Světelný klam

Světelný klam https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/368203/bmid_svetelny-klam-JRu-368203.jpg 5 312 94

„Lámou se srdce,“ podtrhla si Lillian Dysonová pečlivě v knize. „Láskyplné vztahy umírají.“ Ale umírají i lidé – a Lillian Dysonovou najdou zavražděnou v trvalkovém záhonu Clary Morrowové, která ve Three Pines právě slaví svou první samostatnou výstavu. Zapadlá vesnice se díky shromáždění umělců i znalců umění proměnila načas ve svět, kde každý tah štětcem, každá stínohra hrají osudovou roli. Kde za každým úsměvem číhá úšklebek. A každý láskyplný vztah skrývá zlomené srdce. Vrchní inspektor Gamache příjíždí se svým týmem, aby odhalil pravdu. Co se však nabízí jejich očím: skutečnost, nebo jen světelný klam?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

A Trick of the Light , 2012

Mirek240
01.03.2024 5 z 5

A opet ta znama vesnice, ktera vas pohlti atmosferou a sveraznymi obyvateli. Co po tom, ze se tam porad nekdo vrazdi. Skvele cteni, postupne odhalovani pribehu a cim dal propletenejsi osobni vztahy hlavnich hrdinu. Cetl jsem dal a dal a opet jsem nadseny.

Emik87
24.02.2024 5 z 5

Vražda v záhonu trvalek....ale čtenář se nemusí bát, inspektor si poradí. Další skvělý Gamachův případ.

Didi15
15.02.2024 5 z 5

Opět další parádní díl, tato série je opravdu úžasná .

Borntobike
01.02.2024 5 z 5

Další krásné setkání s inspektorem Gamechem.

Surmei
13.01.2024 5 z 5

Knížku jsem dostala od Ježíška a přiznám se, že mě nejprve úplně nezaujala. Na začátku spousta jmen a cizích, sem tam francouzština. Hmmm. Jména se mi dost pletly. Vyhledala jsem si zde hodnocení, páni, to mě utvrdilo v pokračování čtení, ale stejně tam byla 14denní mezera. A pak už nešlo přestat.
Mrzí mě, že jsem nepřičuchla k prvním 6dílům a budu to muset dohnat.
Obsáhlá kniha, která není tak úplně krimi nebo detektivka jako spíše román. Do Three Pines bych se hned vydala na dovolenou, v penzionu a bistru by se mi moc líbilo. Krásný popis jak postav, tak míst i minulosti. Dost takových psychologických okének, které se dotkly i mě a donutily mě si to vztáhnout na sebe.
Vraha jsem neodhalila.

netopýrek1985
08.01.2024 5 z 5

Já byla opět dašená. Jsem zvědavá jak se bude vyvíjet Beavoirova postava. Je mi hodně sympatický. Moc se těším na další díl.

Hana62
16.11.2023 5 z 5

Opět skvělé. Bohužel jsem přeskočila 2 díly (nebyly v knihovně dostupné). To byla obrovská chyba. Dozvěděla jsem se spoustu informací, které měly zůstat utajené, abych mohla s překvapením číst ty chybějící...
Přesto smekám pomyslný klobouk. Autorka píše poutavě, lehce, výpravně. Nepřekvapuje mě, že sbírá jednu cenu za druhou. 100% přečtu celou sérii. Už se těším na další.

85098211
27.10.2023 5 z 5

(SPOILER) Na návrat do Three Pines a na setkání s Armandem Gamachem, vrchním inspektorem Sûreté du Québec, jsem se opravdu těšila a opět jsem nebyla zklamána ;-). Three Pines je malá, odlehlá, klidná (a samozřejmě fiktivní) vesnička, vzdálená asi dvě hodiny jízdy na východ od Montrealu. Je ukrytá hluboko v lesích směrem k hranici s Vermontem v USA. Tentokrát musí Gamache a jeho zástupce Jean-Guy Beauvoir, jejichž přátelství je stále ještě silně narušené událostmi z poslední doby, vyřešit další případ - a sice vraždu nechvalně známé umělecké kritičky Lillian Dysonové. Její tělo je jednoho rána nalezeno v záhonu trvalek Clary Morrowsové. Otázkou tedy je, kdo zabil ženu, která si během života nadělala celou řadu nepřátel, a proč byla vůbec zabita. A také je nutné zjistit, jakou roli v tom všem hraje Clara a zda má vražda něco společného s vernisáží její samostatné výstavy ve slavném muzeu v Montrealu, která se odehrála o den dříve. Zavražděná Lillian, mimochodem stará Clařina přítelkyně, měla pověst extrémně drsné kritičky a byla proto velmi neoblíbená. Motiv činu by tedy mohl být jasný, anebo ne? ;-) A jak s tím vším souvisí mince, kterou dostávají členové Anonymních alkoholiků, nalezená nedaleko místa činu?
Kniha se mi líbila úplně stejně jako již předchozí případy se sympatickým inspektorem Gamachem. To jeho poklidné vyšetřování mi vyhovuje a také obyvatele Three Pines si nelze neoblíbit ;-), proto hodnotím plným počtem a na další setkání se budu zase brzy těšit.

Sandalkar
21.10.2023 4 z 5

Musim uznat, ze to je porad pecka, ale neco malilinkateho mi chybelo. Opet velmi propracovane, libilo se mi vysvetleni fungovani Anonymnich alkoholiku. Tesim se na pokracovani linky Gamache-Beauvoir.

Kami33
18.08.2023 5 z 5

Moc se mi líbí to kouzlo, díky kterému se člověk přenese až do Kanady a traví čas se svými starými známými z Three Pines.

Kekik
09.07.2023 5 z 5

Three Pines je vesnička, ve kteréch bych moc ráda bydlela. Chtěla bych se potkávat s Ruth, s Clarou, s Myrnou, s Gabrim a Olivierem. A dalšími obyvateli. Jen ty mrtvoly by nemusely být.
I tentokrát jsem se do příběhu ponořila naplno, a dokonce ani nespoilerovala, a musím přiznat, že jsem vraha tipla špatně. Uspěla jsem v jiných případech, ale z hlediska spoilerů se k tomu nebudu dále vyjadřovat
Začínám si zvykat, že vyšetřování je tu spíše na vedlejší koleji, a více se autorka zaměřuje na životy druhých. A mě to moc baví. Trochu mě mrzí, jak dopadla dějová linka Clary a Petera. Má to svůj důvod, který je v anotaci u přespříštího dílu.
Tradice na závěr- Velikou chválu si zaslouží obálka knihy a skvělá Ruth Zardová.

slunicko1958
08.07.2023 5 z 5

Příjemné čtení.
Vražda se zde vyšetřuje, ale tak nějak v poklidu. Ať chcete nebo nechcete, stáváte se jedním z obyvatelů vesnice. Zajdete si do bistra na něco dobrého, do knihkupectví, sednete si na návsi na lavičku, projdete se v okolním lese. A jen tak mimochodem sledujete, jak vrchní inspektor Gamache se svým týmem vyšetřuje vraždu ženy, která v minulosti mnohým ublížila.
Občas se vrátíte do minulosti, protože se některým protagonistům stala taková událost, se kterou není lehké se vyrovnat. A vzpomínky se vracejí.

Calinda
15.04.2023 4 z 5

Další velice poklidná, ale i tak zajímavá detektivka z mé oblíbené série, tentokrát z uměleckého prostředí. Jen mi trochu vadí, že se neustále řeší minulost a prolínají se tam i věci, které se staly v předešlých dílech, mám raději, když příběh začíná a končí v jedné knize, za to jedna hvězdička dolů.

petraj30
07.04.2023 5 z 5

V krásném a klidném prostředí se opět stane vražda. Na tom není už nic neobvyklého. Napětí jen opravdu pozvolna narůstá, objevují se další skutečnosti a záhady a konec je jen další z mnoha skvělých zakončení.
Sice se vše točí kolem vraždy a hledání viníka, ale mnohem raději mám pasáže o hlavních aktérech a jejich tajemstvích. Vrah je už jen třešnička na dortu.
Tento díl byl opět velmi povedený a moc se těším na další.
Malý spoiler:
Konečně došlo i na Petera. Vždy mi na něm něco vadilo. Ovšem tady mi ho bylo až líto. Jsem moc zvědavá, kam se příběh Petera a Clary posune a nejen těch dvou.

Niu
19.03.2023 3 z 5

(SPOILER) I když mám případy vrchního inspektora Gamache ráda pro podobu s klidnými detektivkami alá Poirot a Barnaby, tak mi v posledních knihách, co jsem četla něco vadí. Mám ráda pomalé knihy, neuspěchané, ale tady to byl zase jeden ten příběh, kde se to 400 stran neskutečně táhne a na těch zbylých 24 se odehraje vše najednou. Ze začátku příběhu jsem se podivovala nad vernisáží, nad Clarou a říkala si, pane jo, jak dlouho se tohle bude natahovat?! (Jo, s vykřičníkem.) Výlet do minulosti za dávným přátelstvím - asi jsem toho přesycená, v poslední době se mi pod ruky dostávají knihy s na chlup stejným tématem. Konečně došlo i na toho Petera - tleskám.
Za co půjdou hvězdičky dolů jsou ty návraty do minulých dílů. Myslím si, že v minulém díle se řešil incident Gamache, tak jakože zpackaná zásahová akce (i když mě to přišlo jako strašně vyumělkované), inspektor se celý čas léčil. Proč se to zase vytahuje teď, proč jednu osobu zas napadají úplně šílené věci a v zápětí na ně zapomene (Jean Guy)? Spíš než tohle se mi víc líbilo znovuzačleňování Oliviera do komunity a myslím, že místa pro toto tam bylo tak akorát. Zato k akci s Gamachem a přestřelkou jsem se nemusela vracet tolikrát.
Tento díl byl hodně o odpouštění. A ve mne to vzbudilo otázku - má vůbec smysl odpouštět, když to člověk nemyslí vážně? Jen proto, jak se říká, aby odpustil sám sobě? Není to jen nějaká výmluva ve stylu - no tak já chci fakt už klid, tak raději odpustím. Ale ... Co když to tak úplně nejde, co když v nás neustále bude hlodat ten červík a na dotyčnou osobu se nebudeme moci dívat stejně. Anebo jako v několika případech v příběhu - lidi odpouští a nemyslí to vážně. Já jsem zatím v rozpoložení, neodpouštět, pokud to nemyslíte vážně, k ničemu to nevede. Jen k dalšímu trápení. A změna musí být viditelná i z té druhé strany. Proto jsem ráda i za příběh soudce a Briana, to se mi moc líbilo.

"Beauvior v odpuštění věřil, ale až po trestu."

Marcela52
22.01.2023 5 z 5

Pokud může být detektivní román pohodový, tak případy inspektora Gamache z pera kanadské autorky, takové jsou. Dobrá znalost uměleckého prostředí, výborná psychologie jednotlivých postav, a v ne poslední řadě zajímavá zápletka, to všechno vnímavý čtenář ocení u dalšího případu třináctidílné řady. Já jsem si moc početla a také se poučila o tom, jak může být prostředí umělců plné intrik a osobní nevraživosti. Mnoho talentovaných lidí se těžko vyrovnává s případným neúspěchem, a tak často řeší své problémy nadměrným pitím alkoholu . O této stránce zneuznaných umělců toho autorka také hodně ví, takže její psychologické rozbory jsou velmi přesvědčivé.
Doporučuji pro dlouhé zimní večery, ale vzhledem k čtivosti knihy, těch večerů nebude tolik, protože se budete chtít dovědět co nejdříve, kdo se chtěl obtížné kritičky umění zbavit...

Bedřich63
21.01.2023 5 z 5

Já jsem spokojený, našel jsem, co jsem hledal a co jsem od této knihy očekával.
Známé prostředí vesničky Three Pines, známí obyvatelé této vesničky, sympatičtí vyšetřovatelé a mi blízký styl psaní autorky. Takže z mé strany vlastně sázka na jistotu a kvalitu.
Ocenil jsem i jemný humor v dialozích. V sérii budu určitě pokračovat.

Elapheg
12.11.2022 5 z 5

Clara Morrowová má konečně vlastní výstavu obrazů a zahradní slavnost pro návštěvníky výstavy přes noc a druhý den je v záhonech domů Morrowových nalezeno tělo neznáme ženy. Poté, co je odhalena identita mrtvé, rozjíždí vrchní inspektor Armand Gamache se svým týmem pátraní po vrahovi/vražedkyni. Jenže zemřelou, jak se ukáže, znalo mnoho lidí, co byli té noci ve Three Pines a každý měl nějakým způsobem motiv k zabití této ženy a vztah k zemřelé. Jako vždy je to perfektní detektivka, kde především minulost a vztahy k mrtvé mají osudové následky ve formě vraždy. Jenže každý má nějaké tajemství, které ho pojí se zemřelou a ne každý úsměv, je projevem lásky k druhému, nýbrž dobře zastřená lež zde hraje prim. Čím dál víc se zároveň s každým dílem dozvídáme něco i o vrchním inspektorovi, stejně jako o členech z jeho týmu a jejich rodinách. Zápletka opět brilantní činí knihu velmi poutavou, kde každá zdánlivá maličkost může mít zásadní význam pro odkrytí motivu a pachatele na konci knihy. Pachatele či pachatelku se mi nepodařilo dobře trefit a detektivka to byla velmi poutavá. Díly na sebe silně navazují, takže pokud chcete znát v knize zmíněné situace, musíte jít opravdu popořadě, jinak vám budou mnohé aspekty unikat. Doporučuji především všem fandům Louisy Pennyové a milovníkům klasických detektivek a dávám pět hvězd.

kap66
14.07.2022 3 z 5

Louise Penny mě ohromně bavila. V prvních pár dílech jsem se blaženě usmívala nad originalitou postav i prostředí - a jak to bylo vtipné! Humor ale ubývá každým dalším dílem. A nejhorší je, že je nahrazen něčím, co bych jako žena měla ocenit – emocemi. Nic proti, kdyby to nebylo v podobě emocionálních bláznivin (co to vyvádí má oblíbená Clara?) a hlavně několikerého pitvání pocitů viny, výčitek, podezírání,... Těch náhledů do hlavy každé postavy je zkrátka až příliš a mě to štve. Pokračovat ještě budu, po delší pauze a s trochou obav.

Cajda
07.06.2022 5 z 5

Tahle série prostě nemá chybu! Těším se na každý další díl :o)