Nejkrutější měsíc

Nejkrutější měsíc https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/259839/bmid_pripady-vrchniho-inspektora-gamache-HUo-259839.jpg 4 464 135

Vítejte ve Three Pines, zapomenuté, zapadlé vísce, kde nejkrutější měsíc právě dostál své hrozbě. Jaro je idylické období: na stromech raší pupeny, čerstvě rozmrazenou půdou se prodírají první květiny. Ne všechno se však probouzí k životu... Když se pár místních rozhodne uspořádat na Velikonoce seanci ve starém domě Hadleyových, aby z něj vypudili zlo, jeden z nich zemře. Hrůzou. A patrně mu na onen svět někdo pomohl. Brilantní a empatický Armand Gamache, vrchní inspektor quebecké Sureté, přijíždí vyšetřovat další případ – tentokrát bude muset čelit jak nebezpečným démonům tohoto na první pohled idylického městečka, tak i svým vlastním.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

The Cruelest Month , 2007

momo01
25.07.2021 4 z 5

Čtení série o městečku Three Pines mě naplňuje klidem, láskou k prostým věcem a hlavně hromadou chutí. Při čtení se občas přistihuju, že slintám jak Pavlovův pes a zvyšuje se mi chuť k jídlu. Musím si dát nějakou chvíli s pokračováním pauzu, jinak se obávám, že brzo nedopnu kalhoty.
„Na každém talíři ležela dvě vejce na silném plátku kanadské zadní slaniny, která zas ležela na dozlatova opečených anglických žemličkách, vejce byla ještě pokapaná holandskou omáčkou a oblohu talířů tvořil ovocný salát.“

Začátek se rozjížděl pomaleji , ale pak už jsem se nemohla odtrhnout. Na Luise Penny se mi líbí, že do svých knih vždy vnáší i vážné téma. Tentokrát to byly rozhovory o blízkém nepříteli - lpění, lítosti a netečnosti. (Jo a pak taky se mi moc líbila Ruth a její dvě kačky.)

„Lpění se maskuje jako láska, lítost jako soucit a netečnost jako vyrovnanost … Láska chce pro druhé to nejlepší. Lpění si bere rukojmí“

pajaroh
24.07.2021 4 z 5

Tak trochu jsem v této sérii propadla "kouzlu a moci triviální literatury".
Ano, postavičky a atmosféra v městečku Three Pines je tak sladce idylická, že je nějaký ten mord opravdu potřeba. A spojení poetické a tajemné stránky s dávkou duchařiny tomuto dílu sedí.
Dle mého je nejslabším článkem knih svatý inspektor Gamache, kterého autorka až příliš nekriticky zbožňuje. A opakování náznaků a vysvětlování Arnotova případu je malinko otravné.
Konzumní? Ano. A těším se na konzumaci dalšího dílu.

konicekbily
14.07.2021 4 z 5

Hezký krimi-román s oblíbeným detektivem se zločinem v oblíbené vesnici. Tentokrát mi to připadá, že zápletka s vraždou není tím hlavním záměrem autorky. Je to pro ní spíše záminka, aby odkryla své vypravěčské umění formou dialogů a úvah hlavních postav a odhalila slabiny mezilidských vztahů. K tomu nás seznámila se svými znalostmi o kanadské přírodě, víře, čarodějnictví, lécích drogách a historii. Klasická anglická detektivka zpoza velké louže.

Usignolo
29.05.2021 5 z 5

Tak v Three Pines zase někoho picli..na seanci. A kromě toho Gamache musí vyřešit démona jménem Arnot..to budete koukat, jak se vám některé postavy vykreslí! Vždycky když otevřu nový díl a uvidím tam napsáno Gamache, Clara, Three Pines, Sureté apod., rozlije se dobro. A i když mám třeba zrovna vztek nebo se necítím dobře, v bistru u Oliviera a Gabriho jsem zase šťastná a klidná.. a před sebou mám ještě devět dílů, to je tak boží!! Jsem zvědavá, jaké to bude ve čtverce, když to bude jinde..jestli jsem to správně pochopila.

martiline
21.04.2021 5 z 5

Opět něco úžasného z pera autorky.
Normálně jsem se přistihla při tom, že si případy vrchního inspektora Gamache "šetřím". Prokládám si tyto případy jinými knihami, zatímco se těším na další díl. Říkám si, že teď už budu číst postupně, stalo se mi, že jeden díl byl vypůjčený a já přeskočila na další ... toto nedoporučuji. Protože hlavní postava inspektora se vyvíjí a vy pak vidíte, z čeho se vyvíjí a proč je takový jaký je.
Je to kniha, kterou si šetříte a na čtení se velmi těšíte. Uvaříte si pořádný hrnek čaje, sednete si do ušáku nebo do jiného příjemného místa, vezmete knihu ... a čtete ... přenesete se tam - do vesničky Three Pines, do krásné přírody, do lesů, do domků ... i do starého domu Hadleyových ... vnímáte jednotlivé postavy, přisuzujete jim výraz a pak se jen tak necháte vést dějem. Nádhera :-)

Blaník8
11.04.2021 5 z 5

Z prvního dílu jsem byla nadšená, druhý..o malinko míň uvěřitelná zápletka...:-(..ale třetí díl série opět skvělý!! Těším se, co bude dál!!:-):-)

,,...pobýval v Three Pines už při dřívějších vyšetřováních a pokaždé mu připadalo, že tam patří. Působilo to na něj. Nakonec, co jiného lidi doopravdy chtějí než někam patřit? "

A ty skvělé do příběhu zapadájící výběry básní??!!

,,Pověsili mě, že jsem žila sama,
měla modré oči a opálenou pleť,
odrané sukně, pár knoflíků,
zarostlou farmu na své vlastní jméno,
a zaručený způsob léčby bradavic."

alzbeta4340
05.04.2021 5 z 5

Nejkrutější měsíc se mi líbil ještě víc než předcházející dva díly s vrchním inspektorem Gamachem. Líbí se mi osnova románu, kdy se vyšetřování zločinu míchá s linkou profesní nevraživosti, žárlivosti a klamu mezi jednotlivými frakcemi policejních příslušníků Sureté. Výborné čtení, ráda doporučuji.

iška
02.04.2021 4 z 5

Poklidná vesnička, poklidné čtení a stejně v sobě cítíte jakési mravenčení. Ty vztahy na pracovišti Gamachovi vůbec nezávidím.

raty
28.03.2021 5 z 5

Třetí díl a musím říct, že tato série mě baví čím dál víc. Zajímavý detektivní případ. Na postavy známé z předešlých dílů jsem se vyloženě těšila. Při čtení o inspektorovi Gamachovi mi v hlavě stále naskakuje Adam Dalgliesh. Prostě klasická detektivka, která stojí za přečtení.

ddkk
11.03.2021 4 z 5

Další pokračování série s laskavým profíkem Armandem Gamachem. A samozřejmě s obyvateli Three Pines. Jako všechny předchozí (a asi i následující díly) je to opět klasická detektivka, kde mají všeliké vztahy daleko větší význam než zločin samotný. Znovu se ukázalo, že kořeny lecjakých negativních emocí sahají hluboko do mládí. Ukázalo se také, že ne každý je takový jak se jeví. A nakonec se ukázalo i to, že přece jen občas dobro vítězí, i když to celou knihu moc nevypadá...

Další pokračování série má i svůj duchařský příběh, což se mi náramně hodilo do aktuální výzvy. Autorka to nakonec s těmi duchy trochu šmodrchá a možná ne všechno úplně vysvětlí, ale ať! Mně to moc nevadilo a docela jsem si zase početla.

Doporučuji.

LaCucaracha
08.03.2021 4 z 5

Díl od dílu je to více vrstevnaté. Zločin tu není dominantní, vedle něj se řeší intriky v Sureté a příběhy dalších postav, lidské vztahy, minulost, zvířátka. Takže spíš takový román s detektivní zápletkou. A stále platí, že je to hodně čtivé, aspoň pro mě. Ale třetí knihou s touto sérií končím. Jednak těch knih je v sérii hrozně moc a tisíce za to utrácet nehodlám. Jednak se v tomto díle uzavřelo téma otevřené v druhé knize, a už nehodlám riskovat, že v další autorka zase něco načne a bude tím nutit čtenáře ke koupi dalších dílů. A jednak je to sice čtivé a svým způsobem dobré, čtení mě fakt bavilo, ale přece jen to má chyby, které se s každým dalším dílem stávají zřetelnější. Třeba všechno je neskutečně smyšlené, tohle s realitou opravdu nemá nic společného. Ty zločiny a jejich provedení a motivy a charaktery a zápletky, všechno je to tak děsně šroubované, až je to k nesnesení. Přitom se to tváří jako detektivka ze současnosti, z reálného světa, ale reálného na tom není nic. Prostě taková pohádka. Pak to akcentování jídla, které mě nejdřív moc bavilo, už se začne postupem času zajídat. Zvlášť když konzumují dokola to samé. Dále tam vlastně nejsou moc sympatické postavy, asi si nevzpomenu na žádnou. Clara mi vyloženě lezla na nervy, a Gamache a zvlášť jeho žena jsou zase nesnesitelně dokonalí, no a ostatní jsou často taky na ránu. Nevím, v prvním díle mi to nepřišlo, ale s dalšími se ten pocit stupňuje, takže se obávám, že kdybych ve čtení pokračovala, začala bych je všechny vyloženě nesnášet. Čili – v nejlepším přestat. Jo a taky bych upozornila čtenáře-muže, že tohle je takové holčičí čtení, neumím si moc představit, jak to čte normální chlap a fakt se mu to líbí. Ono taky není náhoda, že všechny ty superlativní komentáře tady pocházejí vesměs (nebo vždy?) od žen. Ale nic proti ničemu, vždyť ostatně dávám 4 hvězdy, takže i přes výhrady mě ty knížky bavily a klidně je doporučím dál.

Kristulda
12.02.2021 4 z 5

Třetí kniha této autorky, líbila se mi trochu míň než předešlá. Nevím proč, ale její knihy se mi hodně těžko čtou, jsem rychločtenář a většinu přečtu třeba 300 str.knihu do 3h, ale u těhle to nejde. Přesto se mi líbí lidé, vztahy, vesnička a vše okolo a určitě budu číst i další díly. ☺

šipek
24.01.2021 4 z 5

Poklidně plynoucí detektivka v úžasném prostředí. Je to velice slušně napsaný detektivní román, kde je vražda trochu v pozadí.

ajasin
14.01.2021 4 z 5

Three Pines – kouzelná vesnička, jejíž kouzlo neustále čeří jeden prokletý dům. Další detektivka psaná v klidném duchu a kde pachatelé páchají zločiny pod vlivem těch nejobyčejnějších lidských vlastností. Už se moc těším, až tam pojedu na další návštěvu.

Jenda75
26.11.2020 4 z 5

Pokračování série je opět velmi napínavé a čtivé.

Vydrýsek
17.11.2020 3 z 5

" Je statečný, nebo vidíme blízkého nepřítele?"
"Cože?"
"Blízký nepřítel je psychologický koncept. Dvě emoce, které jsou na první pohled stejné, ale ve skutečnosti jde o protiklady. Jedna se vydává za druhou, bývá za ni zaměňována, ale jedna je zdravá a druhá zvrácená, pokřivená. Lpění se maskuje jako láska, lítost jako soucit a netečnost jako vyrovnanost."
"Soucit zahrnuje empatii, lítost, nadřazenost vůči druhému. Vyrovnanost - harmonie, schopnost věci přijmou a posunout se dál. Netečnost - necítí bolest, nezáleží jim na ostatních, necítí jako my. Zahaleni do hávu člověčenství, ale pod tím nic není."

Boby17
18.08.2020 5 z 5

O co bylo vyšetřování čerstvé vraždy v Three Pines poklidné, o to divočejěí byly dozvuky starého, ale stále citlivého případu. Při popisu útoků v bulvárním tisku a televizním zpravodajství jsem si uvědomil, že takovým nařčením vlastně nejde účinně čelit. Nakydané bláto zůstane a případné dementi už veřejnost nevnímá a vlastně ani nezajímá. Dávám 4,5 hvězdy, tak to zaokrouhluji na pět celých.

Migi99
31.07.2020 4 z 5

Přečteno za 3 dny, opět čtivé, hezky napsané, člověk se hned v myšlenkách přenese do malebné vesničky Three Pines a stává se součástí vyšetřování čarodějnické zápletky. Doporučuji.

Lessana
27.07.2020 5 z 5

Ďalší prípad inšpektora Gamachea je za mnou. Tentoraz som páchateľa neodhalila skôr ako vyšetrovací tím. Stretnutie so starými známymi ale bolo opäť veľmi príjemné (konečne viem, ako Ruth prišla k svojmu vtáčiemu bábätku; ako začala Peterova žiarlivosť na Clarino dielo; ako je to s agentkou Nicholovou, s Lemieuxom atď.). Pribudli aj nejaké nové tváre (pochopiteľne - aby sa mohla rozvinúť detektívna zápletka). Bavila ma tiež linka so Sûreté a v tejto súvislosti krásne sa vyvíjajúci a opísaný vzťah Gamachea s Beauvoirom. Oceňujem tiež dvojitú gradáciu v závere - tú vyšetrovaciu a tú v rámci Sûreté. A v neposlednom rade postavu Armanda Gamachea - jeho charizmu, vnútornú silu, múdrosť, trpezlivosť, láskavosť a ďalšie cnosti, ktoré z neho robia nesmierne sympatickú literárnu postavu.

broskev28
31.05.2020 4 z 5

Někde se vloudila chybička - myslím do naší knihovny, protože jsme nákupy téhle detektivní řady začali zcela nepochopitelně 4. a 7.dílem. Ale my to časem určitě nějak srovnáme a doženeme . . .
Takže se mi stalo, že mě zvláštní, takový nedetektivní autorčin styl zprvu docela iritoval, navíc jsem se ztrácela v postavách: rozlišit od sebe Myrnu, Ruth, Claru a Hazel mi po několika úvodních kapitolách připadalo zhola nemožné. Nedokázala jsem se začíst a nic mě nepohánělo dopředu, takže jsem zažívala mírné zklamání. Ale vytrvala jsem, jednotlivé postavy (zvláště ženské, s pány jsem takový problém neřešila) se mi postupně vylouply a vyjasnily a nejpozději v jedné třetině knihy už jsem byla beznadějně zaháčkovaná.
I když jsem měla pochybnosti o českých předcích Yvette (jméno jejího otce mi znělo spíše bulharsky a já L.P. podezírám, že mezi těmito národy vůbec nevidí rozdíl - koneckonců u Kanaďanky je to pochopitelné), vůbec to nemám autorce za zlé, naopak. A odkazem na mé milované jinany si mě už úplně omotala kolem prstu, stejně jako "lesním mužem" Gillem Sandonem.
Tak jen doufám, že podobně na tom budou i čtenáři naší knihovny.

"Vytáhl z kapes všechny knihy, které posbíral. Připadal si jako mobilní knihovna. Zatímco ostatní vyšetřovatelé shromažďovali důkazy a otisky prstů, on shromažďoval knihy. Ne každý by souhlasil, že je to krok správným směrem."