Žena v kleci

Žena v kleci https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/129031/bmid_carl-morck-zena-v-kleci-hXZ-129031.jpg 4 3577 710

Případy oddělení Q série

První případ komisaře Mørcka z oddělení Q. Celosvětový bestseller. Komisař Carl Mørck je po traumatické události, utrpěné během služby, přeložen do nově založeného oddělení Q, kde se má zabývat nevyřešenými případy z minulosti. Případ mladé političky Merete Lynggaardové, jež před pěti lety beze stop zmizela, v něm probudí detektivní instinkty, které považoval za dávno vyhaslé. V pátrání mu účinně pomáhá svérázný arabský přistěhovalec Asad, jehož přítomnost v díle je zdrojem multikulturního napětí i mnoha humorných situací. Čím hlouběji Carl Mørck do případu proniká, tím větší nachází nesrovnalosti. Je opravdu možné, že ta žena je stále ještě naživu, že ji někdo vězní a týrá na neznámém místě?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Kvinden i buret , 2007

85098211
08.09.2022 5 z 5

Trvalo několik let, během kterých jsem se přemlouvala, že bych měla přece jenom tuto sérii vyzkoušet a přesvědčit se, zda by se mi přece jen (náhodou) mohla líbit? :-) A nyní, kdy jsem se konečně k první knize dostala, jsem byla doslova nadšená! A zpětně opravdu nechápu, proč jsem tak dlouho otálela? ;-) Kniha čtenáře hezky vtáhne do děje už od prvních řádků a přestože autor střídá dvě dějové linky (z roku 2002, kdy došlo k nevyřešenému případu zmizení mladé političky, a ze současnosti, kterou obstarává rok 2007), dá se ve všem dobře orientovat. Nevím sice, jak to měli ostatní, ale já jsem si Carla Mørcka oblíbila hned na první dobrou, i když on u svých kolegů zrovna moc neboduje. A jeho (zpočátku víceméně nedobrovolný) parťák Assad taky vůbec nebyl marný :-). Kromě toho je případ, kterého se Carl po tak dlouhé době ujme, opravdu zajímavý a neskutečně napínavý. Pokud jde o motiv, tak ten mne nepřekvapil, protože určité náznaky tu byly ;-). Ovšem Merete, která se tenkrát stala obětí, mi bylo opravdu líto, přestože zase až tak úplně nevinná nebyla... Na závěr už snad ani není co dodat, kniha má spád, jen těžko se od ní odchází, proto si vysoké hodnocení určitě zaslouží. A samozřejmě také velké doporučení milovníkům opravdu dobrých, solidních thrillerů ;-).

AndelkaZoubek
05.09.2022 5 z 5

Velmi povedená detektivka, neotřelá, originálně pojatá. Dobrý výběr postav, respektive dobře propracovaná charakteristika jednotlivých osobností. Poslední cca hodina a půl poslechu (knihu jsem zvolila v audio verzi) velmi napínavá, gradující. Zároveň text neobsahuje téměř žádné popisy, jde se rovnou "k věci". Brzy se ráda pustím do dalšího dílu :).

jes09
03.09.2022 4 z 5

Nenáročné čtení, každopádně příběh měl spád i přes to, že čtenář odhadne pachatele.

Flafinka
02.09.2022 5 z 5

Nestava se mi casto, ze bych brzy prisla na to, kdo je vrah, tady mi to prislo jasne. ALE! Dvojice Carl a Asad ma naboj, k tomu sem tam vyborny vtipek a napeti postupne pribyva do poslednich stranek. Je to spis prumerna detektivka, ale zaroven je to nadprumerny thriller ;)

Atara16
24.08.2022 5 z 5

Moc se těším.na zbývající díly.

Elapheg
15.08.2022 5 z 5

Na začátku komentáře opět děkuji všem knižním přátelům, kteří zodpověděli mé dotazy ohledně Jussiho Adler Olsena, co se severské krimi týče. První díl, Žena v kleci, dopadnul na jedničku. Dokonce jsem příjemně překvapen. Je to severská krimi, ale zde to bylo bez brutalit, i když počítám, že Jussi přiostří. Carl Morck je policista po těžkém zranění, který se vrací k policii a dostává za úkol ujmout se nově založeného oddělení Q, kde se přešetřují případy uzavřené z nedostatku důkazů. Jedním z nich je i politička Merete Lynggaardová, která záhadně zmizela před pěti lety. Carl zjistí, že předešlé vyšetřování obsahovalo spoustu chyb a mnohé nebylo důkladně prověřeno. Carl se s nově příchozím Asadem pouští do přešetření případu a nakonec zjišťují, že je možné, že Merete by mohla být stále naživu. Dokáží Carl s Asadem Merete včas najít? A kde ji hledat? Kdo mohl mít zájem ji unést. Je to opravdu dobrá detektivka. Tipy na únosce jsem měl dva a jeden mi vyšel, dokonce i motiv. :-) Carl s Asadem si občas sedí jako pěst na oko, ale dohromady tvoří dobrý vyšetřující tým. První díl byl napínavý, zajímavý, zápletka uvěřitelná a v této detektivce je trochu uvedena i věda, ohledně prostředí, kde pachatel Merete vězní, což se mi moc líbilo. Budu se těšit na pokračování. Za mě pět hvězd a doporučení. :-)

PPardinio
30.07.2022 3 z 5

Hlavní postavy v podání detektiva Carla Morcka a jeho asistenta Asada mě bavily. Hlavně postava snaživého Asada dávala vyprávění zajímavý nádech. Seděl mi i občas vložený humor a dějové odlehčení. Detektivní příběh je sám o sobě zajímavý a čtivý. Navíc prostředí Dánska v severských krimi nemám zatím tolik načtené, takže za mě další plus. Největší slabinou knihy je tak až moc jasná dějová zápletka, kdy průvodce všeho zla je velmi brzy jasný. Škoda, takto je z knížky ve výsledku jen velmi průměrná detektivka. Snad další díly z oddělení Q budou čtenáře více vodit za nos.

Havrdak
14.07.2022 2 z 5

Podle hodnocení jsem očekávala něco jiného. Vyšetřovatel mi byl nesympatický, od poloviny knihy bylo jasné, kdo je pachatelem, jaké jsou zhruba jeho motivy… knihu jsem dočetla jen proto, abych zjistila, jestli M. přežije nebo ne. Celkově velmi podprůměrná detektivka s minimem napětí.

koumes731
07.07.2022 5 z 5

Dlouhou dobu mi ležela v knihovně a konečně na oddělení Q došlo. Spíš než detektivka je to jednoduchý thriller, baví mne ta nesourodá dvojice Mørck - Asad (připomíná mi to seriál River). Přečteno jedním dechem a už se moc těším na další pokračování.

Ran
03.07.2022 5 z 5

Příběh byl napínavý a četl se velmi dobře. Zvraty v ději byly výborně napsané a umístěné. Hodně se mi také líbil styl psaní a vyprávění.

Arwen777
01.07.2022 4 z 5

Už jsem od autora četla 2 knihy ze série oddělení Q a teď se ke mně konečně dostal úvodní díl. A opět maximální spokojenost. Líbil se mi případ, líbilo se mi tvoření nového oddělení a sbližování 2 hlavních vyšetřujících a především jsem stejně jako v předchozích dílech uvítala humor a sarkasmus. Carl a Asad jsou velmi netypická dvojice, originální. Styl autora je svižný, čtivý, prostě perfektní detektivka.
Tak se i vy ponořte do vyšetřování mladé ženy, političky, která záhadně zmizela před 5 lety. Případ z minulosti, jehož rozuzlení vyžaduje pochopení ještě dávnější minulosti.
Doporučuji.

martin9929
28.06.2022 4 z 5

Zpočátku jsem měl s knihou problém vůbec pokračovat. Děj se hrozně pomalu rozjížděl. Nakonec se ale příběh rozběhl dle mého gusta. Uvidíme co další díly.

uzivatel6305
13.06.2022 3 z 5

No, nic moc. Poslouchala jsem audio, ale měla jsem co dělat, abych to doposlouchala. Ty postavy mi přišly dost nevybarvené a moc napětí jsem nepocítila. Hemžilo se to ohromným množstvím lidí, nebylo jednoduché se ve všech vyznat, možná i proto, že jsem se nedokázala až tak soustředit na děj, ve kterém nebylo žádné velké překvapení. Zkusím ještě jeden díl a uvidíme.

Leona333
04.06.2022 4 z 5

Od knihy jsem neměla velká očekávání. Naopak jsem si myslela, že jdu číst další ,,tuctovou, severskou krimi..." Překvapení se však dostavilo velmi brzy. Komisař Carl a jeho parťák Asad, kteří si jsou svým chováním a zjevem podobní, asi jako banán s jablkem..., mi svým vyšetřovacím stylem a humorem, prostě rychle sedli. Navíc mne ve čtení hnala i zvědavost, kdo a z jakého důvodu..., byla unesena mladá politička Meret Lynggaardová?
Celkově bych ohodnotila knihu velice kladně. Rozepří, napětí a úsilí k záchraně lidského života, je zde opravdu dost. Rozhodně si přečtu i další díly s touto neotřelou dvojkou.

Timkim
03.06.2022 4 z 5

Nečekal jsem v podstatě nic a dostal docela dobrou detektivku. Děj se rozjíždí velmi vlažně, az máte pocit, že to bude nuda. Postupem času se to rozjíždí a ač pachatele jsem odhalil již v polovině, bylo zajímavé sledovat vývoj odhalování. Dobré to bylo. Paradoxně mi tam ani nechyběly ani uřezané končetiny a litry krve. To že je to zfilmované jsem netušil a budu to muset napravit. S dalším dílem nebudu dlouho otálet.

Kavalos
26.05.2022 3 z 5

Příjemné prolínání kapitol, knížka se dobře četla a problematický hlavní vyšetřovatel mi přirostl k srdci stejně jako všichni vyšetřovatelé ze severských detektivek. Jen škoda, že děj byl velmi snadno předvidatelný i pro někoho jako jsem já, kdo doteď nikdy nerozlousknul jedinou detektivku před poslední stránkou. Snad mě další knihy v sérii překvapí, ráda se do nich pustím.

Calie
05.05.2022 3 z 5

Docel těžké pro mě knihu zhodnotit. Příběh je sice poutavý a čtivý, minulost se současností se skvěle prolíná... Asad skvělý, Carla jsem už tolik ráda neměla. Kniha je navíc docela předvídatelná - docela dlouho mi bylo jasné, jak to vlastně dopadne. Ještě jednu šanci oddělení Q dám, protože mě kniha bavila, tak doufám, že mě tentokrát Olsen dokáže překvapit :-)

Pítrs85
05.05.2022 3 z 5

Seveřani prostě umí a už nesejde na tom, jestli se jmenujete Larsson, Nesbo, Kepler anebo Olsen, jehož Žena v kleci, to je tedy řádné psycho. Ovšem Olsen (narozdíl třeba od takového Larssona) na to jde dobře, protože mezi tím vším šílenstvím mučené političky Merette, sice jinak, ale i mučeného detektiva Carla je tu postava jeho "kolegy" Asada, který tento jinak vyloženě mrazivý thriller trefně odlehčuje. Pokud nemáte empatii na úrovni patníku u silnice, budete u čtení Ženy v kleci docela trpět, ovšem kromě toho vás strhne skvělý příběh a ještě lepší postavy. Ovšem doporučil bych to spíše jen silnějším povahám.

hana4834
23.04.2022 4 z 5

Super námět jen jsem se v tom z počátku ztrácela

ZuzaKoza
01.03.2022 4 z 5

Nebylo to špatné...
Severské kriminálky jsou prostě super... Jediné, co mi trochu vadilo, bylo hodně jmen a názvů míst, což se mi trochu pletlo.... Nicméně miluju série a taky parťáky, jako tyhle dva, čili je jasné, že ji musím mít celou..