Oživlý kámen

Oživlý kámen https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/290683/bmid_ozivly-kamen-CsR-290683.jpg 4 410 131

Léto vrcholí, vrchní inspektor Armand Gamache slaví s manželkou Reine-Marie výročí svatby v Manoir Bellechasse, odlehlém luxusním hotýlku nedaleko Three Pines. Nejsou však sami. Sjela se sem také početná, bohatá a vážená rodina Finneyových – kvůli své oslavě. Rozkošný Manoir Bellechase sice obklopuje ryzí příroda, je na něm však cosi nepřirozeného. Vedra se stupňují, dusivá vlhkost se blíží, na rodinnou sešlost přijíždějí nečekaní hosté… a letní bouře za sebou zanechá mrtvé tělo. Je na zkušeném Gamachovi, aby odhalil dlouho pohřbená tajemství a zášti pečlivě skryté za zdvořilými úsměvy. Případ jej zavede znovu do Three Pines, do temných koutů jeho vlastního života, až dospěje k trýznivému završení.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

The Murder Stone / A Rule Against Murder , 2008

petraj30
10.02.2023 4 z 5

Tentokrát nikdo v malé vesničce Three Pines nezemřel. Vražda se konala o kousek dál a to v krásném hotýlku, kde se schází lepší společnost. Mezi hosty nesmí chybět inspektor Gamache se svou drahou polovičkou. Ovšem jejich výročí naruší nečekaná vražda jednoho z hostů. Gamache se ujímá svých povinností a se svým týmem tuto poněkud nešťastnou záhadu řeší.
Celý příběh měl trochu jinou atmosféru, ale vůbec ničemu to nevadilo, bylo to příjemné zpestření. Samozřejmně negativní nádech celé knihy opanovala bohatá pokrytecká rodinka. Na konci se v jistých směrech vzduch mezi nimi pročistil, ale i tak nebylo o co stát.
Vraha jednoho ze členů této rodiny jsem nečekala, a motiv byl jen další třešinkou. Vskutku originální případ do posledního písmenka.
V neposlední řadě jsem jsem čekala nějaký posun v Gamachově osobním případu, ale řešila se jiná stránka z jeho života. Osobně doufám, že se vše vyřeší. Jen se po přečtení na některé osoby dívám trochu jinak, než z počátku.
Opět velice klidné a příjemné čtení tentokrát z jiných koutů. I když tu Thee Pines nehrálo tak velkou roli myslím, že si jí ještě užijeme do sytosti.

Mirek240
08.01.2023 5 z 5

Poklidne vypraveni pribehu je presne to, proc se k teto serii vracim. Uzasne prostredi, vykresleni hlavnich i vedlejsich postav a jen tak mimochodem na okraji rodinneho stretnuti nekdo zemre. Vesnicka Three Pines tentokrat sice nehraje hlavni roli, ale stejne ji neuniknete…a to je dobre :)

85098211
22.12.2022 5 z 5

Ani toto další setkání s inspektorem Gamachem mne nezklamalo ;-). Za sebe jsem byla opravdu moc ráda, že se v tomto pokračování neobjevila Yvette Nicholová se svým otcem z Československa. Ta mi totiž vůbec nechyběla a autorka si za to zaslouží fakt velkou pochvalu! :-))) Ale nyní už k vlastnímu případu. Armand Gamache se tentokrát vypraví i se svojí manželkou Reine-Marie do malého, ale luxusního hotýlku Manoir Bellechasse, aby tam oslavili výročí svatby. Zároveň se zde ovšem ubytuje jedna docela rozvětvená rodina, která se nejdříve zdá být víceméně obyčejná a manželé Gamachovi z nich nikoho neznají. Posléze však přicestují ještě další její členové - a ti už jim známí jsou ;-). Čtenář se tedy postupně seznámí se všemi hosty a samozřejmě také s personálem, který hotýlek provozuje. A potom dojde k zabití jedné členky oné rodiny, které na první pohled vypadá jako nešťastná náhoda, ale na pohled druhý je jasné, že šlo o vraždu. No a vyšetřování může začít ;-).
Moc se mi líbilo, jak autorka postupně odkrývala povahu a všechna tajemství jednotlivých osob - a že jich nebylo zrovna málo! ;-) V podstatě každý z nich byl podezřelý, i když pachatel je odhalen až poměrně pozdě. Opět tedy dávám pět hvězdiček, kniha byla totiž výborná a zápletka originálně zajímavá ;-).

netopýrek1985
11.10.2022 5 z 5

Další povedený díl a další série, která mi přiroste k srdci.

Margerite
05.10.2022 4 z 5

Tentokrát o něco horší hodnocení,chyběli mi ztřeštění obyvatelé Three Pines. Pár zbohatlých snobů nemělo šanci Ruth, Myrnu nebo Gabriho nahradit. Taky agentka Nicholová mi chyběla. Navíc zezačátku je tempo hooodně pomalé, i na mě. Jinak atmosféra skvělá, jak došlo k vraždě, se mi samozřejmě odhalit nepodařilo, i když všechny indície nám autorka servírovala jak na stříbrném podnose. Já odhalila jen jednu a to bylo prostě na rozklíčování celé záhady málo.

Ehwaz
11.09.2022 5 z 5

U předchozích dílů absolutní symbióza, v tomto mi malinko scházela atmosféra Three Pines a jejich obyvatel. Přesto je tato řada pro mne stále perlou století...

Pavlnka
15.07.2022 5 z 5

Poklidné a zároveň napínavé. Opět hodně psychologie, ale tentokrát i nějaká akce. Moc se mi líbí vykreslování postav. Tato série mě moc baví.

Han-nah
17.06.2022 5 z 5

A opět inspektor Gamache a nyní jeho dovolená s manželkou, kde každý rok slaví své výročí, v krásném rodinném hotýlku, stojícího nedaleko nám již známé vesničky Three Pines, v krásných kanadských lesích. Ale ani zde mu není dáno odpočívat. Stala se tragédie nebo vražda? Přijede jeho tým spolupracovníků a rozebíhá se vyšetřování.
"Oživlý kámen" - socha v životní velikosti a velké hmotnosti přece nemůže jen tak sklouznout z podstavce. Kdo měl důvod k vraždě, těch je hodně - mamon, závist, nenávist.....Tak, jak se to opravdu stalo, mě velmi překvapilo.
V každé knize série je kromě poezie, úžasné vyjádření a psychologický rozbor postav.
Zde je to rodinná sešlost, navenek trochu potrhlá rodinka, kdy každý člen skrývá tajemství, cítí křivdu. Inspektor se svou ženou mají krásný vztah, dvě dospělé děti, ale i na něj jediná věta zapůsobí, že přehodnotí minulost a to, co skrýval musí jít na povrch.
Opět popis nádherné přírody a quebecké kuchyně, chuťové buňky byly v pohotovosti.

Niu
14.04.2022 4 z 5

Tentokrát vrchní inspektor Gamache jinde než ve Three Pines. Začátek neobvyklý po třech předchozích knihách, ale změna příjemná. Líbilo se mi prostředí, do kterého byl příběh zasazen a stejně tak hotel Manoir Bellechasse, už jen to, jak impozantní stavba to musela být. Tentokrát se nesetkáme s agentkou Nicholovou a příběhu to neublížilo. Rozkrývají se další osobní trampoty Gamache a krásný vztah k jeho ženě. Příběh se podobal mnohem více Poirotovi než předchozí knihy. Co mi moc nesedělo, bylo vykreslení rodiny tak plné zla, že to v určitých místech bylo přitažené za vlasy, zamyslím-li se taky nad věkem zúčastněných, tak jsem si připadala jak ve školce. I Beauvier se choval dosti zvláštně. Nechápala jsem rozhovory osob, něco začalo dávat smysl až na samém konci. Jediný normální mi přišel Bert Finney. A mé zklamání nad Spotem pokračovalo :-( Série se mi líbí a hodlám pokračovat, jen tento díl byl takový jiný, zvláštní.

Elapheg
08.04.2022 5 z 5

Paní Pennyová je záruka kvality. :-) V tomto dílu Oživlý kámen se rovněž stane vražda, ale ne přímo ve Three Pines, nýbrž v hotelu Manoir Bellechasse, kde přijeli Armand a jeho žena oslavit výročí svatby, hotelu, který je nedaleko od známe vesničky. Armand Gamache zde vystupuje nejdříve jako host a po vraždě jako vyšetřovatel. Atmosféra je letní i bouřková a právě za bouře se stane neobvyklá vražda. V hotelu jsou také ubytováni Finneyovi, početná rodinka, kde každý člen rodiny má mnoho před okolím co skrývat. Zápletka opět brilantní, pointa, kdo vraždil a jak a proč opět až na konec a mezitím spousta dobrého jídla a pití. Detektivky paní Pennyové čtu s velkým soustředěním, poněvadž motiv k vraždě je skryt za maličkostí, která je nenápadně naznačena v průběhu knihy mezi vztahy všech lidí. Líbí se mi taky, že s každým dílem so dozvídám něco ze soukromí vrchního inspektora Gamache. Opět bravurní, pět hvězd a doporučení. :-) Panní Pennyová, smekám před Vámi a Vašimi zápletkami.

iška
04.03.2022 5 z 5

Zatím jsem si všechny, zatím přečtené knihy, z této série užila. Jsou tu detektivové, mrtvola i podezřelí a na mě přes to všechno padá pohoda a klid.

Lessana
20.02.2022 5 z 5

Po druhom prečítaní pridávam jednu hviezdičku v hodnotení - teda do plného počtu. A som rada, že môžem sériu čítať pekne po poriadku, keďže skladačka zapadá do seba a vzťahy sa rozvíjajú... a tie minulé odhaľujú. Ako v tomto diele udalosti s Gamacheovým otcom Honorém. V tejto súvislosti som rada, že linka s Danielom a jeho 2. dieťaťom bola pekne uzavretá, ako napokon všetky, čo u autorky oceňujem. Rozpracuje viacero línií, nie však únavne či chaoticky, práve naopak, a všetkým dá oblúk (motívy z detstva Morrowovcov, Armandov otec v. Daniel, včely, Véronique, D. Martin, Elliot...).
Hoci v 4. časti nie sme v Three Pines, ale v kanadskej divočine, autorka nás tam predsa len na chvíľu vypraví s Reine-Marie, Clarou a Peterom na Deň Kanady, aby tam Armand našiel riešenie zdanlivo neuskutočniteľného - pohnutia sochy.
Chudáci Morrowovci! S toľkými peniazmi a majetkom a predsa takí chudobní - bez lásky, šťastia a spokojnosti. Koľko tráum na spracovanie v jednej rodine! A nie je to tak aj vôkol nás?
Hoci som žena, Gamache mi je vzorom najmä prívetivým a múdrym konaním a reagovaním za každých okolností, láskavým pochopením i súcitom s démonmi druhých, vyžarovaním prirodzenej autority i nádherným vzťahom s milovanou osobou. (Aj) preto tieto detektívky rada čítam. Hor sa na Hladového ducha! :)

YellowQueen
25.01.2022 5 z 5

Vždy se těším na čtení další detektivky od Louise Penny. Tak zvláštně a vlastně nečekaně si od nich odpočinu.

Bedřich63
17.12.2021 4 z 5

Staří známí vyšetřovatelé quebecké Sureté jsou opět na scéně. Tentokrát se děj neodehrává ve vesničce Three Pines, ale v neznámém krásném hotýlku, kde Gamache a spol. vyšetřují další vraždu. Opět perfektní popisy prostředí i lidí.
Celá kniha je protknutá dovolenkovou atmosférou, letním horkem a mušky pořád zlobí. Stejně jako v předchozích dílech je potřeba hledat motiv vraždy v minulosti.
Další díl si nenechám ujít.

yellow
19.11.2021 5 z 5

Naprosto šílená rodina Morrowů a vražda jednoho z nich. Tentokrát se mi vraha doopravdy vypátrat nepodařilo. Ani jsem ho nepodezírala. O to překvapenější jsem nakonec byla. Příběh se mi četl dobře, byla jsem ráda, že se tentokrát (skoro) neodehrává v Three Pines. A skvělá postava Berta. Doopravdy zajímavý člověk.

momo01
03.10.2021 5 z 5

Kdysi jsem viděla recenzi na jednu z knih L. Pennyové, která si stěžovala, že autorka je příliš upovídaná, příliš popisná a zbytečně příliš rozebírá povahu jednotlivých postav. A přesně tohle všechno mě v této sérii nesmírně baví. Oblíbila jsem si inspektora, který nepije, má soukromý život, miluje svou ženu a má zálibu v poezii a introspekci; jeho kolegy i obyvatele vesnice Three Pines; popisy jídla, přírody i počasí. Silnou stránku vidím tom, jak autorka postavy, hlavní i vedlejší rozvíjí. Mám pocit, že je znám a rozumím jim v celé jejich složitosti.
V tomto díle jsem se přenesla ke krásnému jezeru do hustých kanadských lesů, do letních veder plných otravného hmyzu a bouřek. Opět tu je dobrá zápletka, nechybí humor, ale i hlubší pohled na lidské vztahy.
Sečteno a podtrženo: Tento díl můžu ráda doporučit a už se těším, až si přečtu další.

kasavubu
19.09.2021 4 z 5

Další zapeklitý případ inspektora Gamache. Rodina Morrowů bylá opravdu šáhlá, jedna postava víc než druha, teda snad až na Petera Byla jsem hlavně ráda, že pachatelem nebyl nikdo z mých oblíbenců z Three Pines. Těším se na další pokračování, knihy Louise Penny jsou pro mě balzámem na duši.

Aaron Lewis
18.08.2021 5 z 5

Tady mi trochu trvalo dýl, než jsem se začetla. Asi proto, že to nebylo v Three Pines. Tak jsem z toho nebyla našená. Každopádně konec dobrý, myslela jsem si, že mám i vraha, ale prdlajs:). Tentokrát byl Jean lepší:).

Je neuvěřitelně zajímavý, co mi vesmír servíruje… count your blessings… bez komentáře a že nikdy nebyl vězněm, všechno je to jen o mysli… Nevím, jestli toho budu někdy schopná, ale tyhle lidi obdivuju. A neuvěřitelně zajímavá Marianna a Bean. Tohle bych nevymyslela? A ta máma… největší síla je ve zranitelnosti… kolik škody toho nadělá, a proč.. jsme tak tvrdohlavý… No zase jsem si z toho vzala spoustu věcí, samozřejmě jsem to teď potřebovala slyšet… Hodně dobrá spisovatelka, pro mě ty knihy mají přesah a nejsou vůbec o těch vraždách. Takže super:). A to kanadské prostředí je jako bonus.

Marla
07.08.2021 5 z 5

Problémy staré jako svět sám : sourozenecká rivalita, nedorozumění, špatná komunikace, uražené mlčení. Kdo z nás je lepší, koho má táta víc rád? Kdo z nás je úspěšnější, kdo pro rodinu víc znamená?
Spočítala jsem si své dary a zjistila, že jsem nesmírně bohatá.

Suza007
03.08.2021 3 z 5

Musím říct, že tenhle díl mě trochu zklamal. Ano, vím, že autorka píše poněkud netradičním stylem, takovým pomalým a zaměřeným na emoce, přesto se mi většinou její knihy líbí, jak plynou, jak komisař uvažuje a jak nakonec všechno citlivě vyřeší. Žádné drasťárny a honičky – v pohodě. Jenže tady nic nedávalo smysl. Uvažování rodiny v centru dění mi přišlo tak nepravděpodobné – po dvaceti letech řešit, co mi kdysi řekl sourozenec nebo rodič, zabývat se tím a hýčkat si to jako doživotní bolístku... To jako vážně? Pak mě ještě překvapila jedna věc a to včely. Několik odstavců různě v knize se věnovalo poučkám o včelách (hrály totiž určitou roli v rozluštění případu), ale já myslela, že tyhle věci všichni znají. Přece každý ví, že včela může bodnou jen jednou a její žihadlo zůstává v ráně. Nebo ne?? Jo a motivace vraha mi přišla taky dost přitažená za vlasy. Celkově hodnotím tři hvězdičky – četlo se to dobře, autorka psát umí, styl se mi líbí, ale tentokrát tam na mě bylo příliš mnoho jen velmi těžko uvěřitelných událostí, postav a motivů.