Vzkaz v láhvi

Vzkaz v láhvi https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/132479/bmid_carl-morck-vzkaz-v-lahvi-YJr-132479.jpg 5 2962 558

Případy oddělení Q série

V zapadlém koutě Skotska, na policejní stanici ve Wicku, leží už dlouhý čas na okenním parapetu zapomenutá láhev. Uvnitř láhve je sotva čitelný lístek. Jisté je jen to, že první slovo je dánský výraz pro POMOC a je to napsáno krví. Když se tahle hrůzná zpráva konečně dostane na stůl Carla Morcka z Oddělení Q, dánského oddělení pro "případy hodné zvláštní pozornosti", začnou se dít děsivé události. Carl Morck a jeho asistent Assad se ponoří do hrůzného případu sekt a zmizelých dvojčat, jejichž rodiče nikdy nenahlásili jejich zmizení. Náhle zjistí, že čas se krátí... Vzkaz v láhvi získal Harald Mogensen Prize, která se uděluje za nejlepší současný dánský kriminální román. V roce 2010 mu bylo uděleno význačné literární ocenění Glass Key 2010 za nejlepší severský detektivní román (laureáty této ceny jsou Jo Nesb?, Stieg Larsson a Henning Mankell). Vzkaz v láhvi se také stal vítězem Ceny čtenářů 2010, kterou každoročně vyhlašuje dánský deník Berlingske Tidende a Národní organizace knihoven.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Flaskepost fra P , 2009

mojimir586
07.09.2020 4 z 5

Kvalitní, napínavé čtení. Jsem rád, že jsem po knize kvůli výzvě sáhl.

maryska09
02.09.2020 4 z 5

Dobře napsaná detektivka, kterou sráží snad až příliš dobrý konec a podivná zápletka Rose-Yrsa. Jinak ale doporučuji

ydnac
31.08.2020 5 z 5

Skvělé jako vždy :-)

AlbionFoxyFox
23.08.2020 5 z 5

Skvělá zápletka, vtipné momenty i děsivé okamžiky. Chvílemi možná až moc náhod a těsných úniků a podobných situací, ale překvapivě to na mě nepůsobilo brakovitě.

ViolettaCh.
22.08.2020 5 z 5

Další skvělá detektivka ze série starých případů, které řeší oddělení Q. I zde je zpracována velmi neotřelá zápletka z netradičního prostředí (uzavřená náboženská komunita). Detektivce nechybí ani humor, na který jsme už zvyklí. V první polovině knihy je sice poněkud pomalejší rozjezd, ale vše se nakonec spojí a od druhé poloviny získává děj silně na dramatičnosti.

DanK.
22.08.2020 5 z 5

Nejlepší díl ze zatím 8 případů Oddělení Q. Strhující od začátku do konce, spousta výborných Karlových černohumorných připomínek a opravdu ďábelský sériový vrah.

EvikU.
21.08.2020 5 z 5

(SPOILER) Tak mě zase jedna kniha připravila o spánek. Četla jsem ji do 1h ráno, protože přece teď ji neodložím. Napínavá, čtivá, skvělá.

SPOILER, SPOILER, SPOILER...

Příběh byl dokonale promyšlený, super. Jen u dvou hlavních hrdinů mi přišlo, že by to nemohli přežít, ale co já vím. Tak za prvé Isabela, když jeli takovou rychlostí a ještě, že jim dokázala říct adresu a to vše ostatní, když byla v takovém stavu. No ale odpouštím to autorovi, do knihy to skvěle sedlo. No a druhá osoba, která se mi nezdála na přežití byla Mia, protože když tam i hořelo... No ale nic to nemění na tom, že si jedu do knihovny pro další jeho knihy. :-) Tak čtenáři a čtenářky doporučuju vám tuhle čtecí jízdu!

kristie
19.08.2020 5 z 5

Nevím proč, ale u Olsena mám vždy problém s prvními cca 100 stranami. Jak se do toho ale začtu, nemůžu přestat číst. Další případ z oddělení Q je za mě z prvním tří dílů nejlepší. Ano, je tu spousta klišé a až moc náhod, ale charaktery postav mi to naprosto vykompenzovaly. Kromě tria Carl, Asad a Rose se tu objevila Yrsa. A musím říct, že na mě v jejím případě Carl nepůsobil jako příliš bystrý vyšetřovatel, protože pravda o ní mi došla poměrně brzy, ale Carlovi to nějakou dobu trvalo.

Případ samotný měl opět zajímavou zápletku. Konečně také oběti nebyly jen loutky, které čekají na záchranu, ale měli vlastní hlavu. Ráchel a Isabela byly skvělé a stejně tak unesené děti. Oproti předešlým dvou dílům se tady člověk dokázal vžít i do vraha (ne že by ho to omlouvalo, ale člověk alespoň pochopil jeho pohnutky). Za mě 5/5 a uvidím jestli další díl laťku udrží.

mataj
18.08.2020 5 z 5

Třetí kniha v sérii Oddělení Q byla opět výborná. Zajímavá a neotřelá zápletka, napínavý děj, sympatické postavy vyšetřovatelů. Těším se na další díl.

boxas
14.08.2020 4 z 5

Na dovolenou ano, aby mi tato knížka zůstala delší dobu v hlavě, tak to asi ne.
Na můj vkus je tu až moc "náhod", na druhou stranu bylo pro mne zajímavé nahlédnout do uzavřeného světa náboženských sekt a sdružení.

crazyslunicko
10.08.2020 4 z 5

Opravdu brutální příběh. To jak mladý hoch před smrtí napíše posmrtný dopis (vzkaz) v láhvi vlastní krví a vlastně tím zachrání život dalších dětem, neboť varuje policii a ta konečně začne hledat pachatele. Trochu nechápu, že se tím 13 let nikdo nezabýval a neanalyzoval data ani DNA. Trochu zvláštní skupinka z policejní stanice s Carlem, Asadem a Yrsou a Rose. Všichni mají své problémy a snaží se je nějak řešit. Příběh rozkrývá různá náboženství a uzavřené sekty. Vlastně to byl dokonalý zločin, který se nikdy neměl nedostal ven. Nikdo po dětem nikdy nepátral a všichni spokojeně, ikdyž ve strachu žili dál.. Nechápu, že o tom všichni mlčeli. Ale zločinec to měl perfektně psychologicky zvládnuté, uměl manipulovat a vyhrožovat. Kniha byla napsaná skvěle, ale bohužel tohle není můj šálek kávy. V knize bylo hodně brutalit. Až k neuvěření. Možná se k autorovi někdy vrátím, ale teď ne...

verense
02.08.2020 4 z 5

Jednu hvězdu dolů, za tu nepřetržitou souhru náhod, která ustavičně hrála vyšetřovatelům do karet. Myslím, že realita je asi trochu jinde, ale kdo ví. Opět velmi čtivé, do poslední chvíle si říkáte - stihnou to, nestihnou to... Ale teda jednu výtku vůči Carlovi s Asadem mám - na to, jak je to s Rose a Yrsou jsem přišla o dost dřív, než oni - pánové, to jste renomovaní detektivové? Tssss.... :-D
Každopádně zřejmě mám nového oblíbence detektivního žánru.

kramlinka88
29.07.2020 5 z 5

Zatím nejlepší z případů oddělení Q. Kniha se velmi dobře četla, byla napínavá až do úplného konce. A Asad je prostě boží :-D

Sixao
27.07.2020 4 z 5

Další mrazivě zlověstné vyšetřování nesourodé dvojice policajtů. Náhod, které jim hrály do not, bylo tentokrát až neuvěřitelně hodně. Na druhou stranu bez nich by se nikam nepohli. Vyřešit po tolika letech případ z téměř nečitelného vzkazu v lahvi? Přesto mě to hodně bavilo :) Styl psaní, vtipné narážky na politiku, dialogy... Tímto dílem rozhodně nekončím.

tami1
24.07.2020 5 z 5

Strhující thriller!
Příběh má vražedné tempo, originální zápletku a vrchovatou porci napětí. Pachatelem je geniálně opatrný, vychytralý psychopat, který se nezastaví před ničím. Úplně mě uchvátily kapitoly popisující automobilovou honičku, zastávku v nemocnici a samozřejmě závěr v loděnici. U těch jsem napětím ani nedýchala. Moc se mi líbilo, že oběti nečekaly se založenýma rukama, ale snažily se svůj osud aktivně změnit, prostě nepůsobily bezduše a odevzdaně.
Zamilovaný Carl, tajemný Asad a schizofrenní Rose jsou se svým špičkováním pomyslnou třešničkou na dortu.
Příběh nemá jediné hluché místo. Zatím nejlepší díl z této fantastické série.
DOPORUČUJI!

DominaCZ
21.07.2020 odpad!

SPOILERY
"Odhalil dvě řady zubní skloviny." - proč nenapsat usmál se?
Rose i její ségra by směly na šéfa tak ječet a nereagovat mu na otázky ?!!
Proč Rose vypadá jak tamta z Muži, kteří nenávidí ženy ?!
Rýpání do Norů, Dánů i Švédů- proč to ?!!!!!!!!
"Obsah šálku mu chladil genitálie"- prostě se polil ne?!!
"Otec byl tu a varoval mě - jsem myslel že spolu nemluvíte- jo nemluvíme, byl jsem vyobcovanej." Tak jak ho varoval??
Ruce spoutané za zády a vidí co píše na půl stránky ?!
Jakousi náhodou jeho ex milenka se zná s rodičema unesenců, oni se jí svěří a náhodou je její manža polda a už nám frčí úžo záchranná ekšn...no panejo.

Nikomu se nic nestalo, lidi byli blbí na tom oddělení.
Takže NE, kýč.

PeM
11.07.2020 4 z 5

Nejdřív jsem se zděsila toho, jak je kniha tlustá....a najednou zjišťuju, že otáčím poslední stránku. Jako jo, bavilo mě to. Bavilo mě to víc, než předešlý díl. O filmu jsem nevěděla, jdu si ho pustit a ve čtení dalších dílů budu pokračovat.

DK197
03.07.2020 4 z 5

E-KNIHA: Na knihách z Oddělení Q je úžasné a zároveň zvláštní, že každá z nich je trochu jiná, jinak psaná a tedy i moji pozornost drží něco jiného. Tady to nebyly ani extrémně zajímavé záporné charaktery, ani hrůzné pocity utrpení, či napětí, proč se to vlastně děje... O napětí to bylo, ale spíš o tom, co z toho autor nakonec udělá. V ději bylo několik možných odboček, kdy se příběh mohl odehrávat úplně jinak... A ačkoliv to v závěru dopadlo celkem očekávatelně, autor k tomu došel napínavou a složitou cestou... Za mě dobré, ačkoli předcházející díly mě bavily asi o chlup víc. Ale to může být i mojí přesyceností po třech dílech v řadě.

Každopádně příběh zajímavý, ale postavy se vyvíjejí dost záhadným nesympatickým směrem a chybí tomu dostatek humoru, co by to vyrovnal.

Kyri
30.06.2020 4 z 5

Knihu jsem poslouchala a pan Bareš to přečetl krásně. To myslím zvýšilo mé hodnocení.
Na knize se mi líbí skandinávské prostředí, myslím hlavně mezilidské. Sice bych v tom žít nechtěla, ale vtípky, které z něj vycházejí, mi přijdou fajn (ať už jde o štěnice v modlitebním koberečku nebo rozdvojené osobnosti v práci).
Existuje takový vtípek u fantasy literatury. Říká se, že autor vytvořil tak silného černého mága, že ho musel nechat usnout tvrdým spánkem lotosového květu, aby ho hlavní hrdina mohl přemoci. Tak tady to byli slimáci :) Fakt humorné.
Místy mi přišla kniha velmi napínavá a nemohla jsem přestat poslouchat, jak jsem se chtěla dozvědět, jestli ten který hrdina přežije, nebo ne.
Celé je to dost nepravděpodobné a závěr už opravdu tahal za uši. Na druhou stranu nutno přiznat, že jsem v posledním roce nečetla detektivku, kde by nebyly logické chyby nebo nebyla celá zápletka přitažená za vlasy. Tak to autorovi odpouštím. Ale jestli je to opravdu jedna z jeho nejlepších knih... No, Tě pic! :)

Nuny
15.06.2020 2 z 5

Tahle kniha je velký oříšek. Absolutně mě to nebavilo, děj nepřinesl vůbec nic nového. Spoustu nesympatických postav (vlastně všechny), nepravděpodobné chování některých jedinců a námět manžela psychopata a ženy, která po dvou letech procitne je velmi otřepaný. Bohužel, za mě velké zklamání.