky rozjelo a po několika zákrutách byl zločin vyřešen. Ještě zajímavější je linka, která se bude prolínat více díly - vzájemná nevraživost v policejním sboru. Snad to postavu inspektora Gamache trochu zlidští, protože jeho chování zatím moc neodpovídá muži ve věku něco po padesátce. Ale jinak velmi dobré.

Diggitty
Diggitty
12.11.2020 5 z 5

Detektivky Louise Penny jsou důkazem, že se dá napsat chytrá poutavá detektivka a nemusí být nechutná... Výborně se čte, totálně jsem se zamilovala do Three Pines, sympatický vyšetřovatel, sympatické postavy... těším se na další díly, na to hlubší průnik do života hrdinů knížky.

krákorka
krákorka
12.11.2020 5 z 5

Příběhy jsou dobře napsané.

ajasin
ajasin
08.11.2020 5 z 5

Tak tentokrát si se mnou paní autorka pohrála. Dostala jsem náladu na pěknou detektivku a s chutí si otevřela druhou knihu v této sérii. Ale bože, pořád jsem jen četla popisy postav, popisy idylické kanadské vesničky a záhada žádná. Až konečně, někdy po šedesáté stránce, jsem se dočkala. Najednou se začaly záhady hromadit jedna za druhou a já začala být nadšenější a nadšenější. Autorka je prostě geniální. Vše bylo tak, jak být mělo a zapadlo to do sebe jako dokonale sestrojené ozubené soukolí, které mě na konci vyplivlo zcela ohromenou.

Kristulda
Kristulda
14.10.2020 4 z 5

Nedavám plný počet, jelikož to si zaslouží fakt jen srdcovky, ale i tak byla to přijemná detektivka, mam doma dalších 5 dílů,ale mam pocit, že je to taková detektivka pro babičky. Přijemná, kouzelná, pohádková, bez přilišneho nasilí. Hrozně se mi líbí jak tam při sobě drží, a popis okolí.

JitkaH83
JitkaH83
24.08.2020 4 z 5

Detektivky této autorky jsou jiné, po přečtení ve vás zůstane pohlazení na duši a příjemný pocit. Úplně cítíte tu atmosféru a vžijete se do postav. I po čase si na knihu vzpomenu a řeknu si, je ta byla fajn, už se těším, až si zase vychutnám nějaký další příběh s inspektorem Gamachem.

moudivlacek
moudivlacek
17.08.2020 4 z 5

Začátek příběhu vůbec není ani děsivý, ani detektivní. Je to líčení vánoční atmosféry a povahy hlavních hrdinů. A pak najednou skok a je tu vražda. Jenže je tu záhadný způsob zavraždění a vrchní inspektor Gamache se svým týmem se pustí do objasňování. Gamache je pro mne typem takového "táty" pro svůj tým. Jenže zároveň celým příběhem je prodchnuta myšlenka, že se pod Gamache chvěje post šéfa týmu. A navíc jsou tu 2 v týmu, kteří spolupracují s vyššími šéfy proti Gamache. To mě docela děsilo. Každopádně motiv starý - co vede lidi k povyšování nad ostatními? A co někteří ponižovaní na to?
Jsem zvědavá na další osudy Gamache.

kap66
kap66
07.08.2020 5 z 5

Že zrovna já, člověk nepříliš pospolitý, se nechávám pohltit tou domáckou láskyplnou atmosférou, provoněnou dobrůtkami, v případě tohoto dílu navíc vánoční, což už samo o sobě může znamenat kýčovitý průšvih! Ale opravdu ano, zatím to na mě funguje, asi především tím, JAK je to napsáno. Louise Penny má totiž smysl pro detail i pro humor – a to je pro mě záchrana před přílišným přemýšlením nad tím, nakolik jsou zápletka a charaktery postav ze života. Marlowe (o kousek níž) píše, že na pohádku je to příliš složité a na detektivku příliš nerealistické. Že mě to samotnou nenapadlo, vždyť je to přesné: „pohádková detektivka“. Jednou za čas si ji dopřeji - pro radost ze slov, pro iluzi, pro naději - a zase se z ní vrátím. Víc nečekám.

Boby17
Boby17
07.08.2020 5 z 5

Inspektor Gamache a jeho tým, zasypaní sněhem a sužovaní krutými mrazy, postupně odkrývali pozadí zločinu, který byl vykonán dost bizarním způsobem. A přitom ještě inspektor odhalil pachatele zdánlivě nesouvisející druhé vraždy. Čtení to bylo velice uspokojivé, jen mi je hodně divné, že v Kanadě nemohli tak dlouho zjistit pravou totožnost CC de Poitiers. Může mít velká zámořská země velké díry v systému evidence obyvatel? Odpověď neznám, ale svůj čtenářský zážitek hodnotím za 4,5 hvězdy, tedy zaokrouhleně za 5 celých.

Lessana
Lessana
22.06.2020 5 z 5

Opäť príjemný návrat do Troch borovíc k starým známym - obyvateľom (ktorých vnímam skoro už ako priateľov), pohľadom (na obec, domy, námestíčko, klzisko, borovice, kostol, lavičku...), vôňam a chutiam (jedál od výmyslu sveta u Gabriho a Oliviera v bistre)... a samozrejme sympatickému vyšetrovateľskému tímu. Vždy ma baví sledovať autorkine bystré postrehy o ľuďoch, ich najhlbších motívoch správania a vôbec o medziľudských vzťahoch. Zápletka okolo CC de Poitiers je v príbehu perfektná a hoci som páchateľov uhádla hodný kus pred Gamacheom či Beauvoirom (ktorí sú ako dvojica vyšetrovateľov veľmi vierohodní, ľudskí a sympatickí), aj tento diel Prípadov z pera L. Pennyovej sa čítal skvelo!

marlowe
marlowe
14.06.2020 4 z 5

Opět (podobně jako v prvním dílu) máme co do činění s košatým, mnohovrstevnatým příběhem – a opět na povrch vybublává moje neschopnost přiklonit se k jednoznačnému úsudku.
Ta silně překombinovaná zápletka a nepřehledně zauzlovaný propletenec vztahů, animozit, křivd z minulosti a pochybnosti vzbuzujících motivů připomíná ze všeho nejvíc švýcarské hodinky o tisíci kolečkách, které do sebe sice všechny ideálně zapadají, ale přesto (z mého pohledu) strojek v reálném světě nepracuje tak, jak by měl. Na pohádku je to moc složité – a na "realistickou" detektivku příliš "nerealistické". Je toho zkrátka nějak moc, těch vodítek, falešných předpokladů a rozpitvávání už mnohokrát rozpitvaného.
Autorka sice vycizelovala každou jednotlivost s pečlivostí malíře miniatur, ale přesto výsledný dojem zůstává rozmlžený a nejasný…
Bylo to jako mořský příboj – vlna nadšení pravidelně střídala vlnu útlumu (kdy jakoby spadl řemen), plynoucí ze ztrácení se v přemíře detailů a občas dokonce i úvah, zda vůbec číst dál…
Plusové body jednoznačně patří inspektorovi Gamache (Gamachemu?) i ostatní jeho parťákům, včetně československé agentky s nečeským jménem, minusové naopak náleží už zmiňované překombinovanosti zápletky, nereálnosti provedení vraždy, přemíře nabízených řešení a vlastně celé té komisařově spletité cestě za odhalením pachatele.
Občas jsem měl chuť jít s hodnocením ještě o hvězdičku níže, ale pak jsem si vždycky uvědomil to určité skryté kouzlo příběhu a tak jsem nakonec zůstal u výsledných čtyř hvězd.
Při četbě narazíte na mnoho krásných pasáží (namátkou: Clara, ponořená do bylinkové lázně ve vaně na nožičkách ve tvaru lvích tlap, si představuje situaci, že by na její dveře zaklepal ředitel newyorského Muzea moderního umění ap.), určitě vás zaujme bizarní svět úvah v inspektorově hlavě (a jeho myšlenkových pochodů), ale pak vždycky doklopýtáte k úsekům, připomínajícím úhor a už zase mudrujete nad tím, jak s výsledným dojmem z knihy naložit…
Resumé: Spektakulární teatrálnost a komplikovanost zločinu odtrhává příběh od reality a definitivně jej zaškatulkovává do kategorie zajímavých, ale jen těžko uvěřitelných detektivek…

čef
čef
29.05.2020 5 z 5

Možná je trochu frustrující, jak úžasně pracuje autorka s napětím. Vždycky něco nakousne, nahodí háček, a zase popustí, nakonec tím tak čtenáře utahá, že odhalení drobných tajemství přímo hltá. To už je však bravurně vtažen do dalších a dalších takovýchto pastiček. Začátek, do nalezení první mrtvoly, je možná trochu rozvláčný, ale pak už to jde ráz na ráz. Závěr je však opět otevřený, Gamache je pořád něčím ohrožený, zase nevíme kdo je přítel a kdo proti němu kuje pikle, a tak se zase určitě máme v dalším díle na co těšit.

Niš-knihovna
Niš-knihovna
30.04.2020 4 z 5

Oddechový detektivní román, neobvyklá vražda...

Skalara
Skalara
19.04.2020 3 z 5

Bohužel první díl se mi líbil více. Tady se to dosti vleklo ale výsledek je zajímavý.