Světelný klam

Světelný klam https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/368203/bmid_svetelny-klam-JRu-368203.jpg 5 312 94

„Lámou se srdce,“ podtrhla si Lillian Dysonová pečlivě v knize. „Láskyplné vztahy umírají.“ Ale umírají i lidé – a Lillian Dysonovou najdou zavražděnou v trvalkovém záhonu Clary Morrowové, která ve Three Pines právě slaví svou první samostatnou výstavu. Zapadlá vesnice se díky shromáždění umělců i znalců umění proměnila načas ve svět, kde každý tah štětcem, každá stínohra hrají osudovou roli. Kde za každým úsměvem číhá úšklebek. A každý láskyplný vztah skrývá zlomené srdce. Vrchní inspektor Gamache příjíždí se svým týmem, aby odhalil pravdu. Co se však nabízí jejich očím: skutečnost, nebo jen světelný klam?... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Knižní klub

A Trick of the Light , 2012

berila
22.06.2020 5 z 5

Také jsem pro mě po delší době opět sáhla po této sérii a jako vždy jsem nadšená. Tato autorka nepotřebuje k udržení napětí spoustu mrtvých, spoustu střelby a zbytečné surovosti, jí postačí "jedna mrtvá" a přesto mě to nutí číst pořád, abych se dozvěděla, jak všechno dopadne. Ale ouva, na konci zjistím, že musím hned pokračovat dalším dílem, protože ten volně navazuje na předešlý díl. Takže momentálně dočítám "Kudy vchází světlo" a hned budu pokračovat, protože mi to nedá. Tahle autorka opravdu umí!

broskev28
06.06.2020 5 z 5

Čtu teprve druhou knihu téhle série (takže bohužel neposlouchám doporučení některých komentářů, i když to nedělám úmyslně) a opět se mi stalo totéž, co u té první: několik úvodních kapitol mě ani dost málo nezaujalo a opravdu jsem přemýšlela, že knihu odložím.
Ale stejně jako poprvé, u knihy Nejkrutější měsíc, jsem sama sebe přesvědčila a vytrvala, a odměna byla tuze sladká! Nechápu, jak to autorka dělá, ale jde jí to skvěle. A právě tenhle díl mě utvrdil v tom, že tuhle báječnou sérii nemohl napsat autor - pánové prominou, tím nijak nesnižuju jejich schopnosti, naopak.
Ale tahle venkovská idylka musí být dílem ženy, dámy, prostě někoho, pro koho je prostředí, ve kterém žije, a vztahy mezi lidmi, s nimiž se stýká, velmi důležitým a podstatným prvkem, a to málokdy bývají muži (i když nepopírám, že výjimky existují!). Třeba jen tento odstavec:

"Madame a monsieur Dysonovi zmizeli. Odebrali se na jiný kontinent, kde žijí truchlící rodiče. Vypadá stejně jako zbytek světa, ale není. Barvy tam jsou vybledlé, z hudby zbývají jen noty. Knihy neutěšují ani nikam nepřenášejí, ne úplně. Už nikdy nebudou. Jídlo je jen o málo víc než soubor živin. Dech vychází ve formě povzdechů. A vědí tam něco, o čem ostatní nemají ani tušení: jak velké štěstí zbytek světa má."

A poslední poznámka: myslím, že paní překladatelce se velmi dobře podařilo převést původní text do češtiny, KK zaslouží velkou pochvalu za bezchybný (a zřejmě korektorem prohlédnutý) text a úryvek na zadní straně obálky je výborně zvolený. A to nemluvím o knižních obálkách této série, které všechny knihy sjednocují, ale přitom jim ponechávají jejich jedinečnost . . .

akdar72
03.06.2020 5 z 5

Lidi, co se topí, občas někoho zachrání...

popeluška
23.05.2020 5 z 5

Opět velká spokojenost. Mám moc ráda knihy od této autorky. Píše moc hezky, umí zaujmout čtenáře. Těším se na další díl :-) dala bych i deset hvězdiček...

Mandlevest
06.04.2020 5 z 5

Po roce jsem opět navštívila vesničku Three Pines a jsem nadšená , že to bylo , z mé strany, moc radostné setkání. Tuto staromilsky , báječně napsanou sérii čtu , jako málo co, postupně od prvního dílu a mám ji moc ráda. Nějak jsem se ale zaškobrtla v minulém díle Pohřběte své mrtvé, který, ač má vysoká hodnocení, mě se prostě nelíbil a tak jsem si dala chvíli pauzu. O to raději jsem, po přečtení Světelného klamu, že jsem se vrátila mezi své oblíbené hrdiny, tak, jak jsem je měla ráda v předešlých dílech. Toto je opravdu mimořádně jiná série detektivek, taková příjemně domácká, kde při čtení zavřete oči a ocitnete se rázem např. na opečovávané zahradě Clary Morrowové...Opět báječné čtení a já se v knihovně kouknu po dalším díle.

Nočnípták
28.01.2020 4 z 5

Já jsem jako vždy s inspektorem Gamachem spokojená. Téhle knize sice nedávám plný počet hvězdiček, protože by to nebylo fér vůči těm předchozím. Možná to bude tím, že jsem se moc těšila na poezii, kterou už čekám v knihách Louse Penny nějak automaticky, ale zde ji bylo jenom trošičku. Přesto jsem si čtení užila a pachatel byl jedním z mých několika tipů.

Čtenářská výzva 2020 - 20. Kniha, která nesplňuje žádné z témat letošní výzvy

Vlak7
24.10.2019 1 z 5

Bestseller??? Pořád Jsem čekala, kdy se příběh rozjede dle níže popsaných super recenzi. Kniha přečteno na silu, určitě nedoporučuji.

hanap
03.10.2019 5 z 5

Navštívila jsem přátelé v Three Pines. Tak na mě působí knihy Louise Penny. Těším se na další knihu, vždy je to příjemné čtení.

Mája777
22.09.2019 5 z 5

Skvělé, prozatím nejlepší díl.

jarin58
04.08.2019 4 z 5

Gamache a Ruth jsou skvělí.

yvette3
30.07.2019 5 z 5

Velmi ráda se potkávám s inspektorem Gamachem. Tentokrát bylo mnoho podezřelých na výběr, snad i sama autorka do poslední chvíle vraha vybírala .... geniální. Je m'incline, Mme Penny!

Ala787
15.07.2019 5 z 5

Další díl oblíbené autorky. Díl od dílu se mi líbí více a více. Knihu jsem přečetla jedním dechem. Při hledání vraha jsem se zatajeným dechem sledovala osudy hlavních hrdinů. Nedočkavě budu číst další díly.

Kačaba79
20.06.2019 4 z 5

V tomto dílu mne připadalo, že děj okolo je pro mne zajímavější než samotné hledání vraha. Víc jsem čekala co se stane s Clarou a Petrem, Ruth a její husou......Vhled do syndromu závislosti a změně člověka byl taky velmi podněcující. Již se těším na další a děsím se až nebude pokračování.

katerina5544
12.05.2019 2 z 5

Vůbec mě nebavila. Jediné zajímavé pasáže byly s postavou Ruth jinak Clara a Peter jsou mi tak protivní že jsem se modlila aby to dopadlo trošku jinak .... celkově slabá a nudná detektivka.

ilčidlo
09.05.2019 5 z 5

Podle mně zatím nejlepší ze série s vrchním inspektorem Gamachem, doporučuji

Sirael23
07.04.2019 5 z 5

Tak tohle byla symfonie. Zhltla jsem ji za jediný den. Už od minulého dílu má série vzestupnou tendenci, takže se opravdu těším na další díl. Gamache jako vždycky psycholog, Clara ani Ruth nezklamou nikdy, Peter překvapil. A Jean Guy, hm, asi ho miluju :D

hanča34
18.03.2019 4 z 5

Mé první seznámení s Gamachem a jsem nadšená.

Šungitka
25.02.2019 5 z 5

Celá série s Gamachem je úžasná.

wooloong
18.02.2019 5 z 5

Asi zatím nejpovedenější. Tentokrát i ta detektivní část má hlavu a patu, uspokojivé vysvětlení i uvěřitelný motiv.

Hospodyňka
11.02.2019 5 z 5

Velice, velice čtivé. Umění a napětí. Určitě budu číst i další knihy od této autorky.