Krásné tajemství

Krásné tajemství https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386412/bmid_krasne-tajemstvi-p4T-386412.jpg 4 305 106

V před světem uzavřeném klášteře Saint-Gilbert-Entre-les-Loups žije v poklidu a modlitbách dvacet mnichů. Ironií je, že společenství, které přijalo slib mlčení, se stalo proslulým pro svůj nádherný zpěv, jehož působení na posluchače je tak hluboké, že se mu přezdívá „krásné tajemství“. Až když je zavražděn známý sbormistr, brána kláštera se otevře a vpustí hlavního inspektora Armanda Gamache ze slavné quebecké Sûreté, který zde objeví neklid ve zdánlivé harmonii a je nucen konfrontovat se i se svými vlastními démony. Před odhalením vraha, před obnovením míru, musí vrchní inspektor nejprve zvážit božské i lidské a zacelit trhliny mezi nimi. Krásné tajemství vyneslo kanadské bestsellerové autorce Louise Pennyové hned trojí prestižní ocenění: Agatha Award, Anthony Award a Macavity Award.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Kalibr

The Beautiful Mystery , 2012

Elapheg
18.03.2023 5 z 5

Paní Pennyová, nevím jak to děláte, ale Vaše knihy jsou perly a ani Krásné tajemství není výjimkou a já před Vámi hluboce smekám. V tomto díle se přesuneme ze Three Pines do kláštěra Saint-Gilbert-Entre-les-Loups, kde je zavražděn sbormistr, který má na starost zpěv Gregoriánských chorálů, zvaných "Krásné tajemství". Armand Gamache a jeho pobočník jsou nuceni přebývat v klášteře, dokud neodhalí vraha. Je to propracovaná detektivka se skvělou zápletkou, vztahy mezi mnichy i v Surete du Quebec jsou napjaté, je zde stupňované napětí a vrah je odhalen až na konci. Knihy Louisy Pennyové jsou vztahové detektivky bez brutalit, kde vztahy mezi lidmi hrají klíčovou roli a vyvíjejí se. Je nutné číst tuto sérii od začátku, protože jinak nám mnohé věci, které se mezi policisty i obyvateli Three Pines, či kláštěra v tomto případě, uletí, nebo naopak je nám poodhaleno něco z předchozího dílu. Pokud vydržíte první dva díly, od třetího dílu je to již vždy detektivka s perfektní zápletkou a nenapodobitelnou atmosférou. Pro tuto atmosféru a pro tyto zápletky tuto sérii doslova žeru. Kniha mě uchvátila a je to jedna z nejlepších detektivek od prvního dílu počínaje. Vraha se mi přesto nepodařilo dobře tipnout, či poodhalit. Na devátý díl dojde velmi brzy. Ještě, že mám všech patnáct dílů, takže se mám ještě na co těšit. Dávám jasných pět hvězd a doporučení.

Bedřich63
13.02.2023 5 z 5

Je těžké psát po mnoha pozitivních komentářích další pozitivní komentář a neopakovat se. Ale stejně jako autorka změnila prostředí a o vesničce Three Pines není poprvé v této sérii ani jediná zmínka, tak i já změním způsob svých komentářů k této knižní sérii.
Jedna vražda..... to není žádná detektivka, ale v tomto díle je to velmi dokonalý psychologický román. V klášteru život plyne poklidně a vyšetřování naší oblíbené dvojky probíhá nenuceně a pomalu..... ale jen do té doby, než začne prudit jejich nadřízený Francoeur, který má zcela jiné zájmy, než vyšetřit zločin - vraždu. Chce zcela odrovnat jejich týmovou spolupráci a zničit dlouholeté vazby.
Vrah je nakonec odhalen, ale do dalšího pokračování zůstává nemálo otazníků.
No a když jsem na internetu hledal informace o klášteru Saint-Gilbert-entre-les-Loups, tak jsem našel stránky https://www.threepinestours.com/
Co tam najdeme? No přece výlet do míst, kde se příběhy odehrávají a to i s průvodcem. Jen kdyby to nebylo tak daleko. Ale pro dokreslení popisovaných skutečností i popis a obrázky postačují.
Super díl, těším se na další.

Lucy
25.08.2022 5 z 5

Opravdu,tento díl se povedl

Cajda
29.06.2022 4 z 5

Tentokrát jsem se trošku "trápila" :o( Přišlo mi to moc natahované, furt samý hábit a zpěv...mám chorály ráda, ale bylo tu toho jaksi moc (no bodejť, jsme v klášteře!).
Ale napsáno je to opravdu moc hezky, jako vždy a vlastně až do konce jsem netušila, kdo vraždil.
Každopádně se těším na pokračování!

momo01
09.05.2022 5 z 5

Autorka píše tak dobře, že člověk cítí chlad, vidí tu krásu, cítí vůni chleba čerstvě vytaženého z pece, na jazyku převaluje čerstvě natrhané borůvky a slyší nádheru gregoriánských zpěvů, které mniši zpívají v každou předepsanou denní dobu. Po dočtení a psaní tohoto komentáře poslouchám gregoriánský chorál a je to opravdu takové, jak jsem si jen představovala během čtení. A už se zase těším, až si přečtu další díl a vrátím se do vesničky Three Pines.

kalache
08.04.2022 4 z 5

...Připomínali osazenstvo Noemovy archy nebo protiatomového krytu.V případě katastrofy by dokázali znovu vybudovat svět.Měli tam všechny klíčové prvky s vyjímkou jednoho.
Scházela jim děloha...

janastok
07.03.2022 3 z 5

Tato série je má oblíbená, ale tentokrát jsem se nějak nemohla začíst. Ty sáhodlouhé promluvy s mnichy týkající se víry, podobenství a viny se mi zdály zdlouhavé. Prostředí kláštera zajímavé, dozvěděla jsem se pár nových informací. Ale hodně, hodně mi chyběla vesnička Tři borovice a její obyvatelé. Doufám, že se do ní v příštím díle zase vrátíme.

pajaroh
15.02.2022 5 z 5

Už se stává nutností si jednou za pár týdnů dát pořádnou dávku Gamache. Uklidnit knihomilskou duši a mysl. Abstinenční příznaky nastávají krátce po dočtení.

Hlavní příběh hraje i v tomto díle prostředí a atmosféra, tentokráte tajemný klášter na břehu jezera schovaný v podzimní mlze... a hudba, z těch popisů pocitů a hloubky mrazilo i mě. Louise Penny píše stylem, kdy přiběh neprobíhá jako rozmazané nejasné kulisy, spíše jako přesný film odehrávající se kolem a stránky knihy doslova ožívají.

"Lidi umírají po troškách, v sérii petites morts, malých smrtí. Přijdou o zrak, sluch, nezávislost. To jsou ty fyzické. Ale existují i další. Méně zřejmé, ale osudnější. Ztratí srdce. Ztratí naději. Ztratí víru, zájem a nakonec ztratí i sami sebe."

Themistia
08.01.2022 5 z 5

Opět vynikající příběh. Uvítala jsem, že děj byl pro změnu jinde než v Three Pines. Velmi zajímavé prostředí uzavřeného kláštera a hlavně spousta informací o gregoriánských chorálech, až mě to přimělo si je pustit na Youtube. K tomu boj o duši inspektora Beauvoira mezi Gamachem a Francoeurem, co víc si přát?

yellow
21.12.2021 5 z 5

Konečně se děj neodehrával ve Three Pines! Sice mi trochu chyběla Ruth, ale to ostatní mi ji bohatě vynahradilo. Skvělý příběh a snad ještě víc se mi líbila linka, která pořád běží tak nějak v pozadí. Těším se na další díl!

Blaník8
19.12.2021 4 z 5

,, Ne, nedokázal si to vysvětlit. Ovšem Beauvoir po letech klekání vedle mrtvých těl věděl jednu věc, a to že je opravdu velice nebezpečné vstupovat mezi člověka a jeho víru.,,

Blaník8
19.12.2021 4 z 5

,,Jestli Beauvoir představoval lovce, pak Armando Gamache byl průzkumník. Tam, kde ostatní zastavili, vykročil Gamache kupředu. Nahlížel do skulin, puklin a jeskyní. Kde žíly příšery.,,

putpuda
13.12.2021 5 z 5

Přesně tak! Krásné obálky všech dílů, skvělé počteníčko. Tenhle díl mě bavil moc. Opět propracované, pomalu plynoucí.... a takové příjemné ;)

Mandlevest
21.09.2021 4 z 5

Tato série je potěchou nejen pro duši, ale i pro oči. Obálky jednotlivých případů jsou prostě překrásné. Další příběh, který na Vas bude, i přes všechny podrazy a nepravosti, působit zvláštně uklidňujícím dojmem. Jako když si sednete do věkem již značně opotřebovaneho křesla, ale pohodlnější prostě nenajdete a dáte si dobrou kávu nebo čaj a obklopena lidmi, které máte ráda, cítíte zvláštní zklidnění a radost okamžiku :-).Tyto detektivky, opravdu precizně a s láskou psané, jsou velmi silné ve vytvoření atmosféry, která Vás naprosto pohltí. A i když se mi příběh moc líbil, maximální hodnocení si schovám pro případ, odehrávající se ve vesničce Three Pines.

alzbeta4340
31.08.2021 4 z 5

Velmi pomalu plynoucí, přesto dokonale promyšlený děj, ve kterém se vzájemně proplétá linka vyšetřování vraždy v klášteře s intrikami v policejním sboru. Je to už kolikátý díl série a stále nemám úplně jasno, proč je tak velká nevraživost mezi policisty. Snad už se brzy dočkám vysvětlení. Dost jsem se bála o Beauvoira.
Pokud čtete tuto sérii na přeskáčku, tímto dílem nezačínejte, přišli byste o půl zápletky.

Marla
12.08.2021 5 z 5

Ohromující gregoriánský chorál a oslňující světlo za zdmi tajemného kláštera . A jak jsem se tak kochala, zasáhla mě taková vlna zášti a nenávisti, která se poznenáhlu klubala z písmen a vět, až mě zamrazilo. Krásné, ale velmi těžké čtení.

raty
22.07.2021 5 z 5

Opět velká spokojenost.
Jako obvykle skrývá krásná obálka propracovaný příběh, tentokrát se odehrávající ve velmi zajímavém prostředí odlehlého kláštera. Knihou se opět vine i neuzavřená linie z minulých dílů. A konec mě nutí k návštěvě knihovny a zapůjčení další v řadě. Těším se......

Tereyciiik
08.05.2021 5 z 5

Vážně? Příběh probíhající pouze v uzavřené komunitě mnichů a necelých 400 stran?
Ale ne, to ne, ne..
Ale jo, to jo, jo..
Funguje to naprosto perfektně a vyjde z toho úžasná, nervy drasajici kniha, že po dotčen jsem musela hned sáhnout po další.. Její otevřené konce miluji..

martiline
26.04.2021 5 z 5

Tajemné místo ... tajemný klášter ... tajemná zahrada ... tajemná místnost ... krásné tajemství.
I když jsem dočetla už včera, pořád jsem ve hře barvy duhy a světel, když do kláštera zasvitlo slunce. Pořád slyším ten nádherný zpěv. Pořád jsem v zajetí krásné zahrady opata. Pořád jsem v kapli v lavici o páté ráno a vlastně si vůbec neuvědomuji, že mezi námi všemi je vrah ...
Víte, jak moc je těžké číst jakoukoliv jinou knihu než knihu od Louise Pennyové ? ... Mám tu připravenou jinou knihu a nemohu ji ani otevřít, protože se bojím, že nic se nevyrovná autorčinu psaní ...

mataj
07.04.2021 5 z 5

Je zvláštní, že detektivka, která není ani plná akce, ani nervy drásajícího napětí, ale plyne velice pomaloučku a zaměřuje se na mysl a pocity, může být tak zajímavá a máte z ní tak hezký pocit. Alespoň u mě to tak je a tímto "krásným tajemstvím" mě Louise Pennyová okouzluje ve všech svých knihách.