Oživlý kámen

Oživlý kámen https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/290683/bmid_ozivly-kamen-CsR-290683.jpg 4 410 131

Léto vrcholí, vrchní inspektor Armand Gamache slaví s manželkou Reine-Marie výročí svatby v Manoir Bellechasse, odlehlém luxusním hotýlku nedaleko Three Pines. Nejsou však sami. Sjela se sem také početná, bohatá a vážená rodina Finneyových – kvůli své oslavě. Rozkošný Manoir Bellechase sice obklopuje ryzí příroda, je na něm však cosi nepřirozeného. Vedra se stupňují, dusivá vlhkost se blíží, na rodinnou sešlost přijíždějí nečekaní hosté… a letní bouře za sebou zanechá mrtvé tělo. Je na zkušeném Gamachovi, aby odhalil dlouho pohřbená tajemství a zášti pečlivě skryté za zdvořilými úsměvy. Případ jej zavede znovu do Three Pines, do temných koutů jeho vlastního života, až dospěje k trýznivému završení.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Knižní klub

The Murder Stone / A Rule Against Murder , 2008

Emik87
24.02.2024 5 z 5

Krásné líčení přírody kolem, jen to pokazí vražda. Ale nevadí, inspektor Gamache s ostatními si poradí. Znovu skvělé čtení.

Jenny055
08.02.2024 5 z 5

Mám rada túto sériu (čítala som zatiaľ len 4 knihy), ale už ich beriem ako istotu dobrého čítania. Tento diel som si po prečítaní pozrela aj na HBO, ale s knihou to malo málo spoločného. Keby som videla iba film, možno by sa mi aj páčil, ale keďže som najprv čítala knihu, nemohla som sa zmieriť s tými zmenami.

Didi15
07.02.2024 5 z 5

Opět skvělé , a místy i opravdu zábavné . Miluju to .

Hana62
13.11.2023 5 z 5

Nezklamala! Úžasné zpracování, propracované postavy, popisy přírody, jídel, které chcete ochutnat, míst, kam byste chtěli zajet...
Dost jsem těžce chápala vztahy v rodině, že za celý život se nedokázali navzájem dostat pod kůži. Ale možná jsou takoví, co žijí ve své bublině. Už sháním další díl.

JaniMa
07.11.2023 5 z 5

Dříve než jsem se dostala ke knize, shlédla jsem seriál. Trochu jsem se při tom začala bát, co nás ještě v knižní sérii čeká, ale čtení jsem si i tak užila.
Tentokrát to bylo jiné. Atmosféru ospalé vesničky Three Pines nahradilo prostředí zastrčené, avšak luxusní, hotelové rezidence, kde se inspektor Gamache setkává s rodinou Morrowových. Záhy se ukazuje, že mezi členy vládne citelné napětí, a když v hotelu dojde k vraždě, je jasné, že viník nemůže být daleko. Na povrch pak začínají vyplouvat rodinná tajemství, která se dlouhé roky skrývala za zdí lží a falešnou fasádou dokonalosti.
Seriál se od kmihy v mnohém liší a odkrývání tajemství rodiny Morrowových mě bavilo, přestože detektivních knih, ve kterých se přetřásá rodinná historie, je nepřeberně. Louise Penny prostě umí vyprávět a mně se moc líbí, že nezachází do extrémů. Zápletka působí věrohodně, přestože náhodné setkání vyšetřovatele a postav dobře známých z předchozích dílů je samo o sobě nepravděpodobné.
Moc se těším na další díl a sérii doporučuji jako oddechové čtení všem milovníkům detektivních knih.

Kami33
30.10.2023 5 z 5

Knížky o inspektoru Gamachovi jsou moje oblíbené. Čtu je, jak mi přijdou pod ruku, ale na pocity z četby to nemá vliv. Spíš mě mrzí, že už jich většinu mám přečtenou.
Oživlý kámen je příběhem rodiny Morrowových, se kterými se setkáme ještě minimálně jednou v Dlouhé cestě domů. A že je to rodina, do které byste se zrovna nechtěli narodit.

Sandalkar
25.09.2023 5 z 5

Za me zatim nejlepsi dil. Opravdu klasicka detektivka s vazne netradicnim zpusobem vrazdy (jako opravdu to jde??). Psychologicky rozbor cele rodiny zavrazdene, luxusni srub uprostred kanadske divociny, vice prostoru dostala sympaticka zena Gamache Reine-Marie.

Smekam a tesim se na dalsi. Klidne mimo Three Pines, pribehu to pro me prekvapive prospelo.

"Vsichni mame svoje dary i pohromy, vrchni inspektore,"pokracoval Finney. "A kazdy den je vsichni pocitame. Otazkou ale je, ktere z nich."

mnohoknih
23.09.2023 4 z 5

Jsem ráda, že se příběh neodehrává zase ve vesnici Three Pines. Inspektor Gamache se ženou jednou na dovolenou do odlehlého luxusního srubu. Podle popisu se jedná o idylické místo, včetně personálu. Zjevně to platilo až do loňska. Je zde zabit člen jedné velmi nepříjemné rodiny. A jaké bylo mé překvapení, když se ukázalo, že členy této rodiny jsou dva obyvatelé vesničky Three Pines. Inspektor Gamache opět projevil své skoro až nadpřirozené nadání pro luštění vražd. Nutno podotknout, že mu dost pomáhala náhoda a příroda. Anebo je prostě všímavý. Velmi fajn bylo, že jsme se dozvěděli něco nového z jeho osobního života. Příběh je spíše psychologická sonda a čtení je velmi pohodové.

LivieBorova
13.06.2023 2 z 5

Kniha mě příliš nezaujala svým zpracováním a absolutní nepřekvapivostí.

Borntobike
05.06.2023 5 z 5

Inspektor Gamache zase nezklamal.

slunicko1958
21.04.2023 4 z 5

Zajímavá detektivka. Neobvyklý způsob vraždy, naprosto originální provedení - to mě hodně překvapilo.

Občas jsem měla pocit, že čtu psychologický román, který řeší problémy rodiny, jejíž členové neumí mezi sebou komunikovat, neprojevují svoje city a pocity, takže hlavní slovo má přetvářka, závist i nenávist. A k vraždě stačí málo.

Autorka umí precizně vylíčit nádheru kanadské přírody i prostřeného stolu. A to vedro! Čekala jsem, kdy ty mušky začnou obtěžovat i mě. Ani humor v knížce nechybí.

Kvůli závěru, kdy si všichni všechno vyříkají a mají se rádi, jsem nedala plný počet hvězd. Připadá mi taková změna docela nepravděpodobná. Celkově napínavá, čtivá knížka.

VendulaB
11.04.2023 4 z 5

Typická kniha autorky, která se příjemně čte. Tentokrát mě příběh zaujal hned od začátku a líbil se mi i způsob, jakým se autorka vzdálila z tradiční vesničky. Nicméně při zpětném pohledu působí detektivní zápletka dost slabě a nepříjemnou zůstává nelidská dokonalost inspektora Gamache. Přesto jde určitě o lepší knihu v sérii.

Kekik
08.04.2023 5 z 5

GENIÁLNÍ!
Když jsem zjistila, že se příběh neodehrává v mé oblíbené vesničce Three Pines, obávala jsem se, zdali mě kniha bude bavit. Jak jsem se mýlila. A jak moc jsem podcenila autorku. Naopak. Kniha mě bavila snad ještě více než předchozí díly. Autorka píše skvěle. Není potřeba potoky krve, abych byla ke knize připoutaná. A není potřeba ani velkého prostoru a mnoho postav. A někdy i jen stránku před koncem autorka odhalí tajemství, které vás donutí obrátit názor na danou postavu. I když ty náznaky tam byly, to je pravda.
Myslela jsem si, že jsem vraha uhodla. Ale kdepak. Byla jsem vedle.
Celý příběh jsem si náramně užila. Není to jen obyčejná kniha. Je výjimečná. Jako celá tato série. A já se těším, až se znovu setkám s oblíbenými postavami. A doufám, že tam bude více Ruth a její Rózy. A tradičně na závěr- velkou pochvalu si zaslouží obálka knihy.
Velké doporučení!

petunkav
08.04.2023 4 z 5

Opět moc pohodové čtení.
Trochu víc psychologie, rozebírání rodinných vztahů....
Ale i tak velmi dobré.

m.valova
31.03.2023 5 z 5

Taková hezká detektivka,jediné co mi tak trošku chybělo byla má oblíbená vesnička a její obyvatelé,ale vím,že se s nimi opět setkám a zase to bude fajn.Rodinka v tomto díle byla opravdu velmi zvláštní a vlastně se mi opět potvrdilo,že lidé spolu mají komunikovat ať už se jedná o věci příjemné či nepříjemné, jinak se problémy jen kupí a cesta je trnitá.

Kristulda
23.03.2023 4 z 5

Po dlouhé době opět další setkání a příběh s inspektorem Gamashem. Začátek mě trochu mátl, tolik rodinných příslušníků a kdo ke komu patří. Je to takové milé čtení, takový balzám na duši, ale stejně mi tam něco ještě chybí. Určitě si ráda přečtu další díly, bylo mi i řečeno, že každým dílem je to lepší a lepší, takže se moc těším.

šipek
17.03.2023 5 z 5

Jednou za čas sáhnu po knize od této autorky a případech s inspektorem Gamache. Je to vždy moc krásné a pohodové čtení. Tato série mě moc baví. Tentokrát není případ přímo z malebné vesničky Three Pines, ale odehrává se poblíž v hotýlku na břehu jezera. Po přečtení různých krváků jsou tyto knihy jako balzám na duši.

NannyOgg24
11.03.2023 5 z 5

Tato série se mi líbí, určitě v ní budu pokračovat. Vždy mě vyřešení překvapí. A obejde se to i bez krvavých scén, maniaků a sadistů.

MartiSim
10.03.2023 5 z 5

Miluju tuto sérii. Začala jsem ji číst už podruhé

Marcik7
12.02.2023 5 z 5

Prostředí luxusního srubu v lesích, nesnesitelně se chovající bohatá rodinka, Gamache se svou milovanou Reine-Marie slavící výročí, to vše okořeněno vraždou a několika malými tajemstvími. A to ta vražda konkuruje záhadě zavřeného pokoje...Velmi pohodová detektivka bez potoků krve, ale mající patřičné napětí.