Pohřběte své mrtvé

Pohřběte své mrtvé https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/351885/bmid_pohrbete-sve-mrtve-mKB-351885.jpg 4 340 116

Únorový Québec ovládly tuhé mrazy a zimní karneval, každoroční svátek plný radovánek. Armand Gamache sem však přijel v rozpoložení, které může být stěží protikladnější – na návštěvě u svého mentora se pokouší vyrovnat s tragickými následky jednoho vyšetřování, s vlastním selháním, s výčitkami svědomí. Vyhledává klid a noří se do historie města zaznamenané ve starých spisech místní knihovny. I toto zdánlivě bezpečné útočiště se však změní v místo činu a vrátí Gamache k jeho práci vrchního komisaře místní Sureté. Ve sklepě knihovny je nalezen mrtvý muž. Důležitý muž. Muž, jenž znal tajemství staré stovky let… A je tu ještě jeden zločin, který nedává Gamachovi spát. Vražda poustevníka ve Three Pines, z níž usvědčil svého přítele Oliviera. Nechyboval náhodou i v tomto případě? Kolik bolestných ran bude muset Gamache otevřít tentokrát, aby mohl navždy pohřbít své mrtvé?... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Knižní klub

Bury Your Dead , 2010

Make20
11.07.2022 4 z 5

Toto je velmi napínavá severská detektivka od šikovné autorky. V celé knize se prolíná více dějových linek. Jedna z nich je pokračování předchozího dílu, který jsem bohužel nečetla. To ale k pochopení děje vůbec nevadilo. Od začátku až do konce byla kniha velmi napínavá a já jsem byla zvědavá, kdo je tedy vrahem/vrahy. Už se chystám na další díl!

Elapheg
16.06.2022 5 z 5

V knize Pohřběte své mrtvé, je dopsáno vyřešení případu mrtvého Poustevníka, se kterým jsme se seznámili v pátém díle. Tudíž po pokračování jsem chtěl sáhnout, dokud jsem měl vše v živé paměti z dílu Hladový duch. K mé spokojenosti zde byl dořešen případ s Poustevníkem a navíc jako bonus zde máme prožitou Gamachovu tragédii, se kterou se těžko vyrovnává a hledá svůj vnitřní klid v Québecké knihovně, kde se shodou okolností taky vraždí. A kdo jiný by tuto vraždu měl vyřešit než slavný Armand Gamache s hodně jiným týmem. Od knihy jsem dostal vše, co jsem očekával, i když to nebylo ve Three Pines, kvalitní nekrvavou detektivku, která je skvělá hlavně svou opět složitou zápletkou, ale i bonusem, soukromým životem jejích hlavních hrdinů, kde se vždy nachází motiv k vraždě. Pět hvězd a doporučení. Paní autorce děkuji. :-)

Bedřich63
22.04.2022 5 z 5

Další díl série s mým oblíbeným vrchním inspektorem Gamachem mě docela překvapil. Řekl bych, že mile.
Jak se dalo očekávat, předchozí případ z Three Pines se protáhl do další knihy a nakonec byl inspektorem Beauvoirem dořešen.
Navíc se mi dostalo popisu strastí a radostí života v zimě v Quebecu. S historií tohoto města je úzce propojen druhý případ.
Řešení obou případů silně ovlivňuje případ třetí, po kterém se hlavní osoby postupně vzpamatovávají a stále ho mají v hlavách.
Po pomalejším rozjezdu kniha nabrala na obrátkách. Propojení tří příběhů mě také bavilo a zase to byla příjemná změna. Tentokrát žádný mrtvý v Three Pines. Další díly si nenechám ujít.

Cajda
16.03.2022 3 z 5

Kvůli tomuto dílu jsem se pustila do celé série od jedničky. A řekla bych, že tento je zatím nejslabší... :o( Prolínají se tam vlastně 3 děje:
* znovu otevření případu z předchozího dílu a jeho vy/řešení,
* vzpomínky na traumatizující zásah s tragickými následky
* a aktuální situace Gamache, který je v rekonvalescenci, ale přesto vypomáhá u dalšího případu vraždy....
....místy se prolínalo tak, že jsem vlastně nevěděla kde jsem... dobré, ale jakési víc složité.

" ...čtyři věty, které vedou k moudrosti....
Promiňte. Spletl jsem se. Potřebuju pomoc. Nevím."

momo01
24.01.2022 4 z 5

Během čtení tohoto dílu mě zahalila chladivá, bílá deka Quebecké zimy, zapomněla jsem na všechno a ponořila se do dalšího příběhu. Užila jsem si čtení zase všemi smysly, protože popisy L. Pennyové ve mně vyvolávají chutě, vůně, pocity.
Připomnělo mi to článek o prospěšnosti beletrie ve kterém se zmiňuje nejen relaxační prvek ale i to, že kvalitní četba nám například může pomáhat zlepšovat vztahy a řešit problémy. Je to tím, že i přes věkem získané zkušenosti zůstáváme zčásti stále uzavření ve svých vlastních světech. Příběhy nám je umožňují překlenout a vystoupit z nich. Podívat se do hlavy lidem, jejichž východiska bychom jinak nikdy nemohli pochopit.

„Hodnotu knize dodává propracovaná psychologie postav i jejich vztahů. To, že mají postavy dobré i špatné pohnutky. Že je jejich vnitřní svět bohatý a ponouká čtenáře k tomu, ať si sám představuje jejich vnitřní dialogy. Že nás autor občas překvapí, nabourá naše očekávání a představy. Tam má náš mozek mnohem více prostoru pro trénink – a tam také můžeme posílit své porozumění lidem, kteří se od nás v něčem liší. … A pokud čteme dobré knihy, kde zápletky ani postavy nejsou předvídatelné a černobílé, budujeme tak další dovednost, které je ve světě pořád nedostatek: schopnost vydržet nejednoznačnost.“

A toho všeho se mi v této sérii dostává.

pajaroh
12.12.2021 4 z 5

Tento díl je jiný a jsem ráda, protože kdo by četl sérii 13ti (prozatím) knih, které jsou stejné.
Většina děje se odehrává ve městě, které si však svou zimní atmosférou nezadá s vesničkou Santa Clause. Vyprávění je částečně retrospektivní nebo sahá do minulosti. A inspektor Gamache chybuje, lituje, utápí se ve výčitkách. Kniha plyne, není až na závěr nijak akční, přesto je děj jaksi hrozivý a plný skrytého napětí. Tohle Louise Penny opravdu jde.
Zmíněný závěr je trochu překombinovaný a ve srovnání s ostatními kapitolami příliš gradující, ale na to si u těchto knih pomalu zvykám.
Zase dobré čtení, které nezaostává za ostatními díly série. (A okamžiky s Henrim beru jako zlaté body vyprávění).

yellow
01.12.2021 5 z 5

Pro mě to byl doposud nejlepší díl série. Konečně byl neomylný Gamache srazen ze svého piedestalu. Líbilo se mi, jak se musel vyrovnat se svými chybami, i když jsem měla pocit, že je někdy hledal i tam, kde je prostě nemohl ovlivnit. Prolínání třech dějových linií bylo skvělé. A Ruth s Beauvoirem jsou prostě srdcovka.

ivanaci
03.11.2021 2 z 5

Asi budu jediná, ale za mě asi nejhorší díl, nějak jsem se nemohla začíst. Čtu od prvního dílu, tak uvidím, jak další.

janastok
30.07.2021 4 z 5

Další povedená detektivka. Tentokrát sledujeme hned tři linie, hlavní z historií opředeného Quebec City. Pro mne netušená a zajímavá historická i současná fakta. Jen těch pocitů viny je trochu moc.

kap66
29.07.2021 3 z 5

(SPOILER) Co jsem vyčítala minulým dílům, jako by si autorka sama uvědomila. Postavila svého hlavního hrdinu příliš vysoko na piedestal. Tady ho tedy tvrdě srazila dolů. Nechala ho chybovat, dvakrát a zásadně, a nechala ho trápit se vinou – to prolíná celým příběhem a hlavně kvůli tomu srážím hodnocení; bylo toho příliš a já se štětím, když mi autor(ka) okatě brnká na city. Na druhou stranu, nevadilo mi, že velký prostor dostal kolega Beavoir, který poněkud víc připomíná člověka :-). Pohádkový ráz, jejž mám za originální a baví mě, je tu omezen, stejně jako vtipnost (málo děje přímo z Three Pines), nahradila ho historie, mně neznámý náhled na soužití kanadských Angličanů a Francouzů. Případ sám mi tou historickou stránkou připomněl jednu z knížek autorky Fred Vargas (mé nej z nej), ale u ní víc chápu motivaci a vůbec celou postavu vraha, tady jsem měla problém.
Stále dobré čtení, doporučuji si ale menší oddych.

alzbeta4340
25.07.2021 5 z 5

Souhlasím se zdejší záplavou nadšených komentářů. "Pohřběte své mrtvé" nám čtenářům dokazuje, že i detektivka může být mimořádně kvalitní čtení. Opravdu povedené.
K této sérii jsem se dostala až se zpožděním a jsem za to ráda, protože můžu rychle pokračovat dalším dílem.
Ráda doporučuji všem.

Kataz
22.07.2021

Má první kniha spisovatelky a jsem moc ráda, že jsem si ji přečetla
( a moc se chci podívat do Quebecu).
" ...čtyři věty, které vedou k moudrosti....
Promiňte. Spletl jsem se. Potřebuju pomoc. Nevím."

Marla
27.06.2021 5 z 5

Nesmírně znepokojující a zároveň uklidňující kniha. Pod povrchem všech případů se dere na světlo touha po smíření se s výsledkem mnoha činů a rozhodnutí a touha po odpuštění, aby mohli všichni ti, kterých se to týká - živí i mrtví - pokojně spát. Výsledek se čtenář dozví na poslední stránce.....

martiline
23.06.2021 5 z 5

Jednoduše opět krásné dílo.
A ten konec ... tak to mne autorka převezla. :-) Prostě krása. V těchto příbězích si neděláte žádné závěry, jen se necháte vést dějem.

raty
18.06.2021 5 z 5

Tento díl mě opět velmi bavil, napínal a dojímal. Autorka poslala Gamache ve zdravotním volnu do Quebec City, aby našel ztracený klid. Samozřejmě dojde ke zločinu a nebyl by to on, kdyby nepomohl s vyšetřováním. Beauvoir pod záminkou dovolené odjíždí na Gamachovu žádost do Three Pines prošetřit ještě jednou vraždu z minulého dílu. No, doufám že oba pohřbí své mrtvé hodně hluboko a vrátí se ke své práci, protože se už moc těším na další případ i na staré známé (hlavně na Ruth).

07.06.2021 5 z 5

,,Quebec City nikdy nevypadalo kouzelněji než za sněhové vánice a po ní, když vyšlo slunce a odhalilo kouzelné království, zjemnělé a utlumené silnou pokrývkou. Čerstvý, čistý svět, nezkažený a neposkvrněný.,,

Další dobrodružství inspektora Gamache a jeho podřízených, a rovnou dva příběhy. Tentokrát mi k rozuzlení zločinu z předchozího dílu chyběly nějaké střípečky do mozaiky...:-(:-( nebudu spoilovat...ale zase jsem se dozvěděla různé jiné věci...například, že noc je tedy zcela jistě jahoda. Kdo přečetl,ví...a bude se mnou souhlasit:-):-)

04.06.2021 5 z 5

(SPOILER) ,,Armand Gamache stál před rakví prolezlou červotočem. Byla prostá, z javorového dřeva, vyrobená ze stromu pokáceného v prastarém lese před čtyřmi stovkami let při budování Quebec City. Gamache cítil, jak se mu třese pravá ruka, a věděl, že to všichni vidí. Natáhl ruku, dotkl se rakve a třas ustal.,,

04.06.2021 5 z 5

,,Včera v noci jsem spal jako mimino. Jak praví Shakespeare, v duši mír nejlépe najdete, když nemáte špatné svědomí. Anebo vůbec žádné, pomyslel si Gamache.,,

04.06.2021 5 z 5

,,Zaujaly ji na něm hlavně oči. Myslela si, že budou studené a analytické, oči, které už viděly tolik strašných věcí, že jejich panenky ztvrdly. Avšak oči tohoto člověka před ní byly přemýšlivé a laskavé.,,

04.06.2021 5 z 5

,,...oči se mu rozsvítily - jednou vyšetřovatel, vždycky vyšetřovatel, ta potřeba člověku z krve už nevyjde. Potřeba vědět.,,